درخواست پرستار | مشاوره رایگان

نوزاد سه ماهه و روش مراقبت از آن ها

رشد.نوزاد.سه.ماهه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  نوزاد سه ماهه نسبت به ماه‌های قبلی تغییراتی در الگوی خواب و خوراک نشان می‌دهد که او را آماده تجربه و درک بهتری از جهان اطراف می‌نماید. آیا برای والدین چیزی وجود دارد که زیباتر از لبخند کودک 3 ماهه به نظر برسد؟ سه ماهگی زمانی است که شما ممکن است به عنوان پدر و مادر به زندگی با جدیدترین عضو خانواده خود عادت کرده باشید.

  حقایق کلیدی در مورد نوزاد سه ماهه

  این سنی است که کودک شما ممکن است در حال لبخند زدن و هوشیارتر باشد و به شما یادآوری کند که داشتن یک کودک عالی است. در 3 ماهگی، نوزادان کنترل بیشتری بر روی سر، دست و پاهای خود پیدا می‌کنند و ممکن است متوجه شوید که آنها عمداً بیشتر آنها را حرکت می‌دهند. و اگرچه آنها هنوز قادر به راه رفتن نیستند، شما باید مراقب آنها باشید و همیشه ایمنی را در اولویت خود قرار دهید. شاید از سرعت رشد کودک خود متعجب باشید، اما این طبیعی است. به هر حال نوزادان زمان زیادی را صرف غذا خوردن و خوابیدن می کنند. با گذشت زمان کودکان با رشد جسمی و ذهنی زیادی همراه می‌شوند مانند:

  1. رشد
  2. رشد اجتماعی نوزاد
  3. تحرک نوزاد سه ماهه
  4. رشد شنوایی و بینایی نوزاد سه ماهه
  5. خواب نوزاد سه ماهه
  6. یک روز معمولی
  7. حجم غذای نوزاد سه ماهه
  8. تعویض پوشک
  9. خواب میان روز
  10. سرگرم نمودن نوزاد

  در ادامه به توضیح کامل‌تری از این موارد می‌پردازیم.

  پیشنهاد مقاله : با قولنج نوزادی یا کولیک در نوزادان آَشنا شوید

  تحرک.نوزاد.سه.ماهه
  در بازه زمانی کوتاه کودکان تغییرات زیادی خواهند کرد.

  1. رشد

  در حال حاضر، احتمالاً لباس های دوران نوزادی برای او کوچک شده است زیرا بدن نوزاد مقداری چربی در بافت های خود ذخیره نموده است ممکن است تاکنون سایز لباس‌ها در حدود لباس های 3 ماهه یا حتی 6 ماهه باشد. به طور متوسط​، نوزادان پسر کمی بزرگتر از دختران نوزاد خواهند بود.

  نوزاد شما به طور متوسط ​​حدود 24 اینچ (61.4 سانتی متر) طول با وزنی بیش از 14 پوند (6.37 کیلوگرم)  برای یک نوزاد پسر  خواهد داشت در همین حال، یک دختر بچه در صدک 50 ام حدود 23 1/2 اینچ (60 سانتی متر) و وزن آن حدود 12 پوند و 12 انس (5.8 کیلوگرم) است.

  اما مطمئناً ممکن است کودک شما از این معیار های بزرگتر یا کوچکتر باشد و این اشکالی ندارد. به طور کلی، نوزادان در طول 6 ماه اول زندگی خود تمایل به رشد ماهانه 1/2 اینچ تا 1 اینچ دارند. بعلاوه، آنها هر ماه 5 تا 7 اونس وزن می‌گیرند. بنابراین، اگر نوزاد شما بسیار بزرگتر به نظر می‌رسد، به این دلیل است که طبیعت کودک شما این گونه است! هنگامی که اطرافیان شما از وضعیت کودک می‌پرسد و با پرسیدن اینکه آیا کودک شما هنوز خزیدن را شروع نکرده است، کمی شما را تحت فشار قرار می دهند،بنابر این داشتن آگاهی از مراحل رشد یک کودک 3 ماهه بسیار مفید است.

  2. رشد اجتماعی نوزاد

  همه دوست دارند کودک لبخند بزند و در واقع این سن زمانی است که کودک به اطرافیان خود لبخند می‌زند. بنابراین، با شکلک بازی و در تغییر چهره خود می‌توانید او را بخندانید برخی دیگر از علایم رشد اجتماعی نوزاد سه ماهه عبارتند از:

  • اوقات خوشی را با دیگران بازی می کند
  • گریه یا اعتراض به پایان زمان بازی
  • تقلید از حرکات و حالات صورت آنها
  • رسا تر شدن صداها

  در موارد بالا به مهم ترین علائم رشد اجتماعی نوزاد اشاره کردیم.

  3. تحرک نوزاد سه ماهه

  در 3 ماهگی، کودک شما ممکن است هنگام خوابیدن روی شکم، سر و سینه خود را بالا ببرد دستهایشان را باز و بسته می کند قسمت بالای بدن را هنگام قرار گرفتن روی شکم روی دست ها بالا نگه دارید هنگام خوابیدن با پاهای خود به اطراف لگد می‌زند سعی می‌کند به اشیایی که جلوی آنها آویزان است دست بزند.

  این سن می‌تواند زمان خوبی برای قرار دادن کودک روی شکم برای مدت کمی باشد تا نوزاد آماده خزیدن روی شکم گردد. برخی از نوزادان در این سن ممکن است از غلت خوردن لدت ببرند، بنابراین مطمئن شوید محیطی که در آن قرار دارند کاملا امن است و احتمال سقوط وجود ندارد ولی بهتر است از یک پرستار کودک کمک بگیرید.

  4. رشد شنوایی و بینایی نوزاد سه ماهه

  چشم او به دنبال اشیا متحرک خواهد رفت از فاصله نزدیک به چهره اطرافیان نگاه خواهد کرد افراد نزدیک مانند مادر یا پدر را از فاصله دور خواهد شناخت شروع به استفاده از دست و چشم خود به طور همزمان اگر نگران هستید که کودک شما به برخی از مراحل مهم رشد نرسد، حتماً از پزشک کودک خود در این مورد پرسش کنید.

  5. خواب نوزاد سه ماهه

  مانند بسیاری از والدین تازه کار، شما احتمالاً آرزو دارید که شبها بیشتر بخوابید. ممکن است احساس کنید حتی نمی‌توانید آخرین باری که خواب کامل شبانه داشته اید را به یاد بیاورید.

  این یک خبر خوب خواهد بود که بدانید کودک شما سرانجام شب ها را به خوبی می‌خوابد. اگرچه ممکن است مدتی بیشتر طول بکشد تا کودک شما این هدیه گرانبها را به شما بدهد. طبق گزارش  آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، نوزادان تا سن 6 ماهگی چرخه خواب منظمی ندارند. کودک ممکن است 12 تا 15 ساعت در روز بخوابد، اما این ساعات خواب منقطع خواهد بود.

  بسیاری از نوزادان در سنین 3 تا 6 ماهگی می توانند 6 تا 8 ساعت غیر منقطع در شب بخوابند. بنابراین کودک 3 ماهه شما ممکن است یک خواب طولانی و خوب در شب داشته باشد، اما ممکن است در طول شب نیز بیدار شود.

  باید به مادران خسته گفته شود که تسلیم نشوید زیرا کودکان با بزرگتر شدن می‌توانند برای مدت زمان طولانی تری بخوابند. وقتی این اتفاق می‌افتد، مادران نیز می‌توانند مدت زمان بیشتری استراحت کنند.

  6. یک روز معمولی

  آیا در این مدت یک روز معمولی واقعی را با  نوزاد خود تجربه نموده اید؟ شاید نه، اما با بوجود امدن برخی تغییرات می‌توانید روزهای آرام تری را تجربه نمایید. کودک شما بعد از بیدار شدن در صبح آماده خوردن شیر است. اگر به نوزاد شیر مادر می‌دهید، روش آن را می‌دانید. اگر از شیرخشک استفاده می‌کنید، وقت آن است که بطری را آماده کنید.

  بینایی.نوزاد.سه.ماهه
  کودک شما بعد از بیدار شدن در صبح آماده خوردن شیر است.

  مطمئناً کودک شما در طول روز می‌خواهد چندین بار دیگر شیر بخورد. فواصل سه تا 4 ساعته بین هر وعده تغذیه بسیار معمول است.

  7. حجم غذای نوزاد سه ماهه

  در این سن، حدود 4 تا 6 اونس شیر مقدار متوسطی برای تغذیه با شیر خشک است. AAP پیشنهاد می‌کند که نوزادان در این محدوده سنی به ازای هر یک کیلو از وزن بدن 2/1 اونس شیرخشک مصرف می‌کنند. بنابراین این برای هر کودک 12 پوندی در حدود 30 اونس شیرخشک در روز است.

  8. سرگرم نمودن نوزاد

  کودک شما در مقایسه با وضعیت چند هفته قبل هوشیارتر خواهد بود، بنابراین سعی کنید چند کتاب ساده بخوانید یا برای او آهنگ هایی را بخوانید و واکنش آنها را ببینید.

  9. خواب میان روز

  بعد از مدتی بازی، کودک شما ممکن است برای یک چرت صبحگاهی آماده باشد. نوزادان در این سن تمایل دارند چندین چرت در طول روز بزنند.

  10. تعویض پوشک

  همچنین در طول یک روز معمولی باید چندین بار پوشک نوزاد را عوض کنید. در حالت ایده آل، شما باید پس از هر بار دفع ادرار و مدفوع پوشک کودک خود را تغییر دهید تا خطر بثورات پوشک را کاهش دهد. ممکن است روزانه هشت یا نه پوشک عوض کنید، اگرچه نیازهای کودک شما متفاوت است.

  بیماری های نوزاد سه ماهه

  ممکن است از خود بپرسید که باید مراقب چه نوع مشکلات و بیماری هایی باشید. مشکلات پوستی ناشی از پوشک در بین نوزادان این سن بسیار شایع است و درمان آنها معمولاً آسان است.

  اگرچه امیدواریم که با هیچ بیماری جدی یا مشکلات سلامتی روبرو نشوید، حتی نوزادان سالم نیز ممکن است گاهی سرما بخورند یا سرفه کنند، به خصوص اگر خواهر یا برادر بزرگتری دارند که دوست دارد از به نوزاد نزدیک شود و با او بازی کند. آبریزش بینی، عطسه، تحریک پذیری و حتی مشکل خوابیدن از علائم رایج سرماخوردگی است. اگر نگران وضعیت نوزاد هستید، حتما با متخصص اطفال تماس بگیرید.

  برخی از دلایلی که ممکن است که سریعا به پزشک مراجعه نمایید شامل:

  • تب بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)
  • استفراغ
  • مشکل تنفس
  • مشکل در تغذیه
  •  عدم بیدار شدن برای تغذیه
  • ترشحات چشم
  • کاهش تعداد پوشک مرطوبت

  در بالا به دیگر موارد مهم برای مراجعه به پزشک اشاره کردیم.

  مسائل ایمنی نوزاد سه ماهه

  در 3 ماهگی، کودک شما هنوز تحرک ندارد اما بزودی حرکت کودک آغاز می‌شود، بنابراین ممکن است لازم باشد از قبل در مورد ضدعفونی کردن خانه خود برنامه ریزی کنید. در این بین، حتماً روی چندین موضوع مهم ایمنی دیگر تمرکز کنید، از جمله:

  1. خواب راحت
  2. ایمنی اتومبیل
  3. خفگی
  4. سقوط
  5. سوختگی

  در ادامه به توضیح کامل‌تری از این موارد می‌پردازیم.

  ایمنی.نوزاد.سه.ماهه
  قبل از سوار شدن بر وسیله نقلیه، کودک باید به‌طور ایمن در صندلی ماشین رو به عقب قرار گرفته باشد.

  1. خواب راحت

  پزشک متخصص اطفال احتمالاً به شما توصیه کرده است که کودک خود را به پشت بخوابانید زیرا از خوابیدن روی شکم امن‌تر است و با این کار خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را به حداقل برسانید.

  2. ایمنی اتومبیل

  همیشه قبل از سوار شدن بر وسیله نقلیه، مطمئن شوید که کودک شما به طور ایمن در صندلی ماشین رو به عقب قرار گرفته است. برای اطمینان از اینکه بندها به درستی بسته شده اند، دوبار همه چیز را  بررسی کنید و مطمئن شوید که کودک در صندلی پایین نمی‌رود.

  3. خفگی

  قطعا شما می‌خواهید هنگامی که کودک شما شروع به گذاشتن چیزهایی در دهان خود می‌کند، مراقب او باشید. حتماً آشیایی را که می‌توانند خطر خفگی ایجاد کنند را از دسترس خارج کنید.

  4. سقوط

  بچه‌ها مدام تکان می خورند. این تنها کاری است که آنها انجام می‌دهند. لازم است وقتی کودک روی میز یا تختخواب تعویض قرار دارد چشم از او بر ندارید، زیرا ممکن است با کوچکترین حرکتی به پایین سقوط کند. به همین دلیل پزشکان از شما می خواهند که هرگز کودک خود را بدون مراقبت رها نکنید.

  5. سوختگی

  دمای آب گرم خانه خود را کم کنید تا در زمان حمام به طور تصادفی کودک خود را نسوزانید. دما را بیش از 120 درجه فارنهایت (48.9 درجه سانتیگراد) نگه ندارید.

  در حالی که نوزادان 3 ماهه یا Infant اغلب موارد مشترک زیادی با هم دارند، اما  واقعیت این است که هیچ دو نوزادی شبیه هم نیستند. برخی از نقاط عطف رشد بین نوزادان شبیه است، اما همه نوزادان دقیقاً به همان سرعت به هدف های رشد نمی‌رسند.

  برخی از نوزادان بهتر از دیگران می‌خوابند و برخی از نوزادان بیش از دیگران می‌خورند. متخصص اطفال کودک شما می‌تواند در مورد رشد و نمو خاص کودک شما و اینکه در ادامه رشد کودک شما چه چیزهایی را باید انجام دهد به شما مشورت خواهد داد.

  سخن پایانی

  مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.


  سوالات متداول

  مسائل ایمنی نوزاد سه ماهه چیست؟

  خواب راحت، ایمنی اتومبیل، خفگی، سقوط، سوختگی

  رشد یک کودک به چه صورت می باشد؟

  احتمالاً لباس های دوران نوزادی برای او کوچک شده است زیرا بدن نوزاد مقداری چربی در بافت های خود ذخیره نموده است ممکن است تاکنون سایز لباس‌ها در حدود لباس های 3 ماهه یا حتی 6 ماهه باشد. به طور متوسط​، نوزادان پسر کمی بزرگتر از دختران نوزاد خواهند بود.

  ایمنی اتومبیل برای مراقبت از نوزاد باید به چه صورت باشد؟

  همیشه قبل از سوار شدن بر وسیله نقلیه، مطمئن شوید که کودک شما به طور ایمن در صندلی ماشین رو به عقب قرار گرفته است.

  چرا مرکز پرستاری سفیر آرامش را انتخاب کنیم؟

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان