درخواست پرستار | مشاوره رایگان

آموزش نحوه نگهداری و تعمیر تجهیزات پزشکی در منزل

روش نگهداری و تعمیر تجهیزات پزشکی در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  برخی از تجهیزات پزشکی کاملا کلینیکی هستند و بعضی دیگر که در منزل امکان استفاده را دارند، ممکن است گاه و بیگاه نیاز به تعمیرات یا سرویس پیدا کنند. از این روی آگاهی داشتن به نحوه نگهداری و تعمیر تجهیزات پزشکی در منزل، کمک می‌کند تا در صورت لزوم بتوانید این تجهیزات را به سرعت در منزل تعمیر کرده و مجدد از آن استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم نگاهی به نحوه تعمیر انواع تجهیزات پزشکی در منزل بیندازیم.

  پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب از مرکز پرستاری سفیر آرامش با ما همراه باشید.

  نحوه تعمیر تجهیزات پزشکی در منزل

  پیش از هر چیزی لازم به توضیح است که تنها بخشی از تجهیزات پزشکی در منزل، کاربرد دارند و معمولا نیز تعمیر همین تجهیزات در فضای منزل و با امکانات محدود، امکان پذیر است. به طور نمونه شما قرار نیست یک یونیت دندانپزشکی در منزل خود داشته باشید که تعمیر آن، موضوعیت پیدا کند.

  همچنین بخوانید: تجهیزات لازم جهت نگهداری بیمار خاص در منزل

  کدام تجهیزات پزشکی را می‌توان در منزل تعمیر کرد؟

  بسته به این که چه نوع وسیله پزشکی و کمک پزشکی را در منزل داشته باشید، تعمیر و سرویس آن، ممکن یا ناممکن خواهد بود. به طور مثال اگر شما یک تب سنج در منزل دارید و پس از مدتی استفاده، مشاهده می‌کنید که آسیب دیده یا به هر شکلی کارکرد همیشگی خود را ندارد، متاسفانه در اکثر مواقع، امکان تعمیر این وسیله وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی باید تب سنج را کنار گذاشته یا بهتر بگوییم دور انداخته و یک محصول نو به جای آن خریداری کنید. جهت خدمات پرستاری در منزل تعمیرات تجهیزات پزشکی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

  معرفی تعمیر انواع تجهیزات پزشکی در منزل
  تجهیزات پزشکی همانند دستگاه فشار خون و دستگاه قند خون در منزل تعمیر می شوند.

  به جز آن دیگر تجهیزات پزشکی همچون تجهیزات اندازه گیری پزشکی، مانند دستگاه سنجش فشار خون، دستگاه اندازه گیری اکسیژن خون، دستگاه تست قند خون و… نیز ممکن است که نیاز به تعمیر پیدا کنند. در این صورت خود شما می‌توانید با بررسی اولیه عیب یابی دستگاه را انجام دهید. گاهی اوقات ممکن است ایراد در بخش باطری دستگاه باشد که احتمالا با کمی تعمیر جزئی، مشکل مرتفع خواهد شد. اما در صورتی که مشکل به وجود آمده جدی‌تر باشد، لازم است که دستگاه را به تعمیرکار ماهر تجهیزات پزشکی برسانید تا ایراد ایجاد شده به درستی و به طور اصولی، تعمیر شود.

  معمولا تعمیر تجهیزات پزشکی اندازه گیری، آن قدرها پیچیده نبوده و به راحتی انجام پذیر است. با این همه اهمیت زیادی دارد که حتما تعمیرات جدی این دستگاه‌ها را به دست تعمیرکار حرفه‌ای و تخصصی بسپارید.

  نکته: در نظر داشته باشید که هر یک از این تجهیزات، باید دقت اندازه گیری صحیحی داشته باشد و در صورتی که در روند تعمیرات، تنظیمات آن به هم بخورد، دیگر کارایی سابق را نخواهد داشت.

  سرویس و نگهداری تجهیزات پزشکی در منزل

  اهمیت بسیار زیادی دارد که حتما تجهیزات پزشکی مختلف را گاه به گاه، سرویس کنید. سرویس و نگهداری این تجهیزات، کمک خواهد کرد تا کمتر دچار ایراد شوند. به طور مثال در خصوص دستگاه فشار سنج، بهتر است که همیشه بعد از استفاده، مطمئن شوید که دستگاه خاموش شده و آن را دور از گرد و غبار یا حرارت بالا در محفظه خود، در جای خشک و خنک، نگهداری کنید.

  تعمیرات، سرویس و نگهداری تجهیزات پزشکی
  گاهی تجهیزات پزشکی مختلف خود را سرویس کنید و از کارکرد درست آن مطمئن شوید.

  همین طور دستگاه تست قند خون را هر بار پس از استفاده تمیز کرده و حتما سوزن و نوار آن را دور بیندازید. در خصوص دستگاه اکسیمتر، دقت داشته باشید که دستگاه خیس نشده و پس از استفاده حتما از خاموش شدن آن مطمئن شده و دستگاه را در محل مطمئنی قرار دهید.

  کلام آخر

  در این مطلب دیدیم که تعمیرات تجهیزات پزشکی در منزل تابع چه شرایط و اصولی است و چطور می‌توان بهترین نگهداری تجهیزات پزشکی در منزل را انجام داد. شما چه تجربه‌ای در این زمینه دارید؟ تا به حال کدام یک از وسایل و تجهیزات پزشکی خانگی شما خراب شده و تعمیر تجهیزات پزشکی در منزل را چگونه انجام داده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وب سایت به بحث و اشتراک بگذارید.

  سوالات متداول

  تعمیر تجهیزات پزشکی در منزل، چطور انجام می‌شود؟

  برای تعمیر انواع تجهیزات پزشکی در منزل، باید ابتدا عیب‌یابی انجام شده و پس از آن تعمیر لازم صورت بگیرد.

  اصول نگهداری تجهیزات پزشکی در منزل چیست؟

  برای نگهداری اصولی از تجهیزات پزشکی، باید دستورالعمل مربوط به هر یک را مطالعه کرده و هر از گاهی، سرویس دستگاه و تنظیمات آن را انجام داد.

  هزینه تعمیرات تجهیزات پزشکی در منزل چقدر است؟

  با توجه به اینکه وسیله پزشکی شما از چه نوعی باشد و چه قطعاتی برای تعمیر نیاز داشته باشد، هزینه تعمیر تجهیزات پزشکی در منزل، متفاوت خواهد بود.

  تعمیر انواع تجهیزات پزشکی در منزل را به چه کسی بسپاریم؟

  بهتر است که تعمیر انواع تجهیزات پزشکی را به اشخاصی بسپارید که در این زمینه دانش و تجربه کافی را داشته باشد تا به دستگاه آسیب‌های جدی‌تری وارد نکنند.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان