بهترین روش های ضد عفونی شیشه شیر و پستانک نوزاد

روشهای ضد عفونی شیشه شیر و پستانک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ضد عفونی شیشه شیر و پستانک نوزاد یا Sterilize Baby Bottle and pacifiers یکی از مهم ترین وظایف والدین و پرستار کودک است که لازم است به درستی انجام گردد. آیا از زمان مادر شدن احساس خستگی و کلافه شدن در خود دارید؟ از اینکه آیا وظایف مادری را به درستی انجام میدهید یا خیر ؟ و اینکه آیا موارد بهداشتی مربوط به کودک را به درستی رعایت می نمایید؟

  خبر خوب این است که شما تنها نیستید. یکی از نگرانی های اصلی مادران مسئله  ضد عفونی شیشه شیر و پستانک و ظروف مورد استفاده نوزاد است. انجام این کار قدرت مغز، زمان و تمرکز زیادی لازم ندارد. هنگامی که چند مرحله اساسی را برای این عمل یاد گرفتید، می‌توانید این کار را به صورت اتوماتیک انجام دهید.

  ضدعفونی شیشه شیر و پستانک
  ضدعفونی شیشه شیر و پستانک از موازد ضروری نوزاد است.

  روش‌های ضد عفونی شیشه شیر

  از راه‌های زیر می‌توان شیشه شیر نوزاد را ضدعفونی کرد:

  • در مایکروویو
  • در آب جوش
  • در آب سرد
  • با دستگاه ضدعفونی کننده بخار برقی.
  • با دستگاه ضدعفونی کننده اشعه ماورا بنفش.
  • در ماشین ظرفشویی
  • در محلول رقیق کننده و سفید کننده (مطمئن شوید که دستورالعمل های مناسب این روش را دنبال می کنید تا از آسیب رساندن به کودک خود جلوگیری کنید)

  بعد از انجام این مراحل، مراحل دیگری که باید برای پاکسازی شیشه شیر نوزاد انجام دهید شامل موارد زیر است:

  1. ابتدا آن‌ها را بشویید

  قبل از قرار دادن آنها در دستگاه ضدعفونی کننده ، ابتدا باید مطمئن شوید که شیشه شیر کودک شما به خوبی شسته شده است. یک سینک تمیز را با آب گرم و صابون پر کنید. اگر سینک ظرفشویی شما مدتی تمیز نشده است ، از یک کاسه تمیز بزرگ استفاده کنید و در عوض آن را با آب صابون پر کنید.

  قطعا شما نمی خواهید به جای خلاص شدن از دست میکروب ها تعدادی میکروب جدید وارد ظروف و شیشه شیر نوزاد خود نمایید. وقتی شیشه شیر را می شوید ، مطمئن شوید که از یک اسفنج تمیز ظرفشویی استفاده می کنید، مطمئن شوید که اسفنجی که استفاده می کنید تمیز و نو است. اسفنج های آشپزخانه معمولا اشباع از  باکتری ها هستند. بهتر است اسفنج شستشوی ظروف کودک جدا از سایر ظروف باشد.

  2. آن‌ها را بازبینی کنید

  هنگامی که آن شیشه شیر  به درستی تمیز و درخشان شدند، آنها را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که هنوز فرم  ظاهری خوبی دارند. در صورت مشاهده ترک، پارگی یا قطعات آسیب دیده ، باید فوراً آن را بیرون بریزید. قطعات کنده یا پاره شده این وسایل می تواند سبب بروز خفگی و خطرات جانی برای کودک شود.

  اگر پس از شیشه شیر، قسمت نرم پستانک چسبناک است، وقت آن است که آن را به دور بیندازید. این بدان معناست که مواد سازنده آن دیگر در شرایط خوبی نیستند و قطعا شما نمی خواهید کودک شما آن را بمکد.

  بهترین روش ضد عفونی شیشه شیر و پستانک
  شیشه شیر باید به درستی تمیز و درخشان شود.

  3. ضد عفونی انجام دهید

  اگر تصمیم دارید برای پاک کردن پستانک آن را بجوشانید ، باید آب را گرم کنید تا کاملا جوش بیاید. سپس پستانک را داخل آن قرار داده و به مدت پنج دقیقه به جوشاندن آن ادامه دهید. اگر از دستگاه ضدعفونی کننده برقی استفاده می کنید ، ابتدا دستورالعمل ها را کاملاً بخوانید زیرا هنگام روش استفاده از آنها با یکدیگر متفاوت است.

  پیشنهاد مقاله : چگونه به کودکان خود روش صحیح شستن دست ها را بیاموزیم

  هنگام استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده مایکروویو ، همچنین مهم است که دستورالعمل ها را دنبال کنید تا پستانک را برای مدت طولانی در مایکروویو نگه ندارید. هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی به عنوان یک روش ضدعفونی کننده ، اطمینان حاصل کنید که پستانک را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید.  زیرا در قفسه پایین گرما می تواند بسیار شدید باشد.

  قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی ، حتماً روی بسته بندی پستانک را بخوانید  که آیا  قرار دادن آن در  ماشین ظرفشویی اشکالی ندارد. بیشتر آنها در ماشین ظرفشویی خوب عمل می کنند ، اما ممکن است پستانک لاتکس از نظر ضد عفونی شدن در ماشین ظرفشویی ایمن نباشد.

  4. بگذارید خشک شود

  قبل از گذاشتن سر پستانک یا بستن شیشه شیر بگذارید ظرف کامل خشک شود. این ظروف با جریان سریع هوا به خوبی خشک میشوند.

  ضد عفونی لوازم نوزاد و شیشه شیر
  اجازه دهید شیشه شیر خشک شود.

  برای سرعت بخشیدن به کارها ، می توانید آب اضافی را از داخل آنها خارج کنید. برخی از دستگاه های ضدعفونی کننده ویژگی خشک کنندگی دارند که از این ویژگی می توان برای خشک کردن ظروف نوزاد استفاده نمود. در حالی که در پستانک و شیشه شیر در حال خشک شدن هستند، آنها را روی یک حوله ظرف تمیز قرار دهید تا با قرار دادن آنها روی پیشخوان آشپزخانه کثیف ، دوباره آن‌ها را آلوده نکنید.

  5. نگهداری در محل مناسب

  برای تمیز نگه داشتن شیشه شیر ، باید آن ها را در مکان مناسبی نگهداری کنید تا زمانی که به آنها احتیاج پیدا کردید به راحتی قابل دسترس باشند. اگر لازم شد که این شبشه شیر را در کیف خود قرار دهید بهترین روش حمل و نقل استفاده از یک زیپ کیف پلاستیکی است . زیرا این محفظه های پلاستیکی به راحتی درون کیف پول یا کیف پوشک قرار می گیرند و امکان تماس مواد آلوده با ظرف شیر نوزاد از بین می رود.

  روش ضد عفونی کردن پستانک نوزاد

  تمیز کردن و استریل کردن پستانک کودک نیازمند امکانات خاصی نیست و کار ساده ای است، اما اینکار بسیار مهم است و چیزی است که نباید از آن چشم پوشی کنید.

  با انجام این پنج مرحله ساده از سلامت کودک خود محافظت  کنید .

  • پستانک را بشویید.
  • به دنبال علائم ترک خوردگی یا شکستگی باشید.
  • آن را با روش ترجیحی خود استریل کنید. ( به روش توصیه شده سازنده پستانک توجه کنید )
  • بگذارید  در جریان هوا خشک شود.
  • پستانک را جایی بگذارید تا تمیز بماند.

  با موارد بالا پستونک نوزاد خود را ضدعفونی کنید.

  اگر بطری های کودک را ضد عفونی نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

  اگر بطری ها به درستی ضد عفونی نشده باشند ، کودک ممکن است در معرض باکتری ها و میکروب هایی باشد که می توانند باعث مشکلات زیر شوند:

  • گاستروانتریت (آنفولانزای معده).
   – مسمومیت غذایی.
   – اسهال
   – استفراغ.
   – هپاتیت A.
   – روتاویروس

  حتی اگر نوزاد بتواند با میکروب ها یا باکتری های مرتبط با این بیماری ها مقابله کند ، عوارض جانبی شایع مانند  استفراغ و اسهال سبب کم آبی بدن نوزاد می گردد  است که می تواند برای نوزادان بسیار خطرناک باشد. گرچه نمی توانید سلامت صد در صدی کودک خود را تضمین کنید، اما می توانید شانس ابتلای او به مشکلات و بیماری ها را با رعایت مسایل بهداشتی کاهش دهید . تمیز و ضد عفونی شیشه شیر و پستانک درست همان چیزی است که شما را به این هدف می‌رساند.

  سخن پایانی

  در مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجریه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری به سالمندان ، کودکان و بیماران گرامی آمادگی دارد با کادری باتجربه و آموزش دیده به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات به هم‌شهریان بپردازد.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری