پرستار سالمند, مقالات علمی

اقدامات ضروری در هنگام شروع “حمله ام اس” چیست؟

تعریف حمله ام اس  MS Flare یا عود بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) عبارت است از ظهور یک علامت جدید از ام اس ، یا عود یک علامت قدیمی بیماری ام اس ، که بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد. معمولا شایع ترین علل عود بیماری شامل خستگی ، استرس ، عفونت ، یا قرار گرفتن در معرض حرارت است.

شروع حمله ام اس
اقدامات ضروری در هنگام شروع “حمله ام اس” چیست؟

علاوه بر این ، برای تشخیص درست یک حمله ام اس ، عود بیماری باید حداقل ۳۰ روز پس از هرگونه حمله قبلی رخ دهد. یعنی فاصله بین دو حمله باید حداقل سی روز باشد .

اگر دچار حمله بیماری ام اس شده اید ، بهتر است سریعاً به دنبال دریافت مراقبت های پزشکی باشید. اما گاهی اوقات مشخص نیست که آیا احساس می کنید که دچار حمله ام اس شده اید یا ممکن است این نشانه ها به دلیل مشکل دیگری باشد .

بدتر شدن موقت علائم MS اغلب در اثر گرما ، یا استرس جسمی یا مشکلات احساسی ایجاد می شود.

بنابراین اقدامات لازم در صورت مشاهده علایم حمله ام اس چیست ؟

متخصصان این بیماری در این زمینه توصیه هایی ارائه داده اند که بر شرح زیر می باشد :

سوال – آیا باید ۲۴ ساعت منتظر بمانم تا مطمئن شوم که مبتلا به بیماری ام اس واقعی هستم؟

لازم نیست. اگر فرد مبتلا به ام اس دچار مشکل عصبی جدیدی شود که شدید باشد ، عملکرد او را تحت تأثیر قرار دهد یا نگرانی قابل توجهی ایجاد کند ، متخصصان همیشه توصیه می کنند که بیمار در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرید.

در این شرایط پزشک مجموعه ای از سوالات مهم را از بیمار می پرسد که به او کمک می کند که تشخیص دهد که بیمار باید فورا به مطب مراجعه نماید یا منتظر علایم دیگر بماند یا در صورت لزوم به اورژانس بیمارستان ارجاع گردد .

همواره به بیماران توصیه می گردد که هرگز سعی نکنند شخصا علایم حمله را تشخیص دهند. وقتی شخصی سعی می کند خود علایم بروز بیماری را شناسایی نماید ، ممکن است عود یا سایر مسائل جدی نادیده گرفته شود.

علاوه بر این ، اگر علائم حمله ام اس را تا زمان ملاقات دوره ای با پزشک گزارش ندهید ( سه تا چهار ماه) ، این فرصت را از دست می دهید که در مورد امکان تغییر روش درمان ام اس زودتر تصمیم گرفته و اقدام شود .

همچنین این فرصت را از دست می دهید که با درمان توانبخشی یا دارودرمانی سریع تر علایم تشدید این بیماری کنترل شود .

آیا در هنگام عود بیماری باید به اورژانس مراجعه کنید ؟

معمولاً پاسخ منفی است ، اما اگر مشکلات خاصی مشاهده می گردد لازم است به اورژانس مراجعه گردد . عوارضی مانند شروع یا بدتر شدن علائم عصبی که بر عملکرد جسمی یا شناختی (تفکر) تأثیر می گذارد ، باعث درد شدید می شود یا نشان دهنده سکته مغزی است (مانند ناتوانی ناگهانی برای حرکت صورت ، بازو یا پا) همگی هشدار دهنده هستند و لازم است به اورژانس مراجعه گردد .

 

اگر بیمار علاوه بر بیماری ام اس بیماریهای دیگری مانند دیابت ، فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، چاقی ، وابستگی به تنباکو یا الکل ، بیماری قلبی یا سابقه حمله ایسکمیک گذرا (TIA) یا سکته مغزی داشته باشد ، شروع ناگهانی یک علامت عصبی جدید می تواند سکته مغزی را نشان دهد.

 

در صورت مشاهده علایم سکته مغزی لازم است سریعا با اوژانس تماس بگیرید .

تشخیص حمله ام اس
اقدامات ضروری در هنگام شروع “حمله ام اس” چیست؟

اگر فردی متوجه می شود که دچار حمله بیماری ام اس شده است ، اولین کاری که باید انجام دهد چیست ! و به چه مرجعی باید در مورد عود بیماری اطلاع رسانی نماید ؟

بسته به علائم بیماری ، باید افرادی که می توانند برای برطرف کردن نیازهای فوری فرد به او کمک کنند در جریان این مشکل قرار گیرند به عنوان مثال : پرستار کودک برای مراقبت از فرزندان ، اطلاع رسانی به محل کار برای هماهنگی امورکاری و برنامه ریزی برای جایگزین کردن شخصی دیگر برای حمل و نقل و رانندگی در مواقع مورد نیاز .

 

اطلاع دادن به کارفرمای خود در مورد عود MS ممکن است یک تصمیم بسیار شخصی باشد. با این حال ، توصیه می شود افرادی که با بیماری ام اس زندگی می کنند قبل از قرار گیری در موقعیت اورژانس در این مورد با کارفرمای خود هماهنگی لازم را انجام دهند تا اگر به دلیل بیماری ام اس به مرخصی نیاز است ، دیگر نگران نباشید.

 

در صورتی که فرد بیمار به طور ناگهانی نتواند فعالیتهای عادی خود را انجام دهد ، چه شماره هایی را باید در اختیار داشته باشد؟

فرد بیمار باید اطلاعات تماس این افراد را در تلفن همراه خود ثبت نماید تا در هنگام نیاز با آنها تماس بگیرد
پزشک
دوستان نزدیک و اعضای خانواده که بیمار به آنها اعتماد دارد و برای کمک به بیمار در دسترس باشد

داروی حمله ام اس
اقدامات ضروری در هنگام شروع “حمله ام اس” چیست؟

داروخانه ای که فرد داروهای خود را از آن دریافت می کند.

در صورت بروز حمله ام اس چه داروهای بدون نسخه ای باید در دست بیمار باشد ؟

همیشه مهم است که بیمار به اندازه کافی آب بنوشد و هیدراته بماند و لازم است مطمئن شوید که داروهای تجویزی را به موقع مصرف می نماید .

فراتر از آن ، بهترین کار این است که با پزشک خود تماس بگیرد ، که در صورت لزوم ، بر اساس علائم ، داروهای دیگری را تجویز نماید .

اگر علائم MS در هنگام قرار گرفتن در معرض گرما بدتر شد ، با ماندن در محیطی با تهویه مطبوع و استفاده از حوله های خنک کننده برای تسریع خنک شدن اقدام نمایید .

اگر فرد احساس می کند که دچار حمله شده است آیا باید دمای بدن خود را اندازه گیری کند ؟

افزایش دمای بدن ممکن است نشان دهنده عفونت باشد که می تواند منجر به تشدید علایم شود – و همچنین می تواند دلیلی برای مراجعه به پزشک برای درمان عفونت باشد.

اگر بیمار علائمی را تجربه می کند که نشان دهنده بیماری مانند سرفه ، سرماخوردگی ، آنفولانزا ، عفونت سینوسی یا ادرار است لازم است سریعا به پزشک مراجعه نماید.

در عفونت دستگاه تنفسی (UTI) ، اندازه گیری درجه حرارت ایده خوبی است. پزشک ممکن است از بیمار بپرسد که آیا تب دارد یا خیر

با این حال ، اگر دماسنج ندارید ، مهم است که در مورد عود بیماری احتمالی MS با پزشک خود تماس بگیرید

تغذیه در حمله ام اس
اقدامات ضروری در هنگام شروع “حمله ام اس” چیست؟

آیا نکته مهم دیگری وجود دارد که بیمار باید به خاطر داشته باشد ؟

از عود بیماری ام اس خجالت نکشید. علیرغم تمام تلاش هایی که پزشک و بیمار انجام می دهند ممکن است همچنان حملات ام اس عودکننده اتفاق بیفتد .

به یاد داشته باشید که بیماری ام اس یک بیماری غیرقابل پیش بینی است. تمام تلاش خود را برای پیروی از رژیم غذایی مغذی ، ورزش ، هیدراته ماندن ، یافتن راه هایی برای مدیریت استرس و خواب کافی انجام دهید.

همچنین به طور به طور منظم ب جلسات دوره ای پزشک عصب شناس مراجعه نمایید . همچنین عضویت در یک گروه مشاوره مبتلایان به بیماری ام اس می تواند در روحیه بیمار و روند درمان بیماری تاثیرات مثبتی بگذارد .

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۱ از ۵
از مجموع ۱۶ رای

(2) نظرات

  • نگهداری از سالمند مبتلا به ام اس در منزل – خبر خوان سلامت ۹:۲۰:۱۱ ق٫ظ ۲۹ مهر, ۱۴۰۰

    […] از سالمند  انجام خواهند داد.این روزها آمار مبتلایان به بیماری ام اس بیشتر شده است و متاسفانه علاوه بر سالمندان قشر جوان هم […]

    • user 5 ۹:۲۰:۱۱ ق٫ظ ۲۹ مهر, ۱۴۰۰

      سلام بله

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button