روش هایی که والدین و پرستار برای افزایش اشتهای کودک می‌توانند به کار ببرند

افزایش.اشتها.در.کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  افزایش اشتهای کودک یکی از مهم ترین چالش های والدین است و می تواند کاری مشکل باشد، به خصوص اگر آنها تمایل به خوردن تعدادی از غذاها نداشته باشند و به اصطلاح بد غذا باشند. با این وجود استرس نداشته باشید، روشهایی برای بهتر شدن اشتهای کودک وجود دارد. مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش با داشتن سالها تجریه در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در قالب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی می‌باشد.

  صبحانه برای افزایش اشتهای کودک اجباری است

  خوردن صبحانه خوب و سالم اشتهای کودک شما را افزایش می‌دهد. یک صبحانه متعادل سوخت و ساز بدن را بعد از شب “سریعا” افزایش داده و بدن را برای یک روز پر انرژی آماده می‌کند.

  کودکان باید اول صبح، حتی قبل از نوشیدن شیر، آب میل کنند. همچنین، آنها باید نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی آب داشته باشند. این اصل خیلی کمک کننده است.

  تقویت.اشتهای.کودک
  برای بهبود اشتهای کودک لازم است، میان وعده ها به اندازه وعده های غذایی اصلی مفید باشد.

  به کودکانی که به دلیل گرسنگی زیاد سر و صدا می‌کنند و عصبی می‌شوند، باید هر دو ساعت یک بار غذا پیشنهاد شود. سه وعده استاندارد ممکن است به اندازه کافی سیستم گوارشی آنها را تحریک نکند تا احساس گرسنگی در آنها ایجاد شود. وعده های غذایی منظم هر دو ساعت یکبار نیز به افزایش اشتهای کودک کمک خواهند کرد.

  میان وعده ها نیز وعده های غذایی مهمی هستند

  برای بهبود اشتهای کودک لازم است، میان وعده ها به اندازه وعده های غذایی اصلی مفید باشد. به جای بیسکوییت، یک ساندویچ به کودک بدهید. به جای چیپس یا پفک غلات و شیر ارائه دهید. به چند نوع میان وعده سالم فکر کنید و آنها را جایگزین تنقلات ناسالم کودک نمایید و کم کم متوجه تغییر اشتهای فرزندتان شوید.

  اهمیت بادام زمینی در افزایش اشتهای کودک

  بادام زمینی و اشتهای کودک
  بادام زمینی نقش به سزایی در رشد و افزایش اشتهای کودکان دارد.

  بادام زمینی را به دلیل خواص اشتها آور و پروتئین ساز، گاهی پادشاه آجیل ها می‌نامند.آن را به شکل کره بادام زمینی در غذای کودک خود بگنجانید یا فقط آن را بو دهید تا به صورت ترد خورده شود. دفعه بعدی که فرزندتان برای چیپس درخواست نمود، به او بادام زمینی سرخ شده بدهید.

  اهمیت وعده هایی مانند شیر و لقمه های کوچک

  بسیاری از کودکان، که اشتهای کمی دارند، از آنچه می‌توان مشکل “مصرف شیر زیاد” نام برد رنج می‌برند. وقتی بچه ها شیر را به عنوان پرکننده معده، اشتها آور، این مقدار شیر اشتهای آنها را برای وعده غذایی بعدی از بین می‌برد. لبنیات را به اشکال دیگر مانند پنیر، ماست یا خامه برای کودک مهیا سازید.

  پیشنهاد مقاله: بی اشتهایی عصبی در کودکان چه دلایلی دارد و روشهای کنترل و درمان آن چیست ؟

  لقمه های کوچک غذا باعث ایجاد متابولیسم متعادل در بدن کودک می‌شود که به نوبه خود اشتها را بهبود می‌بخشد. اگر فکر می‌کنید اشتهای کودک کاهش پیدا کرده است، لقمه های کوچکتری از غذا به آنها بدهید و این کار را به ارامی انجام داده تا تمایل آنها به غذا خوردن افزایش یابد. باید دادن لقمه های کوچک را تا زمانی که خود شروع به خوردن غذا نکنند و در مورد اندازه لقمه خود تصمیم نگرفته اند، ادامه دهید.

  از ادویه های اشتها آور استفاده کنید

  پونه کوهی، دارچین، گشنیز و رازیانه (برگ و دانه) همگی ادویه جات و گیاهانی هستند که به ایجاد اشتها در کودک کمک می‌کنند. در غذای فرزندتان تکه ای از اینها را اضافه کنید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که روی غذای آن ها قابل مشاهده و نمایان نباشند.

  غذای روغنی درست نکنید

  بعضی از والدین تمایل به ارائه غذای “پرچرب” به کودکان دارند. برخلاف تصور عمومی، چنین غذاهایی اشتهای آنها را از بین می‌برد. حتی در خرید محصولات غذایی و لبنیات پر چرب دقت نمایید زیرا ممکن است دلیل کم اشتهایی فرزند شما باشد.

  برای افزایش اشتهای کودک بیشتر بازی و ورزش کنید

  این یک دانش عمومی و اثبات شده است که ورزش کردن یا تحرک کافی اشتهای کودک را بهبود می‌بخشد. اگر کودک شما اشتهای کمی دارد، زمان بازی او را افزایش دهید. و کم کم شاهد بازگشت گرسنگی در او خواهید بود

  اگر بچه ها خیلی گرمشان باشد، کمتر غذا می‌خورند

  بله این درست است! اگر هوای خانه خیلی گرم یا خفه کننده باشد، اشتهای کودک کم می‌شود. صندلی یا میز غذاخوری کودک خود را برای ورود هوای تازه نزدیک پنجره باز قرار دهید. متوجه تغییر اشتهای او خواهید شد.

  بازی کردن برای افزایش اشتهای کودک
  اگر کودک شما اشتهای کمی دارد، زمان بازی او را افزایش دهید.

  درمان های خانگی برای افزایش اشتهای کودک را امتحان کنید

  برای بهبود اشتها روش های درمانی مانند آب زنجبیل همراه با عسل و دانه های چربی نعناع را امتحان کنید. این مواد را می‌توان به راحتی در خانه تهیه کرد. آنها برای تقویت سیستم ایمنی بدن نیز عالی هستند.

  در یک دفتر غذاهایی که کودک به آنها علاقه نشان داده است را یادداشت کنید. ایده هایی که در آن روزها به کار برده اید را می توانید برای آینده استفاده نمایید. برای کمک در این زمینه می‌توانید از خدمات پرستار کودک بهره بگیرید.

  افزایش اشتهای کودک با استفاده از دسر

  دسرهای میوه ای می‌توانند در ایجاد اشتها کمک کنند. این مواد به هضم غذا کار می‌کنند و متابولیسم را تقویت می‌کنند. از نظر روانشناسی، دسرهای حاوی میوه باعث می‌شوند کودکان وعده های غذایی خود را سریعتر به پایان برسانند. بهترین میوه های تقویت کننده اشتها توت، انگور و سیب هستند.

  سخن پایانی

  یکی از مشکلاتی که معمولاً خانواده ها با آن درگیر هستند کمی است. اگر شما سبک غذایی درست را دنبال نکنید، معمولاً کودکتان دچار مشکل بد غذایی شده.در این مقاله سعی کرده‎ایم روش هایی را معرفی کنیم که اشتهای کودکان را افزایش دهد.

  سوالات متداول

  افزایش اشتهای کودک با استفاده از دسر چگونه انجام پذیر است؟

  دسرهای میوه ای می‌توانند در ایجاد اشتها کمک کنند. این مواد به هضم غذا کار می‌کنند و متابولیسم را تقویت می‌کنند. از نظر روانشناسی، دسرهای حاوی میوه باعث می‌شوند کودکان وعده های غذایی خود را سریعتر به پایان برسانند.

  اهمیت بادام زمینی در افزایش اشتهای کودک چیست؟

  بادام زمینی را به دلیل خواص اشتها آور و پروتئین ساز، گاهی پادشاه آجیل ها می‌نامند.آن را به شکل کره بادام زمینی در غذای کودک خود بگنجانید یا فقط آن را بو دهید تا به صورت ترد خورده شود.

  چرا نباید غذای روغنی درست کرد؟

  بعضی از والدین تمایل به ارائه غذای “پرچرب” به کودکان دارند. برخلاف تصور عمومی، چنین غذاهایی اشتهای آنها را از بین می‌برد. حتی در خرید محصولات غذایی و لبنیات پر چرب دقت نمایید زیرا ممکن است دلیل کم اشتهایی فرزند شما باشد.

  چرا باید برای افزایش اشتهای کودک بیشتر بازی و ورزش کرد؟

  این یک دانش عمومی و اثبات شده است که ورزش کردن یا تحرک کافی اشتهای کودک را بهبود می‌بخشد. اگر کودک شما اشتهای کمی دارد، زمان بازی او را افزایش دهید. و کم کم شاهد بازگشت گرسنگی در او خواهید بود.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری