شغل پرستار سالمند یک حرفه عاطفی محسوب میشود.یکی از چالش‌های یک پرستار سالمند کنارآمدن با احساسات قوی است که به طور اجتناب ناپذیری وجود دارد. شغل یک پرستار سالمند استرس‌زا و خسته‌کننده است بنابراین طبیعی است که احساسات کنار گذاشته شود و بر روی وظایف مهم تمرکز شود.

مخصوصا اگر احساساتی باشد که نخواهیم آنها را قبول کنیم. مشکل اینجاست که اگر یک پرستار سالمند با این احساسات کنار نیاید به طور جدی به سلامت او آسیب وارد میشود. ما به شما توضیح میدهیم که احساسات رایجی که یک پرستار سالمند با آن درگیر میشود چیست و 4 راهی که به یک پرستار سالمند کمک میکند تا احساساتس را کنترل کند و سلامتش را بهبود ببخشد را با شما به اشتراک میگذاریم.

شغل پرستار سالمند : احساسات رایج

هنگام نگهداری از یک سالمند، بیشتر پرستاران سالمند احساسات قوی و متناقض دارند.بعضی از این احساسات شامل موارد زیر میشود:

 • عصبانیت از رفتار خسته‌کننده سالمند
 • عصبانیت از بیماری یا فرآیند پیری
 • عصبانیت از اینکه مجبور شده است تا مسئولیت های زیادی را تحمل کند.
 • احساس گناه پرستار سالمند به خاطر فکرها و احساسات خود (مثل آرزوی اینکه سالمند زودتر از دنیا بروند تا کمتر عذاب بکشند)
 • احساس اضطراب پرستار سالمند به خاطر اینکه نمی‌داند بعدا چه اتفاقی می‌افتد.
 • عصبانیت  از اینکه نمیتواند این اتفاق را متوقف کند.
 • ناامیدی از اینکه هیچ درمانی وجود ندارد تا آنها را به حالت قبل برگرداند.
 • ناراحتی از همه‌ی چیزهایی که هر دو از دست داده‌اید.
 • غم و اندوه اولیه،که به معنی این است که شما باید با غم از دست دادن سالمند خود قبل از اینکه واقعا از دنیا بروند کنار بیایید.

4 راه برای کنارآمدن با احساسات قوی 

  1-از احساسات خود چشم‌پوشی نکنید

چشم‌ پوشی کردن از عصبانیت ، ناراحتی و هر احساسات دیگری که یک پرستار سالمند با آن مواجه است فقط اوضاع را بدتر میکند. دور کردن احساسات خود به عنوان یک پرستار سالمند میتواند سبب استرس بالا، عصبانیت ناگهانی( و احساس گناه بعد از آن)، ناامیدی، مشکلات در خواب و افسردگی شود.

اذعان و شناسایی احساسات خود به عنوان یک پرستار سالمند ممکن است در ابتدا زیاد راحت نباشد، اما هرچه بیشتر احساسات خود را قبول کنید،کمتر احنمال دارد که دچار عوارض جانبی منفی برای سلامت خود شوید.

 2- هم قوی و هم ساکت نباشید

شما به عنوان یک پرستار سالمند لازم نیست که تظاهر کنید که همه‌چیز خوب است. شما وسط یک موقعیت جدید و گاهی اوقات ترسناک که به معنای واقعی کلمه باعث تغییر زندگی شما میشود قرار دارید. اینکه به عنوان یک پرستار سالمند به خودتان اجازه ندهید که گریه کنید یا عصبانیت خود را نشان دهید و یا به کسی نگویید که خسته شده‌اید و نیاز به کمک دارید،

باعث افزایش بسیار زیاد استرستان در موقعیتی که به اندازه کافی استرس‌زا است میشود. به جای اینکار ،به خودتان به عنوان یک پرستار سالمند اجازه دهید که احساساتتان را با خانواده و دوستان پشتیبان خود در میان بگذارید. راجع به مسائل خود با آنها صحبت کنید، بگویید چه احساسی دارید و به چه کمکی نیاز دارید. با اینکار خودتان را از استرس زیاد رها میکنید، دیگران بهتر شما را درک میکنند و میتوانید حمایتگر بهتری برای سالمند باشید.

3-شغل پرستار سالمند از احساسات خود احساس گناه نداشته باشید

هر احساسی که دارید با هر مراقب دیگری در هر جای دیگر دنیا مشترک است. به عنوان یک پرستار سالمند انتظارات غیر واقعی نداشته باشید و یا خودتان را سر احساسات منفی خود اذیت نکنید. این کار فقط باعث افزایش استرس و منفی‌گرایی میشود. مثلا ممکن است شما به عنوان یک نگهدار به خاطر آشفتگی و کثیفی که سالمند در پایان یک روز سخت کاری به وجود آورده عصبانی شوید، چون این به معنی ساعات اضافی برای تمیز کردن کثیفی‌ها محسوب میشود. عصبانی شدن یک پاسخ طبیعی در چنین موقعیت‌هایی میباشد و این به معنی این نیست که شما یک هیولای بی‌عاطفه هستید.

4-یک خروجی برای احساسات قوی خود داشته باشید

شما به عنوان یک مراقب نباید از بروز احساست قوی و منفی خود جلوگیری کنید اما شما همچنین نباید این احساسات را بر روی سالمند خالی کنید. این کار به بهبود شرایط کمکی نمیکند. به عنوان یک پرستار در موقعیت‌هایی که استرس دارید و یا خسته اید تا جایی که میتوانید آرام و مهربان باشید حتی اگر این به معنی این است که هیچ حرفی با سالمند نزنید.

به محض این که از آن موقعیت و سالمند دور شدید یک خروجی امن برای عصبانیت، خستگی و ناراحتی و  خود پیدا کنید. داشتن یک خروجی مناسب به کاهش استرس و کم شدن شدت احساسات شما کمک میکند.

پیشنهادات :

 • جیغ کشیدن روی بالش
 • مشت زدن یا پرت کردن بالش
 • تماس گرفتن یا پیام دادن به خانواده‌ی پشتیبان خود، دوست و یا یک شخص دیگر
 • گریه کردن
 • انجام کاری که نیاز به تلاش فیزیکی و یا تمرکز دارد (مثل تمیز کردن وان)

برای بهبود سلامت خود بهتر است که این احساسات درهم را بشناسید و قبول کنید.به خودتان اجازه‌ی بروز احساسات و درمیان گذاشتن آن را با شخصی دیگر بدهید. کنارآمدن با این احساسات به جای چشم‌پوشی کردن از آنها به طور قابل ملاحظه‌ای باعث کاهش استرس و  بهبود توانایی شما برای مراقبت از خود می شود و به شما کمک می کند که واقع بین باشید و کمک لازم را دریافت کنید. تدوین شده در وبسایت مرکز پرستاری در منزل سفیر آرامش

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *