پرستار کودک

پیامدهای نادیده گرفتن حسادت در کودکان

حسادت در کودکان   Jealousy in children   منشا رنج کودکان ، والدین ، سرپرستان و دوستان کودک است. این نگرش اگر ادامه یابد می تواند روابط کودک با اطرافیان را به طور جدی خراب کند.

علل حسادت در کودکان

پیامدهای نادیده گرفتن حسادت در کودکان

در این جا لازم است برای درک بیشتر اهمیت موضوع از یک داستان آشنا استفاده نماییم : روزی روزگاری کودکی وجود داشت که احساس می کرد مرکز جهان است. او به تنهایی مرکز توجه والدین و اطرافیان بود و به راحتی توجه همه را به سمت خود جلب می کرد .

سپس ، یک روز ، کودک مطلع شد که خواهر یا برادر کوچکتری در حال آمدن است. این موضوع به هیچ وجه کودک را خوشحال نکرد. خوشبختانه والدین به زودی فهمیدند که باید در اسرع وقت به حسادت در فرزند خود توجه کنند تا مشکل او تشدید نشود.

 

متأسفانه ،گاهی اوقت والدین از این مشکل غافل می شوند و حسادت کودک در او مزمن می گردد و حتی پس از مدتی افزایش می یابد . به همین دلیل ، رابطه کودک با خواهر یا برادر کوچکتر بدتر می شو د و تمام خانواده در نهایت از این وضعیت دچار آسیب می گردند .

 

آیا این مشکل برای شما آشنا به نظر می رسد؟ این وضعیت بسیار رایج است و می تواند منجر به درد و رنج زیادی در خانواده شود.
احسادت فقط با آمدن برادر یا خواهر کوچکتر ایجاد نمی شود. در واقع دلایل زیادی می تواند پشت حسادت در کودکان نهفته باشد.

 

بنابراین بهترین روش عمل چیست؟

حسادت در کودکان ممکن است ظاهر شود یا نهفته باشد ، اما وجود دارد و واقعی است. در مرحله اول ، شما باید برخی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید تا از وقوع آن جلوگیری کنید. سپس ، علل را مشاهده کنید ، علائم را تجزیه و تحلیل کنید و در نهایت ، اگر مشکل خارج از کنترل شما است ، از متخصص کمک بگیرید.

علایم حسادت در کودکان

حسادت در کودکان چیست؟

حسادت به عنوان یک حالت ذهنی تعریف می شود که منجر به سرخوردگی می شود. این وضعیت به این دلیل است که فرد مورد محبت کسانی که دوستشان دارد ، مانند والدین ، خواهر و برادر ، شریک زندگی ، خویشاوندان و حتی حیوانات خانگی قرار نمی گیرد.

گاهی اطرافیان واقعاً اعتقاد ندارند که کمبود محبت متقابل وجود دارد. آنها عمدتا متوجه تغییر در شدت و فراوانی محبت افراد می شوند.
علاوه بر این ، حسادت ممکن است دلیل مشخصی نداشته باشد و کودک همچنان همان توجه قبلی را داشته باشد ، حتی بیشتر از خواهر و برادر جدیدش مورد توجه قرار گیرد .

با این حال ، درد حسادت در ذهن شخصی که آن را تجربه می کند واقعی است. این مشکل می تواند به دلیل یک اختلال بالینی باشد که نیاز به مراقبت و درمان تخصصی دارد.

 

کودک ممکن است به دلیل حسادت و کینه احساس ناراحتی کند. با این حال ، این هنوز یک اختلال شناختی و ذهنی است که می تواند منجر به عواقب منفی شود.

نکته :
“هرگز از افرادی که به شما حسادت می کنند متنفر نباشید بلکه به حسادت آنها احترام بگذارید زیرا آنها کسانی هستند که فکر می کنند شما بهتر از آنها هستید.”

حسادت خواهر و برادر

این نوع حسادت در کودکان شایع است و معمولاً به دلیل عوامل محیطی و تکاملی است. این مشکل همچنین می توانند ژنتیکی باشند و بنابراین ، کودک را مستعد کرده و حتی منجر به عواقب جدی در زندگی آینده آنها می شود.

عوارض حسادت در کودکان

 

حسادت در مرحله دلبستگی

این نوع حسادت بستگی به سن کودک دارد. این وضعیت به ویژه هنگامی حساس می شود که خواهر یا برادر جدید در سنین پایین ، بین دو تا پنج سالگی به دنیا می آید. این حسادت به این دلیل است که در مرحله دلبستگی شدید کودک به اطرافیان اتفاق می افتد.

 

مدل والدین

شیوه آموزشی مراقبان و همچنین شرایط خانوادگی در خانه نیز از عوامل مهمی است که باید در تکامل و رشد کودکان و واکنش آنها در برابر حسادت مورد توجه قرار گیرد.

 

فاکتورهای محیط

محیط کودک ، تجربیات خودش ، توانایی معاشرت ، تحمل و کمبودهای احتمالی احساسی همگی از عوامل کلیدی بروز حسادت هستند.

علائم حسادت در کودکان

وقتی با کودک حسود برخورد می کنید ، چه بنیادی و چه بی اساس ، شاخص های مختلفی می توانند به شما نشان دهند که مشکل حسادت وجود دارد . موارد زیر رایج ترین علایم هستند:

 

نوسانات خلقی که بدون دلیل رخ می دهد.
علائم ناراحتی ، مانند گریه ناگهانی.
بروز رفتارهای جدید مانند شب ادراری در رختخواب یا بی اشتهایی.
تغییر در بیان حرکتی و کلامی.
نگرش منفی ، سرسختی و سرکشی.
انکار سیستماتیک اشتباهات خود و تمایل به سرزنش دیگران.

راهکارهای جلوگیری از حسادت در کودکان

وقتی می خواهید حسادت را در کودکان کنترل نمایید ، باید استراتژی های مفید مختلفی را در نظر بگیرید. بنابراین ، هنگام کنترل و کار روی این رفتار چند نکته مهم وجود دارد:

 

منشا حسادت را تجزیه و تحلیل کنید. شما باید با کودک و شرایط او آشنا باشید زیرا تنها در صورتی که محرک را بشناسید می توانید در مقابل آن عکس العمل مناسبی داشته باشید .

 

مشارکت همه خانواده هنگامی که حسادت را تشخیص دادید بسیار مهم است . باید روشی را برای خود تعیین کنید و همه کسانی که برای کودک مهم هستند باید آن را رعایت کنند

درمان حسادت در کودکان

در صورت وجود چند فرزند در خانواده ، از درمان ترجیحی خودداری کنید.

تقویت مثبت کارهایی را که کودک درست انجام می دهد ، برجسته کنید و روی موارد منفی زیاد تاکید نکنید.

توجه خود را از رفتارهای حسادت آمیز مانند عصبانیت و نافرمانی عمدی بردارید.

تقویت فعالیت های خانوادگی و بازی های گروهی.

با آرامش نسبت به مواقع حسادت واکنش نشان دهید و تا جایی که ممکن است از عکس العمل منفی و توهین آمیز خودداری کنید

 

وقتی همه چیز را منفی می دانند ، امتیازات خود را به آنها یادآوری کنید. به عنوان مثال ، در مورد مزایای داشتن خواهر یا برادر کوچکتر ، مانند داشتن همبازی ، در صورت حسادت به آنها صحبت کنید.

 

جلوگیری از حسادت در کودکان مهم است ، زیرا می تواند منشأ درد باشد که بر روابط بین فردی نیز تأثیر می گذارد. اگر شرایط خارج از کنترل شما است ، از متخصصان کمک بخواهید ، زیرا یک متخصص می تواند دستورالعملی ارائه نماید که به بهترین شکل بر این رفتار تاثیر بگذارد .

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button