درخواست پرستار | مشاوره رایگان

چگونه آشپزی را برای یک سالمند مبتلا به آلزایمر ایمن و لذت بخش نماییم

آشپزی با آلزایمر

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آشپزی Cooking with Alzheimer  برای افرادی که از بیماری آلزایمر رنج می برند مزایای زیادی دارد ، اما اگر فرد علائم خاصی از بیماری را تجربه کند و بدون نظارت و آمادگی مناسب در فعالیت های آشپزی شرکت کند ، انجام این کار ممکن است برای او خطرآفرین باشد.

  آشپزی ایمن

   در این مقاله روش های ایجاد فضایی امن برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر برای لذت بردن از تجربه آشپزی بیان شده است :

   روش های مشارکت سالمند مبتلا به آلزایمر در آشپزی

  حتی اگر فرد مبتلا به بیماری آلزایمر در جنبه های آشپزی غذا مشکل داشته باشد ، راههای ساده زیادی وجود دارد که او را در فعالیت های آشپزخانه مشارکت دهد: 

  بسیاری از فعالیت های مرتبط با آشپزی ، مانند چیدن میز ، خالی کردن ماشین ظرفشویی ، تهیه دستور العمل های ساده مانند ژله یا پودینگ برای یک سالمند مبتلا به آلزایمر امکان پذیر است.

  گاهی اوقات ، فعالیت های تکراری و مداوم مربوط به آشپزی آرامش بخش می باشد و مدیریت آن برای افراد مبتلا به آلزایمر آسان تر است.

   در حین مشارکت یک سالمند در آشپزخانه کارهای پرخطرتر ، مانند کار با اجاق گاز به عهده یک پرستار و پرستار سالمند ت است .

  محل کار را ایمن و دارای نور مناسب نگه دارید.

   مشارکت سالمند در فعالیتهایی که قبلاً از آنها لذت می برد می تواند نقش مهمی در کاهش تحریک و پرخاشگری در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر داشته باشد.

  به عنوان یک پرستار سالمند  ، وظیفه شما این است که از این فعالیت های سالمند حمایت کرده و محیط را تا حد ممکن ایمن کنید.

   این بدان معناست که مراحل کار را برای او ساده کنید ، یک محل کار را با نور کافی تهیه کنید و خطرات واضح مانند چاقوهای تیز و احتمال سوختگی را از بین ببرید.

   برنامه ریزی برای انجام فعالیت های ساده و جایگزین

  برنامه ریزی قبل از شروع ایده خوبی است . به عنوان مثال ، اگر فرد مبتلا به بیماری آلزایمر با یک دستور تهیه غذای پیچیده دست و پنجه نرم می کند ، دستورالعمل یا کار ساده تری را برنامه ریزی کنید تا بتواند همچنان در فرایند آماده سازی غذا شرکت کند.

  کارهای ساده آشپزی ، مانند شستن سیب زمینی  ، جدا کردن دانه های ذرت یا پوست کندن سیب اغلب برای افرادی که مبتلا به آلزایمر اولیه یا میانی هستند و در انجام دستور العمل های پیچیده مشکل دارند ، آسان تر است.

   مشارکت در کارهای آشپزی در آشپزخانه ، حتی اگر سالمند آماده تهیه کامل یک غذا نباشند ، می تواند احساس راحتی را برای کسانی که از بیماری آلزایمر رنج می برند و زمانی به مهارت آشپزی خود افتخار می کردند ، ایجاد کند.

  گاهی کلاسهای آشپزی خاصی برای ساکنان مبتلا به بیماری آلزایمر برگزار می شود . فعالیتهایی مانند برش انواع مختلف میوه ها برای تهیه سالاد میوه یا  دسرها می تواند فضایی سرگرم کننده ای برای سالمند ایجاد کند.

   پرستار سالمند می تواند به سالمند در تهیه غذاهای خاطره انگیز برای سالمند کمک نماید  – هیچ چیز مانند ساندویچ پنیر کبابی نیست که احساس نوستالژی دوران کودکی را برای سالمند به همراه داشته باشد.

  آشپزی سالم

  راه های زیادی وجود دارد که فرد مبتلا به بیماری آلزایمر را درگیر فعالیت های آشپزی و پختن غذای خانگی نماید ، که لازم است پرستار سالمند بر اساس پیشرفت بیماری و شدت علائم و عوارض روز به روز تنظیمات لازم را در فعالیت های سالمند انجام دهند.

   گاهی اوقات ، افراد مبتلا به بیماری آلزایمر در ساعات صبح عملکرد بهتری دارند ، در حالیکه دیگران ممکن است عصرها بهتر عمل می کنند.

  از جمله سایر روش هایی که یک فرد مبتلا به آلزایمر می تواند در آشپزی مشارکت کند ، شامل تعیین مواد لازم برای تهیه یک غذا ، اندازه گیری مواد  ، مخلوط کردن و ریختن مواد ، چشیدن طعم و مزه غذا ، یا حتی به سادگی تماشای آماده سازی غذا توسط دیگران می باشد .

   

  حواس پرتی ، فراموشی و دشواری در پیروی از دستورالعمل های چند مرحله ای مشکلاتی است که افراد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب با آن روبرو می شوند.

   این علائم می تواند آشپزی بدون نظارت را خطرناک کرده و منجر به آتش سوزی ، سوختگی یا جراحات دیگر شود. اما با حمایت پرستار سالمند ، آشپزی می تواند به یک فعالیت لذت بخش تبدیل شود .

   

  ثابت شده است که فعال بودن ، مشغول بودن و معاشرت کردن سالمند با دیگران پیشرفت بیماری را کند می کند و به فرد کمک می کند تا با تغییرات مغزی کنار بیاید و خود را با آن وفق دهد.

   انجام فعالیت های فوق به افراد مبتلا به آلزایمر اجازه می دهد تا در فعالیتهای روزانه ای که همیشه از آنها لذت می برده اند ، مشارکت کنند .

   پرستار سالمند  می تواند با ساده سازی کارهای پیچیده مانند تهیه و اندازه گیری زودهنگام مواد اولیه ، در دسترس بودن وسایل  و پشتیبانی در حین فعالیت های آشپزی از سالمند حمایت نماید .

  نکات و ترفندهایی برای غلبه بر مشکلات غذا خوردن

  متاسفانه بیماری آلزایمر اغلب بیماری شایعی است. این بیماری چالش های متعددی را در ارتباط با غذا خوردن و تغذیه به همراه دارد.

   به عنوان مثال ، تغییر در حس چشایی و بویایی می تواند غذاهای خاصی را کمتر اشتها آور نشان دهد. به همین ترتیب ، چالش های دیگر ، مانند مشکل در استفاده از ظروف یا مشکلات بلع و جویدن می تواند منجر به چالش های غذایی شود.

  درک چالش های مربوط به غذا خوردن و نکات لازم برای مقابله با آنها بسیار مهم است .

   آشپزی با ظروف چوبی

  برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر ، خوردن وعده های غذایی منظم و مغذی ممکن است با پیشرفت بیماری تبدیل به یک چالش شود .

   با کاهش عملکرد شناختی مغز ، مشکلاتی مانند احساس مشکل در انتخاب غذا و مشکل در استفاده از ظروف می تواند غذا خوردن را به فعالیتی ناراحت کننده تبدیل کند.

  لذا باید برای غلبه بر این چالش های معمول غذا خوردن راه حل هایی استفاده شود  مانند سرو یک یا دو غذا در یک زمان و ساده نگه داشتن چینش میز غذاخوری و مکان صرف غذا برای سالمند .

  افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است تغییراتی در حس چشایی و بویایی خود تجربه کنند. لازم است رژیم غذایی این افراد به روشی تهیه گردد که تمرکز آن بر خوردن غذاهای سالم برای مغز باشد .

  رعایت اصول اولیه ، اجتناب از غذاهای فرآوری شده ، تمرکز بر فرآیندهای تولید  غذا و تأکید بر انواع غذاها برای اطمینان از دریافت مواد مغذی مناسب برای افراد مبتلا به آلزایمر ، نکاتی است که اغلب توسط متخصصان تغذیه  ارائه می شود.

   

  سعی کنید هر روز به وعده های غذایی ثابت پایبند باشید و با خاموش کردن تلویزیون و از بین بردن سایر عوامل مزاحم ، یک مکان آرام  برای غذاخوردن سالمند ایجاد کنید.

  پرستار سالمند  باید بتواند سرنخ های مختلفی را که نشانه مشکلات غذا خوردن یا تغذیه در میان افراد مبتلا به بیماری آلزایمر است ، را تشخیص دهد .

  ممکن است چالش هایی برای بیماران آلزایمر بوجود بیاید از جمله امتناع از خوردن ، رد کردن غذا ، حواس پرتی بیش از حد در زمان غذا ، ناتوانی در استفاده صحیح از ظروف و مشکلات در جویدن یا بلعیدن.

   

  چالش های مرتبط با غذا می تواند از عوامل متعددی مانند مسائل زیست محیطی ، مسائل رفتاری و روانی یا حتی مشکلات مربوط به خود غذا یا منوی غذا  ناشی شود.

   

  یکی از دغدغه های اصلی پرستار سالمند،  اطمینان داشتن از ایمن وسلامت بود سالمند است ، اما این به معنای کنار گذاشتن فعالیت های مورد علاقه سالمند ، به ویژه آشپزی نیست.

  آشپزی و طبخ غذای سالمند

  همراهی با سالمند در پخت انواع غذاهای خانوادگی می تواند راهی مطمئن و مفید برای پرستار سالمند باشد تا بتواند با گذراندن زمان با کیفیت و بوجود آوردن فضایی ایمن بر چالش های مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر غلبه نماید .

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
  هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
  لطفا به این مقاله امتیار دهید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان