10 نکته موثر برای خواباندن سریع کودکان

بهترین روش خواباندن سریع کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  همه والدین می دانند  که با بزرگتر شدن کودکان ، خواباندن آنها کار سختی می شود.ممکن است با نزدیک شدن به زمان خواب ، سطح فعالیت کودکان افزایش یابد. در این شرایط لازم است که همه والدین سختگیر باشند زیرا همه ما به تجربه می دانیم که اگر بچه ها تا دیر وقت بیدار بمانند ، به این معنی است که بیدار کردن آنها برای روز بعد و رفتن به مدرسه عملاً غیرممکن است. بنابراین، برای پایان دادن به این مشکل، نکات مفیدی بین شده است که به والدین و یا حتی پرستار کودک کمک می کند راحت تر بچه ها را بخوابانند.

  10 نکته مفید برای راحت تر خواباندن کودک

  خواباندن بچه ها در شب می تواند برای برخی والدین طاقت فرسا باشد. راحتی خواب کودکان یکی از مسائل مهمی است که برای والدین مطرح می‌شود. خواب کافی برای کودکان بسیار اهمیت دارد و تأثیر بزرگی بر رشد و توسعه آن‌ها دارد. در ادامه نکاتی را برای راحت‌تر خواباندن کودکان ارائه می‌دهیم:

  1. رعایت یک روال منظم

  آیا تصور اینکه می توانید بدن کودک خود را برای شروع احساس خواب آلودگی آموزش دهید ، برایتان دور از ذهن خواهد بود؟ بهتر است کودک را به روال عادت دهید که احساس خواب آلودگی کند و هیچ مقاومتی برای خوابیدن نداشته باشد. به عنوان مثال: شام، سپس مشق شب، به دنبال آن یک لیوان شیر، و در آخر رفتن به رختخواب.

  1. یک محیط خواب خوب فراهم کنید

  مطالعات نشان داده است که  فاکتورهای محیط اطراف کودک در تعیین میزان خواب نقش زیادی دارد. برخی از این فاکتورها  شامل کاهش سطح صدا، کمترین نور و دمای مطلوب هستند. این بدان معناست که اگر در محله ای پر سر و صدا زندگی می کنید، حتما پنجره ها و درها را ببندید.

  بهترین روش خواباندن کودک چیست؟
  رعایت یک روال منظم یکی از روش های خواباندن سریع کودک است

  تا زمانی که کودک شما از تاریکی نترسد، خاموش شدن چراغ هیچ ضرری ندارد، زیرا این امر می تواند بر توانایی خواب سریع او تأثیر بگذارد. سرانجام، در طول ماه های تابستان، اطمینان حاصل کنید که در اتاق کودک خود یک کولر گازی یا تهویه مطبوع مناسب نصب نموده اید.

  1. داستان گفتن در زمان خواب

  برای کودکان پیش دبستانی ، این یک روش عالی برای جلب توجه آنها به شروع زمان خواب است. خواندن داستان قبل از خواب فقط به این معنا نیست که والدین یک کار تکراری را هر شب انجام دهند. مطالعات نشان داده است که خواندن داستان های قبل از خواب و استفاده از همان برنامه های معمول باعث بهبود خواب کودکان زیر شش سال می شود. والدینی که  شب ها مشغول کار هستند ، می توانند  با ضبط صدا برای کودک خود داستان بخوانند و سپس کودک با گوش دادن به صدای ضبط شده آنها به خواب برود.

  بیشتر بخوانید: تشخیص و درمان علائم اسکیزوفرنی در کودکان
  همچنین کودک می تواند با نگاه کردن به تصاویر کتاب و گوش دادن به صدای ضبط شده کتاب را بخواند. در این شرایط با گفتن جملاتی مانند “حالا صفحه را ورق بزن  تا ببینیم چه اتفاقی می افتد!” کودک را در خواندن داستان راهنمایی کنید تا زمانی که به خواب برود.

  1. منع استفاده از ابزار الکترونیکی قبل از خواب

  بچه های شما لجبازی می کنند اما اگر می خواهید خواب راحتی داشته باشند باید کمی سختگیر باشید. مطالعات نشان می دهد که نور ساطع شده از صفحه های کامپیوتر، موبایل ها و تلویزیون ها تولید ملاتونین را که هورمونی است که توسط غده صنوبری تولید می شود و باعث القای خواب می شود، مهار می کند.

  1. رژیم مناسب

  باور کنید یا نه ، عادات غذایی کودک شما می تواند توانایی او را در داشتن خواب خوب تحت تأثیر قرار دهد. از گذاشتن غذاهای شیرین و دسرها بر سر میز شام خودداری کنید زیرا این امر می تواند خواب کودک را تحت تأثیر قرار دهد. یک مطالعه توسط دانشگاه کلمبیا نشان داده است که مصرف غذاهای چرب و غذاهای شیرین برای برهم زدن خواب به اثبات رسیده است.

  رژیم مناسب قبل از خواب کودک چه تاثیری دارد؟
  مصرف غذاهای چرب و غذاهای شیرین برای برهم زدن خواب می شود

  در عوض، موز را می توان قبل از خواب به مصرف رساند زیرا حاوی تریپتوفان است، که به عنوان یک عامل مثبت برای رفع بی خوابی شناخته می شود. دادن وعده های غذایی غنی از فیبر به کودکان در خوابیدن آنها نیز کمک کننده است.

  1. زمان خواب کودک را سرگرم کننده کنید

  برای خواباندن بچه ها ، ممکن است خوابیدن در یک ساعت خاص را برای فرزندان خود اجباری کنید. اگرچه این کار ممکن است گاهی کارساز باشد، اما در دراز مدت این موضوع می تواند مخرب باشد زیرا ممکن است کودک به رخت خواب برود اما بیدار باشد.
  در عوض، آنچه می تواند انجام شود، به ویژه برای کودکان پیش دبستانی، این است که آنها می توانند یک اسباب بازی مورد علاقه داشته باشند که فقط در زمان خواب می توانند آن را بغل کنند. این یک عامل محرک برای زود خوابیدن خواهد بود.

  1. ارتباط و گفتگو

  برای بچه هایی که کمی بزرگتر هستند (5-8 سال) ، صحبت با آنها قبل از خواب بسیار ضروری است زیرا اوقات مدرسه می تواند سخت باشد و آنها ممکن است با مشکلات اضطراب آوری روبرو شوند. مشخص شده است که اضطراب باعث کمبود خواب می شود و اگر کودک شما در خوابیدن مشکل دارد، ریشه این بیخوابی می تواند همین موضوع باشد.
  درمورد مدرسه یا هر چیز دیگری که فکر می کنید ممکن است روی کودک تأثیر بگذارد با اوصحبت کنید. صحبت کردن به خودی خود مفید است و حتی اگر راه حلی در دسترس نباشد ممکن است منجر به خواب بهتر شود.

  1. برنامه بیداری

  درست همانطور که شما یک برنامه خواب را تنظیم می کنید، باید یک برنامه بیداری نیز وجود داشته باشد. اگر اجازه دهیدکه کودکان صبح دیر بیدار شوند، ممکن است برای رفتن به مدرسه مجبور شوند که عجله نمایند و مضطرب شوند. بنابراین، سعی کنید آنها را صبح ها زودتر بیدار کنید و خواهید دید که آنها شب ها خیلی زودتر از حد معمول به خواب خواهند رفت.

  1. ورزش کردن

  مطالعه ای که توسط دانشگاه موناش در استرالیا انجام شد، نشان داد که اثرات مثبت ورزش فقط در تناسب اندام محدود نمی شود ، بلکه حتی برای داشتن خواب خوب نیز مفید است. مطمئن شوید که کودکان شما عصر به اندازه کافی وقت بازی دارند. بازی در فضای باز شکل بسیار خوبی از ورزش است اما بچه های شما آن را به عنوان یک ورزش در نظر نمی گیرند. این یک نکته اساسی است که حتی بدون یادآوری توسط کودکان قابل اجرا است!

  1. تشویق به داشتن آرامش

  برای بچه های بزرگتر، داشتن اضطراب می تواند جزئی از زندگی آنها باشد. در حالی که می توانید در مورد هر مسئله ای که با آنها روبرو شده اند با آنها صحبت نمایید، باز هم ممکن است نیمه شب از خواب بیدار شوند. در این شرایط آنها را تشویق کنید که خودشان را آرام کنند و فقط به عنوان آخرین چاره به سراغ شما بیایند.

  خواب چیزی است که برای رشد مغزی حیاتی است و اگر بچه هه به موقع بخوابند و خواب آرام داشته باشند، مغز آنها در طول روز فعال می ماند. از آنجا که کودکان هر روز به 10 تا 13 ساعت خواب نیاز دارند، نکات ذکر شده در بالا می توانند در به دست آوردن اثر مطلوب خواب به آنها کمک کنند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد. کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  سوالات متداول

  تاثیر محیط آرام در خواباندن کودک چیست؟

  مطالعات نشان داده است که  فاکتورهای محیط اطراف کودک در تعیین میزان خواب نقش زیادی دارد. برخی از این فاکتورها  شامل کاهش سطح صدا ، کمترین نور و دمای مطلوب هستند.

  منع استفاده از ابزار الکترونیکی قبل از خواب چه تاثیری در خواباندن کودک دارد؟

  باور کنید یا نه ، عادات غذایی کودک شما می تواند توانایی او را در داشتن خواب خوب تحت تأثیر قرار دهد. از گذاشتن غذاهای شیرین و دسرها بر سر میز شام خودداری کنید زیرا این امر می تواند خواب کودک  را تحت تأثیر قرار دهد.

  زمان خواب چگونه کودک را سرگرم کننده کنیم؟

  برای خواباندن بچه ها ، ممکن است خوابیدن در یک ساعت خاص را برای فرزندان خود اجباری کنید. اگرچه این کار ممکن است گاهی کارساز باشد ، اما در دراز مدت این  موضوع می تواند مخرب باشد زیرا ممکن است کودک به رخت خواب برود اما بیدار باشد .

  تاثیر ورزش کردن در خواباندن کودک چیست؟

  مطالعه ای که توسط دانشگاه موناش در استرالیا انجام شد ، نشان داد که اثرات مثبت ورزش فقط در تناسب اندام محدود نمی شود ، بلکه حتی برای داشتن خواب خوب نیز مفید است.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری