پرستار سالمند, مقالات

مراقبت از سالمند ویلچری از چه روش هایی امکان پذیر می باشد

مراقبت از سالمند ویلچری care Wheelchair Tips for Seniors زندگی با معلولیت و نشستن روی صندلی چرخدار به این معنی است که سالمند شما مجبور شده است تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کند ، اما همچنان می تواند فعال بماند و از زندگی خود لذت ببرد. با توجه به نکات بالا در مورد صندلی چرخدار (ویلچر)، و یک نگرش مثبت ، سالمند شما می تواند به این نتیجه برسد که با معلولیت به جای اینکه انگیزه خود را از دست بدهد و نا امید شود ،می توان پیشرفت کرد!

روش های مراقبت از سالمند ویلچری

بسیاری از سالمندان از صندلی های چرخدار یا ویلچر برای جابجایی استفاده می کنند. در حقیقت ، افراد مسن با افزایش سن به دلیل مواردی مانند سکته مغزی ، آرتروز و آسیب دیدگی در اثر زمین خوردن ، توانایی تحرک و جابجایی خود را از دست می دهند.به دلیل وجود بسیاری از باورهای غلط مربوط به داشتن صندلی چرخدار افراد و مخصوصا افراد سالمند به طور بالقوه انگیزه برای ارتباط با جامعه را از دست می دهند.

زیرا محدودیت درتحرک و همچنین زندگی به طور دائمی در خانه و کم شدن ارتباطات با دوستان،خانواده و آشنایان نسبت به گذشته،شرایط دشواری را برای آنها به وجود آورده است. در زیر برخی از نکات مربوط به ویلچر در خانه برای سالمندان را مشاهده می کنید که به وسیله ی آنها می توانند زندگی را برای خود آسان کنند. آنها می توانند در حالی که روی یک صندلی چرخدار هستند برخی از فعالیت های خود را ادامه دهند تا با دیگران در ارتباط باشند و خود را مشغول نگه دارند.

 

راه هایی برای دسترسی بیشتر صندلی چرخدار به خانه

در حالی که استفاده از صندلی چرخدار برای یک شخص سالخورده می تواند کاری سخت و کلافه کننده باشد ، روشهایی وجود دارند که می توانبه وسیله ی آنها خانه را محیطی مناسب تر برای مراقبت از سالمند ویلچری کند . صرفا اینکه یک سالمند از ویلچر استفاده می کند به این معنی نیست که او نمی تواند به راحتی در خانه خود بماند.

در اینجا چند نکته برای مراقبت از سالمند ویلچری و  استفاده از صندلی چرخدار(ویلچر) آورده شده است تا به دسترسی بیشتر افراد به قسمت های مختلف خانه  به وسیله ی صندلی چرخدار کمک کند.

استفاده از رمپ در مراقبت از سالمند ویلچری

رمپ های صندلی چرخدار را نصب کنید.

نصب رمپ ویلچر به ورودی خانه سالمند تحت مراقبت، خود اولین قدم برای تطبیق محیط با صندلی چرخدار است. رمپ های صندلی چرخدار به سالمند ویلچری اجازه می دهد تا به راحتی وارد خانه خود شود و همچنین نصب آن آسان و برای همه در دسترس است. هنگام انتخاب رمپ ویلچر ، نیازهای شخصی فرد سالمند را مبنا ی تصمیمات خود قرار دهید.

 

مقدار وسایل خانه را محدود کنید تا سالمند شما آزادی بیشتری در حرکت با ویلچر داشته باشید.

اگر خانه آسانسور ندارد و یا دو طبقه است، اتاق خواب و حمام را به طبقه اول منتقل کنید تا استفاده از پله ها به حداقل برسد.

مراقبت از سالمند ویلچری و ایمن سازی اتاق خواب

داشتن اتاق خواب مناسب برای مراقبت از سالمند ویلچری راه بعدی برای کمک به آنها در خانه است. یک اتاق خواب مناسب برای استفاده از صندلی های چرخدار می تواند به افراد سالخورده اجازه دهد محلی برای استراحت و آرامش داشته باشند. در اینجا چند نکته برای مراقبت از سالمند ویلچری و چگونگی دسترسی آنها با صندلی چرخدار به اتاق خواب خود آورده شده است:

 

به دنبال یک تخت خواب باشید که برای خوابیدن سالمند ویلچری بزرگ و راحت باشد و فضای کافی برای حرکت داشته باشد.

تشک برای تخت خواب باید ارتفاع مناسبی داشته باشد تا سالمند ویلچری نیازی به بالا کشیدن خود برای رفتن روی تخت پیدا نکند.

هر چیزی که ممکن است سالمند ویلچری شما در طول شب به آن نیاز داشته باشید را برای او بر روی میزی کنار تخت خواب برای دسترسی آسان او در طول شب قرار دهید.

کمدها باید در نزدیکی تخت خواب باشند تا سالمند بتواند به راحتی به آنها دسترسی پیدا کند اما فضای کافی برای لباس پوشیدن و جابجایی را داشته باشد..

تنظیم در ها و مراقبت از سالمند ویلچری

درب های مناسب رفت و آمد با ویلچر

نصب درب های متناسب با عبور ویلچر در منزل روش بعدی برای دسترسی بیشتر صندلی چرخدار به خانه سالمند است. چهارچوب درب باید به اندازه کافی عریض باشد تا یک فرد سالمند بتواند به همراه ویلچر با آسودگی خاطر و راحتی هرچه بیشتر عبور کند.

از درهای خودکار استفاده نکنید زیرا خیلی زود بسته می شوند.

لوازم حمام

برای سالمندان با ویلچر ، استفاده از حمام می تواند یک موقعیت استرس زا باشد. با این حال ، برای اینکه از فشار روانی و حجم استرس حمام رفتن سالمند کم کنید.

 

یک صندلی دوش نصب کنید تا سالمند شما بتواند هنگام شستشو نشسته باشد.

میله های چنگکی را برای کمک به تعادل حرکتی سالمند روی توالت یا صندلی دوش نصب کنید.

دستشویی را ضد لغزش کنید تا از بروز حوادث احتمالی از کف خیس جلوگیری کند.

 

 در اینجا ۹ نکته برای حفظ ایمنی صندلی چرخدار (ویلچر)آورده شده است

چرخ ها را مرتباً چک کنید.

اطمینان حاصل کنید که چرخ ها شل نیستند و به خوبی در جای خود نصب شده اند و یا لاستیک های آنها دارای سطح عاج دار است ، زیرا صاف بودن سطح لاستیک ها ممکن است بر میزان توانایی ترمز ویلچر تأثیر داشته باشد.

 

قبل از انتقال بیمار ترمز ویلچر را بررسی کنید.

این یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که در مراقبت از سالمند ویلچری رخ می دهد . شما باید اطمینان حاصل کنید که ترمز چرخ ها به درستی و محکم قفل شده اند تا از حرکت کردن بدون آگاهی شما و در نتیجه برخورد با اجسام دیگر جلوگیری کنید.در نتیجه همیشه قبل از انتقال سالمند ویلچری خود از صندلی به خارج از آن و برعکس ، ترمز را قفل کنید.

 

چرخ ها را خوب روغن کاری کنید.

چرخ های روغن کاری شده به خوبی به شما اطمینان میدهند که صندلی چرخدار(ویلچر) با حداقل تلاش جابجا می شود. ما توصیه می کنیم حداقل یک بار در ماه چرخ ها را روغن کاری کنید تا زنگ نزنند. روغن های روان کننده ی چرخ برای این کار بسیار مناسب هستند.

مراقبت از سالمند ویلچری چگونه است

بار اضافه روی ویلچر قرار ندهید.

این کار اغلب هنگامی انجام می شود که کیسه های سنگین که ممکن است شامل خرید های روزانه ما باشد را به عنوان بار اضافه به خصوص در قسمت پشتی آن قرار می دهیم ، که می تواند باعث عدم تعادل ویلچر و در نهایت واژگونی آن شود.

 

سیستم های نرم افزاری ویلچر را چک کنید.

اگر صندلی چرخدار یا ویلچر سالمند شما به وسیله ی باتری کار می کند ، سیستم را از نظر ایمنی بررسی کرده و از هرگونه رطوبت و باران دور نگه دارید. سرعت ویلچر را بررسی کرده و از نظر ایمنی آن را با سرعت کمتری برنامه ریزی کنید.

 

کودکان را از ویلچر دور نگه دارید.

اجازه ندهید کودکان با ویلچر بازی کنند.استفاده از ویلچر به عنوان وسیله ی بازی و سرگرمی کودکان کاری بسیار خطرناک است.

 

صندلی ویلچر را تمیز نگه دارید.

تمیز کردن مکرر صندلی ، بازوها(محل قرار گرفتن دست ها) و چرخ ها ، برای جلوگیری از شیوع میکروب ها و طولانی شدن عمر وسیله بسیار با اهمیت است.

 

برای مسافرت ، قبل از هر چیز مطمئن شوید که ویلچر سالمند شما از هر نظر سالم است و در سفر برایتان مشکلی به وجود نمی آورد. اگر به وسیله ی هواپیما سفر می کنید ، حتماً به ایرلاین مورد نظرتان اطلاع دهید که با صندلی چرخدار(ویلچر) در سفر هستید. طبق قانون ، شرکت های هواپیمایی موظفند که شرایط مناسبی را برای مراقبت از سالمند ویلچری شما فراهم کنند.

سفر با ویلچر می تواند برای سالمند شما چالش برانگیز و به معنای پاداش باشد و با کمی برنامه ریزی ، مطمئناً خاطره ای خوب برای سالمند شما خواهد شد که فراموش نخواهد کرد.

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن کادری ماهر و باتجربه آماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی در تمام زمینه های مراقبتی شامل مراقبت از سالمند، کودک ، بیمار می باشد. کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید تا دراسرع وقت نسبت به اعزام پرستار حرفه ای برای شما اقدام شود. لازم به ذکر خدمات این مرکز به صورت شبانه روزی بوده و کارشناسان این مرکز همواره آماده خدمت گزاری به شما عزیزان هستند.

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button