راه رفتن در کودک برای اولین بار چه زمانی اتفاق می افتد؟

راه رفتن کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  راه رفتن در کودکان یکی از مهمترین و مهیج ترین نقاط عطف پرورش فرزند برای  والدین است. معمولاً قبل از اینکه نوزادان اولین قدم را بردارند ، می نشینند ، می خزند ، غلت می حورند و شروع به بالا کشیدن خود می کنند تا با حمایت چیزی به حالت ایستاده برسند.

  والدین غالباً به دنبال چنین علائمی می گردند تا بدانند راه رفتن کودک به صورت درست و کامل چه زمانی اتفاق می افتد. با این حال ، هیچ جدول زمانی یا علائم ثابتی وجود ندارد که برای همه نوزادان متناسب باشد.

  اولین راه رفتن
  راه رفتن در کودک برای اولین بار چه زمانی اتفاق می افتد؟

  بنابراین ، نوزادان چه زمانی شروع به راه رفتن می کنند؟ برای آگاهی از این لحظه مهم این مقاله را بخوانید.

  بیشتر نوزادان در 12 ماهگی یعنی در حدود اولین  سالگرد تولد خود با حمایت والدین شروع به راه رفتن می کنند . اولین مراحل راه رفتن در حالی انجام می شود کودک به مبلمان ، دیوارها یا هر وسیله پشتیبانی دیگری  تکیه می نماید . برخی از نوزادان ممکن است در همین لحظات  چند قدم به تنهایی بردارند.

  از 12 ماهگی کودک به طور مداوم در مهارت های راه رفتن پیشرفت می کند. در سن 18 ماهگی ، اکثر نوزادان می توانند بدون هیچ گونه حمایتی به تنهایی راه بروند.

  بعضی از نوزادان ممکن است در مسافت کوتاهی بدوند یا با پشتیبانی از پله ها بالا بروند. جدول زمانی این حرکات ممکن است در بین نوزادان متفاوت باشد.

  نشانه هایی از راه رفتن کودکان

  نوزادان یک شبه راه رفتن را شروع نمی کنند. علایم راه رفتن با گام های تدریجی و رشد فیزیکی  که در نهایت منجر به راه رفتن می شوند ، شروع می شوند.

  بالا کشیدن بدن برای ایستادن

  این یکی از اولین علائمی است که آمادگی کودک شما را برای راه رفتن نشان می دهد. به نظر می رسد که کودک چندین حرکت اسکات ( نوعی ورزش ) انجام می دهد  ، اما در واقع  در حال تقویت عضلات و هماهنگی خود است.

  راه رفتن با تکیه بر امتداد اشیا یا مبلمان

  اگر کودک را در حالی که به اشیا اطراف یا مبلمان تکیه نموده و سعی در راه رفتن  دارد ببینید  این به معنی این است که بزودی راه خواهد رفت .

  این حرکت نشانگر قابل توجهی برای بهبود قدرت عضلات و تعادل بدن است. کودک با این کار یاد می گیرد هنگام  حرکت وزن خود را روی هر دو پا متعادل نگه دارد.

  راه رفتن کودکان با کمک

  کودک ممکن است سعی کند راه برود یا در حالی که دستان شما را نگه دارد قدم های کوچکی را بردارد. اگر کودک  دارای اسباب بازی های مانند روروئک ،یا  اتومبیل یا اسباب بازی های موسیقی مخصوص راه رفتن است و سعی در حرکت دادن آنها دارد ، این ممکن است نشانه ای از قصد آنها برای راه رفتن باشد.

  علایم راه رفتن
  نشانه هایی از راه رفتن کودکان

  عبور از میان اشیا (موانع)

  هنگامی که کودک شما سعی می کند با عبور از روی اشیا یا غلبه بر آنها به حرکت خود ادامه دهد  ، این نشان دهنده اشتیاق آنها برای برداشتن اولین قدم های خود است.

  تلاش برای بالا رفتن از پله ها

  اگر کودک  بارها و بارها سعی دارد رده های راه پله را نگه دارد تا خودش را بالا بکشد و از پله بالا برود ، این می تواند نشان دهد که آنها به زودی اولین قدم های خود را برمی دارند.

  علائم آمادگی برای راه رفتن ممکن است در نوزادان متفاوت باشد. والدین می توانند اغلب حرکاتی را که کودک آنها برای راه رفتن انجام می دهد  تشخیص  دهند. برخی از نوزادان ممکن است بدون نشان دادن علائم مشخص آمادگی ، به تدریج شروع به راه رفتن کنند.

  چطور به راه رفتن کودکان کمک کنیم؟

  در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای تشویق و انگیزه کودک خود برای راه رفتن انجام دهید.

  برای تقویت راه رفتن در کودک دست او را بگیرید

  سعی کنید کودک خود را هنگام تلاش برای بلند شدن با گرفتن دست به حالت ایستاده قرار دهید. نزدیک آنها یا اطراف آنها باشید. این به آنها اعتماد به نفس می دهد تا کاوش کنند و احساس امنیت کنند.

  پشتیبانی بی خطر از کودک فراهم کنید

  مبلمان سنگینی را در کنار کودک قرار دهید که وقتی کودک به آن تکیه می کند  واژگون نشود . همچنین کودک را تشویق می کند که مرتباً بایستد.

  با اسباب بازی ها و کلمات انگیزه ایجاد کنید

  بگذارید کودک شما در حالی که دست شما را گرفته است بایستد و به طرف مقابل بگویید که او را صدا کند. کودک خود را به راه رفتن و جستجوی منبع صدا تشویق کنید.

  با استفاده از یک اسباب بازی کودک خود را به راه رفتن ترغیب کنید و به دنبال آن باشید. در سن 18 ماهگی ، نوزادان می توانند هنگام راه رفتن اسباب بازی ها را با خود بکشند . بنابراین ، اسباب بازی های رشته ای متناسب با سن آنها را تهیه کنید.

  راه رفتن بدون کفش
  چطور به راه رفتن کودکان کمک کنیم؟

  برای پوشیدن کفش عجله نکنید

  در ابتدا اجازه دهید کودک  با پاهای برهنه راه برود. بگذارید تعادل و راه رفتن طبیعی در کودک ایجاد شود . هنگامی که بیرون هستید ، از کفش هایی با زیره لاستیکی انعطاف پذیر برای محافظت از پای کودک خود استفاده کنید تا پاها از حمایت مناسب برخوردار شوند .

  برای تقویت راه رفتن در کودک از واکر استفاده نکنید

  کودک خود را به واکر متکی نکنید. کودک را تشویق کنید تا خود به تنهایی بایستند و اولین قدم های خود را بردارند. همچنین ، کودکان در هنگام استفاده از واکر امنیت کمتری دارند  و ممکن است  بیشتر در معرض خطر صدمات ناشی از سقوط قرار گیرد .

  خانه خود را ایمن کنید

  هنگامی که کودک شروع به حرکت می کند ، اطمینان حاصل کنید که کف و اطراف خانه را از خطرات احتمالی دور نگه دارید. همه اشیا تیز ، داروها و سایر ترکیبات خطرناک را دور از دسترس کودک قرار دهید.

  اگر کودک شما راه نمی رود چه باید کرد؟

  برخی از نوزادان ممکن است زمان بیشتری نسبت به همسالان خود برای شروع راه رفتن نیاز داشته باشند . اگر کودک سالم است ، به درستی رشد می کند و به تمام مراحل رشد خود رسیده است ، جای نگرانی نیست.

  اگر کودک شما خزیدن و ایستادن را دیرتر از حد معمول آموخت ، پس کمی وقت بگذارید تا مهارت راه رفتن خود را رشد دهند. در صورت نگرانی با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

  از آنجا که راه رفتن یک روند تدریجی است ، تشخیص تأخیرهای رشد در سنین مختلف ضروری است. اگر کودک شما علائم زیر را نشان داد ، به متخصص اطفال مراجعه کنید.

  • تا نه ماهگی  نتواند  وزن  خود را روی پاها  تحمل  کند.
  • در دوازده ماهگی  ماه قادر به خزیدن نباشد
  • راه نمی رود  یا هیچ تلاشی برای راه رفتن تا 18 ماهگی نشان نمی دهد.
  • حتی در سن 24 ماهگی به صورت لرزان و بدون ثبات راه می رود.
  تشویق به راه رفتن
  اگر کودک شما راه نمی رود چه باید کرد؟

  بعد از شروع راه رفتن در کودکان چه اتفاقی می افتد؟

  در سن 24 ماهگی ، بیشتر کودکان نوپا می توانند بدون پشتیبانی راه بروند ، با پشتیبانی از پله ها بالا و پایین بروند ، از مبلمان بالا بروند و  بدوند. هنگامی که کودک نوپای شما سه ساله شد ، مهارت های راه رفتن او به خوبی رشد نموده است.  کودک سه ساله می تواند بدود و از پله ها با یک پا در هر مرحله بالا برود.

  یادگیری راه رفتن یکی از مهمترین دستاوردهای والدین و کودک است. با افزایش تحرک کودک ، توانایی آنها در کاوش و یادگیری چیزهای جدید نیز افزایش می یابد.

  بعضی از نوزادان ممکن است زود راه رفتن را یاد بگیرند ، در حالی که در بعضی دیگر  بیشتر زمان ببرد. تأخیر در دستیابی به نقاط عطف رشد همیشه نشان دهنده وجود مشکلی نیست. اگر در مورد رشد کودک خود هرگونه نگرانی دارید با یک متخصص اطفال صحبت کنید.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت کنید.
  هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

  منبع: Walking

  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری