نوزاد سه ماهه  three month old baby  نسبت به ماه های قبلی تغییراتی در الگوی خواب و خوراک نشان می دهد که او را آماده تجربه و درک بهتری از جهان اطراف می نماید.

حرکت نوزاد سه ماهه

آیا  برای والدین چیزی  وجود دارد که زیباتر از لبخند کودک ۳ ماهه به نظر برسد ؟ سه ماهگی زمانی است  که شما ممکن است  به عنوان پدر و مادر  به زندگی با جدیدترین عضو خانواده خود عادت کرده باشید .

 

حقایق کلیدی در مورد نوزاد سه ماهه

این سنی است که کودک شما ممکن است در حال لبخند زدن و هوشیارتر  باشد و به شما یادآوری کند که داشتن یک کودک عالی است.

در ۳ ماهگی ، نوزادان کنترل بیشتری بر روی سر ، دست و پاهای خود پیدا می کنند و ممکن است متوجه شوید که آنها عمداً بیشتر آنها را حرکت می دهند. و اگرچه آنها هنوز قادر به راه رفتن نیستند ، شما باید مراقب آنها باشید و همیشه ایمنی را در اولویت خود قرار دهید.

 

شاید از سرعت رشد کودک خود متعجب باشید ، اما این طبیعی است. به هر حال زیرا  نوزادان زمان زیادی را صرف غذا خوردن و خوابیدن می کنند.

رشد

در حال حاضر ، احتمالاً لباس های دوران نوزادی برای او کوچک شده است زیرا بدن نوزاد مقداری چربی در بافت های خود ذخیره نموده است  ممکن است تاکنون  سایز لباس ها در حدود  لباس های ۳ ماهه یا حتی ۶ ماهه باشد.

به طور متوسط ​​، نوزادان پسر کمی بزرگتر از دختران نوزاد خواهند بود.

نوزاد شما به طور متوسط ​​حدود ۲۴ اینچ (۶۱٫۴ سانتی متر) طول با وزنی بیش از ۱۴ پوند (۶٫۳۷ کیلوگرم)  برای یک نوزاد پسر  خواهد داشت در همین حال ، یک دختر بچه در صدک ۵۰ ام حدود ۲۳ ۱/۲ اینچ (۶۰ سانتی متر) و وزن آن حدود ۱۲ پوند و ۱۲ انس (۵٫۸ کیلوگرم) است.

 

اما مطمئناً ممکن است کودک شما از این معیار های بزرگتر یا کوچکتر باشد و این اشکالی ندارد. به طور کلی ، نوزادان در طول ۶ ماه اول زندگی خود تمایل به رشد ماهانه ۱/۲ اینچ تا ۱ اینچ دارند.

بعلاوه ، آنها هر ماه ۵ تا ۷ اونس وزن می گیرند. بنابراین ، اگر نوزاد شما بسیار بزرگتر به نظر می رسد ، به این دلیل است که طبیعت کودک شما این گونه است !

 

هنگامی که اطرافیان شما از وضعیت کودک می پرسد و با پرسیدن اینکه آیا کودک شما هنوز خزیدن را شروع نکرده است ، کمی شما را تحت فشار قرار می دهند ،بنابر این  داشتن  آگاهی از مراحل رشد  یک کودک ۳ ماهه بسیار مفید است.

 

رشد اجتماعی نوزاد :

همه دوست دارند کودک لبخند بزند و در واقع این سن زمانی است که کودک به اطرافیان خود لبخند می زند. بنابراین ، با شکلک بازی و در  تغییر چهره خود می توانید او را بخندانید

برخی دیگر از علایم رشد اجتماعی نوزاد سه ماهه  عبارتند از:

 

اوقات خوشی را با دیگران بازی می کند

گریه یا اعتراض به پایان زمان بازی

تقلید از حرکات و حالات صورت آنها

رسا تر شدن صداها

تحرک نوزاد سه ماهه

 

تحرک نوزاد سه ماهه :

در ۳ ماهگی ، کودک شما ممکن است:

هنگام خوابیدن روی شکم ، سر و سینه خود را بالا ببرد

دستهایشان را باز و بسته می کند

قسمت بالای بدن را هنگام قرار گرفتن روی شکم روی دست ها بالا نگه دارید

هنگام خوابیدن با پاهای خود به اطراف لگد می زند

سعی می کند به اشیایی که جلوی آنها آویزان است دست بزند

این سن می تواند زمان خوبی برای قرار دادن کودک روی شکم برای مدت کمی باشد تا نوزاد آماده خزیدن روی شکم گردد . برخی از نوزادان در این سن ممکن است از غلت خوردن لدت ببرند  ، بنابراین مطمئن شوید محیطی که در آن قرار دارند کاملا امن است و احتمال سقوط وجود ندارد.

رشد شنوایی و بینایی نوزاد سه ماهه

 

چشم او به دنبال اشیا متحرک خواهد رفت

از  فاصله نزدیک به چهره اطرافیان نگاه خواهد کرد

افراد نزدیک مانند مادر یا پدر را از فاصله دور خواهد شناخت

بیان کلمات صدا دار

چرخش به سمت صدا یا ارتعاشات

تقلید از برخی صدا ها

شروع به استفاده از دست و چشم خود به طور همزمان

اگر نگران هستید که کودک شما به برخی از مراحل مهم رشد نرسد ، حتماً از پزشک کودک خود در این مورد پرسش کنید.

خواب نوزاد سه ماهه

مانند بسیاری از والدین تازه کار ، شما احتمالاً آرزو دارید که شبها بیشتر بخوابید. ممکن است احساس کنید حتی نمی توانید آخرین باری که خواب کامل شبانه داشته اید را به یاد بیاورید.

این یک خبر خوب خواهد بود که بدانید کودک شما سرانجام شب ها  را  به خوبی می خوابد. اگرچه ممکن است مدتی بیشتر طول بکشد تا کودک شما این هدیه گرانبها را به شما بدهد.

 

طبق گزارش  آکادمی اطفال آمریکا (AAP) ، نوزادان تا سن ۶ ماهگی چرخه خواب منظمی ندارند. کودک  ممکن است ۱۲ تا ۱۵ ساعت در روز بخوابد ، اما این ساعات خواب منقطع خواهد بود.

 

بسیاری از نوزادان در سنین ۳ تا ۶ ماهگی می توانند ۶ تا ۸ ساعت غیر منقطع در شب بخوابند  .بنابراین کودک ۳ ماهه شما ممکن است یک خواب طولانی و خوب در شب داشته باشد  ، اما ممکن است در طول شب نیز بیدار شود.

باید به مادران خسته گفته شود که  تسلیم نشوید زیرا کودکان با بزرگتر شدن می توانند برای مدت زمان طولانی تری بخوابند. وقتی این اتفاق می افتد ، مادران نیز می توانند مدت زمان بیشتری استراحت کنند .

 

یک روز معمولی

آیا در این مدت یک روز معمولی واقعی را با  نوزاد خود تجربه نموده اید ؟ شاید نه ، اما با بوجود امدن برخی تغییرات می توانید روزهای آرام تری را تجربه نمایید .

کودک شما بعد از بیدار شدن در صبح آماده خوردن شیر است . اگر به نوزاد شیر مادر می دهید ، روش آن را می دانید . اگر از شیرخشک استفاده می کنید ، وقت آن است که بطری را آماده کنید.

مطمئناً کودک شما در طول روز می خواهد چندین بار دیگر شیر بخورد. فواصل سه تا ۴ ساعته بین هر وعده تغذیه بسیار معمول است.

بینایی نوزاد سه ماهه

حجم غذای نوزاد سه ماهه

در این سن ، حدود ۴ تا ۶ اونس شیر مقدار متوسطی برای تغذیه با شیر خشک است. AAP پیشنهاد می کند که نوزادان در این محدوده سنی به ازای هر یک کیلو از وزن بدن ۲/۱ اونس شیرخشک مصرف می کنند. بنابراین این برای هر کودک ۱۲ پوندی در حدود ۳۰ اونس شیرخشک در روز است.

سرگرم نمودن نوزاد

کودک شما در مقایسه با وضعیت چند هفته قبل هوشیارتر خواهد بود ، بنابراین سعی کنید چند کتاب ساده بخوانید یا برای او آهنگ هایی را  بخوانید و واکنش آنها را ببینید.

خواب میان روز

بعد از مدتی بازی ، کودک شما ممکن است برای یک چرت صبحگاهی آماده باشد. نوزادان در این سن تمایل دارند چندین چرت در طول روز بزنند.

تعویض پوشک

همچنین در طول یک روز معمولی باید چندین بار پوشک نوزاد را عوض کنید . در حالت ایده آل ، شما باید پس از هر بار دفع ادرار و مدفوع  پوشک کودک خود را تغییر دهید تا خطر بثورات پوشک را کاهش دهد.

ممکن است روزانه هشت یا نه پوشک عوض کنید ، اگرچه نیازهای کودک شما متفاوت است.

 

بیماری های نوزاد سه ماهه

ممکن است از خود بپرسید که باید مراقب چه نوع مشکلات و بیماری هایی باشید.  مشکلات پوستی ناشی از پوشک در بین نوزادان این سن بسیار شایع است و درمان آنها معمولاً آسان است.

اگرچه امیدواریم که با هیچ بیماری جدی یا مشکلات سلامتی روبرو نشوید ، حتی نوزادان سالم نیز ممکن است گاهی سرما بخورند یا سرفه کنند ، به خصوص اگر خواهر یا برادر بزرگتری دارند که دوست دارد از به نوزاد نزدیک شود و با او بازی کند.

آبریزش بینی ، عطسه ، تحریک پذیری و حتی مشکل خوابیدن از علائم رایج سرماخوردگی است.

اگر نگران وضعیت نوزاد هستید ، حتما با متخصص اطفال تماس بگیرید.

برخی از دلایلی که ممکن است که سریعا به پزشک مراجعه نمایید  شامل

تب بالاتر از ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) ، استفراغ ، مشکل تنفس ، مشکل در تغذیه یا  عدم بیدار شدن برای تغذیه ، ترشحات چشم و کاهش  تعداد پوشک مرطوب است.

 

مسائل ایمنی نوزاد سه ماهه

در ۳ ماهگی ، کودک شما هنوز تحرک ندارد اما بزودی حرکت کودک آغاز می شود  ، بنابراین ممکن است لازم باشد از قبل در مورد ضدعفونی کردن خانه خود برنامه ریزی کنید. در این بین ، حتماً روی چندین موضوع مهم ایمنی دیگر تمرکز کنید ، از جمله:

 

خواب راحت

پزشک متخصص اطفال احتمالاً به شما توصیه کرده است که کودک خود را به پشت بخوابانید زیرا از خوابیدن روی شکم امن تر است و با این کار خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را به حداقل برسانید.

ایمنی نوزاد سه ماهه

ایمنی اتومبیل

همیشه قبل از سوار شدن بر وسیله نقلیه ، مطمئن شوید که کودک شما به طور ایمن در صندلی ماشین رو به عقب قرار گرفته است. برای اطمینان از اینکه بندها به درستی بسته شده اند ، دوبار همه چیز را  بررسی کنید و مطمئن شوید که کودک در صندلی پایین نمی رود.

خفگی

قطعا شما می خواهید هنگامی که کودک شما شروع به گذاشتن چیزهایی در دهان خود می کند ، مراقب او باشید. حتماً اشیایی را که می توانند خطر خفگی ایجاد کنند را از دسترس خارج کنید.

سقوط.

بچه ها مدام تکان می خورند. این تنها کاری است که آنها انجام می دهند. لازم است وقتی کودک روی میز یا تختخواب تعویض  قرار دارد چشم از او بر ندارید  ، زیرا ممکن است  با کوچکترین حرکتی به پایین سقوط کند . به همین دلیل پزشکان از شما می خواهند که هرگز کودک خود را بدون مراقبت رها نکنید.

سوختگی

دمای آب گرم خانه خود را کم کنید تا در زمان حمام به طور تصادفی کودک خود را نسوزانید. دما را بیش از ۱۲۰ درجه فارنهایت (۴۸٫۹ درجه سانتیگراد) نگه ندارید.

در حالی که نوزادان ۳ ماهه اغلب موارد مشترک زیادی  با هم دارند ،اما  واقعیت این است که هیچ دو نوزادی شبیه هم نیستند. برخی از نقاط عطف رشد بین نوزادان شبیه است ، اما همه نوزادان دقیقاً به همان سرعت به هدف های رشد نمی رسند.

برخی از نوزادان بهتر از دیگران می خوابند و برخی از نوزادان بیش از دیگران می خورند. متخصص اطفال کودک شما می تواند در مورد رشد و نمو خاص کودک شما – و اینکه در ادامه رشد کودک شما چه چیزهایی را باید انجام دهد  به شما مشورت خواهد داد .

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.