هر آنچه باید در مورد آسیب عضله همسترینگ بدانید

آسیب همسترینگ

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آسیب همسترینگ کشیدگی یا پارگی تاندون ها یا عضلات بزرگ پشت ران است. این مشکل یک آسیب شایع در ورزشکاران است و می‌تواند در شدت های مختلف رخ دهد.

  3 درجه آسیب همسترینگ عبارتند از

  1. درجه 1 – کشش یا کشیدگی خفیف ماهیچه
  2. درجه 2 – پارگی جزئی عضله
  3. درجه 3 – پارگی کامل عضله

  مدت زمان بهبودی پس از کشیدگی یا پارگی همسترینگ به شدت آسیب دیدگی بستگی دارد. یک کشش یا کشیدگی جزئی عضله (درجه 1) ممکن است چند روز طول بکشد تا بهبود یابد، در حالی که پس از پارگی عضله (درجه 2 یا 3) ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا عضله بهبود یابد.

  همسترینگ چیست؟

  همسترینگ ها تاندون هایی (نوارهای بافتی قوی) در پشت ران هستند که عضله بزرگ ران را به استخوان متصل می‌کنند. اصطلاح “همسترینگ” همچنین به گروهی از 3 عضله اشاره دارد که در امتداد پشت ران، از لگن تا درست زیر زانو  قرار دارند.

  ماهیچه های همسترینگ هنگام ایستادن یا راه رفتن زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اما در فعالیت هایی که شامل خم کردن زانو می‌شوند، مانند دویدن، پریدن و بالا رفتن بسیار فعال هستند.

  چه چیزی باعث آسیب همسترینگ می‌شود؟

  آسیب همسترینگ Hamstring injury اغلب در حین حرکات ناگهانی و قدرتمند مانند دوی سرعت یا پریدن که تاندون ها یا ماهیچه ها را بیش از حد کشیده میکند، اتفاق می‌افتد. این آسیب همچنین می تواند به تدریج در طول حرکات آهسته رخ دهد. آسیب مکرر یه این عضله در ورزشکاران و فوتبالیست ها رایج است، زیرا اگر قبلاً همسترینگ زخمی شده باشد، احتمال آسیب دیدگی مجدد این عضله بیشتر است.

  انجام منظم حرکات کششی و تقویتی و گرم کردن بدن قبل از ورزش ممکن است به کاهش خطر آسیب دیدگی همسترینگ کمک کند.

  درمان سریع همسترینگ
  ماهیچه های همسترینگ هنگام ایستادن یا راه رفتن زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

  علایم آسیب همسترینگ

  آسیب همسترینگ علائم مختلفی دارد که در مانند:

  1. کشیدگی خفیف همسترینگ (درجه 1)
  2. پارگی های جزئی همسترینگ (درجه 2)
  3. پارگی شدید همسترینگ (درجه 3)

  در ادامه به توضیح کمل تری از این موارد می پردازیم.

  کشیدگی خفیف همسترینگ (درجه 1)

  معمولاً باعث درد و حساسیت ناگهانی در پشت ران می‌شود. حرکت دادن پا ممکن است دردناک باشد، اما قدرت عضله نباید تحت تأثیر قرار گیرد.

  پارگی های جزئی همسترینگ (درجه 2)

  معمولاً دردناک تر و حساس‌تر هستند. همچنین ممکن است مقداری تورم و کبودی در پشت ران وجود داشته باشد و ممکن است فرد مقداری قدرت در پای خود را از دست داده باشد.

  پارگی شدید همسترینگ (درجه 3)

  معمولاً بسیار دردناک، حساس، متورم و کبود است و راه رفتن و ایستادن را دشوار می‌کند. ممکن است در زمان آسیب احساس درد شدید وجود داشته باشد و فرد نتواند از پای آسیب دیده استفاده کند.

  همچنین بخوانید: تمرینات توانبخشی ورزشی بعد از سکته مغزی

  چه زمانی باید  برای آسیب همسترینگ به پزشک مراجعه کرد

  از فردی که دچار آسیب همسترینگ شده است می‌توان در خانه مراقبت کرد. اگر در مورد آسیب این عضله نگرانی دارید، به ویژه اگر فکر می‌کنید آسیب شدید است و با استراحت در خانه بهبود نمی‌یابد یا علائم بدتر شده است حتما به پزشک مراجعه کنید.

  پزشک همچنین می‌تواند به فرد در مورد اینکه چه زمانی می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود بازگردد و چه تمرین‌هایی باید برای کمک به بهبودی خود انجام دهد، راهنمایی کند. همچنین ممکن است در برخی موارد فرد آسیب دیده را برای اسکن یا به فیزیوتراپیست برای درمان تخصصی ارجاع دهند.

  استراحت و بهبودی پس از آسیب همسترینگ

  بهبودی پس از آسیب همسترینگ ممکن است روزها، هفته ها یا ماه ها طول می‌کشد که این موضوع بسته به شدت آسیب متغیر است. بهبودی همسترینگ کاملاً پاره شده ممکن است چندین ماه طول بکشد و فرد در این مدت نمی‌تواند ورزش را از سر بگیرید.

  تشخیص آسیب همسترینگ
  استفاده از یخ در درمان اولیه همسترینگ بسیار مناسب است.

  درمان اولیه آسیب همسترینگ

  در طول 2 یا 3 روز اول، باید با استفاده از اقدامات زیر از آسیب همسترینگ مراقبت کنید:

  • استراحت
  • یخ
  • فشرده سازی
  • ارتفاع
  • مسکن های معمولی

  استراحت – تا حد امکان به پای خود استراحت دهید.

  یخ – بسته های سرد (یک کیسه نخود فرنگی یخ زده پیچیده شده در یک حوله چای نیز موثر است) به مدت 20 دقیقه هر 2 تا 3 ساعت در طول روز روی همسترینگ خود قرار دهید. یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید.

  فشرده سازی – ران را فشرده یا بانداژ کنید تا تورم و حرکتی که می تواند باعث آسیب بیشتر شود محدود شود. می توانید از یک باند کشی ساده یا باند لوله ای الاستیک که در داروخانه موجود است استفاده کنید.

  ارتفاع – تا حد امکان پای خود را بالا نگه دارید و روی بالش نگه دارید تا به کاهش تورم کمک کنید.

  مسکن های معمولی مانند پاراستامول یا کرم یا ژل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) نیز ممکن است به تسکین درد کمک کنند.

  استفاده کوتاه مدت از NSAID های خوراکی مانند قرص ایبوپروفن نیز می تواند به کاهش تورم و التهاب کمک کند. با این حال، این داروها برای همه مناسب نیستند. بروشور همراه دارو را بررسی کنید تا ببینید آیا می توانید آن را مصرف کنید یا خیر.

  پزشک ممکن است به فرد توصیه کند برای مدت کوتاهی از آتل زانو استفاده کند. این کار به توقف حرکت پای فرد آسیب دیده کمک می کند تا به بهبودی کامل خود را بدست آورد.

  تمرینات و کشش های ملایم

  بازگشت سریع به ورزش شدید می تواند آسیب این عضله را بدتر کند، اما اجتناب از ورزش برای مدت طولانی می تواند باعث کوچک شدن عضلات همسترینگ و ایجاد بافت اسکار در اطراف پارگی شود.

  برای جلوگیری از این امر، باید پس از چند روز که درد شروع به کاهش کرد، کشش های ملایم همسترینگ را شروع نمود. این کار باید با یک برنامه تمرینی ملایم مانند پیاده روی و دوچرخه سواری و تمرینات تقویت همسترینگ دنبال شود.

  پزشک می تواند راهنمایی های بیشتری به فرد آسیب دیده ارائه کند و در صورت لزوم او  را برای یک برنامه ورزشی مناسب به فیزیوتراپیست معرفی کند.

  برای جلوگیری از آسیب رساندن مجدد به خود، تنها زمانی باید به سطح کامل فعالیت بازگردید که عضلات همسترینگ به اندازه کافی قوی باشند. فیزیوتراپیست یا پزشک می تواند در این مورد به فرد مشاوره دهد.

  بسیاری از مردم باید حداقل برای چند هفته از ورزش اجتناب کنند، اما مدت زمانی که به استراحت نیاز است به شدت آسیب عضله بستگی دارد.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.


  سوالات متداول

  همسترینگ چیست؟

  همسترینگ ها تاندون هایی (نوارهای بافتی قوی) در پشت ران هستند که عضله بزرگ ران را به استخوان متصل می‌کنند.

  چه چیزی باعث آسیب همسترینگ می‌شود؟

  آسیب همسترینگ Hamstring injury اغلب در حین حرکات ناگهانی و قدرتمند مانند دوی سرعت یا پریدن که تاندون ها یا ماهیچه ها را بیش از حد کشیده میکند، اتفاق می‌افتد.

  چه زمانی باید  برای آسیب همسترینگ به پزشک مراجعه کرد؟

  از فردی که دچار آسیب همسترینگ شده است می‌توان در خانه مراقبت کرد. اگر در مورد آسیب این عضله نگرانی دارید، به ویژه اگر فکر می‌کنید آسیب شدید است و با استراحت در خانه بهبود نمی‌یابد.

  تمرینات و کشش های ملایم چیست؟

  بازگشت سریع به ورزش شدید می تواند آسیب این عضله را بدتر کند، اما اجتناب از ورزش برای مدت طولانی می تواند باعث کوچک شدن عضلات همسترینگ و ایجاد بافت اسکار در اطراف پارگی شود.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری