درخواست پرستار | مشاوره رایگان

نحوه مراقبت از افراد پیر در منزل

روش نگهداری از افراد پیر و سالمند در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  سالمندان گروه سنی حساسی هستند که نگهداری از آن‌ها در منزل به مراقبت پیوسته نیاز دارد. برخی از سالمندان بیماری‌های خاصی دارند و برخی دیگر از انجام امور روزانه خود ناتوان هستند، به همین دلیل نمی‌توان آن‌ها را در منزل تنها گذاشت. مراقبت از افراد پیر در منزل نیازمند رعایت نکات خاصی است که باید توسط اعضای خانواده یا پرستار سالمند رعایت شود. البته خدمات مراقبتی و نگهداری سالمند در منزل توسط پرستار می‌تواند نگهداری از سالمندان عزیز شما را آسان‌تر کرده و خیال شما را راحت‌تر کند. در این مطلب از موسسه پرستاری سفیر آرامش نحوه مراقبت از افراد پیر در منزل را بررسی می‌کنیم.

  اقدامات اساسی در مراقبت از افراد مسن

  خدمات پرستار سالمند پیر موضوع مهمی است که باید در انجام آن به نکات مختلفی دقت داشت. توجه به این نکات و موارد باعث می‌شود تا سالمند زندگی بهتری را تجربه کرده و امنیت و سلامت او تامین شود.

  • خانه را به محیطی امن برای سالمند تبدیل کنید. بدین منظور برای حمام و دستشویی میله‌های کمکی بگذارید، دقت کنید کف منزل لغزنده نباشد، مسیر حرکت سالمند باید روشن باشد و وسایل اضافی را از سر راه بردارید.
  • تغییرات لازم در منزل ایجاد کنید تا برای زندگی سالمند راحت‌تر شود. به عنوان مثال در خانه توالت فرنگی نصب کنید و در صورت نیاز واکر و عصا برای سالمند تهیه نمایید.
  • تحرک و ورزش برای سالمند بسیار مهم و حیاتی است. در انجام حرکات ورزشی سبک و مناسب به سالمند کمک کرده و او را به انجام ورزش و پیاده‌روی ترغیب کنید.
  • بر رژیم غذایی سالمند نظارت داشته باشید تا تنها مواد غذایی سالم و حاوی مواد مغذی مصرف کند. اگر سالمند به دلیل بیماری منع غذایی خاصی دارد، برنامه غذایی سالمند تحت کنترل قرار دهید.
  • به وضعیت جسمی سالمند توجه کافی داشته باشید و داروهای او را در موعد مقرر یادآوری کنید. در صورت نیاز علائم حیاتی بدن شامل فشار خون، قند خون، ضربان قلب و غیره را به طور مرتب بررسی نمایید.
  • برنامه روزانه خاصی برای سالمند تدوین کنید تا مطابق آن برنامه به میزان کافی خواب و استراحت داشته باشد. البته این برنامه روزانه باید با نظر خود سالمند آماده شود.
  • برای نگهداری از سالمندان در منزل شرایط روحی آن‌ها را نیز مدنظر قرار دهید. با سالمند حرف بزنید و ارتباط برقرار کنید تا یک دوست و هم‌صحبت خوب داشته باشد.
  • توجه به توانایی‌های سالمند از نکات مهم در خدمات مراقبت از افراد پیر است. به سالمند متناسب با توانایی‌ها، در انجام امور شخصی و بهداشتی کمک کنید، اما کمک و دخالت بیش از حد در کارهای سالمند توصیه نمی‌شود.

  خدمات مراقبتی و نگهداری سالمند در منزل به توانایی‌ها و شرایط او بستگی دارد، پس ابتدا به سالمند خود توجه کنید و سپس برای مراقبت از او اقدامات لازم را انجام دهید.

  همچنین بخوانید: چرا وجود پرستار سالمند شبانه روزی در منزل الزامی است؟

  بررسی مشکلات مراقبت از افراد پیر

  مشکلات مراقبت از سالمندان چیست
  بیماری و مشکلات کاهش توان بدنی از جمله مشکلات مراقبت از سالمندان است.

  سالمندان نیز مانند هر گروه سنی دیگر، مشکلات مربوط به خود را دارند که در خدمات مراقبت از افراد پیر باید مدنظر قرار گرفت. مشکلات مراقبت از افراد پیر در اثر حساسیت‌ها و موضوعات مرتبط با این گروه سنی اتفاق می‌افتد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بیماری و مشکلات کاهش توان بدنی
  • کاهش انگیزه و امید به زندگی در برخی سالمندان
  • بازنشستگی و احساس کم اهمیت بودن ناشی از آن
  • فراموشی و تغییرات حافظه
  • مشکلات حرکتی و کاهش توان عضلات و مقاصل پا
  • تغییرات ساعت‌های خواب و بی‌خوابی‌های شبانه
  • احساس تنهایی و ناراحتی از دوری و جدا شدن فرزندان
  • کم حوصلگی و عدم کنار آمدن با افراد دیگر

  هر یک از این مشکلات در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و حتی ممکن است شدت و نوع آن‌ها دارای تفاوت باشد، اما در هر صورت مراقبت از سالمند را سخت می‌کند.

  نکات ضروری و مهم در نگهداری از سالمند

  نحوه مراقبت از افراد پیر در منزل کاری مهم است که در انجام آن باید نکات مختلفی را مدنظر قرار دهید. دقت داشته باشید که سالمند کودک نیست، پس با او مثل بچه‌ها رفتار نکنید. در کمک به سالمند زیاده‌روی نکنید تا اعتماد به نفس و آسایش او خدشه‌دار نشود.

  نکات نگهداری و مراقبت از سالمند
  در کمک به سالمند زیاده‌روی نکنید تا اعتماد به نفس و آسایش او خدشه‌دار نشود.

  درباره برنامه‌های مراقبتی سالمند ابتدا با خود او مشورت کنید و به گونه‌ای عمل کنید که حداکثر آرامش روانی سالمند تامین شود. با سالمند برخورد مهربانی داشته باشید و اگر قرار است برای او پرستار بگیرید، به دنبال شخصی باشید که هم‌صحبت و یار سالمند شود.

  استخدام پرستار سالمند در منزل

  در این مطلب نکات مهم درباره نحوه مراقبت از افراد پیر در منزل را معرفی کردیم تا به شیوه بهتری بتوانید از عزیزان خود نگهداری کنید. برخی خانواده‌ها به دلیل مشغله‌های بسیار نمی‌توانند به طور مداوم از سالمندان خود مراقبت کنند. در این شرایط بهترین کار، انتخاب یک پرستار سالمند حرفه‌ای است که در طول شبانه روز و یا در برخی از ساعات، مراقبت از سالمند را بر عهده بگیرد. برای استخدام یک پرستار سالمند مورد اعتماد، موسسه خدمات پرستاری سفید آرامش بهترین انتخاب ممکن است. این مرکز با پرستاران حرفه‌ای و آموزش دیده همکاری دارد تا بهترین خدمات نگهداری از سالمندان در منزل را با پشتیبانی 24 ساعته ارائه دهد.

  سوالات متداول

  نکات مهم در نگهداری از سالمندان در منزل شامل چه مواردی است؟

  در نگهداری و پرستاری از سالمند باید جنبه‌های مختلف زندگی آن‌ها شامل مسائل سلامت و بیماری، تغذیه، ورزش و تحرک، آرامش روحی و روانی، احساس تنهایی، مسائل بهداشتی و امور شخصی را مدنظر قرار داد.

  مراقبت و پرستاری از سالمندان چه سطح‌هایی دارد؟

  وابستگی سالمندان دارای 3 سطح حداقل وابستگی، وابستگی نسبی و حداکثر وابستگی است. این سه سطح نشان‌دهنده توانایی سالمند در انجام امور شخصی زندگی است که میزان مراقبت از سالمند را مشخص می‌کند.

  خدمات مراقبتی و نگهداری سالمند در منزل را از کدام موسسه‌ها می‌توان دریافت کرد؟

  موسسه‌های خدمات پرستاری می‌توانند پرستار سالمند را برای مراقبت از عزیزان شما اعزام کنند. البته توجه داشته باشید که بدین منظور تنها به مراکز معتبر همچون سفیر آرامش مراجعه کنید.

  هزینه پرستار سالمند چقدر است؟

  هزینه پرستار سالمند به سطح وابستگی سالمند به پرستار و خدماتی که توسط او ارائه می‌شود، بستگی دارد. مثلا مراقبت از سالمندانی که حتی برای رفتن به سرویس بهداشتی نیز به پرستار وابسته‌اند، هزینه بیشتری خواهد داشت. یکی از دیگر موارد تاثیرگذار بر قیمت پرستار سالمند، ساعات حضور او در منزل و ارائه خدمات پرستاری است.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان