درخواست پرستار | مشاوره رایگان

سندروم گیلن باره چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان آن

سندرم گلین باره در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  سندروم گیلن باره یا (GBS) ،نوعی بیماری عصبی یا نورولوژیک بوده که اعصاب بدن، دست ها و پاها را درگیر می کند. GBS ،اختلال نادری است که در اثر حمله سیستم ایمنی به اعصاب محیطی ایجاد شده و به دنبال آن، ضعف بدنی و مشکلات حسی را برای کودک ایجاد می کند.

  سندروم گیلن باره چیست؟

  در بیماری گیلن باره، سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله می کند و باعث ایجاد ضعف در ماهیچه ها، بی حسی، گزگز وگاهی اوقات و به ندرت فلج شدن اندام ها می گردد.

  سوزش و حالت خواب رفتگی ناگهانی در پا و انتقال این حس در نقاط مختلف بدن، یکی از علایم بارز گیلن باره است که در صورت تشخیص و درمان به موقع، تا سقف 97% قابل معالجه است اما در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع ممکن است، مشکل تنفسی ایجاد کرده و بدن را ضعیف کند.

  عوارض سندرم گلین باره
  در بیماری گیلن باره، سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله می کند.

  علت سندروم گیلن باره

  همینجا اشاره کنیم که علت این بیماری به روشنی مشخص نیست اما معمولا بعد از یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا رخ می دهد.
  عفونت با کمپیلوباکتر هم که بعد از خوردن آب و غذای آلوده به خصوص مرغ و ماهی نپخته وارد بدن می شود، علت همین بیماری میتواند باشد.

  گاهی گیلن باره بدون هیچ علت مشخصی به وقوع می پیوندد اما آنچه مسلم است، اختلال دستگاه ایمنی عامل اصلی بیماری گیلن باره است.

  علایم و نشانه های گیلن باره

  نشانه های گیلن بارا معمولا با بی حسی، ضعف در پاهاشروع می شود (ممکن است که شما احساس گزگز شدن داشته باشید) نشانه هااغلب در عرض مدت کوتاهی به قسمت های بالایی بدن کشیده می شود، بازوها و اندام های فوقانی ضعیف و بی حس شده و گاهی ضعف آنقدر شدید است که فرد اصلا قادر به راه رفتن نیست و همچنین ممکن است در موارد بسیار نادر به فلج شدن اندام ها منجر گردد.

  مراحل سندروم گیلن باره

  این بیماری دارای سه مرحله حاد، نقاهت و بهبودی است.
  معمولا افراد و کودکان مبتلا به گیلن باره بهبود می یابد اما زمان آن متغیر بوده و بازی زمانی کوتاه تا دوساله را در بر می گیرد.
  گاهی اوقات در مواردی، شاهد عود این بیماری هستیم.

  تشخیص سندرم گلین باره
  این بیماری دارای سه مرحله حاد، نقاهت و بهبودی است.

  تشخیص گیلن باره

  پزشک با دیدن علائمی مانند ضعف یا مور مور شدن پاها در ابتدا به گیلن باره شک می کند.
  در قدم بعد، آزمایشاتی مانند گرفتن مایع مغزی – نخاعی از قسمت پشت را انجام خواهد داد.
  دو آزمایش دیگر هم انجام می شود که شامل بررسی الکترونیکی عضله و آزمایش سرعت هدایت عصب است.
  این آزمایش ها برای بررسی نحوه ارسال پیغام از طریق اعصاب به دست ها و پاها انجام می شوند.

   مراقبت های لازم از سندروم گیلن باره

  با توجه به این مورد که هنوز درمان قطعی برای سندروم گیلن باره وجود ندارد، مراقبت های پرستاری در حیطه مراقبت از کودکان مبتلا به گیلن باره بسیار اساسی و کلیدی بوده و شامل مواردی است که در ادامه به آن اشاره می گردد:

  ۱.بررسی مداوم وضعیت تنفسی و درمان های تنفسی با تهویه مکانیکی مناسب جهت حمایت از عملکرد های ریوی و روند اکسیژن رسانی به میزان کافی

  ۲.لوله گذاری الکتیو یا غیر اورژانس قبل از خستگی مفرط عضلات تنفسی به دلیل جلوگیری از اختلال عملکرد های خودکار

  ۳.استفاده از داروهای ضد انعقاد، جوراب های الاستیکی بلند و پوتین های فشاردهنده مخصوص به منظور جلوگیری از عوارضی همچون بی حرکتی، آمبولی ریه و ترومبوز

  بیماری قلبی و سندرم گلین باره
  کودکانی که مشکل قلبی دارند و از سندرم گلین باره رنج میبرند

  ۴‌.کنترل مستمر خطرات قلبی – عروقی از طریق دستکاه الکتروکاردیوگرام در سندروم گیلن باره

  ۵.کنترل افت فشار خون با افزایش میزان مایعات از طریق تزریق در رگ (IV)

  ۶.پرستار کودک مبتلا به سندروم گیلن باره در تلاش است تا عضلات کودک را فعال نگه دارد، به همین منظور از حرکات فیزیوتراپی کمک میگیرد و دست و پای کودک را فعال نگه می دارد.

  ۷.کودک مبتلا به سندروم گیلن باره به علت ضعف عضلاتی که دارد، ممکن است در روند بیماری دچار بی اختیاری ادرار شود که کاملا طبیعی است و با بهبود روند بیماری، بهبود می یابد اما به علت بی اختیاری ادراری که دارد، بیشتر در معرض عفونت های ادراری است و پرستار نظافت شخصی بیمار را در نظر دارد و این امر را به خاطر می سپارد.

  ۸.رژیم غذایی کودک مبتلا به گیلن باره باید سرشار از میوه و سبزی باشد، به این دلیل که این کودکان بیش از سایر کودکان در معرض یبوست هستند.

  ۹.کودک مبتلا به گیلن باره به علت ضعف عضلانی و محدودیت حرکتی که برایش ایجاد می شود، ممکن است که در معرض افسردگی باشد. پرستار کودک مبتلا به گیلن باره در تلاش است که با فراهم آوردن محیط شاد و بازی های کودکانه، نیاز کودک را تاحد زیادی برآورده سازد و کتاب هایی به او هدیه می دهد تا علاوه بر یادگیری هرچه بیشتر درمورد بیماری که درگیر آن است، راهکارهای مقابله با آن و روش های کمک درمانی را بیاموزد.

  ۱۰.پرستار کودک مبتلا به گیلن باره می داند که به دلیل ضعف عضلات کودک باید از محیط های پرخطر و مکان های مرتفع که خطر افتادن وجود دارد، اجتناب کند.

  خوش بختانه پیش آگهی و روند درمان گیلن باره بسیارعالی است و احتمال بسیار زیادی برای بازگشت به حالت طبیعی وجود دارد اما درد و خستگی ممکن است بیمار را در روند بهبودی و درمان، کمی با چالش رو به رو سازد.

  پیشنهاد مقاله : مکمل های غذایی و مولتی ویتامین ها در رشد کودکان چه تاثیری دارند؟

  کاهش درد در سندروم گیلن باره
  استراحت برای کودک مبتلا به گیلن باره حرف اول را می زند.

  استراحت برای کودک مبتلا به گیلن باره حرف اول را می زند، محیط نگه داری کودک باید کاملا امن و پر از آرامش باشد و پرستار نقش کلیدی در ایجاد و القای حس امنیت و حمایت به کودک مبتلا به گیلن باره ایفا می کند.

  کودک مبتلا به گیلن باره همچون تمام کودکان هم سن و سالش، باید از دوران کودکی خود لذت ببرد و تمام چالش های این دوران را با حمایت اطرافیان و خانواده با موفقیت پشت سر بگذارد. وظیفه ایجاد محیط امن را پرستار کودک مبتلا به گیلن باره با آگاه سازی والدین کودک به خوبی بر عهده می گیرد و با تهیه کتاب های مصور، کتاب های صوتی، کارتون های متنوع و بازی های فکری به کودک برای گذراندن این دوران کمک می کند.

  در این مورد هیچ تردیدی وجود ندارد که کودک مبتلا به گیلن باره برای انجام کارهای روزانه به کمک نیاز دارد و این کمک باید با حفظ روحیه استقلال طلبی وی همراه باشد تا کودک، اعتماد به نفس خود را حفظ کند.

  پرستار کودک گیلن باره به توانایی های بالقوه ای نیازمند است که شامل هر دو بعد جسمی و روحی کودک می گردد و رعایت هرچه بیشتر شرایط به نفع کودک بوده و امید بع زندگی و روحیه مبارزه طلبی را در وی افزایش می دهد. درمان کودک درگیر گیلن باره شامل ایمنوگلوبولین درمانی و پلاسما فرز بوده که بسته به وضعیت کودک مبتلا و نظر پزشک تجویز می گردد.

  سخن پایانی

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با دارا بودن تیمی مجرب و متخصص متشکل از پرستاران خبره و چیره دست، آمادگی خود را جهت مراقبت از کودکان دلبند شما اعلام می دارد. پرستاران و مراقبین این مرکز خدمات پرستار در منزل خود را با بالاترین کیفیت و امنیت، بالاترین سطح استانداردها و انعطاف پذیری به خانواده ها ارائه میدهد. سفیر آرامش با دارابودن مجوز از وزارت بهداشت، این اطمینان خاطر را به شما عزیزان می دهد که گزینه درستی را انتخاب نموده اید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان