مقالات

اختلال شخصیت مرزی و ویژگی های شرایط مناسب برای آن ها

اختلال شخصیت مرزی از جمله اختلالات شخصیتی در علوم روانشناسی است که تمامی افراد را در سنین مختلف درگیر می کند. در این اختلال فرد به دلیل تغییرات احساسی، قضاوتی در برقراری روابط بین فردی دچار مشکل می شود. از سویی رابطه این افراد گاها با واقعیت قطع می شود و این موضوع زمانی اتفاق می افتد که بیمار تحت فشار و استرس روانی قرار بگیرد.

ویژگی های بارز افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی
ناپایداری در روابط

این افراد در روابط خود بسیار احساسی و ناگهانی تصمیم می گیرند به این صورت که ناگهان رابطه بسیار خوبی با دیگران برقرار می کنند و ناگهان تصمیم می گیرند که رابطه را پایان دهند. و توجیه ان ها این است که مخاطب آن ها برایشان احترام و توجه کافی را قائل نبوده است.

اقدامات و فعالیت های پرخطر

با توجه به تغییرات احساسی شدید و همچنین تصویر ضعیفی که فرد از خود در ذهن دارد و سطح پایین اعتماد به نفس آن ها باعث می شود تا اقدام به انجام فعالیت های پر خطر کند. رانندگی با نقض قوانین، مصرف بی رویه مشروبات الکلی و همچنین برقراری روابط جنسی پرخطر و خرج کردن پول و پس انداز از جمله کارهایی است که در این افراد دیده می شود.

عصبانیت شدید

در صورتی که شزایط محیطی برای این افراد تنش زا و ناراحت کننده باشد باعث ایجاد عصبانیت شدید در آن ها خواهد شد. همچنین احساس ترد شدن از جانب دیگران عصبانیت ان ها را به بیشتر می کند و باعث بروز رفتار های پرخاشگرانه می شود.

تمایل به آسب رساندن به خود

داشتن تصویر ناخوشایند از خود و سایر شراط زندگی باعث می شود افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی گاها اقدام به آسب رساندن به خود کنند. بریدن بدن با چاقو از حمله موارد شایعی است که در این افراد دیده می شود. در این شرایط مداخله راونپزشک به شدت کارساز خواهد بود.

اختلال شخصیت مرزی
اختلال شخصیت مرزی
احساس پوچی و بی ارزشی

احساسی که افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی بسیار با آن دست و پنجه نرم می کنند. این احساس ناشی از تلاش این افراد برای برقراری ارتباط در زمینه بین فردی و یا شغلی و تحصیلی است و زمانی که در این روابط با شکست مواجه می شوند دچار احساس بی ارزشی و پوچی می شوند.

ترس از تنهایی

خشم و رفتارهای تکانشی افراد از ترس از تنهایی نشات می گیرد. شکست در روابط مختلف ترس از تنهایی را در آن ها زیاد می کند.

چه شرایطی برای مبتلایان به اختلال شخصیتی مناسب است؟

برای این افراد باید محیطی آرام و بدور از استرس فراهم کرد.

در زمان هایی که فرد در شرایط بحرانی و بروز نشانه های این اختلال قرار دارد اطرافیان باید بحث و جدال های خود را کنار بگذارند تا فشار روانی از روی بیمار برداشته شود.

اطرافیان نباید درمورد فرد و بیماری او به ویژه در زمان حضور او صحبت کنند.

برای اجتناب از تخریب عمدی توسط بیمار از بهبود روند بیماری به صورت اغراق آمیز بپرهیزید.

چگونه با افرادی که دچار اختلال شخصیت مرزی هستند صحبت کنیم؟

برقراری ارتباط با این افراد به دلیل ماهیت بیماری آنها کار پیچیده ای است. اما روش های وجود دارد که می توان با استفاده از آن به برقراری رابطه موثر و سالم دست پیدا کرد.

  • به حرف او با دقت گوش دهید. حتی اگر با نظرات و صحبت های او مخالف باشید باید با صبر و حوصله به صحبت های او گوش دهید. اما نظر مخالف خود را لزوما بیان نکنید.
  • از فرد سوالات باز بپرسید اجازه دهید نظر و احساسات خود را با شما به راحتی درمیان بگذارد.
  • گوش دادن به صحبت های او به معنی موافق بودن با نظرات او نیست اما باعث شکل گیری ارتباط بهتر و روابط صمیمانه تر با او خواهد شد.
  • سعی نکنید در صحبت با بیمار دارای اختلال شخصیت مرزی در بحث کردن برنده شوید و یا نظر خود را به آن ها تحمیل کنید.

اختلال شخصیت مرزی

درمان اختلال شخصیت مرزی

در گذشته پیش اگهی این اختلال زیاد امیدوارکننده نبود اما در حال حاضر با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه درمان اختلالاش روانی صورت گرفته است  درمان این اختلال نسبت به افسردگی و دوقطبی بسیار روشن تر است. متخصصین با استفاده از روش های دارو درمانی، روان درمانی، گروه درمانی و خانواده درمانی به همراه مشارکت خانواده و فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی می توانند به نتایج بسیار مثبتی در این زمینه دست پیدا کنند.

 

پرستار سالمند، پرستار بیمار، پرستار کودک

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button