پا درد و دلایل ایجاد کننده آن

پا درد و دلایل ایجاد کننده آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  پا درد احساس ناراحتی در پا است که ناشی از اختلالات یا آسیب به هر یک از ساختارهای پا از جمله استخوان ها ، اعصاب ، عضلات ، رگ های خونی یا بافت همبند است. دلایل متعدد و مختلفی برای پا درد وجود دارد ، زیرا پا یک ساختار بسیار پیچیده است که از 26 استخوان و 33 مفصل به همراه 19 عضله و 107 رباط تشکیل شده است.

  از دلایل ایجاد پا درد ، می توان به شکستگی استخوان ها یا آسیب دیدگی رباط ها ، تاندون ها یا بافت نرم ، خار پاشنه ، ورم کف پا ، آرتروز و عفونت اشاره کرد برای کمک به اینکه پادردتان شدت نگیرد و به آرتروز تبدیل نشود میتوانید مقاله مربوط به آرتروز در سالمندان چیست وچگونه درمان می شود؟ را مطالعه کنید تا با علائم احتمالی این بیماری و پرستاری از سالمندان که با این مشکل مواجه هستند آشنا شوید .

  پا درد و ارتباط آن با سن
  پا درد و دلایلی که باعث ایجاد کردن این درد می شوند.

  بیماری های سیستمیک ، مانند نوروپاتی محیطی ناشی از دیابت(آسیب به اعصاب محیطی بر اثر دیابت) و بیماری شریانی محیطی (تصلب شرائین) گاهی اوقات می تواند منجر به پا درد شود.

  دلایل متداول پا درد

  در این مقاله به طور مختصر دلایل متداول پا درد را شرح می دهیم:

  پیچ خوردگی و کشیدگی یکی از دلایل ایجاد پادرد

  همه ما به کمی ورزش نیاز داریم . متاسفانه فعالیت بدنی بیش از حد می تواند بر کل بدن شما فشار وارد کند به طوری که در کل بدن احساس کوفتگی داشته باشید به ویژه پا درد .

  اگر چه به طور معمول بیماران این نوع پا درد را جدی نمی گیرند و خیلی ساده از آن عبور می کنند و تصور می کنند که حتما یک مشکل جزی است و زود برطرف می شود.

  ولی حقیقت این است که ممکن است کشیدگی یا پیچ خوردگی باشد . زمانی که رباطها ، عضلات و تاندونها بیش از حد کشیده می شوند این اتفاق می افتد .

  این دردها همیشه خوش خیم نیستند و در صورت بی توجهی می تواند مشکل آفرین باشند . برای این نوع پا درد درمانهای ساده ای پیشنهاد می شود

  • استراحت
  • یخ
  • کمپرس موضع
  • بالا نگه داشتن پاها

  این چهار عمل ساده می تواند طی یک هفته قدرت عضلات و تاندونهای شما را بازیابی کند البته به شرط اینکه آسیب ساده باشد .

  رشد ناخن پا در داخل گوشت انگشت

  زمانی که گوشه های ناخن در داخل پوست مجاور رشد می کند جدا از ظاهر بدی که ایجاد می کند می تواند باعث پا درد شود

  این درد می تواند فقط در حد احساس ناراحتی در انگشت پا تا احساس شدید پا درد ، قرمزی و حساسیت و خونریزی باشد .

  این امر به دلیل کوتاه کردن نادرست ناخنها ، داشتن وضعیت بد بدنی ، یا مثلا دویدن طولانی مدت که باعث فشار شدید به انگشتهای پا می شود بوجود می آید .

  پا درد و مشکلات مربوط به ناخن پا

  آرتریت روماتویید

  آرتریت روماتویید در میان افراد مسن شایع است . این اختلال التهابی مزمن باعث می شود مفاصل انگشت شما سفت ، متورم و حساس شود . در ابتدا این درد جزیی است اما در صورت عدم درمان می تواند منجرب به پا درد آزار دهنده ای شود زیرا مفاصل را درگیر می کند برای پیشگیری از شدت گرفتن درد مفاصل و تبدیل آن به آرتروز میتوانید مقاله مربوط به درد مفصل را مطالعه کنید .

  آیا شما سابقه خانوادگی آرتریت روماتویید دارید ؟ اگر پاسخ مثبت است پس بلافاصله به یک متخصص روماتولوژی مراجعه کنید .

  در این مواقع استفاده از مسکنها باعث می شود که شما به علت آرام شدن موقتی به دنبال علت اصلی درد نروید ، در حقیقت مسکن شما را گمراه می کند !

  استفاده از مسکن به عنوان یک راه حل طولانی مدت اشتباه است . درد نشانه وجود مشکل است به دنبال حل مشکل باشید .

  تاندینیت Tendinitis التهاب یا تحریک تاندون

  وقتی تارهای رشته ای ضخیمی که عضله را به استخوان متصل می کنند دچار تورم شوند این مشکل بوجود می آید . این وضعیت باعث درد و حساسیت در خارج از مفصل می شود .

  تاندینیت بیشتر در شانه ها ، آرنج ها ، مچ ها ، زانوها و پاشنه پا دیده می شود . زمانیکه پا دچار مشکل تاندینیت می شود انعطاف عضلات پایین آمده و انجام هر حرکت ساده ای می تواند پادرد شدیدی ایجاد کند .

  برای تسکین پا درد ممکن است که به یک جفت کفش جدید نیاز داشته باشید ، یا اینکه از کفی طبی استفاده کنید . کفشی را انتخاب کنید که مطمئن هستید اندازه پای شما است ، باید احساس راحتی داشته باشید . در هزینه خرید کفش صرفه جویی نکنید ، پا قلب دوم شما است با خرید کفش مناسب می توانید جلوی خیلی از مشکلات جدی را بگیرید .

  صافی کف پا

  کف پا به شکل طبیعی دارای قوس است به این ترتیب وقتی ما ایستاده ایم کف پا با زمین تماس ندارد . در بعضی افراد این قوس در زمان کودکی شکل نمی گیرد و کف پا کاملا صاف و در تماس با زمین است ، البته در مواردی افزایش سن نیز می تواند باعث صافی کف پا باشد .

  صافی کفی پا به طور معمول عارضه ای بدون درد است . اما د رمواردی می تواند باعث پادرد شود زیرا این وضعیت می تواند مشکلاتی در مچ پا و زانو ایجاد کند (مخصوصا هنگام ورزش) .

  پا درد و ارتباط آن مشکلات ساختاری پا

  نقرس (Gout)

  نقرس یک نوع دیگری از آرتروز محسوب می شود . زمانی اتفاق می افتد که بدن فاقد آنزیم برای هضم اسید اوریک موجود در گوشت و غذاهای دریای باشد .

  در این بیماری بلورهای سخت شده اسید اوریک به سردترین قسمت بدن شما (مفصل انگشت شصت) هجوم برده و باعث می شود که بیمار در این مفصل احساس گرما و تورم و حساسیت بیش از حد داشته باشد، دراین شرایط معمولا محل مفصل قرمز به نظر می رسد .

  در صورت عدم کنترل ، نقرس می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. برای کنترل بیماری شما حتما باید با یک متخصص پادرد و یا متخصص داخلی تماس بگیرید .

  میخچه و پینه

  میخچه و پینه ، لکه های ضخیم و سخت روی پاهای شما است اگر پای شما میخچه یا پینه داشته باشد هنگامی که راه می روید احساس پادرد خواهید داشت .

  این مشکل معمولا به دلیل ساییدگی زیاد ، مانند پوشیدن کفش های بسیار تنگ یا فشار زیاد بر روی پا در هنگام ایستادن طولانی مدت یا ورزش (دویدن) ایجاد می شود .

  میخچه و پینه معمولا در پاشنه پا ایجاد می شوند .البته گاهی روی انگشتها هم ظاهر می شوند .

  مراقبت و پیشگیری از ابتلا به پادرد

  پیشتر اشاره کردیم که پا قلب دوم ما است و همانند قلب نیاز به توجه و مراقبت دارد

  ما روزانه ٥٠٠٠ قدم بر می داریم ، در هر قدمی که بر می داریم پاها باید وزن بدن را تحمل کنند . هر روز پاها را داخل کفش می کنیم و برای مدت طولانی  روی آنها می ایستیم .

  این پاهای زحمت کش کمی بیشتر از آنچه شما احتمالا به آنها می دهید سزاوار توجه هستند .

  هر روز پا را از نظر بریدگی ، زخم ، تورم و آلودگی ناخنها بررسی کنید ، این عمل زمانیکه شما مبتلا به دیابت هستید بسیار اهمیت دارد پا ها را هر روز با آب گرم بشویید به ویژه اگر مدت طولانی کفش پوشیده اید .

  پا درد و راههای کنترل آن

  حتما پا را با لوسیون مناسب یا کرم ، مرطوب کنید . البته بین انگشهای پا نباید مرطوب بماند زیرا ممکن است باعث عفونت شود .

  ناخن های خود را با دقت کوتاه کنید و دقت داشته باشید که لبه ناخن تیز نباشد با استفاده از سوهان ناخن لبه ناخنها را صاف کنید تا از برگشتن به داخل پوست پا جلوگیری شود

  برای پیشگیری از میخچه می توانید جوراب ضخیم بپوشید تا از ساییدگی پوست پا پیشگیری کنید .

  هنگامیکه در حمام هستید از سنگ پا برای ماساژ محل استفاده کنید. اگر دیابت دارید این موضوع را مدنظر داشته باشید که سنگ پا می تواند باعث خراشیدگی پا و ایجاد زخم شود پس با ملایمت از آن استفاده کنید .

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن کادری مجرب و حرفه ای به صورت بیست و چهار ساعت آماده ارایه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل در خدمت شما عزیزان است.

  منابع: themommabird.com

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری