درخواست پرستار | مشاوره رایگان

دلایل ایجاد کننده درد شانه و بازوی راست و راه های درمان و کنترل

درد.شانه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  درد شانه و بازوی راست(Right Shoulder and Arm Pain) بسیار شایع است. از آنجا که متحرک ترین مفصل در بدن است، این مفصل پرکار بسیار مستعد آسیب دیدگی است. ممکن است درد شانه به پایین بازو کشیده شود. یا برعکس، ممکن است مشکلات مربوط به شانه باعث احساس درد در بازو شود. شاید از خود بپرسید که بیشترین دلایل درد شانه و بازو چیست؟

  به طور کلی، مشکلات مربوط به عضلات گرداننده شانه شایع ترین دلیل اصلی ایجاد این نوع درد است. بسیاری از این مشکلات علت درد شانه چپ نیز هستند. با این حال، برخی از دلایل درد شانه چپ ممکن است مربوط به اندام هایی باشد که باعث ایجاد درد تشعشعی می‌شوند. یکی از دیگر درد هایی که افراد به آن مبتلا می‌گردند و همانند درد شانه یک درد طاقت فرسا است درد پاشنه پا است که در مقاله همه چیز در مورد درد پاشنه پا به آن پرداخته‌ایم.

  دلایل درد شانه و بازوی راست

  درد.شانه.و.بازو
  عضلات گرداننده شانه گروهی از عضلات و تاندونها هستند.

  در اینجا عمده ترین دلایل درد شانه و بازو را بررسی می‌کنیم:

  بیماری عضلات گرداننده شانه

  عضلات گرداننده شانه گروهی از عضلات و تاندونها هستند که استخوان بالای بازو را در کاسه شانه نگه می‌دارد. به عنوان مثال، بافت های عضلات گرداننده شانه ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد یا آسیب، بیمار شوند و منجر به بروز موارد زیر شود:

  1. التهاب تاندون
  2. آماس کیسه های مفصلی

  در ادامه به توضیح کامل‌تری از این مقاله می‌پردازیم.

  1. التهاب تاندون

  جایی که تاندون های عضلات گرداننده شانه  تحریک شده و ملتهب می‌شوند.

  2. آماس کیسه های مفصلی

  که در این وضعیت کیسه زلالی، یک کیسه پر از مایعات که به عضلات گرداننده شانه کمک می‌کند تا آزادانه حرکت کند، ملتهب می‌شود.

  گیر افتادگی شانه (Impingement )، جایی که بخشی از تیغه شانه شما به نام آکرومیون به بافت های عضلات گرداننده شانه برخورد می‌کند و منجر به تورم و درد می‌شود.

  3. پارگی عضلات گرداننده شانه

  زمانی که یک یا چند تاندون در عضلات گرداننده شانه پاره شود این شرایط پیش می‌آید. پارگی می‌تواند جزئی یا کامل باشد. ممکن است به دلیل آسیب دیدگی رخ دهد، اما اغلب با گذشت زمان این ساییدگی و پارگی اتفاق می‌افتد.

  4. دررفتگی شانه

  دررفتگی شانه زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت بالای استخوان بازو از کاسه خود در شانه خارج شود. این وضعیت اغلب به دلیل آسیب های ورزشی، تصادفات رانندگی و زمین خوردن رخ می‌دهد.

  5. شکستگی استخوان ترقوه

  زمانی رخ می‌دهد که در استخوان ترقوه شکستگی ایجاد شود. استخوان ترقوه به عنوان ارتباطی بین شانه و استخوان سینه (جناغ) عمل می‌کند. بسیاری از آسیبها به دلیل سقوط یا تصادفات رانندگی اتفاق می‌افتد.

  6. شکستگی بازو

  شکستگی معمولاً نزدیک شانه یا در امتداد وسط استخوان اتفاق می‌افتد. مانند شکستگی ترقوه، غالباً به دلیل زمین خوردن یا تصادفات رانندگی رخ می‌دهد.

  درد.شانه.و.بازوی.راست
  شانه یخ زده زمانی است که شانه شما سفت شده و بدون علت مشخص دردناک می‌شود‌.

  7. شانه‌ی یخ زده

  شانه یخ زده زمانی است که شانه شما سفت شده و بدون علت مشخص دردناک می‌شود‌، اگرچه اعتقاد بر این است که التهاب در آن نقش دارد. این وضعیت اغلب به تدریج کاهش می‌یابد.

  8. رسوب املاح کلسیمی در تاندن (Calcific tendinitis)

  وضعیتی است که در آن رسوبات کلسیم در عضلات گرداننده شانه یا اطراف آن جمع می‌شوند و علائمی شبیه علائم شانه منجمد را ایجاد می‌کند. علت دقیق آن مشخص نیست.

  9. پیچ خوردگی شانه

  پیچ خوردگی شانه زمانی اتفاق می‌افتد که رباط های شانه کشیده یا پاره شوند. این می‌تواند برای هر یک از رباط های شانه اتفاق بیفتد. پیچ خوردگی اغلب به دلیل آسیب های ورزشی، زمین خوردن یا تصادف رخ می‌دهد.

  10. شانه جدا شده

  شانه جدا شده هنگامی اتفاق می‌افتد که به رباط هایی که شانه را به استخوان ترقوه متصل می‌کند. این می‌تواند باعث کشیدگی یا پارگی کامل رباط‌ها شود.

  11. آرتروز شانه

  آرتروز هنگامی است که بافت های مفاصل فرسوده می‌شود، که اغلب به دلیل ساییدگی و پارگی طبیعی است. در حالی که نسبت به آرتروز زانو و مفصل ران کمتر شیوع دارد ولی می تواند تاثیر قابل توجهی در مبتلایان بگذارد.

  12. آرتریت روماتوئید شانه (RA)

  RA بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می‌کند پس از شروع بیماری افراد در طی 1.5 سال اختلال قابل توجهی در کارکرد شانه را تجربه می‌کنند.

  13. التهاب رشته عصبی در ستون فقرات گردن

  رادیکولوپاتی گردن هنگامی اتفاق می‌افتد که عصب در گردن فشرده شود و از نخاع دور شود. ممکن است در اثر سایش، پارگی دیسک یا خار استخوان اتفاق بیفتد.

  14. آماس عصب بازو

  زمانی رخ می‌دهد  که عصب بازویی، که شانه و بازوی شما را تأمین می‌کند، ملتهب می‌شود. علت آن مشخص نیست. این عارضه معمولا تا 60 درصد قوی ترین دست که کارهای خود را با انجام می‌دهید درگیر می‌کند.

  15. آسیب شبکه بازویی

  شبکه بازویی شما گروهی از اعصاب است که حرکات بازو و دست شما را کنترل می‌کند. وقتی این اعصاب آسیب ببینند، این عملکرد می‌تواند تحت تأثیر قرار گیرد. دلایل عمده بروز آن سقوط و تصادف است.

  16. سندرم خروجی قفسه سینه (TOS)

  TOS در واقع گروهی از شرایط است که با فشرده شدن اعصاب یا عروق خونی اطراف استخوان ترقوه و اولین دنده اتفاق می افتد. این وضعیت می‌تواند در اثر آسیب دیدگی و حرکات تکراری ایجاد شود.

  درد.شانه.و.بازو
  درد حمله قلبی را می‌توان در شانه ها و یک یا هر دو بازو احساس کرد.

  درد شانه راست و بازو و حمله قلبی

  ممکن است فکر کنید که درد سکته قلبی فقط ممکن است به شانه و بازوی چپ کشیده شود. با این حال، طبق انجمن قلب آمریکا، درد حمله قلبی را می‌توان در شانه ها و یک یا هر دو بازو احساس کرد.

  اگر شما درد شانه و بازو را تجربه کرده اید که با هر یک از علائم زیر همراه بوده است، به پزشک نیاز دارید. این درد شامل :

  • درد در فک، گردن یا پشت
  • تنگی نفس
  • احساس سبکی سر
  • عرق سرد
  • حالت تهوع یا استفراغ

  درمان‌های خانگی درد شانه و بازوی راست

  اگر درد شانه و بازوی راست شما خفیف تا متوسط ​​است، می‌توانید موارد زیر را در خانه قبل از قرار ملاقات با پزشک امتحان کنید.

  از R.I.C.E استفاده کنید روش: R.I.C.E. می‌تواند مدت کوتاهی پس از آسیب برای تسکین علائم و بهبودی استفاده شود. آن شامل:

  1. استراحت
  2. یخ
  3. کمپرس کردن
  4. بالابردن

  در ادامه به توضیح کامل‌تری از این موارد می‌پردازیم.

  1. استراحت (Rest )

  انجام هرگونه فعالیتی که باعث درد یا تحریک بیشتر شود، متوقف شود.

  2. یخ (Ice )

  یک کیسه یخ یا کمپرس خنک به مدت 15 تا 20 دقیقه چند بار در روز روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

  3. کمپرس کردن (Compression )

  برای کمک به کاهش تورم، ناحیه آسیب دیده را بپیچید یا باند کنید.

  4. بالابردن (Elevation )

  سعی کنید شانه و بازوی راست خود را با قلب تراز کنید.

  داروهای بدون نسخه (OTC) مصرف کنید، مانند انواع مختلفی از داروهای OTC (بدون نسخه)  وجود دارد که می‌تواند به کاهش علائم مانند درد و تورم کمک کند. برخی از نمونه ها شامل استامینوفن (Tylenol) و ایبوپروفن (Motrin ، Advil) است و کشش منظم و ملایم می تواند به بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکت کمک کند. حالت خوب بدنی را حفظ کنید: وضعیت بد بدن می‌تواند فشار بیشتری را بر روی بافت های شانه و بازو وارد کند.

  ّیشتر بخوانید: وزوز گوش، نشانه ها و عوارض ناشی از آن

  چه زمانی به پزشک برای درد شانه مراجعه کنیم؟

  اگر با پزشک خود در مورد درد شانه راست و بازو صحبت می‌کنید، بسته به شدت شرایط شما ممکن است موارد زیر را توصیه کند.

  1. بی‌حرکتی
  2. تزریق کورتیکواستروئید
  3. داروهای تجویز شده
  4. فیزیوتراپی
  5. جراحی

  در ادامه به توضیح کامل‌تری از این مقاله می‌پردازیم.

  1. بی‌حرکتی

  در بعضی موارد، محدود کردن حرکت شانه یا بازو ممکن است به بهبود آن کمک کند. این امر اغلب با استفاده از بند، آتل یا گچ تحقق می‌یابد. پزشک شما به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی می‌تواند برداشته شود.

  2. تزریق کورتیکواستروئید

  این نوعی دارو است که پزشک می‌تواند برای کمک به کاهش التهاب در ناحیه آسیب دیده تزریق کند.

  3. داروهای تجویز شده

  داروهای مسکن را می‌توان برای درد شدید تجویز کرد. کورتیکواستروئیدهای خوراکی می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند. اگر RA داشته باشید، احتمالاً پزشک دارویی برای اصلاح بیماری تجویز می‌کند.

  درمان پزشکی درد شانه و بازوی راست
  اگر بهبود با دارو صورت نگرفت، امکان جراحی وجود دارد.

  4. فیزیوتراپی

  درد شانه یا shoulder pain ممکن است پزشک لیستی از تمرینات را در اختیار شما قرار دهد که می‌تواند به شما کمک کند قدرت، انعطاف پذیری و دامنه حرکتی خود را بدست آورید. در برخی موارد، آنها ممکن است توصیه کنند که شما به یک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

  5. جراحی

  جراحی ممکن است در مواردی که سایر روش های درمانی موثر نبوده و یا آسیب شدید باشد، توصیه شود. روش خاصی که استفاده می‌شود می‌تواند به علت ایجاد وضعیت شما بستگی داشته باشد.

  مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات پرستار در منزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است. در صورتی که برای سالمند خود نیاز به پرستار بیمار در منزل دارید میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.


  سوالات متداول

  آیا پارگی عضلات گرداننده شانه از دلایل درد شانه می‌باشد؟

  بله، این شرایط زمانی پیش می‌آید که یک یا چند تاندون در عضلات گرداننده شانه پاره شود. این پارگی می‌تواند جزئی یا کامل باشد و اغلب با گذشت زمان این ساییدگی و پارگی رخ می‌دهد.

  روش های درمان خانگی درد شانه و بازوی راست چیست؟

  استراحت، انجام فعالیت های سخت که باعث درد می‌شود متوقف شود.مورد دوم گذاشتن یخ بر روی ناحیه آسیب دیده به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه. بالا بردن ، سعی کنید شانه و بازوی سمت راست خود را با قلب تراز کنید.

  آرتروز شانه چه زمانی به وجود می‌آید؟

  هنگامی که بافت های مفاصل فرسوده می‌شود که اغلب به دلیل ساییدگی و پارگی است که طبیعی می‌باشد.

  برای شانه درد چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

  هگام بی حرکتی شانه، درد شدید در قسمت شانه راست و یا اگر جراحی انجام داده بودید بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  2 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان