نکات مهم مراقبت از پگ معده peg

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  تصور کنید برای دو هفته توان خوردن غذا را نداشته باشید، چه اتفاقی می‌افتد؟ ضعف شدید و در بعضی از افراد نرسیدن موادغذایی به بدن برای این مدت، باعث بی‌هوشی یا مرگ نیز می‌شود. حال فرض کنید شخصی در اثر آسیب شدید در تصادف، سکته مغزی یا اختلالات مادرزادی توان خوردن غذا را از دست داده باشد. بنابراین زمانی که بیمار قدرت بلع خود را از دست داده باشد نیاز است با عمل جراحی و کارگذاشتن تجهیزات پزشکی این کار انجام شود. در چنین شرایطی برای ورود مواد غذایی به بدن بیمارانی که قدرت بلع ندارند، از لوله پگ استفاده می‌شود. این لوله ممکن است برای چند روز یا چند ماه در معده بیمار باقی بماند. بنابراین آشنایی با روش‌های مراقبت از پگ معده peg اهمیت زیادی برای سلامت بیمار و راحتی او در طول درمانش دارد. ما در این مقاله ازسفیر آرامش می‌خواهیم در مورد روش‌های مراقبت از پگ معده صحبت کنیم. اگر این دستگاه برای بیمارتان تجویز شده یا مسئولیت پرستاری از چنین بیماری را برعهده دارید، باید با مراقبت از پگ معده peg آشنا باشید.

  Peg معده چیست؟

  پگ Peg معده چیست؟
  پگ یا بریس معده، برای باز کردن مسیر معده در بیماران با مشکل بلع درون معده قرار داده می‌شود.

  پیش از آن که نکات مهم در مراقبت از پک معده را برای شما بیان کنیم، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که پگ peg معده چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پگ یا بریس معده، یکی از تجهیزات پزشکی درمانی است که برای باز کردن مسیر معده در بیماران با مشکل بلع درون معده قرار داده می‌شود. در واقع بریس معده، تنها راه برای رساندن غذا، داروها، نوشیدنی و مکمل‌ها به طور مستقیم به درون معده است. اجزای سازنده این دستگاه عبارتند از آداپتور، سپر نگهدارنده، سپر داخلی، نوک قارچی کاتتر و کلمپ.

  نکات مهم در مراقبت از پگ معده

  همان‌طور که گفتیم در مواردی که بیمار قدرت بلع خود را از دست می‌دهد برای این که بتواند تغذیه کند، پزشک از پگ معده برای او استفاده می‌کند. البته برخی اختلالات مثل اختلالات مادرزادی، تصادفات رانندگی یا برخی بیماری‌ها مانند سکته مغزی باعث از دست دادن قدرت بلع به صورت موقت یا دائمی می‌شود. در چنین شرایطی یک لوله به اسم پگ با انجام جراحی درون معده قرار می‌گیرد تا مواد غذایی از طریق آن وارد بدن انسان شود.

  پس از این که این لوله داخل معده بیمار قرار داده شد، نیاز به مراقبت و رعایت نکاتی دارد. از جمله نکات مهم در مراقبت از پک معده می‌توان به رعایت بهداشت پس از بازکردن پانسمان اولیه و مراقبت از شکستن یا جا به ا شدن لوله اشاره کرد. از طرفی طول عمر مفید لوله پگ در حدود 10 ماه تا  یک سال است. بنابراین اگر دوره درمان بیمار بیش از یک سال طول بکشد، پزشک بدون انجام عمل جراحی جدید، به تعویض پگ اقدام می‌کند. در ادامه برخی از مهم‌ترین روش‌های مراقبت از پگ معده peg را بیان خواهیم کرد:

  خود مراقبتی از پگ معده

  تا اینجا با بریس یا پگ معده آشنا شده و نکات مهم در مراقبت از پگ معده peg را بررسی کردیم. سوالی که در این بخش می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم این است که آیا اصولا این بیماران امکان خود مراقبتی از پک معده را دارند؟ در پاسخ به این سوال، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که پگ معده برای چه بیمارانی استفاده می‌شود؟ همانطور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم به طور کلی بیمارانی که قدرت بلع خود را به طور موقت یا دائمی از دست داده‌اند، کاندید جراحی این دستگاه هستند. علاوه بر این افرادی که مدت طولانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری هستند، قدرت بلع خود را از دست می‌دهند. همچنین کودکان مبتلا به بیماری فلج اطفال، بیماران مراحل پایانی بیماری‌های آلزایمر، پارکینسون، ALS و MS هستند نیز می‌توانند کاندید انجام چنین عملی باشند.

  مواردی که بیان کردیم، برای ادامه حیات خود نیاز به عمل جراحی پگ معده دارند. چنین افرادی در شرایطی نیستند که امکان خود مراقبتی از پک معده داشته باشند. علاوه بر این در صورت بروز مشکل در لوله پگ، مثل شکستن، از جا در آمدن و …، به تنهایی قادر به مراقبت و حفظ جان خود نیستند. بنابراین نیاز است که یک شخص به عنوان پرستار در کنار این افراد حضور داشته باشد.

  عوارض گذاشتن پگ معده

  هر عمل جراحی با عوارض خاصی همراه است ولی تا به حال موردی به عنوان عوارض گذاشتن پگ معده گزارش نشده است. عمل جراحی گذاشتن لوله پگ نیز مانند هر عمل دیگری عوارض‌های جانبی خود را دارد. برخی از عوارض جزئی جراحی پگ معده عبارتند از:

  • درد در محل قرار گرفتن لوله
  • نشت و خروج محتویات از کنار لوله که در برخی موارد مشاهده شده که لوله از محل خودش خارج می‌شود.
  • عفونت محل قرار گرفتن لوله که در اثر عدم مراقبت صحیح پس از جراحی پگ معده اتفاق می‌افتد.
  • سوراخ شدن و خونریزی روده که در حین جراجی گذاشتن لوله ممکن است اتفاق بیفتد.

  کلام پایانی

  در این مقاله سایت سفیر در مورد مراقبت از پگ معده peg، بیماران کاندید این عمل جراحی و عوارض آن صحبت کردیم. همچنین گفتیم، آسیب‌های این دستگاه سلامت بیماران را تهدید کرده و باید تحت مراقبت ویژه‌ای قرار بگیرند. بهترین راه برای مراقبت بیماران دارای پگ معده، این است که یک پرستار حرفه‌ای برای انجام مراقبت‌های درمانی او استخدام کنید. پرستاران مرکز پرستاری سفیر آرامش، دوره‌های لازم برای مراقبت از پگ معده peg در بیماران با شرایط مختلف را گذرانده و تجربه کافی را در این زمینه دارند. برای اطلاع از شرایط اعزام پرستار بیمار در منزل و مراقبت از بیماران با پگ معده، با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید.

  سوالات متداول

  Peg معده چیست؟

  پگ یا بریس معده، یکی از تجهیزات پزشکی درمانی است که برای باز کردن مسیر معده در بیماران با مشکل بلع درون معده قرار داده می‌شود. در واقع بریس معده، تنها راه برای رساندن غذا، داروها، نوشیدنی و مکمل‌ها به طور مستقیم به درون معده است.

  چه نکاتی از مراقبت از پگ معده مهم است؟

  اختلالات مثل اختلالات مادرزادی، تصادفات رانندگی یا برخی بیماری‌ها مانند سکته مغزی باعث از دست دادن قدرت بلع به صورت موقت یا دائمی می‌شود. در چنین شرایطی یک لوله به اسم پگ با انجام جراحی درون معده قرار می‌گیرد تا مواد غذایی از طریق آن وارد بدن انسان شود.

  خود مراقبتی از پک معده چیست؟

  به طور کلی بیمارانی که قدرت بلع خود را به طور موقت یا دائمی از دست داده‌اند، کاندید جراحی این دستگاه هستند. علاوه بر این افرادی که مدت طولانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری هستند، قدرت بلع خود را از دست می‌دهند.

  گذاشتن پگ معده چه عوارضی دارد؟

  از جمله عوارض آن می‌توان به درد در محل قرار گرفتن لوله، نشت و خروج محتویات از کنار لوله که در برخی موارد مشاهده شده که لوله از محل خودش خارج می‌شود، عفونت محل قرار گرفتن لوله که در اثر عدم مراقبت صحیح پس از جراحی پگ معده اتفاق می‌افتد و سوراخ شدن و خونریزی روده که در حین جراجی گذاشتن لوله ممکن است اتفاق بیافتذ، اشاره کرد.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  2 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری