درخواست پرستار | مشاوره رایگان

درمان خانگی پسوریازیس و انواع روش های مراقبت از این بیماری در منزل

رووش های درمان خانگ پسوریازیس

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  درمان خانگی پسوریازیس نقش موثری در التیام این بیماری داشته و توسط افرادی که به این بیماری مبتلا هستند می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

  پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی از انواع خودایمنی (سیستم ایمنی بدن به تمام ارگانهای بدن حمله کرده و تخریب ایجاد میکند) است، تمام بیماری های خود ایمنی سیستمیک هستند و فقط 14 نوع از آنها در پوست بروز می کنند که پسوریازیس یکی از آن‌هاست.

  در این بیماری لایه زایای پوست دچار افزایش فعالیت به دلیل التهاب خودایمنی شده و عوارضی مانند پوسته ریزی فلس مانند، قرمزی، خارش و گاهی درد در ناحیه ضایعات ایجاد می کند. این بیماری انواع مختلفی دارد که نظر پزشک متخصص را میطلبد.

  روش درمان خانگی پسوریازیس
  درمان خانگی پسوریازیس بسیار اهمیت دارد.

  علائم پسوریازیس در پوست سر کدامند؟

  پسوریازیس  ممکن است در نواحی مختلفی از پوست بدن افراد به دلایلی که گفته شد ایجاد شود. معمولا این بیماری در نواحی پوستی که در ادامه آورده شده بروز می کند:

  • آرنج ها
  • زانوها
  • پشت
  • پوست سر

  انواع دیگری از پسوریازیس می تواند نواحی دیگری درگیر می کند

  • پاها
  • تنه
  • انگشتان
  • چین ساعد

  ناحیه پوست سر یکی از نوااحی از پوست بدن است که به هر دلیل بیشتر دچار این عارضه می شود و مشکلات زیادی برای افراد ایجاد می کند.

  علائم بیماری پسوریازیس

  پسوریازیس نوعی بیماری پوستی است که در افراد مختلف ممکن است علائم ان کمی فرق داشته باشد اما عموما پسوریازیس در فرد علائم زیر را ایجاد خواهد کرد:

  • پوست خشک شده و ترک می خورد و امکان خونریزی نیز وجود دارد ما در مقاله علت خشکی پوست دلایل مختلف خشک شدن پوست را بررسی کرده ایم .
  • پوست به صورت فلسی در آمده و پینه های زبر قرمز یا صورتی در آن ایجاد می شود.
  • روی پوست خارش، سوزش و درد ایجاد می شود
  • ناخن ها ضخیم و برآمده می شوند
  • در موارد نادر تاول های پر از چرک روی لکه های قرمر پوست تشکیل می شوند.

  علت بروز بیماری پسوریازیس

  علت اصلی بیماری پسوریازیس هنوز مشخص نشده اما پزشکان بر این باورند نوعی بیماری خود ایمنی است. این بیماری در قالب پسوریازیس باعث تکثیر بیش از حد در سلول های پوست می شود. در حالت عادی پوست بدن حدود یک ماه زمان نیاز دارد تا تعویض کامل صورت بگیرد اما این مسئله در افرادی که مبتلا به این عارضه هستند جمعا 3-4 روز طول می کشد.

  محرک بروز پسوریازیس در افراد مختلف فرق می کند اما برخی از این موارد رایج تر هستند که در ادامه به انها اشاره می کنیم:

  • استرس و اضطراب نقش موثری در این بیماری دارد
  • آسیب های پوستی نوع دیگری از محرک ها هستند
  • از دیگر عوامل این بیماری عفونت ها هستند
  • تغییرات هورمونی نیز در این مشکل می تواند موثر باشد.

  برای درمان پسوریازیس چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

  • آنچه در این بیماری مهم است این است که عامل اصلی این بیماری،حاصل برایند عوامل محیطیEnvironmental ، عوامل ژنتیک Genetic و عوامل عفونی Infection است که متاسفانه در هر سه حوزه اطلاعات اندکی وجود دارد.
  •  از آنجاییکه بیماری پسوریازیس معمولا با یک استرس شدید شروع میشود ،توصیه میگردد. این بیماران با روشهای مختلف خود را از استرس دور نگه دارند، چون به محض ایجاد تنش عصبی بیمار دچار خارش و التهاب ضایعات میگردد.
  • نکته بسیار مهم دیگر در پسوریازیس نوع تغذیه بیمار است . واقعا به دلایل ناشناخته ای یک نسخه غذایی یکسان را نمیتوان برای تمام بیماران پسوریازیس تجویز کرد ولی آنچه مسلم است اینکه کلیه غذاهای دارای نگهدارندهStabilizer و دارای اسانس و طعم دهنده های مصنوعی به شدت وضعیت بیمار را بدتر می کنند .
  • ورزش منظم هوازی که باعث کشش عضلات و رباطها همراه با عرق کردن شود،دردفع سموم بیماری پسوریازیس نقش کلیدی ایفا میکند ولی استفاده از هورمونها و مکمل های بدنسازی نقش مخربی دارند و کاهش وزن برای این بیماران بسیار کمک کننده است.
  • تحقیقاتی در ژاپن و آلمان صورت گرفته که اثبات میکند پیاده روی قبل از طلوع آفتاب و دیدن طلوع آفتاب در کنترل کلیه بیماری های خود ایمنی اثر شگرفی دارد و دلایل آن تحت بررسی است.

  باید دانست که هیچ نوع بیماری ژنتیکی قابل درمان قطعی نیست مثل قند خون ، چربی خون ، فشار خون و.. ولی قابل کنترل هستند و روشهای کنترل بیماری های خودایمنی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  منظور از روش های غربی در درمان پسوریازیس چیست؟

  روشهای غربی با استفاده از داروهای سرکوبگر ایمنی Immunosuppression مثل کورتونها (هیدروکورتیزون، بتامتازون، کلوبتازول، تریامیسونولون و ….) و یا داروهایی مثل متوتروکساید، سیکلوسپورین، نئوتیگازون  انجام می شوند.

  این داروها ضمن اینکه اثر موقتی در ضایعات پوستی دارند و در طویل مدت باعث تشدید بیماری می شوند. بعضا عوارض بسیار خطرناک و غیر قابل جبران برای ارگانهای حیاتی بدن مثل کبد، کلیه، چشم، تخمدانها و بیضه ها و دستگاه گوارش و … ایجاد می کنند.

  منظور از روش های شرقی در درمان پسوریازیس چیست؟

  روشهای شرقی با استفاده از ازون به تعدیل سیستم ایمنی Immunomodulatory می پردازد، این روش با استفاده از اکسیژن فعالO3  و پر انرژی است.

  این ملکول ضمن افزایش اکسیژن رسانی به تمام بافتهای بدن با رهاسازی نوعی اشعه گاما باعث تعدیل در رفتار ژنهای معیوب در سلولهای مادر   Stem cell یا بنیادین تولیدکننده کلیه سلولهای سیستم ایمنی می شود.

  رفتار تهاجمی این سلولها برطرف کرده و مانند بافت های سالم تعدیل و تغییر می کنند.

  از این روش بیش از یک قرن است که در آلمان، کوبا، روسیه، ایتالیا، اسپانیا، ژاپن و کشورهای اسکاندیناوی استفاده میشود و تا به حال هیچ عارضه ای از اکسیژن درمانی گزارش نشده است.

  انواع درمان خانگی پسوریازیس
  علت اصلی بیماری پسوریازیس هنوز مشخص نشده است.

  بهترین پماد برای درمان پسوریازیس

  با توجه به ناشناخته بودن علت اصلی این بیماری در واقع درمان قطعی برای این مشکل وجود ندارد و بیشتر روش های درمانی در راستای التیام و بهبود عوارض این بیماری هستند.

  کرم ها و پماد های ترکیبی مختلفی در دارو خانه ها وجود دارند که در افراد مختلف اثرات متفاوتی خواهند داشت. برای در مان این بیماری بهترین گزینه مراجعه به پزشک و قرار گرفتن تحت درمان تخصصی است.

  درمان خانگی پسوریازیس

  روش های خانگی کنترل علائم پسوریازیس که باعث کاهش پوست ریزی ، خارش، قرمزی و ضخامت ضایعات می گردند بسیار متنوع اند و یکی از این روش ها استفاده از ماسک خانگی و طبیعی عسل و دارچین است که ممکن است به حفظ سلامت پوست و کمک به بهبود این بیماری موثر باشد در مقاله خواص ماسک عسل و دارچین درباره آن صحبت کرده ایم .

  در اینجا سعی می کنیم کلیه این روشهای خانگی موثر در بهبود این بیماری پوستی را را برای بیماران عزیز توضیح دهیم:

  تاثیر ماهی تازه در درمان پسوریازیس

  به دلیل وجود ویتامین A و D و امگا ۳ می تواند کمک کننده باشد از مصرف بی رویه کپسول یا قرص ماهی و امگا ۳ ،6و 9 خودداری کنید این ویتامین ها محلول در چربی هستند و مسمومیت با آنها بسیار خطرناک است.  اگرچه در بیماری پسوریازیس موارد حساسیت به ماهی کم نیست.

  تاثیر یوگا و مدیتیشن در درمان پسورایزیس

  روزانه ۲۰ دقیقه یوگا ضمن کاهش استرس به انعطاف پذیری مفاصل در آرتریت پسوریاتیک کمک می کند.

  اثرات پودر زردچوبه بر پسوریازیس

  ماده موثر در زردچوبه کوروکو مینcurcumins است که یک ماده ضد التهاب پوستی است.

  استفاده خوراکی زردچوبه به میزان حداکثر یک گرم در روز یا استفاده از صابون زردچوبه و یا استفاده از پودر زردچوبه با روغن های کاملا گیاهی مثل روغن نارگیل و روغن گل بنفشه روغن سیاه دانه و روغن زیتون اثرات شگفت انگیزی در درمان پسوریازیس دارد.

  این روش باعث تخفیف علائم بیماری پسوریازیس به خصوص درد مفاصل می شود. اگر این مخلوط با با روغن خشخاش خالص باشد بسیار سودمند است. زخم را پلاستیک ببندید و پس از شش ساعت دوش بگیرید.

  سرکه سیب در درمان پسوریازیس

  این ماده دارای خواص زیادی است که مصرف سرکه سیب با یک قاشق عسل و یک لیوان آب ولرم صبح ناشتا بسیاری از علائم بیماری پسوریازیس را کاهش می دهد. در هنگام خارش شدید با یک پارچه پنبه ای آغشته به سرکه سیب مناطق دارای خارش را ماساژ دهید.

  رای درمان خانگی پسوریازیس در ضایعات پوست سر هم می توانید هر شب پوست سر را با سرکه سیب آغشته کنید و صبح با شا مپوکولتارcoal Tar بشویید.

  تاثیر استفاده از ژل آلوئه ورا در درمان پسوریازیس

  این گیاه معجزه خلقت است و با خواص ضد التهابی -ترمیمی و… می تواند به صورت خوراکی یا مالیدنی علایم بیماری پسوریازیس را کاهش دهد . مصرف ژل آلوورا را جدی بگیرید.

  درمان خانگی پسوریازیس با ویتامین دی
  اغلب بیماران پسوریازیس دارای کمبود ویتامین  D3 هستند.

  مصرف ویتامین D چه نقشی در بیماری های پوستی دارد؟

  اغلب بیماران پسوریازیس دارای کمبود ویتامین  D3 هستند که نباید در مصرف آن زیاده روی شود استفاده از آمپول ویتامین D با دوز ۱۰۰۰۰ ماهی یک بار و یا دوش آفتاب به مدت کمتر از ۲۰ دقیقه دو مرتبه در هفته علائم کاهش می یابد.

  پوست موز برای پسوریازیس

  برای درمان خانگی پسوریازیس می توان با خمیر کردن پوست موز و اضافه کردن کمی پودر زردچوبه به راحتی  جلوی خارش های شدید را بگیرید و در این زمینه میتان از یک پرستار بیمار کمک بگیرید.

  آب ولرم و جوش شیرین و کمی عسل معجره ای برای پسوریازیس

  تهیه مخلوطی از آب cc۳۰۰ و جوش شیرین ۱۰ گرم و یک قاشق مرباخوری عسل که می تواند به صورت پیش ساخته در یخچال نگهداری شود و در مواقع خارش شدید با پارچه پنبه‌ای به مواضع پر خارش مالیده شود.

  آیا استحمام با صابون زردچوبه برای ناراحتی های پوستی مفید است؟

  اصولاً در بیماران پسوریازیس و آب داغ باعث تشدید علائم و سرخی ضایعات بعد از حمام می گردد باید با آب ولرم و صابون زردچوبه استحمام کرد و سپس سر تا پا را به خوبی آب کشید.

  درمان خانگی پسوریازیس با کیسه یخ

  در بسیاری از موارد استفاده از کیسه یخ Ice bag که در داروخانه ها موجود است می تواند در کاهش خارش شبانه و کاهش درد مفاصل بیماران دارای آرتریت پسوریازیس موثر باشد.

  خمیر سیر و ژل آلوورا التیام بخش پسوریازیس است

  سیر و آلوورا با داشتن ترکیبات خاص از بهترین و مهمترین ترکیبات ضد التهاب و ترمیم کننده پوست از طریق منع لیپو اکسیژناز های سیستم ایمنی هستند و مانع تولید پروستاگلاندین ها PG و لوکوترین ها LT می‌شوند. مالیدن این خمیر وضایعات و تحمل آن به مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند بسیاری از علائم بیماری پسوریازیس را برطرف کند .

  درمان خانگی پسوریازیس با نمک دریا

  در وان حمام مقدار ۵۰ گرم از این نمک را بریزید و به مدت یک ساعت در آن غوطه ور شوید اگر دارای زخمهای باز و پوست ترک خورده هستید این کار کمی سوزش دارد ولی تاثیر آن بر بسیاری از عوارض بیماری پسوریازیس  آشکار است.

  برگ کلم معجزه ای برای درمان پسوریازیس

  ابتدا کلم را رنده کنید و سپس آب پز کنید و با کمی روغن بادام در هم زند به صورت خمیر در آورده و نواحی ضایعه پسوریازیس بمالید. اگر نمک دریای مرده به آن اضافه کنید نتیجه بهتری می گیرید و تا یک هفته می توانید در یخچال این ترکیب را نگهداری کنید.

  نقش روغن کرچک در درمان خانگی پسوریازیس

  استفاده از روغن کرچک در بسیاری از بیماران پسوریازیس می تواند باعث کنترل بسیاری از علائم گردد. افزایش نوشیدن آب به همراه ورزش منظم که باعث عرق کردن مداوم و هرروزه شود. استفاده از هشت لیوان آب که حدود یک و نیم لیتر می شود با ورزش منظم و عرق کردن در بهبود بیماری پسوریازیس یک اصل است.

  انواع درمان خانگی پسوریازیس
  استفاده از روغن کرچک در بسیاری از بیماران پسوریازیس می تواند باعث کنترل بسیاری از علائم گردد.

  درمان خانگی پسوریازیس با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی

  اصولاً  نوع تغذیه یک بیمار پسوریازیس نه تنها می تواند عامل بروز بیماری باشد بلکه به طور اثبات شده ای بر شدت علائم  این بیماری  موثر است.

  طبق یک اصل کلی کلیه غذاهایی که دارای نگهدارنده طعم دهنده و اسانس ها هستند می توانند بر بیماری پسوریازیس تاثیر مستقیم داشته باشند.

  غذاهایی مانند سوسیس و کالباس، پیتزا، انواع لبنیات، انواع بستنی ،ماکارونی، لازانیا، کیکها و شیرینی ها و انواع قهوه، نسکافه،هات چاکلت و انواع شکلات ها و ترکیبات غذایی مصنوعی مثل پاستیل و … به دلیل داشتن مواد شیمیایی و رنگ های مصنوعی می توانند اثر اجتناب ناپذیر بر سیستم ایمنی بدن داشته باشند.

  استفاده از هر نوع مشروبات الکلی و مواد مخدر روانگردان در تشدید علائم پسوریازیس بسیار موثر است، به گونه ای که در کشورهایی مانند آمریکا، هلند، نروژ و بلژیک بالاترین آمار ابتلا به پسوریازیس مقاوم به هر گونه درمان را دارند.

  آنچه مهم است  این است که در بیماری های خود ایمنی خود بیمار و اطرافیان و وابستگان بیمار از نظر روحی و روانی صدمه می بینند و در بسیاری از کشورهای پیشرفته روانکاوی بیمار و خانواده او کمک موثری در کاهش استرس و نتیجه درمان بیمار و کنترل علائم آن دارد و توصیه می‌گردد بیماران پسوریازیس از نظر روانکاو و متخصص در بیماریهای خود ایمنی استفاده کنند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی و بهداشتی به سالمندان، کودکان و بیماران ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی است.


  سوالات متداول

  علائم بیماری پسوریازیس چیست؟

  خارش، سوزش و درد روی پوست ایجاد می‌شود، پوست به صورت فلسی در می‌آید و پینه های صورتی و قرمز که به صورت زبر هستند در آن ایجاد می‌شود.

  برای درمان پسوریازیس از چه پمادی استفاده کنیم ؟

  کرم و پماد های مختلفی در داروخانه ها می‌باشد که در افراد مختلف واکنش متفاوتی دارد. برای درمان این بیماری بهترین گزینه مراجعه به پزشک می‌باشد.

  در بیماری های پوستی مصرف ویتامین D چه تاثیری دارد؟

  کسانی که دارای بیماری پسوریازیس می‌باشند اغلب دارای کمبود ویتامین  D هستند که نباید در مصرف آن زیاده روی شود. اگر در هفته دوبار این کار ها انجام شود علائم این بیماری کاهش می‌یابد:

  • استفاده از آمپول ویتامین D
  • دوش آفتاب به مت کمتر از ۲۰ دقیقه

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  36 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان