تاکیکاردی در کودکان را بشناسیم؟

تاکیکاردی در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  به زبان ساده ،تاکیکاردی در کودکان یا Pediatric Tachycardia  به معنای ضربان غیر طبیعی و سریع تر از حد معمول قلب آنهاست. در طی یک دوره تاکیکاردی ، کودک شما و یا اگر پرستار کودک هستید کودک ممکن است احساس سرگیجه ، ضعف یا ناراحتی کرده و قلب ممکن است بیش از 160 بار در دقیقه ضربان داشته باشد .

  علل تاکیکاردی در کودکان
  Pediatric Tachycardia  به معنای ضربان غیر طبیعی در کودکان است.

  بیماری تاکیکاردی در کودکان اغلب آنقدر جدی نیست که باعث ایست قلبی شود و معمولاً به قدری طولانی نیست که آسیب جدی به کودکان وارد کند . تاکیکاردی در کودکان انواع مختلفی دارد و معمولاً به دلیل بروز مشكلی در سیستم الكتریكی قلب ایجاد می شود. با توجه به علت بروز و ایجاد تاکیکاردی در کودکان،درمان هایی برای آن در نظر گرفته می شود.

  چگونگی تپش قلب

  سلول های خاصی به نام ضربان ساز ، انبوهی از انرژی الکتریکی را که از طریق عضله قلب عبور می کند ، آزاد کرده و باعث انقباض آن می شود. وقتی عضله منقبض شود ، خون از طریق قلب پمپ می شود.

  آریتمی چیست؟

  آریتمی (که دیس ریتمی نیز نامیده می شود) به ضربان نا منظم قلب گفته می شود . با در نظر گرفتن سن و میزان فعالیت ، ضربان قلب می تواند سریع ، آهسته یا نامنظم باشد. به عنوان مثال ، قلب نوزاد تازه متولد شده بسیار سریعتر از قلب کودک پنج ساله می زند.

  تاکیکاردی چیست؟

  تاکیکاردی نوعی آریتمی است (ضربان قلب سریع ) . با تاکیکاردی ، ضربان قلب در حالت استراحت برای نوزاد تازه متولد شده می تواند به بیش از 160 ضربان در دقیقه برسد.

  بسته به میزان جدی بودن این مسئله می تواند ثانیه ها ، دقیقه ها یا حتی ساعت ها ادامه داشته باشد. علائم این حالت شامل احساس سرگیجه ، ضعف و به طور کلی تجربه ی حالاتی ناخوشایند است. تاکیکاردی در کودکان بسیار شایع اما خوشبختانه اغلب خوش خیم است.

  تاکیکاردی در کودکان
  تاکیکاردی نوعی آریتمی یا ضربان قلب سریع است.

  والدین ممکن است تاکیکاردی را براساس مشاهده رگ های گردن کودک ، لمس نبض یا احساس ضربان قلب سریع در حالی که کودک را در آغوش دارند، توصیف کنند. تمام علائم تاکیکاردی نیاز به ارزیابی سریع وضعیت بیمار و ریتم قلب او دارد. در بیشتر موارد ، تاکیکاردی در کودکان می تواند به سرعت شناسایی و درمان شود.

  دو نوع اساسی تاکیکاردی

  • تاکیکاردی بطنی

  که فقط بطن ها را درگیر می کند.

  • تاکیکاردی فوق بطنی

  که هر دو دهلیز و بطن ها را درگیر می کند.

  شایعترین تاکیکاردی در کودکان ، تاکیکاردی فوق بطنی است. قبلاً به این امر تاکیکاردی دهلیزی پاروکسیسم گفته می شد.

  تاکیکاردی بطنی

  در این نوع از تاکیکاردی ، تپش قلب از بطن ها شروع می شود. با اینکه این نوع از بیماری شایع نیست اما ممکن است بسیار جدی و خطرناک باشد. تاکیکاردی بطنی معمولاً در کودکان مبتلا به بیماری قلبی جدی و حاد اتفاق می افتد ، اما گاهی اوقات به خودی خود(بدون داشتن سابقه ی بیماری قلبی) نیز ممکن است اتفاق افتد.

  تاکیکاردی فوق بطنی

  این شایعترین نوع تاکیکاردی در کودکان است که شامل هر دو بخش فوقانی و تحتانی قلب است. در طول یک دوره ، کودک ممکن است سریعتر نفس بکشد ، یا به نظر می رسد که خواب آلوده است یا حالت متفاوتی از حالات معمول دارد . در این مواقع ضربان قلب می تواند حتی به بیش از 220 ضربه در دقیقه برسد.

  اگر دوره های تاکیکاردی پشت سر هم اتفاق بیفتند و برای مدت طولانی ادامه داشته باشند ، برای درمان آن اقدام می شود. درمان شامل متوقف کردن دوره فعلی تاکیکاردی و جلوگیری از تکرار آن است. برخی از روش ها ی درمان می توانند ساده باشند ، مانند قرار دادن یخ یا آب سرد بر روی صورت.

  برخی دیگر شامل انتقال برق از طریق کاتر (فرسایش رادیو فرکانس رادیویی) یا شوک به دیواره قفسه سینه (کاردیورژن) است.

  عوامل بروز تاکیکاردی در کودکان

  تاکیکاردی ناشی از عواملی است که باعث اختلال در ضربه های الکتریکی طبیعی می شود که میزان پمپاژ قلب شما را کنترل می کنند. بسیاری از موارد می توانند باعث ضربان قلب سریع شوند. این عوامل شامل :

  1. کم خونی
  2. مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار
  3. ورزش
  4. تب
  5. فشار خون بالا یا پایین
  6. عدم تعادل الکترولیت ها
  7. عوارض جانبی مصرف برخی از دارو ها
  8. تیروئید بیش از حد (پرکاری تیروئید)
  9. استرس ناگهانی یا ترس

  اما در برخی موارد نیز نمی توان علت دقیق تاکیکاردی را تعیین کرد .

  عوامل خطرساز تاکیکاردی

  بالا رفتن سن یا داشتن سابقه خانوادگی تاکیکاردی یا سایر اختلالات ریتم قلب ، احتمال ابتلا به تاکیکاردی را بیشتر می کند . هر شرایطی که به قلب فشار وارد کرده یا به بافت قلب آسیب برساند ، می تواند خطر تاکیکاردی در کودکان را افزایش دهد. چنین شرایطی عبارتند از :

  کم خونی
  دیابت
  بیماری قلبی
  استفاده زیاد از کافئین
  فشار خون بالا
  تیروئید بیش فعال یا کم کار
  فشار روانی یا اضطراب

  تغییر شیوه زندگی یا درمان دارویی مرتبط،ممکن است خطر بروز تاکیکاردی را کاهش دهد.

  عوارض تاکیکاردی در کودکان

  عوارض تاکیکاردی بستگی به نوع تاکیکاردی ، سرعت ضربان قلب ، مدت زمان ضربان قلب سریع تر از حالت عادی و سایر بیماری های قلبی دارد. عوارض احتمالی عبارتند از:

  • لخته شدن خون که می تواند باعث سکته یا حمله قلبی شود.
  • ناتوانی قلب در پمپاژ خون کافی (نارسایی قلبی)
  • غش کردن مکرر کودک یا بیهوشی او

  این موارد را می‌توان عوارض تاکیکاردی نام برد.

  درمان تاکیکاردی

  هدف از درمان تاکیکاردی این است که:
  در هنگام بروز، ضربان قلب را کمی آهسته تر کنید.

  از تکرار این بیماری جلوگیری کنید.

  عوارض بروز آن را کاهش دهید.

  بیماری زمینه ای که ممکن است در تاکیکاردی نقش داشته باشد را درمان کنید.

  درمان تاکیکاردی در کودکان
  تاکیکاردی در کودکان احتمال درمان خود به خود را دارد.

  تاکیکاردی در کودکان ممکن است خود به خود درمان شود . همچنین ممکن است بتوانید ضربان قلب کودک خود را با استفاده از حرکات ساده بدنی کاهش دهید. با این حال ، ممکن است برای کاهش سرعت ضربان قلب ، به دارو یا سایر درمان های پزشکی نیاز باشد.

  روش های مراقبت و نگهداری از کودک مبتلا به تاکیکاردی

  یک روز پرتنش می تواند ضربان قلب کودک شما را به اوج خود برساند. برای کمک به آرامش او ، شما می توانید این موارد را برای امتحان کردن به او پیشنهاد کنید:

  بازی هایی بدون تنش برای او فراهم کنید تا در طول روز با آن ها سرگرم شود.
  کودک خود را تشویق کنید که روز خود را با حمام گرم آغاز کند یا به موسیقی آرامش بخش گوش دهد.

  درمان توسط پزشک انجام می شود، اما شما همچنان نقش پر رنگی در این زمینه خواهید داشت.
  برای کمک به درمان، باید درباره شرایط کودک خود و نحوه مدیریت آن چیزهای زیادی بدانید.

  غذاهایی به کودک خود بدهید که برای او مفید هستند.

  یک رژیم غذایی متعادل با غلات کامل ، میوه ها ، سبزیجات و پروتئین بدون چربی همیشه راهی هوشمندانه محسوب میشود . با این کار کمک بسیاری به روند درمان کودک خود میکنید، به خصوص اگر اضافه وزن یا بیماری قلبی دیگری نیز داشته باشد.

  از پزشک بپرسید که روزانه چه مقدار کالری باید دریافت کند تا بتواند در وزن فعلی خود باقی بماند یا مقداری از وزن خود را کم کند. وزن زیاد،باعث وارد شدن فشار بیشتری بر قلب است. برخی از غذاها ممکن است باعث تحریک بیشتر این بیماری شوند در حالی که برخی دیگر پر از مواد معدنی هستند که به حفظ ریتم ضربان قلب کودک شما کمک می کنند. پتاسیم و منیزیم را در لیست خود قرار دهید.

  پتاسیم در چه غذاهایی وجود دارد :

  • زردآلو
  • موز
  • طالبی و خربزه
  • پرتقال
  • نخود فرنگی
  • شیر بدون چربی و کم چربی
  • اسفناج
  • سیب زمینی شیرین
  • گوجه فرنگی
  • ماست

  سخن پایانی

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  5 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری