مزایای کنترل دیابت نوع 2 با ورزش

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ورزش کنترل دیابت را آسان تر می کند و ورزش روزانه برای هر فرد دیابتی نوع 2 امری کاملا ضروری است. هنگامی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستید ، فعالیت بدنی جز مهمی در برنامه درمانی شماست. همچنین داشتن یک برنامه غذایی سالم و حفظ سطح گلوکز خون از طریق داروها یا انسولین ، در صورت لزوم ، بسیار مهم است.

  اگر در طول زندگی بدن خود را سالم و فعال نگه دارید ، می توانید دیابت  را بهتر کنترل کرده و سطح گلوکز خون را در محدوده سالم نگه دارید. کنترل سطح گلوکز خون برای جلوگیری از عوارض طولانی مدت مانند درد عصب و بیماری کلیه ضروری است.

  فعالیت بدنی از بسیاری جهات به تقویت ذهن و بدن شما کمک می کند. ورزش فواید زیادی دارد ، اما مهمترین آن این است که کنترل سطح قند خون (قند خون) شما را آسان تر می کند.

  افراد مبتلا به دیابت نوع 2 گلوکز زیادی در خون دارند که به دو دلیل این اتفاق می افتد : یا به این دلیل که بدن آنها انسولین کافی برای پردازش گلوکز تولید نمی کند ، یا اینکه بدن  از انسولین به درستی استفاده نمی کند (مقاوم به انسولین).

   به عبارت دیگر ، مهم نیست که شما به انسولین مقاوم هستید یا انسولین کافی ندارید: هنگام ورزش ، عضلات شما گلوکز مورد نیاز را دریافت می کنند و به نوبه خود ، سطح گلوکز خون را پایین می آورد.

  ورزش فرد دیابتی
  ورزش کنترل دیابت را آسان تر می کند.

  اگر دیابت شما از نوع مقاوم به انسولین است ، ورزش در واقع انسولین شما را موثرتر می کند. یعنی – هنگام ورزش مقاومت به انسولین کاهش می یابد و سلول های شما می توانند از گلوکز به طور موثرتری استفاده کنند.

  ورزش همچنین می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند تا از عوارض طولانی مدت  این بیماری، به ویژه مشکلات قلبی جلوگیری کنند.

  افراد دیابتی احتمالاً دچار انسداد شریان ها (بیماری قلبی) می شوند که می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته خواهد شد . ورزش به سلامت و قدرت قلب  کمک می کند.

  به علاوه ، ورزش به بدن در حفظ کلسترول خوب کمک می کند – و این به شما کمک می کند تا از کلسترول بالا و ایجاد پلاک هایی که ممکن است جریان خون را به راحتی  در رگ ها مسدود کند  جلوگیری نمایید.

  مزایای ورزش برای سلامت عمومی بدن

  علاوه بر این ، ورزش کردن برای سلامت عمومی بدن مفید است . تعدادی از مزایای ورزش به شرح زیر می باشد :

  فشار خون پایین

  کنترل بهتر وزن

  افزایش سطح کلسترول خوب (HDL)

  عضلات لاغر و قوی تر

  استخوان های محکم تر

  انرژی بیشتر

  خلق و خوی بهتر

  خواب بهتر

  مدیریت استرس

  اقدامات لازم قبل از شروع ورزش

  از آنجایی که بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع 2  ، دارای اضافه وزن هستند ، بنابراین ایده ورزش کردن برای این افراد اندکی دلهره آور است.  این افراد برای سلامتی خود ، باید یک برنامه ورزشی مناسب و منطقی را شروع نمایند ، اما لازم است ابتدا با پزشک خود مشورت نمایند .

  پزشک می تواند سلامت قلب شما را ارزیابی کند ، این امر به ویژه اگر از قبل انسداد رگ ها یا فشار خون بالا دارید بسیار مهم است شما همچنین باید سایر عوارض مرتبط با دیابت – به عنوان مثال رتینوپاتی یا نوروپاتی را نیز در نظر بگیرید.

  با شروع یک برنامه ورزشی ، پزشک می تواند شما را به یک فیزیولوژیست ورزشی یا مربی دیابت ارجاع دهد تا به شما کمک کند بهترین برنامه ورزشی را که به شما امکان می دهد متناسب با سطح تناسب اندام خود باشید ، دریابید.

  اهمیت ورزش
  پزشک می تواند سلامت قلب شما را ارزیابی کند.

  همچنین قبل از شروع ورزش ، باید اهداف واقع بینانه ای تعیین کنید. اگر اخیراً چندان ورزش نکرده اید ، لازم است سرعت ورزش کردن را  کم کم بالا  ببرید  و به تدریج مقدار و شدت فعالیت را افزایش دهید.

  به یاد داشته باشید که با نوشیدن آب همواره  هیدراته باشید و همیشه یک ماده غذایی قندی خوب برای بالا بردن گلوکز خون داشته باشید (میان وعده به اندازه 15 گرم کربوهیدرات ایده خوبی است).

  هوشمندانه تر است که قبل و بعد از ورزش قند خون خود را با دستگاه قند سنج  بررسی کنید تا مطمئن شوید در محدوده قند ایمن و سالم قرار دارید.

  مبتلا بودن به دیابت نوع 2 زندگی شما را تغییر می دهد ، اما ایجاد تغییرات جزئی در برنامه روزانه  مانند فعالیت بدنی بیشتر، تاثیرات زیادی بر سلامتی شما خواهد گذاشت .

  شما باید آنچه را که  برای بدن و سبک زندگی شما مناسب است انجام دهید.  مدتی به خودتان فرصت دهید تا بتوانید یک ورزش ثابت و چالش برانگیز را وارد برنامه روزانه خود نمایید.

  ورزش های مناسب یک فرد دیابتی

  سه نوع تمرین اصلی وجود دارد: هوازی ، تمرینات قدرتی و انعطاف پذیری. بهتر است یک فرد دیابتی ورزشی را انجام دهد که از ترکیب هر سه نوع بالا تشکیل شده باشد.

  ورزش هوازی

  در این نوع ورزش هدف شما این خواهد بود که حداقل 30 دقیقه ورزش قلبی (هوازی) در بیشتر روزهای هفته داشته باشید.

  اگر فکر می کنید ورزش در یک مرحله  30 دقیقه ای خیلی سخت است ، می توانید این تمرین را به دوره های کوتاه تری تقسیم کنید ، مثلاً 10 دقیقه صبح ، 10 دقیقه ظهر و 10 دقیقه سوم را عصر انجام دهید و حداقل 30 دقیقه در پایان روز ورزش کرده  باشید.

  ورزش هوازی
  مبتلا بودن به دیابت نوع 2 زندگی شما را تغییر می دهد.

  تمرینات هوازی شامل موارد زیر است:

  تنیس

  رقص و زومبا

  آهسته دویدن / دویدن

  پیاده روی

  بسکتبال

  شنا كردن

  دوچرخه سواری

  سعی کنید به تدریج با افزودن چند دقیقه به هر  بار پیاده روی یا هر هفته تمرین ، 30 دقیقه وقت خود را افزایش دهید تا بتوانید در هر بار ورزش 30-20 دقیقه فعالیت نمایید .

  اما در این مرحله متوقف نشوید – سعی کنید چند دقیقه به مرور ب این برنامه ورزشی اضافه کنید تا به 60 ، حتی 90 دقیقه ، در روز برسید تا  بتوانید مدتها  تناسب اندام خود را حفظ کنید.

  همچنین ، وقتی می خواهید در ورزش کردن به ثبات برسید ، خلاقیت خود را گسترش دهید به عنوان مثال  ظهر ها را پیاده روی کنید و بعد از شام برای یک بازی بسکتبال با کل خانواده بیرون بروید .

  به یاد داشته باشید که پیاده روی همراه با سگ نوعی ورزش است. از پله بالا رفتن  نوعی ورزش است. پیاده روی از فاصله اتومبیل تا ورودی یک فروشگاه نیز ورزش است – بنابراین ماشن خود را دورتر از مقصدتان پارک کنید.

  شما باید راهی برای ورزش کردن پیدا کنید که واقعاً از آن لذت ببرید  زیرا اگر ورزشی که انتخاب نموده اید برای شما سرگرم کننده نباشد ، این کار را ادامه نخواهید داد .

  حتی اگر تمام فواید ورزش را بدانید ، حفظ انگیزه برای ادامه ورزش سخت خواهد بود. در کلاسهای گروهی ورزشی در سالن بدنسازی شرکت نمایید یا دوستی برای پیاده روی یا دویدن پیدا کنید. داشتن شخص دیگری که با شما ورزش می کند باعث لذت و انگیزه بیشتر برای تداوم ورزش کردن می شود.

  پیشنهاد مقاله: کنترل دیابت در ماه رمضان برای بیماران دیابتی

  ورزش قدرتی

  هنگامی که توانستید فعالیت هوازی را در روزهای خود بگنجانید ، می توانید برخی از تمرینات مقاومتی را اضافه کنید.

  تمرینات قدرتی به شما در دستیابی به عضلات لاغر و کارآمد کمک می کند. این تمرینات از نوع مقاومت ، علاوه بر پیاده روی یا آهسته دویدن ، از استخوان های سالم و قدرتمند نیز پشتیبانی می کند.

  هنگامی که دیابت نوع 2 دارید ، عضله سازی به جای اندوختن چربی ، بسیار مفید است زیرا عضلات بیشترین میزان گلوکز را مصرف می کنند ، بنابراین هرچه بیشتر از عضلات خود استفاده کنید ، می توانید در کنترل سطح گلوکز خون موفق تر باشید.

  تمرینات با وزنه یکی از پر کاربردترین تکنیک های ورزشی قدرتی است. هنگامی که یک برنامه ورزش با وزنه را شروع می کنید ، اطمینان حاصل نمایید که روش استفاده از همه تجهیزات را آموخته اید .

  از پرسنل سالن بدن سازی  بپرسید که چگونه باید از وزنه ها به درستی استفاده کنید ، یا اینکه یک مربی شخصی برای یادگیری بهترین تمرینات قدرتی  کمک بگیرید . وزنه برداری به مدت 30-20 دقیقه دو یا سه بار در هفته برای به دست آوردن مزایای کامل تمرینات قدرتی کافی است.

   ورزش کششی
  ورزش کردن به شما در کاهش وزن کمک می کند.

   ورزش کششی

  با ورزش  کششی میزان انعطاف پذیری ، عملکرد عضلات و مفاصل را بهبود می بخشید. حرکات کششی قبل و بعد از ورزش (به خصوص بعد از ورزش) درد عضلات را کاهش می دهد و در واقع عضلات بدن را شل می کند.

  یک روتین داشته باشید و به آن پایبند بمانید

  تعهد به ورزش را در اولویت قرار دهید. سلامتی طولانی مدت شما به ورزش کردن بستگی دارد ، بنابراین برای یافتن وقت یا ایجاد انگیزه برای ورزش می توانید سخت گیر باشید و  این کار را ادامه دهید.

  ورزش کردن به شما در کاهش وزن کمک می کند (در صورت نیاز به کاهش وزن ) ، و بدن شما را در استفاده از انسولین و گلوکز کارآمد تر می کند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
  هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان

  سایر مقالات مرتبط
  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان