جراحی اصلاح انواع بدشکلی مادرزادی یا حاصل از حوادث بر روی دست یا پا

جراحی بدشکلی مادرزادی پا و دست در نوزادان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  جراحی یک روش درمانی معمول است که  برای درمان ناهنجاریهای مادرزادی دست و پا  انجام می گیرد . جراحی اصلاحی بسیاری از این مشکلات را کاملا درمان می کند و ظاهر طبیعی و کارایی اندام را باز می  گرداند

  چسبندگی انگشتان دست یا پا

  چسبندگی انگشتان دست و پا عارضه ای است که در بعضی از نوزادان تازه متولد شده دیده می شود تقریبا از هر  3000 نوزاد یك  نوزاد با این عارضه متولد می شود  ، یك بیماری است كه در بدو تولد وجود دارد و در آن (انگشتان دست و پا) به هم می ریزند یا بهم می پیوندند. حدود نیمی از این موارد هم روی دست و هم روی پا تأثیر می گذارد. پسران ونژاد قفقازی بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

  جراحی اصلاحی مشکلات دست و پا
  جراحی تنها روش درمانی است و برای اصلاح کامل تغییر شکل ممکن است.

  جراحی تنها روش درمانی است و برای اصلاح کامل تغییر شکل ممکن است بیش از یک عمل جراحی لازم باشد. اکثر بیماران بعد از عمل جراحی چسبندگی انگشتان بهبود کامل می یابند و ظاهر انگشتان کاملا نرمال می شود.

  پرانگشتی

  پرانگشتی اشاره به تعداد زیاد انگشت دست و پا دارد این انگشتهای اضافه شاید شامل یک انگشت مینیاتوری  و یا انگشت با اندازه طبیعی باشد. این وجود تعداد اضافی انگشت  هنگام تولد بر روی یک دست یا پا یا گاهی اوقات هر دو مشاهده می شود . مانند عارضه چسبندگی انگشتان  ،پرانگشتی نیز  بیشتر در پسران و نژاد قفقازی دیده می شود. تقریباً از هر 1000 نوزاد یک نفر اتفاق می افتد.وجود دو انگشت شصت در یک دست بیشتر در آسیایی ها و بومیان آمریکا و نژاد قففازی دیده می شود

  جراحی تنها روش درمانی است و باید برای بهترین نتیجه باید قبل از یکسالگی برای پرستار کودک انجام شود. اکثر بیماران بعد از جراحی پرانگشتی ظاهر و عملکرد کاملاً نرمال پیدا می کنند.

   انگشتان منحنی Clinodactyly

  به انحنای جانبی انگشت یا پا کلینوداکتیلی گفته می شود. معمولاً روی انگشتان کوچک پا یا دست  تأثیر می گذارد. بیشتر افراد نیازی به درمان خمیدگی انگشتان  ندارند ، اما  در نوع شدید خمیدگی انگشتان  انجام جراحی اصلاحی می تواند بسیار سودمند باشد.

  کوتاهی انگشتان دست یا پا  Brachydactyly

  براكیداكتیلی نوعی بیماری مادرزادی است كه باعث کوتاهی استخوان در دست و یا پا می شود. این امر باعث می شود انگشتان دست و پا به طور نامتناسب کوچکتر شوند. ممکن است به صورت یک ناهنجاری منفرد رخ دهد یا با شرایط دیگری مانند چسبندگی انگشتان  همراه باشد.

  وقتی عملكرد دست تحت تأثیر قرار می گیرد ، از جراحی برای درمان کوتاهی انگشتان  استفاده می شود یا به دلایل زیبایی می تواند به صورت انتخابی استفاده شود.

  خمیدگی انگشت کوچک   (Camptodactyly)

  یک شرایط نادر که فقط حدود 1٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد ، کامپتوداکتلی وضعیتی است که انگشت پنجم به طور دائمی خم شده و قادر به صاف شدن  نیست. ممکن است در نتیجه تغییر شکل عضله یا استخوان ، سفت شدن پوست یا انقباض رباط ها یا تاندون ها رخ دهد. کمپلوداکتیلی فقط در انگشت کوچک  محدود نمی شود ، زیرا این شرایط می تواند بر روی هر انگشت  تأثیر بگذارد.

  کودکان می توانند با کامپتوداکتیلی متولد شوند یا ممکن است در طول زندگی ایجاد شوند. این وضعیت اغلب ارثی است. درمان کامپتوداکتیلی معمولاً حول درمان دستی انجام می شود تا انگشت راست شود. ممکن است از جراحی برای کمک به آزاد سازی یا جابجایی ساختارهایی مانند تاندون هایی که ممکن است در کشیدگی مفصل تداخل ایجاد کنند ، استفاده شود.

  پیشنهاد مقاله: پا درد و دلایل ایجاد کننده آن

  خمیدگی  کامل انگشتان

  انگشت ماشه ای وضعیتی است که یک یا چند تاندون دست را درگیر می کند و خم شدن انگشت  آسیب دیده را دشوار می کند. اگر تاندون متورم و ملتهب شود ، می تواند در تونلی که از آن عبور می کند “گیر کند” (غلاف تاندون). این  وضعیت غالباً دردناک ، انگشت به حالت خمیده قفل می شود   .

  برای درمان این بیماری از جراحی انگشت خمیده استفاده می شود. در حین جراحی ، تونل غلاف تاندون برش داده می شود تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و به راحتی تاندون گسترش یابد.

  خمیدگی مچ دست و پا

  دست یا پا چنبری یک نوع بدشکلی مادرزادی است . سندرم رشته های امینوتی در طی رشد جنین رخ می دهد ، و باعث نقایص مادرزادی می شود. اعتقاد بر این است که نوارهای آمنیوتیک رشته ای در رحم باعث می شوند که اندام ها ، یا سایر قسمت های جنین در رشته ها به دام بیفتند و  ممکن است باعث ایجاد چسبندگی انگشتان  ، خمیدگی مچ پا یا دست  ، ، شکاف لب و یا کام و همانژیوم شود.

  از آنجا که سندرم باند آمنیوتیک انواع مختلفی از ناهنجاری های دست و پا را ایجاد می کند ، درمان به شرایط خاصی بستگی خواهد داشت. از جراحی برای کمک به بهبود عملکرد و اصلاح مسائل زیبایی استفاده می شود.

  شکستگی

  جراحی ترمیمی دست و پا ممکن است برای شکستگی استخوان هایی که تغییر شکل داده اند، بدشکلی، ناپایدار یا درگیر مفصل هستند، انجام شود. برای کمک به ثبات ناحیه، ممکن است در حین جراحی، پیچ، صفحات فلزی یا پین به طور دائمی اضافه شود.

  آسیبهای له شدگی

  همانطور که از نام آن پیداست ، این آسیب از طریق فشار زیاد بر بدن ایجاد می شود. این اتفاق زمانی می افتد که دست کودک در در اتومبیل کوبیده شود یا در اثر سقوط جسم سنگینی روی پا باعث له شدگی شود یا بر اثر زمین خوردن اتفاق می افتد .

  جراحی انگشتان دست یا پا
  کیست های گانگلیون به صورت برجستگی در دست ها یا پاها ظاهر می شوند.

  درمان صدمات شدید له شدهگی  دست یا پا اغلب شامل جراحی برای از بین بردن فشار بر روی عضلات و اعصاب است ضمن اصلاح هرگونه بدشکلی ناشی از آسیب. برای جلوگیری از قطع عضو ، جراحی دست یا پا برای کاهش سندرم حاد محفظه از آسیب های له شدهگی  ضروری است.

  کیست های گانگلیون

  کیست های گانگلیون به صورت برجستگی در دست ها یا پاها ظاهر می شوند. آنها پر از مایع بی ضرری هستند و اغلب ، خود به خود از بین می روند. کیست های گانگلیون ممکن است ناخوشایند یا دردناک باشند و در فعالیت طبیعی اختلال ایجاد کنند.
  هنگامی که در عملکرد اختلال ایجاد کنند یا دردناک باشند، از جراحی برای درمان کیست گانگلیون استفاده می شود. برخی ممکن است به دلایل زیبایی این جراحی را انجام  دهند. کیست ها  در طی جراحی سرپایی برداشته می شود. خوشبختانه در بیشتر مواقع، کیست پس از انجام جراحی مجدداً بر نمی گردد.

  تومور

  تومورهای دست یا پا، چه بدخیم (سرطانی) و چه خوش خیم (غیر سرطانی)، می توانند در بالای پوست یا زیر آن در بافت نرم یا استخوان ایجاد شوند. کیست های گانگلیون نوعی تومور دست هستند و نسبتاً شایع هستند، مانند کیست های انسداد اپیدرم و تومور سلول غول پیکر تاندون در مچ دست.

  علائم تومور دست یا کیست شامل این موارد است

  درد در ناحیه آسیب دیده (اگرچه برخی از آنها دردناک نیستند)

  درد با حرکت بدتر می شود.

  تورم یا توده به تدریج یا به طور ناگهانی ظاهر می شود.

  توده ممکن است سخت یا نرم باشد.

  از دست دادن انعطاف پذیری مفصل.

  ضعف در انگشت یا مچ  دست.

  بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست.

  لیپوماها( تومورهای خوش خیم که از بافت چربی تشکیل شده اند و نرم هستند در زیر پوست یا عمیق تر بوجود می آیند ) و نوروم ها( رشد بیش از حد سلولهای عصلی بر اثر آسیب دیدگی ) نیز معمولاً دیده می شوند و به طور معمول خوش خیم هستند. درمان جراحی برای تومورهای دست یا پا برای بهبود علائم ناشی از تومور انجام  می شود، که ممکن است شامل بی حسی، باشد.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن کادری مجرب و کارآزموده و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به طور شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری