روان گسیختگی پارانویا چیست و روش های مراقبت و درمان بیمار مبتلا چگونه است؟

عوارض پارانویا

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  روان گسیختگی پارانویا احساسی است که به فرد این تفکر را القا می کند که به صورت های مختلف در خطر و تهدید قرار می گیرد، به عنوان مثال افرادی که بیمار را تماشا می کنند، قصد دارند بیمار را تهدید کنند.روان گسیختگی پارانویا، نوعی احساس غیر منطقی و مداوم است و می تواند عملکرد اجتماعی و یا ارتباطات عاطفی فرد را متاثر کند و تحت الشعاع قرار می دهد. روان گسیختگی پارانویا ممکن است علامت تعدادی از شرایط از جمله شخصیت پارانوید، اختلال هذیانی (پارانویید) و اسکیزوفرنی باشد و درمان پارانویا کاملا بسته به شرایط برطرف سازی عامل زمینه ای است.

  روان گسیختگی پارانویا، ناشناخته است اما تصور می شود که ژنتیک در این امر تا حدودی نقش دارد و درمان بستگی به عامل بوجود آورنده بیماری می باشد . روش درمان بر حسب شرایط بیمار، می تواند شامل دارو درمانی یا روان درمانی باشد که کاملا بسته به نظر پزشک معالج دارد.

  نمونه بالینی شدید پارانویا

  به علاوه فرد به هیچ عنوان نمی پذیرد که شک و ظن وی کاملا بی اساس است.
  اضطراب در بیماری پارانویا یک عامل تشدید کننده است و می تواند زمینه را در تشدید بیماری فراهم آورد و گاهی این اضطراب به نوعی زمینه ساز روان گسیختگی پارانویا است یا به دنبال این بیماری، فرد درگیر اضطراب می شود.

  موقعیت های ناخوشایند و ناراحت کننده مانند از دست دادن شغل یا تجربه های سخت احساسی مانند از دست دادن نزدیکان و دوستان یا تجربه طلاق از عوامل تحریک کننده بیماری است .

  از طرفی در شرایطی مانند زندگی های جمعی و گروهی، ممکن است طرز بیان و صحبت فرد ، به وفور مورد قضاوت دیگران قرار بگیرد که همین عامل هم خود به نوبه ای زمینه اضطراب را در فرد ایجاد خواهد کرد. اما در تفکر روان گسیختگی پارانومی، نوعی بدبینی و سوظن بیمار گونه در بیمار ایجاد خواهد کرد که می تواند خود زمینه ساز اضطراب باشد.

  در این نوع تفکر، فرد مبتلا واقعیت ها را در شواهد و مستندات نمی بینید، بلکه طرز تفکرخود را همواره در اولویت دارد.

  علایم روان گسیختگی پارانویا

  علایم پارانویا
  روان گسیختگی پارانویا، ناشناخته است اما تصور می شود.

  علایم روان گسیختگی پارانویا می تواند شامل موارد زیر باشد:

  ۱.علایم پرخاشگری و گرفتن حالت دفاعی
  ۲.زود رنج بودن و آزردگی بر سر کوچکترین مسائل
  ۳.اعتقاد به اینکه همیشه حق با فرد مبتلا به روان گسیختگی پارانویا است.
  ۴.فرد قادر به سازش، بخشش یا قبول انتقاد نیست.
  ۵.نوعی بی اعتمادی در تمام رفتارهای فرد مبتلا مشهود و هویدا است.
  ۶.فرد درگیر روان گسیختگی پارانویا، همواره نوعی گارد و حالت تدافعی و خصمانه دارد و سازش پذیر نیست.

  علل ایجاد روان گسیختگی پارانویا :

  دلیل های پارانویا به وضوح مشخص نیست و به شرایطی که با آن، ارتباط دارد، بستگی دارد که برخی از این شرایط و نظریه ها عبارتند از :

  ۱.خواب ناکافی :

  یک شب نا آرام و پر از تشویش، بدون تردید نوعی ضرر و سوظن را در بیمار ایجاد خواهد کرد، اما با یک شب بی خوابی، طبیعتا افکار پارانویا به دنبال بیمار نخواهد آمد. در عوض بی خوابی های مزمن و طولانی مدت، به مرور زمان، نوعی بدبینی را در فرد ایجاد خواهد کرد. لذا از خواب کافی و سالم غافل نشوید و بدانید که بزرگسالان باید، روزانه و به طور میانگین بین 7 تا 9 ساعت استراحت کنند.

  ۲.تنش و درگیری ذهنی و عاطفی :

  قرار گرفتن در معرض تنش های محیطی و شرایط استرس زا، می تواند فرد را نسبت به دیگران مشکوک سازد و این شرایط تنش زا می تواند طیف وسیعی از شرایط را از موقعیت های شاد همچون مراسم عروسی تا زندگی در محیط های دسته جمعی مشابه زندگی خوابگاه ها را در بر گیرد.
  جهت کاهش تنش های محیطی :

  ۱.زمانی را برای استراحت اختصاص دهید.
  ۲.تکنیک های مدیتیششن را جهت کمک به فراموش کردن وقایع تلخ به کار بندید.
  ۳.بسیار ورزش کنید.
  ۴.خود مراقبتی و سلامت روان خود را در اولویت قرار دهید.

  عوامل ارثی در پارانویا
  تحقیقاتی که در زمینه ارثی بودن روان گسیختگی پارانویا انجام شده است

  ۳.ژنتیک و نقش ژن ها :

  تحقیقاتی که در زمینه ارثی بودن روان گسیختگی پارانویا انجام شده است،‌بسیار اندک بوده و برخی از مطالعات پیوند ژنتیکی را نشان می دهد، در حالی که برخی دیگر این ارتباط را ندارد و مشخص نیست که استعداد ژنتیکی در زمینه روان گسیختگی پارانویا به طور مستقیم دخیل است یا تا حدودی این عامل، دخیل است با این حال شواهدی هر چند اندک در زمینه ارثی بودن بیماری، در اختیار است.

  ۴.مصرف مواد مخدر :

  برخی مواد شیمیایی مانند کوکائین، ماری جوانا و آمفتامین ها می تواند تعادل شیمیایی مغز را تغییر دهد و افکار، احساسات و رفتارهای پارانویید را تحت الشعاع قرار دهد و تفکرات روان گسیختگی پارانوما را ایجاد کند.
  شخص پارانویید، علاوه بر عدم اعتماد و سوظن نسبت به اطرافیان، با افکار منفی بسیاری دست و پنجه نرم می کند، افکاری همچون “دیگران مرا دوست ندارند”، “اطرافیان مرا مسخره می کنند”، یا ” به من توهین می کنند” و این افکار چون قابل کنترل نیست، ۰نوعی تفکر، بدبینی و سوظن را برای فرد درگیر به ارمغان می آورد.

  تشخیص روان گسیختگی پارانویا:

  تشخیص روان گسیختگی پارانویا ممکن است، دشوار باشد زیرا احساس بی اعتمادی و سوظن نسبت به اطرافیان، ممکن است در طیف وسیعی از بیماری های روانپزشکی دیده شود و حتی در برخی از افراد درگیر زوال عقل هم این موضوع دیده شده است. به علاوه فرد درگیر روان گسیختگی پارانویا به علت دیدگاه و ترسی که دارد، ممکن است از پزشکان ، بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی اجتناب کند، با این حال روند تشخیص روان گسیختگی پارانویا، به ترتیب ذیل است :
   شرح حال و تاریخچه پزشکی
   معاینه جسمی و فیزیکی
   ارزیابی علائم
   تست های روانشناختی
   آزمایشاتی برای رد سایر اختلالات روانپزشکی که سبب بروز علائم شود.

  روش درمان پارانویا
  روند درمانی فرد درگیر، کاملا تدریجی و مزمن پیش می رود.

  درمان روان گسیختگی پارانویا:

  با وجودی که درمان قطعی جهت درمان بیماری روان گسیختگی پارانویا هنوز به طور قطع یافته نشده است، اما رفتاردرمانی، داروهای ضد اضطراب و مهارت های مقابله ای که کاملا بسته به نظر پزشک و روانپزشک معالج تجویز می شوند، در این زمینه بسیار کارساز بوده و به فرد تا حد زیادی کمک خواهد کرد تا زندگی شادتر و مثمر ثمرتری را داشته باشد.

  در نظر داشته باشید که روند درمانی فرد درگیر، کاملا تدریجی و مزمن پیش می رود و درمانگر، فرد را تا انتهای روند بهبودی حمایت خواهد کرد.
  تا علائم به صورت قابل توجهی کاهش یافته و در کنترل فرد درآید ودر نتیجه بیماری به مرحله کنترل و در نهایت بهبودی کامل منجر گردد.

  موسسه پرستاری سفیر آرامش با دارا بودن کادری مجرب متشکل  از پرستار بیمار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی در خدمت همشرهیان گرامی باشد و بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل را ارائه  نماید. کافی است با کارشناسان این مرکز تماس گرفته تا در اسرع  نسبت به اعزام پرستاران باتجربه و توانمند این مرکز برای شما اقدام گردد .

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری