معرفی پنی سیلین، روش تزریق و عوارض آن

تزریق پنی سیلین در بیمارستان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  بسیاری از بیماری‌های عفونی و غیر عفونی که سلامت انسان را تهدید می‌کنند و طی سال‌ها موجب مرگ بسیاری افراد شده‌اند، منشا باکتریایی دارند. باکتری‌هایی که به بدن انسان نفوذ می‌کنند، دارای غشایی با پوشش سخت پپتیدوگلیکانی هستند که از نفوذ آب زیاد به سلول جلوگیری به عمل می‌آورد. حال با اثری که آنتی بیوتیک بر پپتیدوگلیکان سلول می‌گذارد، غشا نفوذپذیری انتخابی خود را از دست می‌دهد و با نفوذ زیاد آب به درون سلول، موجبات ترکیدن و مرگ آن فراهم می‌شود. این بررسی ساده‌ای از مکانیزم اثر پنی سیلین بر بدن است.

  زیست کش یا آنتی بیوتیک کارآمدی که از قارچ پنیسیلیوم بدست آمده و برای نخستین بار با دانش اعجاب‌انگیز دکتر الکساندر فلمینگ مورد استفاده قرار گرفته است. این آنتی‌بیوتیک تاکنون جان انسان‌های بیشماری را از مرگ نجات داده و برحسب دوز و اندام هدف خود، با روش تزریقی یا خوراکی اثر می‌کند. اما اگر دچار بیماری‌های باکتریایی چون عفونت گوش، دندان، عفونت ادراری یا تنفسی شده‌اید، ادامه این مقاله خدمات پرستاری سفیر آرامش برایتان کاربردی است‌. این نوشته پیرامون عوارض و نکات مهم در تزریق پنی سیلین است و در بهبود وضعیت بیمار یاریتان می‌کند.

  تزریق پنی سیلین برای درمان بیماری‌های مختلف

  انواع پنی‌سیلین‌ها و نحوه تزریق آن ها
  تزریق پنی سیلین در سرم زمانی کاربرد دارد که بیمار نیازمند دریافت فوری آنتی‌بیوتیک باشد

  پنی سیلین انواع مختلفی دارد که هر یک بر اساس دوز خود و اندام هدفشان، به صورت تزریقی یا خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برحسب صلاحدید پزشک گاها می‌توان تزریق پنی سیلین در سرم را انجام داد که برای شرایط خاص بیمار کاربرد دارد. شما میتوانید از خدمات پرستار در منزل استفاده نمایید، اما سوالی که پیش از شرح نکات مهم در تزریق پنی سیلین مطرح می‌شود، این است که پنی‌سیلین برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

  • عفونت سیستم تنفسی از جمله ذات‌الریه
  • عفونت گوش یا اوتیت میانی
  • عفونت دندان و دهان
  • عفونت‌های پوستی
  • عفونت سیستم ادراری تناسلی
  • تب روماتیسمی
  • تب مخملک

  این موارد از جمله کاربردهای آنتی بیوتیک پنی سیلین و تزریق پنی سلین هستند. شایان ذکر است که پنی سیلین ماده‌ای نجات‌بخش از دسته آنتی‌بیوتیک‌های بتالاکتام  که عمده اثر خود را بر باکتری‌های گرم مثبت می‌گذارد.

  انواع پنی‌سیلین‌ها

  درحالیکه برای درمان ذات‌الریه ۶۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰ واحد روزانه پنی‌سیلین نیاز است، بیماری آبله با ۶۰۰۰۰۰ واحد تزریقاتی پنی‌سیلین بهبود می‌یابد. انواع پنی‌سیلین‌ها از لحاظ دوز و میزان اثر خود تفاوت‌های زیادی با هم دارند. همچنین برخی انواع پنی‌سیلین از لحاظ طول مدت اثر به عنوان پیوسته رهش شناخته می‌شوند و اثر تدریجی دارند که از جمله کاربردهای آن‌ها می‌توان به تزریق پنی سیلین ۸۰۰ برای عفونت دندان اشاره کرد. (این پنی سیلین‌ها به پنی سیلین ۲۴ ساعته شهرت دارند و فاصله بین دو تزریق پنی سیلین ۸۰۰ ۲۴ ساعت است.)

  اگر پرستار بیمار هستید و می‌خواهید با نکات مهم در تزریق پنی سیلین آشنا شوید و یا بیمار هستید و می‌خواهید از روند درمان اطلاع داشته باشید، باید بدانید که معمولا نکات مشترکی برای انواع تزریق پنی سیلین وجود دارد. اما درهر حال در دوزها و انواع مختلف پنی‌سیلین‌ها ویژگی‌هایی وجود دارد که نیازمند دقت و توجه فرد می‌باشد.

  عوارض احتمالی پنی‌سیلین

  تزریق پنی سیلین
  درد، قرمزی و تورم در محل تزریق از علائم تزریق پنی سیلین است.

  نکته مهمی که درمورد تزریق پنی سیلین ۶۳۳ و دیگر انواع پنی‌سیلین‌ها باید بدانید، این است که حدود ۱ تا ۱۰ درصد افراد پس از تزریق پنی سیلین دچار عوارض آن می‌شوند. البته چیزی که به عنوان عوارض تزریق می‌شناسیم، درواقع پاسخ التهابی است که در برخی افراد به دلیل بیش فعالی سیستم ایمنی بروز پیدا می‌کند و در ۰.۰۲ درصد موارد می‌تواند فرد را به کام مرگ کشاند!

  آنافیلاکسی، التهابات پوستی، تورم، خس‌خس سینه، تنگی نفس، تب، سرگيجه، اسهال، استفراغ، آبریزش بینی و چشم، سرفه، حالت تهوع و تشنج از جمله علائم حساسیت ایمنی نسبت به ترکیبات پنی‌سیلین‌ هستند. و بی‌شک بهترین راه برای پیشگیری از آن‌ها، انجام تست پیش از تزریق پنیسیلین در منزل است. این افراد باید حتما پیش از تزریق پنی‌سیلین تست را انجام دهند:

  • بزرگسالانی که برای نخست تزریق پنسلین انجام میدهند.
  • کسانیکه ۶ ماه از آخرین بار تزریقشان می‌گذرد
  • و کودکان بالای ۶ سال با همین شرایط

  توجه کنید که طبق نظر پزشکان، کودکان زیر ۶ سال هنوز سیستم ایمنی تکامل‌یافته و حساس ندارند. پس می‌توانند بدون انجام تست، تزریقات را انجام دهند و نگران واکنش آلرژیک هم نباشند.

  نحوه تزریق پنی سیلین ۶۳۳

  پیش از نحوه تزریق پنی سیلین ۶۳۳، لازم است با نحوه انجام تست این آمپول آشنا شویم:

  درواقع برای انجام تست پنی‌سیلین، و از نکات مهم در تزریق پنی سیلین این است که باید برحسب نوع و دوز ماده، آن را رقیق کنید و از طریق سرنگ انسولین، به صورت زیرجلدی یا interadermal  تزریق کنید. توجه کنید برای تزریق این ماده تستی باید به صورت دورانی بخش داخلی آرنج را ضد عفونی نمایید.

  سپس بین سوزن و دست زاویه ۱۰-۱۵  درجه بسازید و با فروبرد نوک سوزن، مقدار لازم از ماده رقیق شده را تزریق نمایید. توجه فرمایید که تا شعاع دو سانتی اطراف نقطه تزریق برای پیگیری علائم حائز اهمیت است. دست را علامت‌گذاری کنید و برای پاک کردن خون احتمالی تنها از پنبه‌ای خشک استفاده کنید. اگر می‌خواهید نتایج دقیق باشد، بدون لمس یا ماساژ دست، تا ۲۰ دقیقه منتظر عوارض احتمالی بمانید…

   نحوه تزریق پنی سیلین ۱۲۰۰

  تزریق پنی سیلین در سرم زمانی کاربرد دارد که بیمار نیازمند دریافت فوری آنتی‌بیوتیک باشد. اما در غیر از این مواقع، نحوه تزریق پنی سیلین ۱۲۰۰ نکات خاص خود را دارد و باید با دقت و احتیاط زیاد انجام شود. از جمله نکات مهم در نحوه تزریق پنی سیلین ۶۳۳ و ۱۲۰۰ این است که محتویات ویال به صورت یکنواخت و کامل در هم حل شوند. برای این کار نه تکان دادن تند و عجولانه، بلکه یک تکان دادن دورانی و آرام لازم است.

  همچنین در هنگام بالا کشیدن ماده به سرنگ باید مراقبت بود تا هوای زیادی وارد آن نشود. در مجموع فرآیند تزریق پنیسیلین بیش از دو سه دقیقه به طول نمی‌انجامد و باید توسط پرستاری ماهر و متخصص انجام شود.

  سوالات متداول

  تزریق پنی سیلین برای درمان بیماری‌های مختلف چگونه انجام می شود؟

  پنی سیلین انواع مختلفی دارد که هر یک بر اساس دوز خود و اندام هدفشان، به صورت تزریقی یا خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برحسب صلاحدید پزشک گاها می‌توان تزریق پنی سیلین در سرم را انجام داد که برای شرایط خاص بیمار کاربرد دارد.

  انواع پنی‌سیلین‌ها کدامند؟

  درحالیکه برای درمان ذات‌الریه ۶۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰ واحد روزانه پنی‌سیلین نیاز است، بیماری آبله با ۶۰۰۰۰۰ واحد تزریقاتی پنی‌سیلین بهبود می‌یابد. انواع پنی‌سیلین‌ها از لحاظ دوز و میزان اثر خود تفاوت‌های زیادی با هم دارند.

  نحوه تزریق پنی سیلین ۶۳۳ چگونه است؟

  درواقع برای انجام تست پنی‌سیلین، و از نکات مهم در تزریق پنی سیلین این است که باید برحسب نوع و دوز ماده، آن را رقیق کنید و از طریق سرنگ انسولین، به صورت زیرجلدی یا interadermal  تزریق کنید.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری