درخواست پرستار | مشاوره رایگان

روش های مراقبت از دندان های شیری

مراقبت از دندان های شیری

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  با استفاده از روش های متنوع  مراقبت از دندان های شیری Caring for baby’s teeth می توان از پوسیدگی و فساد زود هنگام این دندان ها پیشگیری نمود. در این مقاله به بررسی روش های مزاقبت از دندان های شیری پرداخته و به سوالات مهمی در این باره پاسخ داده ایم :

  از چه زمانی باید مسواک زدن دندان های شیری آغاز گردد؟

  روش مراقبت از دندان های شیری
  زمان ظاهر شدن اولین دندان در کودکان می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

  به محض اینکه اولین جوانه دندان کودک خود را دیدید، لازم است دو بار در روزدندان های کودک را تمیز نمایید. اگر این کار را  زود شروع کنید، کودک شما به این ایده عادت می کند و شاید حتی از این تجربه لذت ببرد.

  اولین دندان کودک به احتمال زیاد یک دندان جلوی پایینی خواهد بود که در شش ماهگی ظاهر می شود. با این حال، زمان ظاهر شدن اولین دندان کودک می تواند بسیار متفاوت باشد. تعداد کمی از نوزادان با یک دندان به دنیا می آیند، در حالی که برخی دیگر تا زمانی که راه می روند ممکن است هنوز دندان نداشته باشند.

  کودک در نهایت 20 دندان شیری خواهد داشت که همه آنها باید تا زمانی که او حدود دو سال و نیم است روییده باشد. بهتر است تا سه سالگی به پرستار کودک خود بگویید برای او مسواک بزند و تا حداقل هفت سالگی به او در مسواک زدن کمک نمایید.

  پیشنهاد مقاله : کمبود آهن کودکان ؛ والدین چه چیزهایی باید بدانند؟

  چه نوع مسواکی برای مراقبت از دندان های شیری ایده آل  است؟

  مسواک کودک را با پرزهای نایلونی نرم و سر کوچک انتخاب کنید. این وضعیت به شما این امکان را می دهد که با بیرون آمدن هر دندان جدید به راحتی به تمام قسمت های دهان کودک خود دسترسی داشته باشید. به بسته بندی نگاه کنید تا ببینید برس مسواک برای چه محدوده سنی طراحی شده است.

  مسواک کودک را به طور منظم، تقریباً هر یک ماه تا حداکثر سه ماه یکبار، تعویض کنید. اگر برس مسواک شروع به پخش شدن کنند، نشانه این است که مسواک باید عوض شود.

  چه نوع خمیردندانی برای مراقبت از دندان های شیری مطلوب است؟

  اهمیت مراقبت از دندان های شیری
  افراد زیر سه سال باید از خمیردندان با فلوراید کمتر استفاده کنند.

  به دنبال خمیر دندانی باشید که برای نوزادان ساخته شده است و حاوی فلوراید است که به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. بسته بندی خمیر دندان را از نظر سطح فلوراید بررسی کنید تا مطمئن شوید که خمیر دندانی که می خرید برای کودک مناسب استد:

  افراد زیر سه سال باید از خمیردندان با فلوراید کمتر استفاده کنند، اگرچه هنوز باید حداقل 1000ppm (قسمت در میلیون) فلوراید داشته باشد.

  هنگامی که کودک شما سه ساله شد، می‌تواند خمیر دندان خانواده را که معمولاً حاوی 1350-1500ppm است برای کودک نیز استفاده نمایید.

  نیازی به خرید خمیر دندان مخصوص کودکان بزرگتر از سه سال نیست. با این حال، همه کودکان طعم نعناع را دوست ندارند، بنابراین ممکن است کودک شما خمیر دندان ملایم تری را ترجیح دهد.

  چه مقدار خمیر دندان برای دندان کودک کافی است؟

  هنگامی که کودک زیر سه سال دارد، به خمیر دندان زیادی نیاز ندارید. یک لایه نازک خمیری که کمتر از سه چهارم قلم مو را بپوشاند خوب خواهد بود.

  کودک را تشویق کنید بعد از تمیز کردن دندان تف کند. آموزش این کار به یک خردسال ممکن است اندکی زمان گیر باشد بنابراین اگر مدتی طول می‌کشد تا این کار را انجام دهد، نگران نباشید. ایده این است که به تدریج عادات خوب مراقبت از دندان را به کودک خود بیاموزید که تا آخر عمر باقی بماند.

  اجازه ندهید کودکتان خمیر دندان را از لوله بخورد یا لیس بزند. خمیر دندانی را انتخاب کنید که طعم میوه ای و خوش طعمی نداشته باشد در صورت امکان، بهتر است از طعم های میوه ای خودداری کنید تا کودک یاد بگیرد که خمیردندان ها غذا نیستند.

  بلعیدن مقادیر زیاد فلوراید می تواند به دندان ها آسیب برساند و به آنها اثر خالدار (فلوروزیس دندان) بدهد و حتی ممکن است کودک را بیمار یا اسهال کند.

  هنگامی که او سه ساله شد، می توانید مقداری خمیر دندان به اندازه یک نخود روی مسواک استفاده کنید.

  روش تمیز کردن و مراقبت از دندان های شیری چگونه است؟

  مراقبت از دندان های شیری
  به کودک اجازه دهید تا جایی که ممکن است مسواک زدن شما را تماشا کند.

  سعی کنید عادت کنید که دندان های کودکتان را دو بار در روز مسواک بزنید. این کار را یک بار در صبح انجام دهید. وعده دوم تمیز کردن دندان باید قبل از خواب و درست بعد از آخرین نوشیدنی کودک است.

  ممکن است متوجه شوید که نشستن کودک روی بغلتان، رو به روی شما، به شما کمک می کند راحت تر به دندان های او برسید. این وضعیت زمانی که کودک نوپا است نیز به خوبی قابل استفاده است.

  هر دندان را با حرکات کوچک، آرام و دایره‌ای مسواک بزنید، از جمله ناحیه‌ای که دندان‌ها و لثه‌ها به هم می‌رسند. به یاد داشته باشید که هنگام دندان درآوردن، لثه های کودک حساس می شود، بنابراین بسیار ملایم باشید.

  اگر کودک دوست ندارد دندان‌هایش را مسواک بزند و از شما فرار می کند، سعی کنید مسواک را به خود کودک بدهید. به این ترتیب او بیشتر احساس کنترل می کند اگرچه بهتر است برای مدتی به او در مسواک زدن کمک نمایید.

  اگر می توانید، به کودکتان اجازه دهید تا جایی که ممکن است مسواک زدن شما را تماشا کند. این به او کمک می کند تا به این ایده عادت کند.

  در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، از یک دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان اطفال مشورت بگیرید.

  چه زمانی برای اولین بار باید کودک را نزذ دندانپزشک برد؟

  در ابتدا، کودک را به ملاقات دندانپزشک خود ببرید. به این ترتیب او با مناظر، صداها، بوها و روال عمل جراحی دندان آشنا می شود. اگر در مورد رفتن به دندانپزشک مضطرب هستید بهتر است به جای آن یک قرار جداگانه برای کودک خود بگذارید بنابراین اضطراب شما به کودک منتقل نخواهد شد.

  در بعضی از کشورها درمان های دندانپزشکی برای افراد زیر 18 سال رایگان است و کودک می تواند بلافاصله پس از تولد نزد دندانپزشک ثبت نام کند. هنگامی که دندان های شیری او بیرون آمدند، کودک را برای اولین معاینه دندانپزشکی نزد پرشک ببرید.

  چگونه می توانم از دندان های کودکم محافظت نمود؟

  علت اصلی پوسیدگی دندان قند است. مقدار قندی که می تواند مضر باشد، اما تعداد دفعات مصرف یا نوشیدن آن در طول روز نیز اهمیت دارد.

  هر بار که کودک چیز شیرینی می خورد ممکن است این کار به شکستن سطح معدنی دندان هایش منجر شود. دندان های کودک پس از خوردن مواد قندی بهبود می یابند، اما ممکن است ساعت ها طول بکشد. اگر کودک در فواصل منظم در طول روز چیزی شیرین بخورد، دندان های او زمانی برای ترمیم خود ندارند.

  فقط در وعده های غذایی به کودک غذا و نوشیدنی شیرین بدهید تا چند ساعت بین دفعاتی که چیزی شیرین می خورد فاصله داشته باشد. این امر شامل میوه های خشک نیز است که قند زیادی دارند و به دندان می چسبند و همچنین آب میوه ها و اسموتی های میوه ای نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  اگر می‌خواهید بین وعده‌های غذایی به کودکتان میان‌وعده بدهید، غذاهای خوش طعم مانند پنیر یا سبزیجات را انتخاب کنید.

  فقط شیر مادر، شیر خشک یا آب جوشانده سرد شده را به عنوان نوشیدنی به کودک ارائه دهید.

  از مصرف آب میوه، شیر طعم دار و نوشیدنی های گازدار برای کودکان خودداری کنید. این نوشیدنی ها معمولاً حاوی قند زیادی هستند و باعث پوسیدگی دندان می شوند.

  از حدود شش ماهگی به کودک خود از یک لیوان آب بنوشانید. وقتی یک ساله شد، سعی کنید او را از استفاده از شیشه شیر منع کنید و فقط شب ها با بطری به او شیر یا آب بدهید.

  به کودک خود یک رژیم غذایی سالم و متعادل بدهید. او را به خوردن غذاهای خوش طعم مانند سبزیجات و پاستا تشویق کنید و به غذایش شکر اضافه نکنید.

  اگر از غذاهای آماده کودک استفاده می کنید، بررسی کنید که بدون قند یا شیرین کننده اضافه شده باشند. توجه داشته باشید که سایر قندها مانند لاکتوز، فروکتوز و گلوکز به اندازه شکر ساده برای دندان های کودک شما مضر هستند.

  اگر کودک شما نیاز به مصرف دارو دارد، داروهای بدون قند را انتخاب کنید.

  آیا برای مراقبت از دندان های شیری به فلوراید درمانی نیاز است؟

  بهبود مراقبت از دندان های شیری
  اگر کودک شما نیاز به مصرف دارو دارد، داروهای بدون قند را انتخاب کنید.

  اکنون به ندرت پیش می‌آید که دندانپزشکان برای محافظت بیشتر در برابر پوسیدگی دندان، قرص یا قطره فلوراید تجویز کنند. معمولاً اگر دندان های کودک دو بار در روز با خمیر دندان حاوی 1000ppm فلوراید مسواک زده شود، کافی است.

  هنگامی که کودک به سومین سالگرد تولد خود می رسد، دندانپزشک ممکن است دو بار در سال دندان های او را با وارنیش فلوراید درمان کند. این کار به تقویت مینای دندان کودک و جلوگیری از پوسیدگی کمک می کند.

  اگر دندانپزشک تشخیص دهد که کودک نیاز به محافظت بیشتری دارد، ممکن است قبل از سه سالگی به او وارنیش فلوراید بدهد. استفاده از لاک فلوراید فقط چند ثانیه طول می کشد.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان