پستانک در نوزادان چه مزایا و معایبی دارد و چگونه باید از آنها استفاده نمود؟

فواید پستانک در نوزادان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  پستانک در نوزادان گاهی مانند یک معجزه در آرام نمودن نوزاد عمل می کند. استفاده از آن آسان و سریع است و برای بسیاری از نوزادان قابل پذیرش و آرام کننده است. هیچ شکی وجود ندارد كه پستانك ها می توانند به خوبی در آسایش كودك و آرام كردن گریه او مورد استفاده قرار گیرند، به خصوص اگر کودک نیاز به مک زدن داشته باشد اما هنوز متوجه نشده كه چه طور انگشتان خود را در دهان خود بگذارد استفاده از پستانک میتواند کاربردی باشد.اما برخی از مشکلات احتمالی وجود دارد که باید قبل از دادن پستانک به کودک از آنها آگاه شوید.

  آیا باید به کودک خود پستانک بدهید؟

  بله ، مطمئناً می توانید به کودک خود پستانک بدهید. زمانی که کودک گریه و داد و بی داد می­ کند یا وقتی که  نوزاد در زمان خواب برای خوابیدن نیاز به کمک دارد ، پستانک ها می توانند یکی از مؤلفه های اصلی کاهش گریه  کودک باشند. از طرف دیگر ، برخی از نوزادان به پستانک ها علاقه چندانی نشان نمی دهند ، به خصوص اگر ابتدا انگشت شست یا انگشتان خود را پیدا کنند. همچنین پستانک ها دارای برخی نقاط ضعف هستند که لازم است والدین با بررسی جنبه های مثبت و منفی پستانک ، در خصوص اینکه آیا استفاده از آن گزینه مناسبی برای فرزنداشان است یا خیر تصمیم گیری نمایند.

  ترک پستانک در نوزادان
  پستانک در نوزادان گاهی مانند یک معجزه در آرام نمودن نوزاد عمل می کند.

  پیشنهاد مقاله : بهترین روش های ضد عفونی شیشه شیر و پستانک نوزاد

  چه موقع باید  نوزاد خود را با پستانک آشنا کنید؟

  بهتر است قبل از معرفی پستانک به نوزاد ، اطمینان حاصل کنید که نوزاد شما به شیر مادر (حدود 3 یا 4 هفته) عادت کرده است. دلیل این امر این است که مکانیسم مکیدن شیر مادر با مکانیسمی که برای مکیدن پستانک استفاده می شود متفاوت است.

  مزایا و معایب پستانک

  در ادامه برخی از جنبه های مثبت و منفی پستانک را بیان می کنیم که عبارت اند از :

  مزایا پستانک در نوزادان :

  • پستانک می تواند جان کودک شما را نجات دهد .

  تحقیقات  نشان داده است که  استفاده از پستانک ها با کاهش خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) مرتبط است. یک نظریه بیان می دارد  که مکیدن پستانک ممکن است به باز شدن منافذ ورود هوا در اطراف دهان و بینی کودک کمک کند ، که باعث می شود نوزاد اکسیژن کافی دریافت کند .

  • پستانک در کنترل شماست .

  اینکه والدین وسیله ای در اختیار داشته باشند که  می تواند بدون آسیب به نوزاد باعث آرامش شدن او شود یک گزینه بسیار خوب می باشد. بعلاوه ، بر خلاف مکیدن انگشت شست که در اختیار و انتخاب کودک شماست زمان آغاز و پایان مکیدن پستانک در اختیار والدین و پرستارکودک می باشد. همچنین ، تحقیقات نشان داده است که ترک نمودن  عادت مکیدن انگشت و علی الخصوص انگشت شست برای کودک بسیار مشکل می باشد.

  • پستانک می تواند به عنوان یک حواس پرتی لازم در زمان لازم استفاده شوند .

  اگر پزشک قصد دارد نوزاد را معاینه کند پستانک ها راهی راحت برای آرام کردن نوزاد و پرت نمودن حواس او است . بسیاری از مادران و پدران با استفاده از پستانک تبه سرعت گریه نوزادشان را آرام کنند .

  • پستانک می تواند به نوزاد ها کمک کند تا به تنهایی بخوابند

  وقتی که نوزاد استفاده از پستانک را یاد بگیرد میتواند به خصوص هنگام چرت زدن و یا زمان خواب

  سریعتر بخوابد و یاد بگیرد که چگونه به تنهایی بخوابد .

  معایب پستانک در نوزادان :

  معایب پستانک عبارت اند از :

  • ممکن است کودک شما به پستانک بیش ازحد وابسته شود . ترک کردن این عادت برای کودک بسیار مشکل است ، به خصوص هنگامی که نوزاد شما به کودک نو پایی تبدیل شود که انعطاف پذیری کمتری دارد .
  جایگزینی پستانک در نوزادان
  استفاده مداوم از پستانک ها با عفونت های مکرر گوش در ارتباط است.
  • پنهان ماندن بیماری های کودک

  اگر  نوزاد به دلیلی گریه کند و والدین برای ایجاد آرامش و توقف گریه های نوزاد بلافاصله به فکر استفاده از پستانک باشند ، ممکن است دلایل واقعی گریه های کودک را نادیده گرفته و مواردی مانند احساس درد و سوزش ناشی از پوشک ناراحت کننده مخفی بماند.

  • قطع خواب شبانه نوزاد 

  نوزادانی که به طور مرتب از پستانک برای خوابیدن استفاده می نمایند ، ممکن است نتوانند یاد بگیرند که چگونه خودشان مستقلا و بدون پستانک بخوابند و اگر در نیمه شب بیدار شوند و پستانک در دهانشان نباشد دچار گریه و ناراحتی زیادی شده و باعث بیدار شدن والدین از خواب می شوند.

  • پستانک در نوزادان ممکن است خطر عفونت گوش را افزایش دهند

  بعداز شش ماهگی احتماله عفونت گوش در کودکان به دلیل استفاده از پستانک افزایش می یابد اما این مورد قبل از 6 ماهگی ، که خطر عفونت گوش در کمترین حد خود باشد ، مورد قابل توجهی نیست .

  آیا پستانک برای دندانهای کودک بد است؟

  در حالی که استفاده مداوم از پستانک ها با عفونت های مکرر گوش (به طور خاص عفونت گوش داخلی بین سنین 6 ماه تا 2 سال) در ارتباط است ، پستانک ها  می توانند به یک عامل نگرانی برای حفظ سلامتی دندان کودک شما تبدیل شوند . برای مثال دندان های نا مرتب و تغییرات در شکل سقف دهان  به ویژه در کودکانی که  بعد از دو سال هنوز به پستانک وابسته اند شایع است . متداول ترین اثر مخرب پستانک بر دندان های کودکان بزرگتر ، بروز دندان نیش قدامی باز یا شکاف بین دندان های فوقانی و تحتانی کودک است. همچنین کودکان ممکن است در معرض خطر انقباض فک بالا (دندان های کج ، شلوغ و بیرون زده)  قرار گیرند . بهترین راه حل این است که کودک را تا قبل از 2 سالگی از پستانک جدا نمایید.

   نکات ایمنی  استفاده از پستانک در نوزادان:

  چند نکته ایمنی که باید در مورد پستانک در نوزادان به خاطر داشته باشید :

  • هنگامی که نوزاد را درون گهواره خود قرار دادید و هنوز بیدار است به او پستانک بدهید ، اما موقعی که نوزاد خواب است پستانک را در دهان او قرار ندهید .
  • هرگز یک پستانک را به گهواره یا کالسکه نوزاد خود وصل نکنید و همچنین آن را دور گردن نوزاد خود آویزان نکنید. نوزادان ممکن است از این طریق خفه شوند .
  • از پستانک هایی که اجزایی به آن چسبیده شده استفاده نکنید. اگر چه آن ها می توانند برای نوزاد سرگرم کننده باشند اما در صورت جدا شدن و افتادن روی بینی نوزاد ممکن است خطرناک باشند .
  • پستانک را مرتباً و حداقل روزی یک بار با صابون و آب گرم کاملاً بشویید .
  • هرگز پستانک را به مواد قندی نظیر شکر یا عسل که برای کودکان زیر یکسال ممنوع است آغشته ننمایید ، همچنین این مواد ابرای لثه های کودک و دندان های در حال رشد اثر مخرب دارد .
  • مطمئن باشید نوزاد شما قبل از استفاده از پستانک گرسنه نیست . هرگز نباید برای تأخیر یا جایگزینی یک وعده غذایی از پستانک در نوزادان استفاده شود .
  • هرگز از نوک بطری به عنوان پستانک استفاده نکنید . اینکار ممکن است سبب جدا شدن نوک بطری از حلقه شود، و باعث افزایش خطر خفگی نوزاد شود.

  چه موقع و چگونه باید نوزاد را از پستانک جدا کنید؟

  بهترین زمان برای جدا نمودن کودک از پستانک در حدود تولد دو سالگی کودک است . لازم است والدین با جانشینی راهی برای آرام نمودن کودک به جدا نمودن او از پستانک کمک نمایند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش آمادگی دارد تا با اعزام پرستار کودک ماهر در هر ساعت شبانه روز ، به والدین گرامی در پرورش فرزندان دلبندشان یاری رساند.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری