ریزش موی نوزاد چه دلایلی دارد و از چه روشی درمان می شود؟

ریزش موی نوزاد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ریزش موی نوزاد به این معناست که کودک شما ممکن است با مویی پرپشت متولد شود اما پس از مدتی مقدار زیادی از این موها شروع به ریزش نماید و سوالی که برای بسیاری از والدین پیش می آید این است که چه اتفاقی برای موهای نوزاد افتاده است ؟

  علل ریزش موی نوزاد
  ریزش موی نوزاد چه دلایلی دارد و از چه روشی درمان می شود؟

  به نظر می رسد ، ریزش مو می تواند در هر سنی – از جمله نوزادی – اتفاق افتد. طبق گزارش آکادمی اطفال آمریکا ، بیشتر نوزادان در چند ماه اول زندگی – یا حتی تمام طول مدت آن – دچار ریزش مو می شوند و موهای خود را از دست می دهند و این کاملا طبیعی است.

  به این ریزش مو آلوپسی گفته می شود و در نوزادان می تواند چندین عامل تحریک کننده از هورمون ها گرفته تا وضعیت خواب داشته باشد. خبر خوب این است که ریزش موی نوزادان معمولا با مشکلات پزشکی همراه نیست .  سرعت رشد مجدد موی نوزادان متفاوت است و قانونی ثابت در این مورد وجود ندارد .

  چه علائمی در هنگام ریزش موی نوزاد طبیعی است؟

  متخصصان دانشگاه علوم و بهداشت اورگان بیان نموده اند ، بیشتر ریزش مو در 6 ماه اول زندگی اتفاق می افتد و در حدود 3 ماه به اوج خود می رسد.

  در برخی از نوزادان ، رشد مجدد مو تقریباً در همان زمان ریزش مو اتفاق می افتد ، بنابراین ممکن است تفاوتی در حجم موی نوزاد مشاهده نکنید. در برخی از نوزادان ، موها به سرعت می ریزند و کودک را تقریبا کچل می کند که هر دو شکل کاملا طبیعی است.

  علایم طبیعی در هنگام ریزش موی نوزاد

  رشته های کنده شده مو در دست نوزاد پس از اینکه سر خود را لمس نموده باشد
  مشاهده موهای ریخته بعد از شامپو کردن موهای کودک در حمام یا حوله
  مشاهده مو در مکانهایی که سر نوزاد قرار گرفته است ، مانند تخت یا کالسکه

  دلایل ریزش موی نوزاد

  بیشتر دلایل ریزش موی کودک بسیار بی خطر است و شامل موارد زیر است:

  تلوژن افلوویوم

  کودک شما با تمام فولیکول های موههای دوران جنینی به دنیا می آید . فولیکول مو بخشی از پوست است که رشته های مو از آن رشد می کند.
  در بدو تولد ، بعضی از فولیکول ها به طور معمول در مرحله استراحت هستند (که مرحله تلوژن نامیده می شود) و برخی دیگر در مرحله رشد (مرحله آناژن) هستند. اما عوامل خاصی می توانند فاز تلوژن را تسریع کنند و باعث ریزش مو شوند.

  در طول بارداری هورمونهایی از طریق بند ناف به مادر و نوزاد می رسد که سبب رشد موهای هر دو می شود . اما پس از تولد ، مقدار این هورمون ها افت می کنند و باعث ریزش مو در کودک – و حتی مادر می شوند.

  نظریه ای وجود دارد که بیان می کند استرسی که در حین زایمان به مادر و نوزاد وارد می شود می تواند گاهی باعث وارد شدن نوزاد به فاز تلوژن افلوویوم و ریزش مو شود.

   

  اصطکاک مو با سطوح

  نوزاد ممکن است به دلیل مالش موی سر بر روی سطوح سخت مانند تشک های تختخواب ، کالسکه و میز بازی ، موهای پشت سر خود را از دست دهد. (کارشناسان توصیه می کنند نوزادان را به پشت بخوابانید تا خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS کاهش یابد).

  این نوع ریزش موکه طبیعی است ، آلوپسی پس سری نوزادان یا آلوپسی اصطکاکی نامیده می شود. این قسمت های خالی شده از مو در حدود هفت ماهگی شروع به پر شدن مجد می نماید .

  جالب توجه است ، یک مطالعه در 2011 نشان داد که آلوپسی پس سری نوزادان چیزی نیست که در خارج از رحم اتفاق می افتد ، بلکه یک واقعه فیزیولوژیکی است که قبل از تولد شروع می شود. آنها نتیجه گرفتند که معمولاً نوزادانی تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرند که در شرایط زیر باشند :

  مادران آنها هنگام تولد کودک کمتر از 34 سال دارند
  به صورت واژینال بدنیا آمده است
  طول مدت جنینی که 9 ماه را به صورت کامل گذرانده اند

  پوسته سر در نوزادان

  سر نوزاد ممکن است مملو از پوسته های بزرگ و گاهی روغنی شود . پزشکان دقیقاً از علت ایجاد آن اطمینان ندارند ، اما بسیاری از آنها گمان می کنند که مخمر یا تغییرات هورمونی ایجاد شده که باعث می شود پوست سر چربی بیشتری تولید کند.

  در هر صورت ،این بیماری دردناک ، خارش دار یا مسری نیست. این بیماری به خودی خود باعث ریزش مو نمی شود – اما ممکن است والدین در هنگام تلاش برای از بین بردن پوسته های سر سهواً تارهای مو را از بین ببرید.
  بیشتر موارد خفیف پوسته سر در طی چند هفته به خودی خود برطرف می شوند ، هرچند ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشند (و در این شرایط هم کاملاً طبیعی و بی خطر هستند).

  درماتوفیتوز

  کرم حلقوی (که به آن tinea capitas نیز گفته می شود) توسط کرم ها ایجاد نمی شود بلکه توسط انواع قارچ ها ایجاد می شود. این بیماری ممکن است باعث ریزش مو شود و اغلب بثورات قرمزی ، پوسته ای و حلقوی مانند در پوست سر مشاهده می شود.

  طبق گفته پزشکان ، كرم حلقوی معمولاً كودكان زیر 2 سال را آلوده نمی كند اما بسیار مسری است ، بنابراین اگر یك فرد در خانواده به آن مبتلا باشد ، ممکن است آن را از طریق وسایلی مانند كلاه های مشترک و مسواك پخش كند.

  آلوپسی آره آتا

  این یک بیماری پوستی است که منجر به ایجاد لکه های تکه ای در سر می شود. این بیماری تهدید کننده زندگی نوزاد یا مسری نیست.
  آلوپسی آره آتا به دلیل نقص در سیستم ایمنی بدن باعث حمله و تخریب سلول های سالم مو می شود. تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که این بیماری در کودکان زیر 6 ماه بسیار نادر است .

  درمان ریزش موی نوزاد
  آلوپسی آره آتا، یک بیماری پوستی است.

  درمان ریزش موی نوزاد

  ریزش موهای نوزاد به ندرت نیاز به درمان جدی دارد .متخصصان براین باورند که درمان این ریزش غیرضروری است و بیشتر موهایی که در چند ماه اول زندگی از دست می روند در طی ماه های 6 تا 12 مجددا رشد می کنند .

  در واقع هیچ کاری نمی توانید برای تحریک رشد مجدد این موها انجام دهید ، اما اگر به یک بیماری مانند کرم حلقوی یا آلوپسی آره آتا مشکوک هستید ، در مورد گزینه های تشخیص و درمان و جلوگیری از ریزش بیشتر مو به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

  ممکن است گاهی تغییر وضعیت سر نوزاد از پشت خوابیدن به پهلو خوابیدن سبب کاهش ریزش مو در اثر اصطکاک شود – اما همیشه او را به پشت بخوابانید تا 1 ساله شود و به طور کامل بتواند بدن خودش را بچرخاند (از پشت به شکم و از شکم به عقب) .

  نکات مراقبت از مو در هنگام  ریزش موی نوزاد

  در این قسمت بهترین روش مراقبت از موهای کودک بیان میشود :

  از یک شامپوی ملایم ساخته شده برای نوزادان استفاده کنید. این شامپوها برای پوست سر نوزاد تازه متولد شده تحریک پذیری کمتری ایجاد می کند .
  در حمام کردن نوزاد زیاده روی نکنید . فقط باید هفته ای 2 تا 3 مرتبه پوست سر کودک خود را خیس کنید. در صورت افراط در شستن موها ی نوزاد خطر خشک شدن پوست سر وجود دارد .
  سر کودک را با شامپو و موهای مرطوب شده به آرامی ماساژ دهید.
  اگر پوسته های بزرگ کنده شده را در روی پوست سر مشاهده می کنید و می خواهید این پوسته ها را از بین ببرید ، از یک برس نرم استفاده کنید. اما به شدت با این پوسته ها برخورد نمایید زیرا در نهایت خود به خود برطرف می شود.

  رشد مجدد موها

  اکثریت قریب به اتفاق نوزادان ظرف چند ماه موهای از دست رفته خود را دوباره بدست می آورند. اما آنچه بسیاری از والدین را متعجب می کند این است که ممکن است رنگ و جنس موهای جدید نوزاد با موهای زمان تولد او کاملا متفاوت است . به عنوان مثال غیرمعمول نیست که موهای روشن تیره تر شوند ، موهای صاف موج دار شوند یا موهای ضخیم ظریف شوند وبالعکس.
  ژنتیک و هورمون های نوزاد تعیین می کنند که موهای او به چه شکل و رنگی رشد کنند .

  تشخیص ریزش موی نوزاد
  رشد مجدد موها

  ریزش موی نوزاد فرآیندی طبیعی و – شاید از همه مهمتر – موقتی است. اما اگر موهای کودک تا اولین سالگرد تولد شروع به رشد نکرده است ، یا اگر چیز عجیبی در این مورد مشاهده کرده اید – مانند لکه های بی مو ، بثورات پوستی ، یا پوسته پوسته های بیش از حد روی پوست سر – کودک خود را برای ارزیابی نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

  سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری