مقالات

پرستار بیمار معلول ذهنی در منزل و وظایف و اصول مراقبتی که باید به آن توجه کرد

 

پرستار بیمار در منزل و مراقبین معلولان ذهنی نسبت به سایر بیماران باید مهارت های خاصی را در مراقبت به کار ببرند. زیرا این بیماران تا اخر عمر به مراقبت و توجه نیاز دارند. بیمار معلول ذهنی در زمینه انجام نظافت فردی، تغذیه، بازی ها و سرگرمی ها و … به مراقب خود وابسته اند.

پرستار بیمار

برقراری ارتباط با بیمار معلول ذهنی

اولین نکته در مراقبت از بیماران معلول ذهنی برقراری ارتباط  نزدیک با این بیماران است. در صورتی که مراقب و پرستار بیمار قادر به برقراری ارتباط با بیمار نباشد نمی تواند همکاری او را در دریافت مراقبت ها جلب کند. پس پرستار بیمار باید به صورت واضح، ساده و کاملا روش و مختصر منظور خود را بیان کند. برقراری ارتباط چشمی و توجه به زبان بدن در زمان صحبت با بیماران معلول ذهنی بسیار مهم است.

با بیماران معلول ذهنی بزرگسال مانند کودکان رفتار نکنید. با انها با تهدید صحبت نکنید و به جای آنها تصمیم نگیرید. در برخورد با انها در کمال احترام رفتار کنید بدون اجازه انها برای احساس نزدیکی با انها تماس فیزیکی مانند فشردن دست و یا دست گذاشتن روی شانه را انجام ندهید.

تغذیه در بیماران معلول ذهنی

مهمترین نکته در مراقبت از معلولان ذهنی توجه به تغذیه این بیماران است. در این گروه از بیماران به دلیل مشکلات ذهنی، قادربه بیان، درک و رفع نیاز های  غذایی خود همانند سایرین نیستند. به همین دلیل اغلب از مشکلاتی مانند کم آبی، یبوست، سوء تغذیه و تداخل دارویی با غذا رنج می برند. به همین دلیل کمک یک پرستار بیمار حرفه ای و مراقبین دلسوز برای این بیماران حیاتی است.

این بیماران باید غذای خود را به ساده ترین شکل با کمترین مخلفات و در وعده های بیشتر و همچنین حجم کمتر میل کنند. اما سعی کنید از تمامی گروه های غذایی به صورت روزانه برای انها استفاده کنید.

به نشانه های گرسنگی در بیماران معلول ذهنی توجه کنید شاید علت آشفتگی و بدخلقی آنها گرسنگی باشد.

اگر در استفاده از قاشق و چنگال دچار محدودیت هستند از غذاهایی با روش های سرو ساده تر استفاده کنید.

اجزه دهید بیمار به هر روشی که تمایل دارد غذا بخورد.

پرستار بیمار

کمک به نظافت شخصی بیمار معلول ذهنی

احساس ناراحتی در زمان استحمام و نظافت فردی در این افراد بسیار معمول و متداول است. پرستار بیمار باید در زمان مشخصی از روز بیمار را برای استحمام اماده کند. توجه کنید که بیمار روز سخت و ناراحت کننده ای را پشت سر نگذاشته باشد زیرا باعث ایجاد فشار روانی مضاعف بر او خواهد شد. از قبل روند کار و مراقبت های که برای او در نظر دارید را شرح دهید  تا امادگی ذهنی داشته باشد.

ایمنی بیمار را در حمام مد نظر قرار دهید تا بیمار احساس خطر و ناراحتی نداشته باشد.

لباس پوشیدن بیمار معلول ذهنی

در پوشیدن لباس بیماران دارای معلولیت ذهنی به راحتی و سهولت در تعویض ان توجه کنید. سعی کنید از لباس های گشاد، دارای دکمه های بزرگ و با تعدا کم استفاده کنید. لباس های بدون تزئینات و متعلقات و بدون زیپ برای این بیماران مناسب تر است.

توجه کنید که دکمه و یا زیپ لباس ها در دسترس باشد و به راحتی قابل باز و بسته کردن باشد. پوشیدن لباس های پانچو به ویژه برای افرادی که محدودیت حرکتی در ناحیه بازو دارند مناسب تر است.

پرستار بیمار

برنامه فعالیت روزانه بیمار معلول ذهنی

تمامی افراد متناسب با شرایط و توانمندی جسمانی نیاز به فعالیت بدنی روزانه دارد. بیماران معلول جسمی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پرستار بیمار با توجه به دستور پزشک و یا با همکاری کاردرمانگر می توانند تمرینات و فعالیت های مناسب را برای بیمار در نظر بگیرند و به صورت روزانه به بیماران در این زمینه کمک کنند.

ادرار و مدفوع بیمار معلول ذهنی

از دیگر مشکلاتی که این گروه از بیماران با ان درگیر هستند مشکل دفع ادرار و مدفوع و بی اختیاری ادرار و مدفوع است. مراقب و پرستار بیمار برای کاهش این مشکل باید به تغذیه بیمار توجه ویژه داشته باشد. از دادن مایعات اضافی در ساعات انتهایی روز به بیمار اجتناب کنید. از غذاهای آبکی برای بیمار استفاده کنید و برای رفتن به دستشویی برنامه مشخصی تهیه کنید و ساعات مشخصی  او را به دستشویی ببرید.

تعیین زمان خواب بیمار معلول ذهنی

نظم باعث ارامش ذهن بیماران دارای معلولیت های ذهنی می شود. این افراد نیاز به محیطی آرام با کمترین محرک ها دارند. برنامه خوابیدان و بیدار شدن انها باید مشخص باشد و در طول روز از چرت زدن های زیاد او جلوگیری کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button