مقالات

ایمنی کودک و وظایف پرستار کودک در منزل

پیش گیری از خفگی کودک و آمادگی پرستار کودک برای مقابله با آن در جهت حفظ ایمنی کودک

هر پرستار کودک می داند که می تواند برای درخواست کمک در شرایط اضطراری، به دیگران تلفن بزند. اما اگر کودکِ تحت مراقبت پرستار کودک دچار گرفتگی گلو و ناتوانی در تنفس بشود، آنگاه پرستار کودک باید برای حفظ ایمنی کودک چه کاری انجام دهد؟ پرستار کودک باید بداند که عدم تنفس به مدت ۶ دقیقه باعث می شود که مغز وارد فرآیند مردن شود. بنابراین، دانستن نکات و علوم کمک های اولیه برای پرستار کودک بسیار مهم خواهد بود. همچنین، پرستار کودک باید حتما شماره های ضروری را در اختیار و در دسترس داشته باشد تا بتواند در شرایط اضطراری به سرعت با آنها تماس بگیرد.

ایمنی کودک

پرستار کودک باید به یاد داشته باشد که خفگی کودک می تواند ناشی از بازی و یا خوردن چیزهای کوچک باشد. چیزهایی که ممکن است در گلوی کودک گیر کرده و باعث خفگی کودک شود:

 • اسباب بازی ها و توپ های کوچک
 • آدامس
 • انگور
 • تکه های هویج، خیار و …
 • آجیل ها و دانه های خوراکی
 • شکلات های سفت و یا آدامسی
 • تکه گوشت یا پنیر
 • پاپ کورن

پرستار کودک باید به دقت به این موارد توجه کند. ممکن است والدین قوانینی را برای کنترل این خطرات برای کودک در نظر گرفته باشند، اما پرستار کودک نیز باید محدودیت های مناسب را برای پیشگیری و ایمنی کودک اعمال کند.

برای مثال، پرستار کودک نباید به کودک خردسال اجازه بازی با اسباب بازی های کوچک را بدهد. اگر کودک دارای خواهر و یا برادر بزرگ تر باشد، ممکن اسباب بازی های مربوط به کودکان با سنین بالاتر، مانند لگو، توپ های کوچک و … در خانه دیده شود. اما پرستار کودک نباید این اسباب بازی ها را در معرض دید کودک قرار دهد و باید آنها را در جایی دور از چشم کودک بگذارد.

ایمنی کودک

پرستار کودک باید تمامی غذاها را به قطعات بسیار کوچک تبدیل کند. برای مثال، پرستار کودک باید انگور را به چهار قسمت تبدیل کند. سبزیجات باید حتما توسط پرستار کودک پخته شوند.

از دیگر قوانینی که پرستار کودک حتما باید آن را برای حفظ  ایمنی کودک وضع کند، نشستن در حین غذا خوردن است. پرستار کودک نباید اجازه بدهد که کودک در حین غذا خوردن راه برود، صحبت کند و یا بخندد. وضع این قوانین توسط پرستار کودک علاوه بر اینکه از به وجود آمدن اختلالات تنفسی کودک جلوگیری میکند، در رفتار اجتماعی، رعایت قوانین، احترام به دیگران در حین غذا خوردن و … نیز تاثیر گذار است.

پرستار کودک باید برای ایمنی کودک به خوبی کودک را تحت نظر داشته باشد

گاهی کودک در اتاق مشغول بازی است. در این شرایط، پرستار کودک باید مرتبا به کودک سر بزند. اما در زمانی که پرستار کودک، کودک را بیرون می برد، باید بسیار دقیق تر و حساس تر کودک را تحت نظر بگیرد. چرا که در مکان های باز و آزاد، کودک ممکن است هر جایی برود و برای همین پرستار کودک باید مانند یک عقاب باشد!

پرستار کودک باید آگاه باشد که احتمال گم شدن، دزدیده شدن و یا آسیب دیدن کودک در مکان های خارج از خانه بسیار بیشتر است.

پرستار کودک باید برای ایمنی کودک دارو ها و مواد شیمیایی را دو از دسترس کودکان قرار دهد

شاید پرستار کودک با خودش بگوید که یک کودک چرا باید به جای خوردن آبمیوه در یخچال، دارو و یا مواد شوینده را بخورد؟! پاسخ ما به پرستار کودک این است که بسیاری از کودکان بوی دارو را دوست دارند. بعضی از مواد شوینده هم بوی خوبی دارد و کودک را به خودش جذب میکند.

اگر کودک اشتباها این مواد را مصرف کرد، پرستار کودک باید اقدامات زیر را انجام دهد:

اگر کودک مواد شیمیایی (مانند مواد شوینده) مصرف کند:

 1. در مرحله اول پرستار کودک باید باقی مانده آن را از دهان کودک خارج کند.
 2. اگر کودک غش کند و یا دچار اختلال تنفسی و یا تشنج شود، پرستار کودک باید سریعا با اورژانس تماس بگیرد.
 3. اگر کودک به هوش است اما دچار مشکلات دیگری شده، پرستار کودک باید از واحد مسمومیت اورژانس درخواست کمک کند.

ایمنی کودک

 

ایمنی کودک و آگاهی از آلرژن ها

نکته مهم دیگر برای پرستار کودک، آگاهی از حساسیت ها و آلرژی های کودک است. پرستار کودک باید به خوبی بداند که کودک با چه چیزهایی حساسیت دارد. رایج ترین مواردی که ممکن است کودکان با آنها حساسیت داشته باشند عبارت است از:

 • شیر
 • تخم مرغ
 • سویا
 • پسته
 • گندم
 • ماهی
 • حبوبات

پرستار کودک باید بداند که یک کودک ممکن است چندین حساسیت را با یکدیگر داشته باشد.

خوب است که پرستار کودک در همان ابتدای کار برای مراقبت از ایمنی کودک در مورد حساسیت های کودک از والدین اطلاعات بگیرد. پرستار کودک همچنین باید دقت کند که بعضی موادی که کودک با آنها حساسیت دارد، ممکن است در غذاهای دیگر نیز وجود داشته باشد.

آگاهی از خطرات و رعایت همه نکات ایمنی برای هر پرستار کودک ضروری و لازم است. این موضوع به دقت و دانش کافی پرستار کودک و همچنین صرف زمان مناسب نیاز دارد. در پایان اینکه، امنیت و سلامتی خود پرستار کودک نیز بخش مهمی از کار مراقبت از کودک را تشکیل می دهد و پرستار کودک باید آن را مهم و در راستای مراقبت از کودک در نظر بگیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
Call Now Button