درخواست پرستار | مشاوره رایگان

استفاده از تجهیزات حرارتی برای کاهش درد

استفاده از تجهیزات حرارتی برای کاهش درد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  گرمادرمانی و استفاده از حرارت از درمان‌های مناسب برای آسیب‌های سیستم اسکلتی عضلانی هستند. با اینکه گرمادرمانی یک روش ساده و راحت برای درمان است، اما استفاده به موقع و درست از آن، تاثیرات قابل توجهی در کاهش درد دارد و باعث سرعت بخشیدن فرآیند ترمیم بافت می‌شود. گرما درمانی برای از بین بردن گرفتگی، اسپاسم عضلات و خشک شدن مفاصل بسیار مفید است. در این مقاله از خدمات پرستاری سفیر آرامش در رابطه با کاربرد حرارت در کاهش درد و استفاده از وسایل حرارتی برای کم کردن درد کمر، گردن و مفاصل صحبت می‌کنیم.

  تجهیزات گرمایشی جهت تسکین درد

  استفاده از حرارت و گرما، ارتعاشات مولکولی و متابولیک سلولی را افزایش می‌دهد. گرمادرمانی با توجه به میزان گرمای دریافتی به دو دسته گرمایش سطحی و گرمایش عمقی تقسیم می‌شود. دما در تجهیزات گرمایشی از 41 تا 77 درجه سانتی گراد تغییر کرده و متناسب با میزان و نوع درد تنظیم می‌شود. گرمادرمانی با توجه به نوع گرمای تولید شده در  تجهیزات نیز گروه‌‌بندی می‌شود.

  گرما و حرارت درمانی خشک و هدایت‌شده

  در گرمادرمانی خشک، حرارت و گرمای ایجاد شده، رطوبت اضافی بدن را از بین برده و درد را تسکین می‌بخشد. دردهای التهابی مفاصل مثل آرتریت و اسپاسم‌های عضلانی با گرمای خشک به خوبی درمان می‌شوند. سونای خشک، ساپورت‌های حرارتی و پدهای حرارت‌زا از جمله تجهیزات حرارتی مفید هستند که گرمای خشک تولید می‌کنند.

  تجهیزات گرمایشی جهت تسکین درد
  تجهیزات گرمایشی جهت تسکین درد است.

  گرما درمانی مرطوب

  از ابتدایی‌ترین روش‌های کاربرد حرارت در کاهش درد استفاده از گرمادرمانی مرطوب بوده است. شنا و حمام در چشمه‌های آب گرم معدنی از دیرباز تا کنون برای تسکین درد استفاده می‌شود. از دیگر وسایل تولید‌کننده گرمای مرطوب می‌توان به رطوبت‌‌سازهای خانگی، حوله‌های حرارتی و کیسه‌های آب گرم اشاره کرد. در این روش مراقب بیمار یا پرستار بیمار کمک می‌کند تا رطوبت گرم تا عمق عضلات و ماهیچه‌ها نفوز کرده و درد را تسکین دهد.

  گرما درمانی حرفه‌ای

  کاهش درد با تجهیزات حرارتی حرفه‌ای بیشتر برای آسیب‌های وارد شده به تاندون‌ و رفع التهاب آنها با استفاده از دستگاه‌هایی مانند اولتراسوند، استفاده می‌شود.

  همچنین بخوانید: بیماری مزمن چیست؟

  انواع تجهیزات حرارتی

  تجهیزات حرارتی زیادی برای تسکین درد ساخته شده‌اند. دردهایی مانند دردکمر، درد گردن، درد مفاصل، شانه‌ها، پاها و درد در تمام عضلات بدن، دردهای قاعدگی همگی با استفاده از تجهیزات حرارتی و گرما قابل درمان هستند. از گرمادرمانی حتی برای درمان مشکلات پوست صورت مثل آکنه و رفع خستگی و رسیدن به آرامش نیز استفاده می‌شود.

  1. پتو و تشک‌های برقی حرارتی
  2. کیسه آب گرم
  3. گرمکن برقی برای پا
  4. ساپورت‌های حرارتی
  5. پماد و ژل‌های حرارتی
  6. دستگاه های گرمایشی و خنک کننده تولید رطوبت
  7. چسب‌ ضد درد و چسب‌های کمردرد

  در ادامه انواع تجهیزات حرارتی را بررسی می‌کنیم:

  پتو و تشک‌های برقی حرارتی

  این تجهیزات به خوبی درد بدن و مفاصل را کاهش می‌دهند و روند درمان عضلات را سرعت می‌بخشند. افراد مبتلا به رماتیسم، دردهای عضلانی و آرتروز می‌توانند برای کاهش و درمان درد خود از این تجهیزات استفاده کنند. همچنین تشک برقی به بیمارانی که مدت زمان زیادی بستری هستند، کمک می‌کند که دچار زخم بستر نشوند.

  انواع تجهیزات حرارتی
  بسیاری از گرمکن‌های برقی پا، علاوه بر ایجاد حرارت و گرما، ماساژور نیز هستند.

  کیسه آب گرم

  کیسه‌های آب گرم با تولید حرارت برای تسکین دردهای قاعدگی، دردهای مفاصل و رماتیسم، اسپاسم و گرفتگی عضلات بسیار پرکاربرد است. در تمام سنین و بر روی تمام نقاط بدن می‌توان از کیسه آب گرم استفاده کرد.

  گرمکن برقی برای پا

  بسیاری از گرمکن‌های برقی پا، علاوه بر ایجاد حرارت و گرما، ماساژور نیز هستند. این وسیله با قابلیت تنظیم درجه حرارت به کاهش دردهای عضلانی پا کمک می‌کند.

  ساپورت‌های حرارتی

  ساپورت‌های حرارتی با ایجاد فشار و حرارت، درد در محل آسیب‌دیده را تسکین می‌دهد. این ساپورت‌ها برای نواحی شانه، زانو، مچ پا، ساعد و آرنج قابل استفاده هستند.

  پماد و ژل‌های حرارتی

  پماد‌های حرارتی پس از استفاده در محل درد یا ایجاد گرما، دردهای مفصلی و عضلانی را تسکین می‌دهند.

  دستگاه های گرمایشی و خنک کننده تولید رطوبت

  دستگاه‌های رطوبت ساز با تنظیم رطوبت فضا باعث جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی و آلرژی می‌شود. دستگاه‌های رطوبت گرم خصوصا در فصل‌های پاییز و زمستان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  چسب‌ ضد درد و چسب‌های کمردرد

  همانطور که از نام این محصول پیداست، با تولید گرما در نواحی مختلف بدن و  کمر، دردهای عضلانی و اسپاسم را کاهش می‌دهد.

  تسکین کمر با حرارت

  کمردرد می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله دیسک فتق، درد سیاتیک و ضربه دیدن کمر، پیش بیاید. کاربرد حرارت در کاهش درد کمر بسیار موثر است. حرارت و گرما درمانی با بالا بردن میزان گردش خون در بدن به کاهش درد کمر و ازبین بردن اسپاسم کمک می‌کند. وسایلی همچون پتو و تشک‌های حرارتی، چسب‌های کمر، کمربند حرارتی، پمادها و ژل‌ها برای تسکین کمردرد موثر هستند.

  تسکین درد گردن با حرارت

  بسیاری از افراد به دلیل نشستن زیاد پشت میز دچار مشکلات گردن و آسیب در مهره‌های گردن می‌شوند. با استفاده از حرارت و حرکات اصلاحی می‌توان برای درمان آسیب‌های گردنی مانند اسپاسم و گرفتگی عضلات گردن اقدام کرد. چسب‌ها، پماد‌ها و ژل‌های حرارتی برای تولید گرما روی گردن به کار می‌روند. این تجهیزات در مدت زمان کمی با افزایش جریان خون در گردن و اکسیژن‌رسانی بیشتر، باعث شل شدن عضلات و از بین بردن فشار حسگر‌های عصبی بدن می‌شوند.

  بهبود دردهای مفصلی با استفاده از تجهیزات حرارتی

  دردهای مفصلی یک نوع بیماری التهابی در مفاصل است که استفاده از حرارت و تجهیزات حرارتی با از بین بردن رطوبت اضافی مفاصل، تا حد زیادی به بهبود درد کمک می‌کند. گرمادرمانی برای درمان بیماری‌های مفصلی مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز در جوانی و استئوآرتریت، موثر است.

  جمع‌بندی

  گرمادرمانی و کاربرد حرارت در کاهش درد یک روش بی‌خطر و ایمن برای درمان دردهای مفصلی و عضلانی است. در این روش حرارتی بین 41 تا 77 درجه سانتی گراد به ناحیه آسیب دیده منتقل شده و باعث تسکین و درمان درد می‌شود. استفاده از وسایل حرارتی برای کم کردن درد ناشی از بیماری‌هایی مانند رماتیسم و دردهای مفصلی، کمردرد، گردن درد و سایر دردهای اسکلتی عضلانی ، کاربرد دارد. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در خصوص پرستار در منزل با کارشناسان خبره مجموعه تماس حاصل فرمایید.

  سوالات متداول

  آیا گرما، تمرینات فیزیوتراپی را قابل تحمل‌تر می‌کند؟

  در فیزیوتراپی حرکات کششی و ورزشی انجام می‌شود، گاهی این حرکات سخت بوده و انجام آن برای بیمار دشوار است، گرمادرمانی قبل از جلسات فیزیوتراپی تحمل حرکات درمانی را آسان می‌کند.

  آیا گرمادرمانی ایمنی بدن را افزایش می‌دهد؟

  گرمادرمانی با بالابردن افزایش دمای خارجی بدن، باعث تحریک سیستم ایمنی شده و ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.

  با حرارت درمانی می‌توان مصرف داروها را کاهش داد؟

  دردهای عضلانی مانند کمردرد، با استفاده از حرارت درمانی در مدت زمان کمی قابل بهبود است و عوارضی هم ندارد. استفاده از این روش درمانی تا حد زیادی وابستگی دارویی را کاهش می‌دهد.

  بهبود دردهای مفصلی با استفاده از تجهیزات حرارتی چگونه صورت می‌گیرد؟

  دردهای مفصلی یک نوع بیماری التهابی در مفاصل است که استفاده از حرارت و تجهیزات حرارتی با از بین بردن رطوبت اضافی مفاصل، تا حد زیادی به بهبود درد کمک می‌کند. گرمادرمانی برای درمان بیماری‌های مفصلی مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز در جوانی و استئوآرتریت، موثر است.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان