بیماری, سالمند

علل درد در مفصل انگشت و روش های درمان

درد در مفصل انگشت گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود که معمولا در هنگام وارد شدن فشار به انگشت این درد بیشتر احساس می شود .

 

علایم درد در مفصل انگشت
علل درد در مفصل انگشت

اگر درد با وارد شدن فشار تشدید شود ، ممکن است این وضعیت مشکل سازتر از آن چیزی باشد که در ابتدا تصور می شد و ممکن است به درمان خاصی نیاز داشته باشد.

قبل از تصمیم گیری در مورد بهترین درمان ، لازم است که علت درد در مفصل مشخص گردد . چهار انگشت روی دست از سه استخوان به نام فالانژ (انگشت شست دو تا) ، رباط ها (بافت همبند قوی که استخوان را به استخوان متصل می کند) و تاندون ها (بافتی مانند بند ناف که استخوان را به ماهیچه متصل می کند) تشکیل شده است.

مفاصل IP مانند لولا هستند که هنگام کشیده شدن انگشتان توسط ماهیچه های ساعد ، خم و راست می شوند. مفاصل IP در صفحات قطبی پوشانده شده اند که ثبات را در کف دست مفصل ایجاد می کند و رباط های جانبی در هر طرف ثبات پهلو به پهلو را فراهم می کند. این رباط ها محل آسیب معمولی هستند.

آسیب های مفصلی انگشتان به دلیل استفاده مکرر از آنها در فعالیت های روزمره ، مشکلی نسبتاً شایع هستند. در صورت عدم درمان ، هرگونه آسیب در استخوان ها ، رباط ها یا تاندون های اطراف این مفاصل می تواند منجر به تغییر شکل و/یا اثرات طولانی مدت بر روی مهارت و عملکرد دست شود. برخی از آسیب های شایع مفصل انگشت در این بخش بیان شده است :

علل درد مفاصل انگشتان

علل شایع درد مفصل انگشت شامل شرایط زیر است:

رگ به رگ شدن

مشکل پیچ خوردگی یا کشیدگی یا رگ به رگ شدن انگشتان شایع است. این وضعیت زمانی رخ می دهد که رباط های انگشت کشیده یا پاره می شوند.

هنگامی که ماهیچه یا تاندون کشیده می شود ،به انگشت فشار وارد می شود. این موارد می تواند در حین انجام ورزش ، زمین خوردن ، بلند کردن چیزی به شکل ناگهانی و سایر فعالیت های سنگین رخ دهد. علائم شامل درد مفاصل و تورم است.

در رفتگی مفصل

دررفتگی مفصل انگشت زمانی اتفاق می افتد که استخوان ها دیگر در موقعیت صحیح خود قرار نداشته باشند . استخوان ها باید توسط پزشک متخصص به جای خود برگردانده شوند.

شکستگی

ترک یا شکستگی بر استخوان انگشت ها تأثیر می گذارد. اگر شکستگی یا ترک در نزدیکی مفصل انگشت رخ دهد ، هنگام استفاده یا فشار دادن انگشتان ممکن است درد ایجاد شود. علائم شامل درد مفاصل ، بی حسی و محدودیت حرکتی است.

آرتروز و درد در مفصل انگشت
علل درد در مفصل انگشت

 

آرتروز

آرتریت اغلب دست ها و انگشتان را درگیر می کند. آرتریت روماتوئید یک نوع شایع از آرتریت است که باعث علائمی مانند بد فرم شدن مفاصل انگشت ، درد و سفتی مفصل می شود به همین خاطر قبل از اینکه دردهای مفصلی در سالمندان شدت پیدا کنند و به بیماری آرتروز تبدیل شوند بهتر است که تحت کنترل قرار گیرند در مقاله آرتروز در سالمندان اطلاعاتی را درباره این بیماری شایع در اختیارتان قرار داده ایم.

 

متاستازها

متاستازهای استخوانی تومورهایی هستند که با انتشار سلول های سرطانی در بافت استخوانی ایجاد می شوند. این موارد نادر هستند و معمولاً در بیماران سرطانی رخ می دهند. علائم شامل درد استخوان و ضعف در اندام است.

 

آسیب های مفصل انگشت چگونه درمان می شوند؟

غیر جراحی

در بسیاری از موارد ، درمان محافظه کارانه تنها چیزی است که برای رفع آسیب های مفصل انگشت مورد نیاز است. استراحت انگشت برای کمک به درمان بسیار مهم است. استفاده از یخ ، بی حرکت نگه داشتن اندام ممکن است در مرحله اولیه درمان برای به حداقل رساندن تورم استفاده شود.

ممکن است لازم باشد این مفصل در آتل بی حرکت شود تا از تراز مناسب برخوردار شود و در حین استفاده از انگشت تحرک زیادی نداشته باشد .

سفتی و کاهش توانایی تحرک انگشت ممکن است به سرعت رخ دهد ، بنابراین مهم است که تمرینات بهبود دامنه حرکتی و فیزیوتراپی در اوایل درمان شروع شود.

جراحی درد در مفصل انگشت
علل درد در مفصل انگشت

جراحی

در آسیب های شدید مفصل انگشتان ممکن است جراحی روش بهتری باشد . آسیب به رباط ها ، پارگی تاندون ها و برخی شکستگی ها ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

جراح گزینه های درمان را مورد بررسی قرار می دهد تا تعیین کند که کدام روش برای بیمار مناسب است. زمان بهبودی بستگی به میزان آسیب و جراحی انجام شده دارد. در همه موارد ، فیزیوتراپی درمانی برای بهینه سازی عملکرد دست و انگشتان مورد نیاز است.

 

بنابراین درد در مفصل انگشت می تواند به دلیل پیچ خوردگی یا کشیدگی جزئی در انگشت باشد. با ۱-۲ هفته درمان خانگی ، درد انگشت باید بهبود یابد.

اگر درد مفصل انگشت با درمان خانگی بهبود نیافت یا شدید بود ، باید به پزشک مراجعه گردد . اگر انگشت خم شده ، کج شده یا به طرز قابل ملاحظه ای شکسته شده است ، باید بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه گردد و اقدامات درمانی لازم صورت پذیرد.

 

درمان خانگی درد مفصل انگشت

درد مفصل ناشی از رگ به رگ شدن را اغلب می توانید در خانه درمان کنید. با این حال ، اگر دچار تورم یا درد شدید هستید ، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر درد در مفصل انگشت جزئی است ، این روش های خانگی را برای تسکین درد و کمک به بهبود وضعیت مفصل انگشت امتحان کنید:

به مفاصل انگشتان خود استراحت دهید. ادامه فعالیت باعث تشدید آسیب می شود.
برای کمک به درد و تورم روی محل آسیب یخ بگذارید.

از مسکن هایی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
از کرم یا پماد ضد درد موضعی استفاده کنید.

از کرم یا پماد ضد تحریک موضعی با منتول یا کپسایسین استفاده کنید.
انگشت آسیب دیده خود را به انگشت سالم بچسبانید تا از آن حمایت کند.

درمان آرتروز

در صورت تشخیص بیماری آرتریت ، پزشک ممکن است یک برنامه درمانی شخصی برای بیمار تجویز نماید . برنامه های درمانی آرتریت در دست ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای ضد درد ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، داروهای ضد روماتیسمی تعدیل کننده بیماری (DMARDs) یا کورتیکواستروئیدها
جراحی مانند ترمیم مفصل ، تعویض مفصل یا فیوژن مفصل،فیزیوتراپی .

درمان درد در مفصل انگشت
علل درد در مفصل انگشت

چه زمانی برای درد در مفصل باید از پزشک کمک گرفت؟

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر باید با پزشک برای انجام عکسبرداری اشعه ایکس تماس بگیرید:

 • درد شدید در حالت بی تحرکی.
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن.
 • ناتوانی در صاف یا خم کردن انگشتان.
 • تب
 • استخوان قابل رویت.
 • دردی که پس از ۱-۲ هفته درمان خانگی متوقف نمی شود.

در مورد درد شدید مفصل انگشت ، بهترین راه تشخیص اغلب عکسبرداری با اشعه ایکس از ناحیه مورد نظر است. این کار به تعیین میزان شکستگی انگشت کمک می کند.

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

منابع:healthline.com

سوالات متداول

آسیب های مفصل انگشت چگونه بدون نیاز به جراحی درمان می‌شود؟

درمانی که باید استراحت به انگشت داده شود که برای کمک به درمان بسیار مهم است، ممکن است لازم باشد که این مفصل در آتل بی حرکت شود.

علل درد مفصل انگشت شامل چه شرایطی می‌شود؟

شامل رگ به رگ شدن، در رفتگی مفصل، شکستگی، آرتروز و متاستازها می‌شود.

چه زمانی برای درد در مفصل باید به پزشک مراجعه کرد؟

ناتوانی در صاف یا خم کردن انگشت، تب، استخوان قابل رویت، درد شدید در حالت بی تحرکی و بی حس شدن یا سوزن سوزن شدن.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۳۱ رای

(4) نظرات

 • چگونه از مشکلات اسکلتی کودکان پیشگیری کنیم ۷:۱۰:۲۹ ق٫ظ ۱۹ مهر, ۱۴۰۰

  […] شدن این اتفاق رخ دهد شاید هم به دلیل در رفتگی. در مقاله درد در مفصل انگشتان به طور مفصل راجع به این موضوع صحبت کرده […]

  • user 5 ۷:۱۰:۲۹ ق٫ظ ۱۹ مهر, ۱۴۰۰

   سلام

 • مشکلات اسکلتی کودکان چیست و چطور آن را درمان کنیم؟ ۷:۱۰:۲۹ ق٫ظ ۱۹ مهر, ۱۴۰۰

  […] شدن این اتفاق رخ دهد شاید هم به دلیل در رفتگی. در مقاله درد در مفصل انگشتان به طور مفصل راجع به این موضوع صحبت کرده […]

  • user 5 ۷:۱۰:۲۹ ق٫ظ ۱۹ مهر, ۱۴۰۰

   سلام ممنون

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button