درخواست پرستار | مشاوره رایگان

با اختلال پاگوفاژی یا تمایل اجباری به خوردن یخ آشنا شوید

علل.پاگوفاژی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  پاگوفاژی یا تمایل اجباری به خوردن یخ نوعی احتلال است که ممکن است زمینه جسمی یا روانی داشته باشد. در روزهای گرم تابستان هیچ چیزی به اندازه نوشیدن یک لیوان آب یخ شاداب کننده نیست. تکه های یخ ذوب شده کوچکی که در انتهای لیوان به صدا در می‌آیند می توانند شما را خنک کنند و تشنگی شما را رفع کنند. و هنگامی که بیمار هستید و یا مراقبت از بیمار را انجام می‌دهید، مکیدن تکه های یخ می تواند خشکی دهان را بدون ایجاد حالت تهوع تسکین دهد.

  اما جویدن تکه های یخ سخت برای سلامتی مضر است؟

  خوردن تکه های یخ ممکن است یکی از فعالیت های مورد علاقه سگ شما باشد، اما برای شما می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد.

  علایم.پاگوفاژی
  اما جویدن تکه‌های یخ می‌تواند برای سلامتی مضر باشد؟

  Pagophagia نام بیماری پزشکی است که به معنای یخ خوردن اجباری است. میل به خوردن یخ می‌تواند نشانه کمبود تغذیه ای یا مشکل اختلال در خوردن باشد. حتی ممکن است به کیفیت زندگی فرد آسیب برساند.

  جویدن یخ همچنین می تواند منجر به مشکلات دندانی مانند از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی دندان شود.

  علت پاگوفاژی

  شرایط متعددی می‌تواند باعث شود افراد هوس خوردن یخ را داشته باشند آن‌ها عبارتند از:

  1. نارسایی کمبود آهن
  2. پیکا

  از مهم‌ترین علل‌ها برای کسانی که تمایل به خوردن یخ و وجود این اختلال دارند را می‌توان نام برد.در ادامه به صورت اجمالی به آن خواهیم پرداخت.

  پیشنهاد مقاله : اختلال وسواسی جبری چیست و چگونه درمان می شود؟

  1. نارسایی کمبود آهن

  یخ خوردن اجباری اغلب با نوعی کم خونی شایع به نام کم خونی فقر آهن همراه است. کم خونی زمانی رخ می‌دهد که خون گلبول های قرمز سالم و کافی نداشته باشد. وظیفه گلبول های قرمز حمل اکسیژن در سراسر بافت های بدن است. بدون آن اکسیژن، ممکن است احساس خستگی و تنگی نفس کنید. افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن، مقدارآهن کافی در خون خود ندارند. آهن برای ساخت گلبول های قرمز سالم ضروری است. بدون آن، گلبول های قرمز خون نمی‌توانند اکسیژن را آنطور که باید حمل کنند.

  برخی از محققان بر این باورند که جویدن یخ در افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن اثری را ایجاد می‌کند که خون بیشتری را به سمت مغز می‌فرستد. خون بیشتر در مغز به معنای اکسیژن بیشتر در مغز است. از آنجایی که مغز به کمبود اکسیژن عادت کرده است، این افزایش اکسیژن ممکن است به افزایش هوشیاری و وضوح فکر منجر شود.

  محققان به یک مطالعه کوچک اشاره کردند که در آن شرکت کنندگان قبل و بعد از خوردن یخ تحت یک آزمایش قرار گرفتند.
  شرکت کنندگان مبتلا به کم خونی پس از خوردن یخ به طور قابل توجهی بهتر عمل کردند. شرکت کنندگان سالم تحت تأثیر قرار نگرفتند.

  2. پیکا

  پیکا یک اختلال خوردن است که در آن افراد به طور اجباری یک یا چند ماده غیرخوراکی مانند یخ، خاک رس، کاغذ، خاکستر یا خاک می‌خورند. Pagophagia زیرگونه ای از پیکا است. این وضعیت شامل خوردن اجباری یخ، برف یا آب یخ است.

  اختلال.پیکا
  پیکا یک اختلال خوردن است که در آن افراد یک ماده غیرخوراکی می‌خورند.

  افراد مبتلا به پیکا به دلیل یک اختلال فیزیکی مانند کم خونی مجبور به خوردن یخ نیستند. در عوض، این یک اختلال روانی است. پیکا اغلب در کنار سایر بیماری های روانپزشکی و ناتوانی های ذهنی رخ می‌دهد. همچنین می تواند در دوران بارداری ایجاد شود.

  تشخیص پاگوفاژی

  اگر بیش از یک ماه است که هوس کرده اید و به طور اجباری یخ می‌خورید، به پزشک مراجعه کنید. اگر باردار هستید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید تا آزمایش خون انجام شود. کمبود ویتامین و مواد معدنی در دوران بارداری می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. با مراجعه به پزشک خانواده و توضیح علائم شروع کنید. اگر تا به حال هوس خوردن هر چیز غیرعادی دیگری غیر از یخ داشته اید، حتما به پزشک اطلاع دهید.

  پزشک احتمالاً آزمایشاتی را روی خون انجام می دهد تا احتمال کمبود آهن را بررسی کند. اگر آزمایش خون فرد حاکی از کم خونی باشد، ممکن است پزشک آزمایش های بیشتری را برای یافتن علت زمینه ای کم خونی مانند خونریزی بیش از حد انجام دهد.

  آیا میل به یخ می‌تواند باعث ایجاد مشکلات و بیماری‌های دیگری شود؟

  اگر هوس شدید به خوردن یخ دارید، ممکن است در نهایت خیلی بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید غذا بخورید. افراد مبتلا به پاگوفاژی می‌توانند هر روز چندین سینی یا کیسه یخ بخورند.

  1. مشکلات دندانی
  2. عوارض ناشی از کم خونی
  3. عوارض ناشی از پیکا

  در ادامه به توضیح کامل‌تری از این موارد می‌پردازیم.

  1. مشکلات دندانی

  دندان های فردی که پاگوفاژی دارد، ممکن است به دلیل سایش و پارگی ناشی از خوردن یخ دچار فرسایش و شکستگی شود و در طول زمان مینای دندان از بین خواهد رفت .

  مینای دندان قوی ترین قسمت دندان است. بیرونی ترین لایه هر دندان را تشکیل می‌دهد و از لایه های داخلی در برابر پوسیدگی و آسیب محافظت می‌کند.
  زمانی که مینای دندان فرسایش می‌یابد، دندان‌ها به مواد سرد و گرم بسیار حساس می‌شوند. خطر پوسیدگی نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

  2. عوارض ناشی از کم خونی

  اگر کم خونی ناشی از فقر آهن درمان نشود، می‌تواند شدیدتر شود و منجر به بروز چندین مشکل در سلامتی شود، از جمله:

  مشکلات قلبی، از جمله بزرگ شدن قلب و نارسایی قلبی
  مشکلات دوران بارداری، از جمله زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد
  اختلالات در رشد جسمانی در نوزادان و کودکان

  3. عوارض ناشی از پیکا

  پیکا یک وضعیت بسیار خطرناک است. می‌تواند منجر به عوارض مختلفی شود که بسیاری از آنها فوریت های پزشکی هستند.
  در حالی که خوردن یخ به بدن آسیب داخلی وارد نمی‌کند، سایر اقلام غیرخوراکی می‌توانند به بدن آسیب وارد کنند. اگر شخصی دچار پاگوفاژی یا Pagophagia باشد، ممکن است مجبور شود مواد دیگری را نیز بخورد.

  بسته به آنچه فرد در اثر پیکا می‌خورد، ممکن است دچار مشکلات زیر شود مانند:

  • مشکلات روده
  • انسداد روده
  • روده سوراخ شده (پاره شده).
  • مسمومیت
  • عفونت ها
  • خفگی

  موارد گفته شده مهم‌ترین عوامل می‌باشند.

  پاگوفاژی یا هوس یخ چگونه درمان می‌شود؟

  اگر میل شدید به خوردن یخ دارید، باید دلیل آن را بیابید. اگر کم خونی فقر آهن دارید، مکمل های آهن باید فوراً سبب برطرف شدن این مشکل شود.

  اگر نوعی پیکا دارید، درمان ممکن است کمی پیچیده تر باشد. گفتگو با مشاور و روانپزشک ممکن است مفید باشد، به ویژه هنگامی که با داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد اضطراب ترکیب شود.

  اگر فرد به دلیل پیکا دچار درد در فک یا دندان شده باشد لازم است توسط دندانپزشک معاینه شود. یک متخصص ممکن است به فرد کمک کنند تا از آسیب جدی به دندان ها و فک خود جلوگیری نماید.

  درمان.پاگوفاژی
  پاگوفاژی یا هوس یخ چگونه درمان می‌شود؟

  جویدن اجباری یخ می‌تواند منجر به عوارض مختلفی در فرد شود. همچنین ممکن است در زندگی او در مدرسه، محل کار یا خانه اختلال ایجاد کند.

  لازم است فرد توسط پزشک متخصص مورد معاینه و بررسی قرار گیرد تا دلیل تمایل به خوردن یخ مشخص شود. یک آزمایش خون ساده ممکن است به او کمک کند تا علت هوس خود را بفهمد و درمان را شروع کند.

  سخن پایانی

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

  سوالات متداول

   1. اختلال پاگوفاژی چیست؟

  Pagophagia نام بیماری پزشکی است که به معنای یخ خوردن اجباری است. میل به خوردن یخ می تواند نشانه کمبود تغذیه ای یا مشکل اختلال در خوردن باشد. حتی ممکن است به کیفیت زندگی فرد آسیب برساند.

   2. فقر آهن در بدن افراد چه تاثیری خواهد گذاشت؟

  افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن ، مقدارآهن کافی در خون خود ندارند. آهن برای ساخت گلبول های قرمز سالم ضروری است. بدون آن، گلبول های قرمز خون نمی توانند اکسیژن را آنطور که باید حمل کنند.

   3. اختلال پیکا چیست؟

  پیکا یک اختلال خوردن است که در آن افراد به طور اجباری یک یا چند ماده غیرخوراکی مانند یخ، خاک رس، کاغذ، خاکستر یا خاک می خورند. Pagophagia زیرگونه ای از پیکا است. این وضعیت شامل خوردن اجباری یخ، برف یا آب یخ است.

   4. آیا جویدن یخ خطرناک است؟

  جویدن اجباری یخ می‌تواند منجر به عوارض مختلفی در فرد شود. هم‌چنین ممکن است در زندگی او در مدرسه، محل کار یا خانه اختلال ایجاد کند.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان