هر پرستار سالمند ی می داند که زمین خوردن برای یک سالمند تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد. نگهدار سالمند زمین خوردن فرد سالخورده و آسیب های جدی که در کمین است ، هنگامی که یک سالمند به زمین می افتد، عواقب آن می تواند باعث تغییر زندگی او شود. نکته مهمی که شاید در افتادن سالمند به مراتب از شکستن یک استخوان مهم تر باشد، شکستن روحیه اوست.

بسیاری از سالمندانی که به زمین می خورند، دیگر اعتماد به نفس اولیه را نخواهند داشت. پس زمین خوردن سالمند خطر جدی است که پرستار سالمند باید نسبت به آن توجه ویژه داشته باشد. نگهدار سالمند برای کاهش احتمال زمین خوردن سالمند چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

پرستار سالمند زمین خوردن سالمند :

نگهدار سالمند باید دستگیره و میله هایی در کنار مکان هایی که سالمند به آنجا رفت و آمد دارد تعبیه کند. همچنین، نگهدار سالمند باید تمام وسایل اضافه را از مسیر عبوری سالمند جمع آوری کند و همیشه این مسیر ها را خالی از لوازم و وسایل نگه دارد. فرش ها و گلیم های گوشه دار باید حتما برداشته شده و یا کاملا به زمین بچسبند. اینها از مهمترین مواردی است که پرستار سالمند باید آنها را در نظر بگیرد.

زمین خوردن کهولت سن:

این مورد شامل نظارت نگهدار سالمند بر بینایی و شنوایی سالمند می شود. به این معنی که پرستار سالمند همیشه مطمئن باشد که سالمند به خوبی می بیند و می شنود. در صورت نیاز سالمند به عینک یا سمعک، نگهدارسالمند باید همیشه از تمیز و سالم بودن آنها اطمینان حاصل کند.

همچنین، وجود نور کافی نیز مساله مهمی است که نگهدار سالمند باید آن را نیز کنترل کند. نور کافی در اتاق ها، راهرو ها سرویس بهداشتی و حمام و همچنین چراغ خواب برای دید در هنگام شب، نکاتی است که مراقب سالمند باید به آنها توجه ویژه داشته باشد.

پرستار سالمند زمین خوردن سالمند مربوط به بیماری های سالمند:

سالمند در این مورد احتیاج به یک مراقب سالمند با تجربه خواهد داشت. بیماری رایج پوکی استخوان در سالمندان به ویژه بانوان، یک بیماری دایمی است که وجود یک پرستار سالمند در کنار سالمند را حیاتی می کند. این بیماری سبب می شود استخوان ها و مفاصل به شدت آسیب پذیر و شکننده شوند.

سالمندانی که از این بیماری رنج می برند، به مراقبت ویژه توسط یک پرستار سالمند متخصص نیاز خواهند داشت. مراقب سالمند مبتلا به پوکی استخوان باید بتواند چگالی استخوان ها را اندازه گیری کرده و داروهای سالمند را مدیریت کند. پرستار سالمند باید این نکته را در نظر داشته باشد که زمین خوردن سالمند مبتلا به بیماری پوکی استخوان، به مراتب عواقب شدید تری خواهد داشت.

زمین خوردن سالمند ناشی از عوارض داروها:

با افزایش سن، مصرف داروها برای سالمندان افزایش می یابد. مصرف برخی از این داروها دارای عوارض جانبی نظیر کاهش هوشیاری، گیجی و … است. پرستار سالمند باید به خوبی از عوارض داروهای مورد استفاده سالمند آگاه باشد تا بتواند آنها را مدیریت کند.

نگهدار سالمند باید اطمینان حاصل کند که سالمند بعد از مصرف داروهای دارای عوارض، تحت خطر افتادن و زمین خوردن قرار نگیرد. همراهی و کمک کردن به سالمند برای جابجایی بعد از مصرف این داروها، نکته ای است که پرستار سالمند باید حتما آن را در نظر بگیرد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *