13 ترفند برای آمادگی جهت پدر شدن

پدر شدن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  اولین تجربه پدر شدن  Preparing for Fatherhood یک لحظه خاص و مهم در زندگی است . در این لحظه داشتن آمیزه ای از احساسات ، از شادی خالص تا وحشت کامل – طبیعی است .

  در این مقاله روش های آماده شدن برای پدر شدن بیان شده است که لازم است مورد توجه قرار گیرد :

  1. تحقیقات خود را شروع کنید

  شاید این پدر نباشد که کودک را از نظر جسمی حمل می کند ، اما این بدان معنا نیست که پدر بخشی اصلی از بارداری و تجربه تولد نوزاد  نیست.

  همین امر می تواند برای کسانی که از یک رحم جایگزین یا فرزندخواندگی استفاده می کنند نیز صادق باشد – قطعاً روش هایی برای درگیر شدن احساس پدر با نوزاد تازه وارد وجود دارد.

  لازم است پدر در مورد مسائلی که  همسرش در حین بارداری و پس از زایمان با آن روبرو خواهد شد تحقیق به عمل آورد تا در همه مراحل بتواند به خوبی از مادر و نوزاد حمایت به عمل آورد .

  آمادگی برای پدر شدن
  قبل از به دنیا آمدن نوزاد زمان خوبی برای تمرکز بر سلامتی خود است.
  1. سالم باشید

  قبل از به دنیا آمدن نوزاد زمان خوبی برای تمرکز بر سلامتی خود است. اگر به عنوان پدر سیگار می کشید ، سعی کنید آن را ترک کنید. نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض دود در دوران بارداری خطر بروز نقص مادرزادی قلب را در نوزادان افزایش می دهد.

  همچنین تغذیه  مناسب به نوزاد کمک می کند تا بدن شما آماده پشت سر گذاشتن چالش های پیش رو گردد . یا استفاده از برخی غذاهای غنی از فیبر و تقویت کننده سیستم ایمنی  بدن خود را برای روبرویی با شرایط پیش رو آماده کنید .

  3- درباره وظایف خود با همسرتان مشورت کنید

  اکنون زمان خوبی برای شروع  مشورت  با همسرتان در مورد این است که قصد دارید چه نوع پدری بشوید . آیا هر دوی شما در امر شیردهی مشارکت کامل  خواهید داشت ؟ (حمایت از پدر برای موفقیت در شیردهی بسیار مهم است!) آیا می خواهید کودک به محض رسیدن به خانه در تختخواب اتاق خود بخوابد؟ آیا هر دوی شما در خارج از خانه کار  خواهید نمود ؟ برنامه شما برای مراقبت از کودکان چیست؟

  4- انجام وظایف گروهی را شروع کنید

  پس از توافق با همسرتان در مورد روش های نگهداری و مراقبت از نوزاد حالا زمان آن رسیده است که کار گروهی خود را شروع نمایید .  اگر همسرتان که کودک شما را حمل می کند احساس خستگی کرده و با ویار صبحگاهی دست و پنجه نرم می کند ، کمک و آرامش بخشیدن شما به او به فرزندتان هم کمک خواهد نمود .

  مراقبت از خانواده  (مادر و فرزند ) در حوزه تغذیه ، نظافت از منزل ، بررسی روزانه نیازمندی های مادر و نوزاد گام های مهمی در انجام وظایف پدر به عنوان عضوی از گروه است .

  5- درباره نوع پدری که می خواهید باشید تصمیم بگیرید

  همه با پدر خود رابطه خوبی ندارند. اگر آنقدر خوش شانس هستید که پدری دارید که می خواهید دقیقاً مثل او باشید – این فوق العاده است.

  اما اگر پدر خوبی نداشته اید ممکن است از نقش خود به عنوان پدر عصبی شوید. خبر خوب این است که شما باید تصمیم بگیرید که چه نوع پدری باشید .

  الگوهای پدرانه خود را پیدا کنید. شما این نقش را از ابتدا خلق می کنید و این شما هستید که تصمیم می گیرید چگونه می خواهید در این نقش زیبا ظاهر شود.

  وظایف پدر شدن
  اما اگر پدر خوبی نداشته اید ممکن است از نقش خود به عنوان پدر عصبی شوید.
  1. با سایر پدران ارتباط برقرار کنید

  یافتن و ارتباط برقرار کردن با سایر  پدران امری بسیار جالب است.  مشورت با کسی که با چالش های پدرانه و مادرانه آشنا باشد ، به شما مجالی برای ارائه سوالات ، ابهامات یا صحبت هایی در مورد تجربه پدر شدن می دهد.

  1. همراه همسرتان به مطب متخصص زنان بروید

  ویزیت های قبل از تولد راهی عالی برای لذت بردن از بارداری  و انتظار برای تولد فرندتان است. مطمئناً تجربه دیدن نوزاد آینده در سونوگرافی برای والدین بسیار خوشحال کننده است  ، اما حتی سایر معاینات معمول نیز می تواند به پدر کمک کند تا با بارداری همسرش ارتباط برقرار کند و درباره آنچه انتظار دارید بیشتر بدانید.

  8- بپذیرید که زندگی جنسی شما ممکن است تغییر کند

  پدر و مادر شدن قطعاً می تواند در زندگی جنسی و روابط زناشویی شما تأثیر بگذارد.  گاهی لازم است در طول دروان بارداری به دلیل شرایط خاص مادر و جنین،   برقراری ارتباط جنسی قطع گردد

  متخصصان توصیه می کنند که اولین رابطه جنسی پس از تولد نوزاد لازم است حداقل  6 هفته پس از تولد نوزاد باشد .

  تغییراتی مانند کمبود خواب، شیردهی ، تأثیرات عاطفی ناشی از داشتن نوزاد تازه متولد شده ممکن است برقراری ارتباط زوجین را تحت تاثیر قرار دهد .

  قبل از تولد نوزاد طرفین می توانند  از راه هایی که هرگز  آن را تجربه نکرده بودند با هم ارتباط برقرار می کنید و تجربه مشترک پدر و مادر شدن می تواند بسیاری از زوج ها را به هم نزدیکتر کند.

  اما رابطه جنسی بعد از تولد نوزاد می تواند حتی برای بعضی از زوجین بهتر باشد.

  1. لحظه های مهم را جشن بگیرید

  اغلب اوقات روند بارداری و جشن هایی مانند چیدن  لوازم نوزاد  بر روی فرد باردار متمرکز است ، اما پدر نیز بخشی از این امر است.

  برای انتخاب وسایل برای نوزاد با شریک زندگی خود به خرید بروید. درباره احساس خود یادداشت هایی تهیه کنید. در طول بارداری نیز از عکس های زیادی بگیرید. مستند سازی از این لحظات بسیار مهم در آِینده بسیار خاطره انگیر خواهد شد .

  1. برای آماده سازی وسایل و تدارکات پیش قدم باشید

  قطعا برای ورود نوزاد به خانه اقداماتی لازم است تا فضا برای ورود او آماده شود و کارهای زیادی باید انجام گیرد . ممکن است دریابید که حضور داشتن در همه کارها لذت می برید یا اینکه فقط برای مدیریت بعضی از جنبه ها مناسب تر هستید.

  چند پیشنهاد برای آماده سازی محیط برای نوزاد :

  نحوه نصب و استفاده از صندلی اتومبیل را بیاموزید (و برای آموزش دیگران داوطلب شوید)

  در مورد بیمه کودک یا شرکت بیمه  مورد نظرتان تماس تلفنی یا حضوری برقرار کنید

  تخت و کمد و سایر وسایل کودک را در جای خود قرار دهید یا اتاق را رنگ کنید

  در مورد بهترین شیر خشک های نوزاد  تحقیق کنید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید

  در مورد  کلاس های آمادگی تولد یا شیردهی با همسرتان شرکت کنید

  در مورد گزینه های مرخصی خود با کارفرمای خود صحبت کنید

  کیف بیمارستان را ببندید

  1. پس از زایمان در امور مختلف از همسرتان پشتیبانی کنید

  همسرتان نه فقط در موقعیت های خانوادگی به حمایت شما احتیاج دارد بلکه لازم است در هر کاری که سبب قوت قلب همسرتان می گردد درکنار او حضور داشته باشید . در خصوص تصمیم گیری برای بازگشت به محل کار یا تصمیم برای ماندن در خانه و مراقبت از نوزاد از همسرتان پشتیبانی کافی به عمل آورید و شرایطی را بوجود آورید که بهترین تصمیم گیری انجام شود و رضایت و آرامش مادر را به دنبال داشته باشد

  در خصوص مشاهده علائم افسردگی پس از زایمان و کمک به مادر برای دریافت کمک حرفه ای  نیز آمادگی لازم را کسب نمایید . شما به عنوان پدر خانواده یک نیروی قدرتمند در حمایت از سلامتی مادر و نوزاد هستید.

  1. مسئولیت ها را تقسیم کنید

  ممکن است تعدادی از پدران پس از ورود نوزاد و حضور سایرین در کنار مادر اندکی از انجام وظایف از پیش تعیین شده خود تعلل ورزند و نقش خود را مانند گذشته جدی درنظر نگیرند . اما لازم است بدانید که نقش شما به عنوان پدر بسیار مهم است و هیچ کس نمی تواند آن را مانند شما ایفا نماید. با استفاده از روشهای زیر مسئولیت های خود را به انجام برسانید :

  راه های مراقبت از نوزاد  توسط پدر :

  پوشک را عوض کنید – نه فقط در طول روز ، بلکه در اواسط شب نیز مشارکت نمایید

  مشارکت در حمام کردن نوزاد

  ایجاد ارتباط پوست به پوست  با نوزاد

  آواز خواندن برای نوزاد

  خواندن یک لالایی زیبا برای مواقع خواباندن نوزاد

  یادگیری آماده سازی شیر خشک یا شیر مادر دوشیده شده و تغذیه نوزاد با شیشه شیر

  آماده سازی نوشیدنی ها و میان وعده های مناسب برای مادر شیرده

  انجام کارهای خانه مانند شستشوی ظروف و لباس های خود و نوزاد

  همکاری های پدر شدن
  شریک زندگی شما به خواب احتیاج دارد.

  13. به اندزه کافی بخوابید

  شریک زندگی شما به خواب احتیاج دارد. شما به خواب نیاز دارید  و کودک شما به خواب احتیاج دارد.

  رویکردهای زیادی برای خواب وجود دارد و یافتن راه مناسب برای خانواده ممکن است به آزمایش و خطا نیاز داشته باشد. آنچه مهم است این است که همه افراد خانواده از خواب کافی برخوردار شوند .

  بهتر است به صورت شیفتی بخوابید ، هر زمان که می توانید چرت بزنید ، ساعت خوابتان را تقسیم کنید تا از عهده کارها و مسئولیت هایی که باید انجام شود برایید. هر کاری انجام می دهید ، اطمینان حاصل کنید که همه افراد در خانه فرصت خوابیدن را دارند.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری