درخواست پرستار | مشاوره رایگان

آنچه والدین باید درمورد مراحل رشد و تربیت پسران از نظر رواشناسان بدانند

مراحل رشد و تربیت پسران از نظر رواشناسان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  وظایف پدر و مادر نسبت به فرزندان بسیار پیچیده است و فقط به خوراک و پوشاک کودک محدود نمی‌شود. رشد فرزندان نیاز به توجه ویژه دارند اما تربیت پسر نسبت به دختران توجه بیشتری نیاز دارند. تربیت فرزند با توجه به تاثیر محیط اطراف نیاز به آگاهی و هماهنگی والدین دارد. از این رو والدین و پرستار کودک باید با مراحل رشد کودک و نیازها و اختصاصات هر دوره آشنایی داشته باشند و در این مسیر از کمک متخصصین و مشاوران مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش در زمینه تربیت کودک استفاده کنند.

  از زمان تولد تا 6 سالگی

  دوران نوزادی صرف نظر از جنسیت، دورانی است که نوزادان نیاز به توجه دارند. نیاز دارند توسط والدین در آغوش گرفته شوند و با آنها بازی کنند و با آنها صحبت کنند. در زمان شناخت دنیای اطراف پسران این کار را به روش های مختلفی انجام می‌دهند و باید والدین در این زمینه به آن ها کمک کنند.

  اگر مادر دچار افسردگی شود کودک نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. زیرا کودک عشق به زندگی را از مادر فرا می گیرد. مادران نقش بسیار مهمی در اعتماد به نفس فرزند خود دارند.

  نقش مادر در تربیت فرزند پسر
  دوران نوزادی صرف نظر از جنسیت، دورانی است که نوزادان نیاز به توجه دارد.

  مادر برای فرزند پسر خود به عنوان فردی دلسوز و مهربان نقش آفرینی می‌کند. پدر نقش فردی مقتدر را برای کودک ایفا می‌کند و کسی است که پسر می‌خواهد شبیه او باشد و از او هر نکته خوب یا بد را می‌آموزد.

  عشق مادر به فرزند خود بی قید و شرط است اما عشق پدر متفاوت است و فرزند عشق پدر را با کارهای مفید و مثبت به دست می‌آورد و از این طریق اخلاق و قوانین را می‌آموزد. در غیر این صورت پسر در آینده به فردی بی رحم و یا خودشیفته تبدیل خواهد شد، مادر باید از 2 سالگی حدود و مرزهایی را در روابط خود با پسر خود ایجاد کند

  پیشنهاد مقاله:هر آنچه که لازم است در مورد مراقبت از یک نوزاد سه ماهه بدانید

  از سن 6 تا 12 سالگی

  در این سنین پسران کاملا نقش جنسیتی خود را درک می‌کنند و در فعالیت های مردانه مشارکت می‌کنند. پگی درکسلر در مورد رشد و تربیت پسران در این سنین نکاتی را ارائه می‌دهد.

  در این مرحله شما نباید نگران رفتارهای به ظاهر پرخاشگرانه باشید. بلکه باید با علایق او اشنا شوید و آن ها را قبول کنید. رشد استقلال، ماجراجویی و مردانگی فرزند خود را ارزش گذاری کنید. در روند تربیت پسر خود به فردیت فرزند خود احترام بگذارید. برای بیان مردانگی روش های مختلفی وجود دارد اما نشان دادن روش و ویژگی های زنانه مناسب نیست.

  تربیت پسر لجباز و نحوه برخورد با او
  در تربیت فرزند پسر خود چگونه به او بیاموزید استقلال خود را حفظ کند و روی پای خود بایستد.

  علایق مختلف فرزندتان را قبول کنید. مشکل اغلب والدین این است که می‌خواهند فرزندشان دقیقا مثل آنها باشند یا فعالیت های مورد علاقه انها را انجام دهند. فرزندتان را برای مشارکت در فعالیت های مختلف و مورد علاقه خود تشویق کنید زیرا این راهی است برای درک مفهوم آزادی در انتخاب. انتظارات مبتنی بر جنسیت از پسر خود نداشته باشید. پگلر براین باور است کودکانی که در دام های جنسیتی گرفتار نشوند مستقل‌تر، متفکرتر و در مقایسه با همسالان خود از نظر جنسی تحمل بیشتری دارند.

  در روند تربیت پسر خود به او بیاموزید که با انتقاد کنار بیاید. به او یاد بدهید چگونه می‌تواند بدون اینکه پرخاشگری کند، استقلال و فردیت خود را حفظ کند و روی پای خود بایستد.

  بالاتر از 14 سال

  دوران نوجوانی برای والدین دوران بسیار سختی به شما می‌رود زیرا تغییرات هورمونی باعث افزایش روحیه پرخاشگری و عصبانیت در او می‌شود و والدین باید به پسر خود کمک کنند تا انرژی خود را از راه درست تخلیه کند. در این دوران باید به فرزندان خود آموزش دهید تا در قبال اعمال خود مسولیت پذیر باشند. مسولیت پذیری باید به فرزند آموزش داده شود زیرا بدون آموزش در افراد ایجاد نمی‌شود.

  بر اساس نظر استیون استوسنی باید کودک این موضوع را درک کند که قدرت، مسولیت و برتری هرسه با هم همراه هستند. والدین باید با یکدیگر در مورد قوانین و عواقب سرپیجی از آن با یکدیگر به توافق برسند و آن را با پسر خود درمیان بگذارند.

  سخن پایانی

  همان طور که گفته شد، رشد فرزندان نیاز به توجه ویژه دارند اما تربیت پسر نسبت به دختران توجه بیشتری نیاز دارند. تربیت فرزند با توجه به تاثیر محیط اطراف نیاز به آگاهی و هماهنگی والدین دارد. از این رو والدین و پرستار کودک باید با مراحل رشد کودک و نیازها و اختصاصات هر دوره آشنایی داشته باشند و در این مسیر از کمک متخصصین و مشاوران مرکز پرستاری سفیر آرامش در زمینه تربیت کودک استفاده کنند.


  سوالات متداول

  دوران نوزادی چه مرحله ای از رشد می‌باشد؟

  دوران نوزادی صرف نظر از جنسیت، دورانی است که نوزادان نیاز به توجه دارند. نیاز دارند توسط والدین در آغوش گرفته شوند و با آنها بازی کنند و با آنها صحبت کنند.

  تاثیر افسردگی مادر بر روی کودک چیست؟

  اگر مادر دچار افسردگی شود کودک نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. زیرا کودک عشق به زندگی را از مادر فرا می گیرد. مادران نقش بسیار مهمی در اعتماد به نفس فرزند خود دارند.

  دوران نوجوانی چه مرحله ای از رشد می‌باشد؟

  دوران نوجوانی برای والدین دوران بسیار سختی به شما میرود زیرا تغییرات هورمونی باعث افزایش روحیه پرخاشگری و عصبانیت در او می شود و والدین باید به پسر خود کمک کنند تا انرژی خود را از راه درست تخلیه کند.

  نظریه استیون استوسنی بر مرحله نوجوانی چیست؟

  بر اساس نظر استیون استوسنی باید کودک این موضوع را درک کند که قدرت، مسولیت و برتری هرسه با هم همراه هستند. والدین باید با یکدیگر در مورد قوانین و عواقب سرپیجی از آن با یکدیگر به توافق برسند و آن را با پسر خود درمیان بگذارند.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  7 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان