درخواست پرستار | مشاوره رایگان

میزان اهمیت خشکی پوست در سالمندان

خشکی پوست سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  علائم خشکی پوست ، اگزما ، درماتیت تماسی و پسوریازیس می تواند همپوشانی داشته باشد. در طول زمستان که گرمایش در محیط داخلی خانه سبب خشکی هوا شده و رطوبت را از پوست بیرون می کشد ، نادیده گرفتن علایم جزیی ناشی از خشکی پوست آسان است.

  خشکی پوست یک وضعیت ناخوشایند است که با پوسته پوسته شدن ، خارش و ترک خوردگی  پوست مشخص می شود.این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد.

  ممکن است پوست فرد به طور طبیعی خشک باشد اما در گروهی از افراد که پوست چرب دارند نیز ممکن است  هر از چند گاهی دچار خشکی پوست شوند. خشکی پوست می تواند بر روی هر قسمت از بدن فرد تأثیر بگذارد و منحصر به بخش خاصی نیست.

  اما گاهی تشخیص اینکه خشکی پوست نتیجه آب و هوا و فصل است یا نشانه یک بیماری جدی است ، دشوار است. دکتر جیسون فرانگوس ، متخصص پوست در بیمارستان بریگام و زنان وابسته به هاروارد نقل نموده است ” معمولا بیماران مبتلا به پسوریازیس یا اگزما در ابتدای بیماری تصور می کردند که دچار خشکی پوست معمولی شده اند .”

  پیشنهاد مقاله : نحوه پیشگیری از سوء تغذیه در سالمندان

  علل خشکی پوست سالمند
  آیا خشکی پوست در سالمندان نشان دهنده یک مشکل جدی است؟

  علت خشکی پوست در سالمندان

  فقط شرایط فصل زمستان نیست که منجر به خشکی پوست می شود. همچنین این خشکی می تواند ناشی از تغییر در لایه بالایی پوست یا اپیدرم است.
  این لایه به طور معمول ضخیم است و دارای چربی ها و روغن هایی است که به طور طبیعی وجود دارند و به عنوان مانعی برای حفظ رطوبت و جلوگیری از ورود مواد تحریک کننده به پوست عمل می کنند.

  اما با افزایش سن ، پوست نازک می شود و برخی از این چربی ها و روغن ها را از دست می دهیم. این شرایط به نوبه خود باعث می شود رطوبت پایه از پوست خارج شود.
  محققان بر این باورند که پوست معمولا تمایل به خشک شدن و ترک خوردن دارد و پوست خشک به خودی خود شایعترین علت خارش پوست در بیماران است.

  تشخیص خشکی پوست سالمند
  فقط شرایط فصل زمستان نیست که منجر به خشکی پوست می شود.

  درماتیت تماسی

  وقتی خشکی پوست را می خارانیم ، مشکل خارش و خشکی پوست را بیشتر می کنیم. این امر ما را در برابر مواد حساسیت زا و تحریک کننده که می توانند باعث التهاب شوند ، مانند مواد معطر ، رنگهای نساجی ، گیاهان و مواد افزودنی لاستیکی یا چرمی ، آسیب پذیرتر می کند.

  وقتی پوست با چیزی محرک تماس پیدا کند ممکن است در این شرایط واکنش ایجاد شود که شامل بثورات قرمز ، ترک خورده و خارش دار می باشد که به نظر می رسد آغاز بیماری ای به نام اگزما است.

  اگزما

  اگزما اصطلاح دیگری برای درماتیت آتوپیک است ، بیماری که بیشتر در کودکان تشخیص داده می شود. محققان بیان نموده اند که برخی از کودکان مبتلا به اگزما، ژنی را برای پروتئین معیوب به ارث برده اند که باعث می شود لایه بالایی پوست به اندازه لازم کار نکند. یک لایه پوستی معیوب باعث می شود پوست به راحتی آب خود را از دست بدهد و خشک ، ترک خورده شود و خارش ایجاد کند.

  در سالمندان ، اگزما اصطلاح عمومی تری است که ممکن است پوستی را که به طور مزمن خشک ، ترک خورده و خارش دار است توصیف کند که با استفاده از مرطوب کننده ها بهبود نیافته باشد.

  متخصصان بر این باروند که ممکن است در کودکان اگزما از طریق نقص ارثی در پوست ایجاد می شود و در بزرگسالان ممکن است به دلیل تغییرات پوستی مربوط به سن ایجاد شود.

  پسوریازیس

  پسوریازیس باعث ایجاد لکه های برجسته ، قرمز یا نقره ای رنگ پوسته پوسته در آرنج ، زانو ، پوست سر و تنه می شود. این بیماری پوستی به اندازه اگزما خارش ندارد. پسوریازیس نتیجه یک سیستم ایمنی بیش از حد فعال است که باعث گردش و بازسازی سریع سلول های پوستی می شود.

  به جای چرخه معمول یک ماهه، سلولهای جدید که در لایه های پایین رشد می کنند و با ریختن سلول های قدیمی به آرامی به سطح پوست می روند ، چرخه سلول فقط چند روز طول می کشد و سلول ها روی سطح جمع می شوند.

  محققان بیان نموده اند که بیماری چیزی نیست که معمولاً در 70 سالگی ایجاد شود بلکه معمولاً در کودکی یا میانسالی ایجاد می شود . متاسفانه در بعضی از افراد پسوریازیس به راحتی تشخیص داده نمی شود ، با این حال راهکارهایی برای بهبود و درمان این اختلال پوستی وجود دارد که میتواند به حفظ سلامت پوستتان کمک کند در مقاله درمان پسوریازیس دربره این بیماری پوستی و راه های درمان خانگی آن صحبت کرده ایم .

  علایم خشکی پوست سالمند

  درمان خشکی پوست دست سالمند

  دانشمندان اعلام نموده اند که برای درمان یک مورد ساده از خشکی پوست نیازی به مراجعه به پزشک نیست. برای از بین بردن خارش و خشکی در پوست و ایجاد سد رطوبتی و عایق می توان با مرطوب سازی پوست در طول روز مشکل خشکی را برطرف نمود .

  هنگامی که مرطوب کردن پوست به تنهایی کافی نباشد ، مراجعه به متخصص پوست ممکن است اقدامی مناسب باشد. هنگامی که بیمار علیرغم استفاده از مرطوب کنند ها همچنان دارای خارش و خشکی پوست است ، ممکن است اگزما یا درماتیت تماسی بخشی از مشکل باشد که نیاز به درمان خاص تری دارد.

  درمان این بیماری به طور معمول شامل کرم های استروئیدی موضعی یا پماد برای کاهش التهاب است. درمان پسوریازیس ممکن است شامل استروئیدهای موضعی ، درمان با اشعه ماورا بنفش و داروهای تجویزی باشد که می تواند به کاهش رشد سریع سلول ها یا مهار سیستم ایمنی کمک کند.

  نکاتی برای مرطوب سازی پوست دست سالمندان

  رطوبت رسانی کلید محافظت از پوست در سالهای سالمندی ما است. متخصصان بر این باورند که مرطوب کننده ها چربی های سودمندی هستند که جایگزین چربی ها و روغن هایی می شوند که با افزایش سن از بین می رود.
  پوست اکثر افراد به میزان کافی رطوبت ندارند ، و لازم است از لوسیون هایی استفاده کنند که حاوی مقدار زیادی آب هستند تا روی پوست بسیار خشک موثر باشد.

  به جای لوسیون مایع ، به دنبال یک کرم با پایه چربی باشید که نسبتا غلیظ باشد و در یک ظرف قرار گیرد. این ماده نباید عطر ، رنگ و مواد نگهدارنده داشته باشد. بلافاصله پس از دوش گرفتن یا شستن دست ها ، یک لایه ضخیم مرطوب کننده بزنید و مدت زمان زیادی را به ماساژ دادن آن در پوست اختصاص دهید.

  درمان خشکی پوست سالمند
  به جای لوسیون مایع ، به دنبال یک کرم با پایه چربی باشید.

  درست است که گاهی نیاز به مرطوب نمودن فوری پوست کار طاقت فرسا و وقت گیری باشد و بسیاری از افراد احساس قرار دادن مرطوب کننده روی پوست را دوست نداشته باشند ، اما با انجام این کار در درازمدت از سلامت بیشتری برخوردار خواهید شد و در دوران سالمندی پوستی سالم و شفاف خواهید داشت .

   تغییرات ساده می تواند خشکی پوست را تسکین دهد

  حمام های طولانی و پرتعداد باعث بدتر شدن خشکی پوست می شوند پس تعداد حمام ها را کاهش دهید و دمای آب را کمتر نمایید .
  بلافاصله پس از شستشو از مرطوب کننده استفاده کنید. .
  به جای لوسیون از پماد یا کرم استفاده کنید.
  از بالم لب استفاده کنید. .
  فقط از محصولات مراقبت از پوست ملایم و بدون عطر استفاده کنید. .
  دست کش بپوشید
  لباس و مواد شوینده لباسشوئی غیر تحریک کننده انتخاب کنید.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان