کنترل دیابت در ماه رمضان برای بیماران دیابتی

کنترل دیابت در ماه رمضان برای بیماران دیابتی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  در مورد روزه و دیابت نوع 2 چه می‌دانید؟ دیابت یا مرض قند بیماری فوق‌العاده شایع در دنیاست که تا به امروز تعداد مبتلایان آن از ۱۵۰ میلیون نفر نیز فراتر رفته است. این بیماری علاوه بر تاثیرات گسترده‌ای که بر فعالیت‌ها و رژیم غذایی بیمار می‌گذارد، سبک زندگی فرد را نیز دستخوش تغییراتی می‌کند. فرد دیابتی در بسیاری اعمال عادی با اختلال روبرو می‌شود و باید نکاتی را رعایت کند تا از پیشروی بیماری جلوگیری به عمل آورد. از جمله اعمالی که دیابت در آن تاثیرگذار است و بیماران دیابتی مسلمان بهتر است از انجام آن اجتناب کنند، روزه است.

  در دین مبین اسلام روزه داری یکی از واجبات دینی به شمار می‌رود و توصیه‌های زیادی برای انجام آن ذکر شده است. اما آیا واقعا روزه داری و دیابت منافاتی با هم دارند؟ پزشکان برای گرفتن روزه و دیابت نوع 2 چه توصیه‌ای دارند؟ برای تنظیم قند خون و روزه داری چه باید کرد؟ در این نوشته از سفیر آرامش در ماه مبارک رمضان با شماییم تا مهمترین سوالات پیرامون قند خون و روزه داری را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

  کنترل دیابت در ماه رمضان برای بیماران دیابتی
  در دین مبین اسلام روزه داری یکی از واجبات دینی به شمار می‌رود.

  ارتباط قند خون و روزه داری

  هر ماده مغذی که وارد بدن ما می‌شود، برای تامین انرژی بدن باید هضم و تجزیه شده تا به اندام‌ها برسد. انسولین، یکی از هورمون‌های بسیار مهم و حیاتی بدن، مترشحه از پانکراس است که هنگام وارد شدن غذا به خون، سلول‌ها را آماده دریافت مواد می‌کند. در شرایطی که قند خون افزایش ناگهانی می‌یابد، اگر هورمون انسولین به مقدار کافی ترشح نشود و یا سلول‌های هدف گیرنده آن را نداشته باشند، سلول در جذب قند مورد نیاز خود دچار مشکل می‌شود.

  این اختلال سلول‌ها را از قند خون مورد نیاز محروم می‌کند و عواقب بدی برای ارگان‌های مختلف بدن دارد. چراکه همه سلول‌ها اعم سلول‌های قلب، مغز، ماهیچه، چشم و..‌ برای کارکرد صحیح نیاز به قند دارند و وقتی تحت تاثیر دیابت نوع ۱ یا ۲ این قند نمی‌رسد، فرد مشکلات بدی را تجربه می‌کند. در مورد روزه داری و دیابت باید بدانید که گرسنگی و تشنگی طولانی مدت مشکلات زیادی برای فرد دیابتی دارد. چراکه بیماران دیابتی باید در فواصل منظم داروهای خاصی را مصرف، و در موارد شدید انسولین تزریق کنند و همچنین رعایت رژیم غذایی برای ایشان حائز اهمیت است.

  بیشتر بخوانید : عوارض عدم کنترل دیابت چیست؟

  افراد دیابتی نباید روزه بگیرند؟

  در مورد قند خون و روزه داری به طور کلی ممنوعیتی وجود ندارد. در مورد روزه و دیابت نوع 2 اگر مبتلا به دیابت هستید و قصد روزه گرفتن در ماه رمضان را دارید، پیش از هر چیز باید به پزشک مراجعه نمایید تا وضعیتتان مورد سنجش قرار گیرد. با توجه به شدت بیماری و داروهایی که مصرف می‌کنید، پزشک ممکن است توصیه‌هایی برایتان داشته باشد. روزه و دیابت نوع 2 در شرایطی ممنوعیت دارد که بیمار مجبور به تزریق انسولین باشد و خصوصا بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ با محدودیت‌های زیادی در مورد روزه داری و دیابت مواجه هستند.

  حتی اگر پزشک در بررسی اولیه، صلاحیت بیمار برای روزه گرفتن را تایید کند، بهتر است فرد برای بررسی دقیقتر، میزان قند خون را دو ساعت قبل و بعد از سحری و افطار اندازه‌گیری کند. اگر در این مواقع قند خون از ۳۵۰ mg/ dl  فراتر باشد، روزه و دیابت نوع 2 شرایط را برای فرد دشوار می‌کند و بیمار باید از روزه گرفتن مجدد اجتناب کند. توجه داشته باشید که روزه داری و دیابت افزون بر بیماران دیابتی نوع اول، برای بانوان باردار مبتلا به دیابت، افراد دارای دیابت کنترل نشده و بیماران دیابتی دارای مشکل قلبی و کلیوی ممنوع است.

  کنترل دیابت در ماه رمضان برای بیماران دیابتی
  هر ماده مغذی که وارد بدن ما می‌شود، برای تامین انرژی بدن باید هضم و تجزیه شده تا به اندام‌ها برسد.

  نکات مهم کنترل دیابت در ماه رمضان برای بیماران دیابتی

  جهت کنترل دیابت در ماه رمضان برای بیماران دیابتی، نکاتی وجود دارد که فرد باید به دقت آن‌ها را رعایت کند تا دچار عوارض خطرناک روزه داری و دیابت نشود.

  1. حدود یک تا دو ماه قبل از ماه رمضان فرد باید آزمایش خون و ارزیابی‌های لازم جهت سنجش گلیسمی، فشار خون و لیپیدها را انجام دهد.
  2. فرد باید به دقت به توصیه‌های پزشک در مورد رژیم غذایی و کنترل بیماری عمل کند.
  3. برای کنترل روزه داری و دیابت، اگر شرایط بیمار برای قند خون و روزه داری مساعد تشخیص داده شد، لازم است سنجش قند چند بار در روز انجام شود.
  4. در صورت حاد بودن شرایط، پرستار بیمار دیابتی در ماه رمضان باید توجه بیشتری به علائم بیمار در حین روزه داری داشته باشد.
  5. پرستار  در منزل بیمار دیابتی در ماه رمضان باید افطاری مناسب برای دیابتی ها را تهیه نماید تا قند خون به خوبی تنظیم شود و فرد دچار افت شدید یا افزایش ناگهانی قند نشود. منظور از افطاری مناسب برای دیابتی ها، تغذیه‌ای زیر نظر پزشک است که با مایعی ولرم مثل شیر یا چای شروع می‌شود و با منابع قند طبیعی (مثلا یک تا سه عدد خرما) ادامه می‌یابد.
  6. نکته مهم کنترل دیابت در ماه رمضان برای بیماران دیابتی (روزه و دیابت نوع 2) این است که افراد هرگاه احساس سرگیجه، لرز و افت شدید قند خون کردند، روزه خود را بشکنند و مواد غذایی و داروهای ضروری را مصرف نمایند تا قند خون و روزه داری تاثیر منفی بر سلامت نداشته باشند.
  7. فراموش نکنید که اگرچه روزه از فرائض مهم دینی است؛ اما در تعالیم دینی نیز قید شده بیماران مجاز هستند ماه مبارک را روزه نگیرند.

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان

  سایر مقالات مرتبط
  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان