خلاقیت در کودکان! موضوعی که امروزه خانواده ها بیش از پیش به آن توجه می کنند و برخی نیز هنوز به اهمیت آن پی نبرده اند. برخی بر این باورند که خلاقیت در کودک یک ویژگی ذاتی است و بعضی از کودکان خلاق متولد می شوند اما بعضی دیگر این ویژگی را ندارند. اما حقیقت این است که خلاقیت اکتسابی و قابل پرورش است و والدین و مراقب کودک می توانند به کودک برای خلاق شدن کمک کنند.

خلاقیت فقط به فعالیت های هنری و موسیقی و نقاشی محدود نمی شود بلکه حیطه علوم ریاضی، هوش اجتماعی و عاطفی را نیز شامل می شود.

افراد خلاق از نظر شخصیتی منعطف تر بوده و در حل مسائل بهتر از سایرین عمل می کنند.

خلاقیت در کودک

انجام فعالیت های خلاقانه چه فوایدی برای کودک دارد؟
  • بازی های خلاقانه باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان، تقویت گفتار، مهارت های جسمانی، و افزایش قدرت تخیل و درک عاطفی در کودک می شود.
  • این بازی ها به کودک کمک می کند تا جهان اطراف خود را بهتر بشناسند و به آن معنا دهند.
  • انجام فعالیت های هنری، کاردستی ها و موسیقی و رقص به کودک اجازه می دهد تا احساسات خود را بروز دهند و آن ها را بشناسند.
  • کودک با استفاده از بازی های خلاقانه مهارت های ارتباطی را یاد می گیرد.
  • در یادگیری مهارت های تصمیم گیری، حل مساله و تفکر انتقادی به کودک کمک می کند.
  • ایفای نقش و دیدن دنیا از نگاه شخص دیگر به کودک در زمینه شناخت احساسات و شناخت جهان کمک می کند.
  • قصه گویی به کودک کمک می کند تا دایره واژگان خود را گسترش دهد و از قدرت تخیل خود استفاده کند.
چگونه به ایجاد خلاقیت در کودک کمک کنیم؟
منابع لازم برای خلاقیت کودکان را فراهم کنید

اصلی ترین منبع مورد نیاز کودک زمان است. کودکان برای اجرای تخیلات خود نیاز به زمان زیادی داند. فضا نیاز دیگر کودکان است. فضایی بدون اعمال محدودیت در اختیار کودک قرار دهید تا بتوانند ازادانه به بازی خود ادامه دهند.

اگر برای کودک خود تصمیم به خرید هدیه دارید از این به بعد از تکه های پارچه، لوازم هنری و… استفاده کنید.

بچه ها تشویق به اشتباه کنید!

اجازه دهید کودکان شکست بخورند. آن ها از قضاوت و شکست می ترسند. اما به عنوان یک مراقب کودک یا پدر و مادر اجازه دهید تا کودکان اشتباه کنند و راه های مختلف را امتحان کنند. شما نیز اشتباهات خود را با کودک به اشتراک بگذارید تا کودکان به این موضوع پی ببرند که همه اشتباه می کنند و این موضوع اصلا نگران کننده نیست و امری طبیعی است.

خلاقیت در کودک

نوآوری ها و خلاقیت ها را جشن بگیرید

کاردستی ها و هنرهای کودک را روی دیوار نصب کنید. در مورد هنرمندان و دانشمندان برای کودک توضیح دهید و کودک را با تکنولوژی های جدید آشنا کنید.

به کودک ازادی لازم را برای کشف خلاقیت های خود بدهید

اجازه دهید تا کودکان ایده های خود را کشف کنند و انچه را که می خواهند انجام دهند. بخاطر ترس های خود کودک را محدود نکنید بلکه با حمایت های خود از او مراقبت کنید.

به کودک اجازه ازادی بیان دهید

اجازه دهید ازادانه نظر خود را اعلام کند حتی اکر در مغایرت با نظر شما باشد. اجازه دهید در رسیدن به تفکر خلاقانه از مسیرهای مختلف به اهداف خود دست پیدا کند. زمانی که با استفاده از یک روش مساله را حل کردند از انها بخواهید به روش دیگری همان مساله را حل کنند این کار به ایجاد خلاقیت در کودک کمک می کند.

در ازای خلاقیت کودکان به انها پاداش ندهید

پاداش دادن به کودکان زمانی که در فعالیت ها خلاقیت نشان می دهند باعث محدودیت در فکر و نواوری انها می شود. به کودک اجازه دهید به جای تلاش برای گرفتن پاداش به تلاش برای ایجاد خلاقیت بیشتر بپردازند.

بر مسیر تاکید کنید نه هدف

تمرکز خود و کودک را به مسیر رسیدن به هدف معطوف کنید. یکی از روش هایی که می توانید ذهن کودک را بر مسیر متمرکز کنید پرسیدن سوال درمورد چگونگی انجام فعالیت مورد نظر، احساس او در این مورد و … است. در صورتی که کودک دقیقا به هدف خود دست پیدا نکرد به جای سرزنش کردن به او فرصت دوباره بدهید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *