تاثیرات یوگا بر بهبود سلامت روح و جسم کودکان

کلاس یوگا در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  در سالهای اخیر یوگا در کودکان برای همگان کاملاً شناخته شده است و  برای افراد با شرایط مختلف مورد استفاده قرار گرفته و نتایج مثبتی را برای آنها به همراه داشته است. اما تا به حال به این فکرکرده اید فرزند خود را تشویق نمایید تا  به این ورزش بپردازد؟ یوگا در کودکان می تواند مزایای زیادی داشته باشد و از بعضی جهات، برای کودکان بیشتر از بزرگسالان موثر است.

  به همین دلیل  پیشنهاد می شود که یک چالش 30 روزه یوگا همراه با فرزند خود داشته باشید. درست است که تشویق و ترغیب کودکان برای داشتن فعالیت های بیشتر سخت است ، اما با این چالش می توانید با یکدیگر همکاری کنید و اوقات خوبی در کنار یکدیگر داشته باشید!

  شما می توانید برای این کار از یک مربی حرفه ای و یا  ویدیوهای آموزشی که در سطح اینترنت قرار دارند و یا اپلیکیشن های موبایل کمک بگیرید.  به خاطر داشته باشید اگر تازه کار هستید و تمرینات را بدون کمک گرفتن از مربی و در منزل شروع می کنید  بهتر است بدانید حرکات یوگا با اینکه ساده به نظر میرسند اما باید با آگاهی کامل و در آرام ترین حالت ممکن انجام شوند که به بدن شما و فرزندتان آسیبی وارد نکنند.

  فواید یوگا در کودکان
  یوگا در کودکان برای همگان کاملاً شناخته شده است.

  مزایای ورزش یوگا در کودکان

  ورزش یوگا در کودکان علاوه بر سلامت جسم بر سلامت روح و روان کودک نیز تاثیرگذار میباشد در ادامه مزایای ورزش یوگا در کودکان را مطرح نموده ایم.

  • یوگا در کودکان یک ورزش غیررقابتی است

  در دنیای امروز ، بسیار درباره بهترین بودن و به دست آوردن بهترین جایگاه ها میشنویم. یوگا در کودکان  این مزیت را به همراه دارد که می آموزند بدن هرشخص متفاوت است، بدن های مختلف  توانایی انجام کارهای متفاوتی دارد و همه بدن ها خوب هستند. هیچ کس در یوگا بهتر یا بدتر از دیگری نیست. همه ما فقط در حال کشف کردن بدن های خود هستیم و هرکس به روش خودش این را یاد میگیرد. در حقیقت یوگا برای همه افراد با هرشرایط جسمانی مناسب است.

  از آنجایی که ورزش یوگا به آرامی انجام میشود و میتواند باعث تقویت عضلات شود برای کودکانی که به بیماری رماتیسم مفصلی مبتلا میباشند نیز میتواند بسیار مفید باشد و به بهبود و سلامتی آنها کمک میکند در مقاله درمان روماتیسم مفصلی در کودکان دباره ابن بیماری در کودکان صحبت کرده ایم .

  • یوگا پذیرش خویشتن را به کودکان آموزش می دهد

  همان طور که یوگا به کودکان می آموزد با یکدیگر رقابت نکنند به آنها می آموزد که خودشان را همان طور که هستند بپذیرند و محترم بشمرند. در جامعه هرروزه افراد با  پیام های بی شماری مبنی بر اینکه  به اندازه کافی خوب نیستند دریافت می کنند اما با یوگا، کودکان یاد میگیرند خودشان را بپذیرند و دوست داشته باشند.

  با یوگا کودکان این درس ارزشمند را یاد می گیرند که با چه روش هایی بر احساسات ناخوشایند نسبت به خود و عدم اعتماد به نفس در دوران نوجوانی غلبه کنند

   تاثیرات یوگا درکودکان
  یوگا پذیرفتن دیگری و بردباری در برابر او را می آموزد.
  • نور درون من، نور درون تورا می بیند

  یوگا پذیرفتن دیگری و بردباری در برابر او را می آموزد، در تمرینات یوگا کودکان یاد میگیرند که همه موجودات زنده باارزش هستند و باید به آنها احترام گذاشت چون به داشتن جامعه ایی آرام و دنیایی صلح آمیزتر در آینده کمک می کند.

  • یوگا در کودکان آنها به داشتن عادات سالم تشویق می کند

  هر برنامه ورزشی که ازدوران کودکی شروع شود به بچه ها کمک می کند تا از نظر جسمی فعال و سالم بمانند. یوگا نه تنها آنها را تشویق به داشتن عادات سالم می کند بلکه رویکردی سالم برای غذا خوردن، توانایی آرام کردن خود و تمرکز ذهن در پیش می گیرد.

  • تاثیرات یوگا در کودکان بر تمرکز آنها

  ما در دنیایی زندگی می کنیم که به طور مداوم چیزهای مختلف حواس مارا پرت می کند. از طرفی هرروز بیشتر از دیروز به نظر می رسد که کودکان نمی توانند روی موضوعات برای مدت زمان مشخصی تمرکز کنند. یوگا می تواند به آنها در زمان حال بودن ،توجه و تمرکز روی تنفس را یاد دهد.

  کودکان می آموزند چطور نفس کشیدن می تواند در طول روز و در هر شرایطی کمک کننده باشد. آنها با تمرکز بر روی حرکات، آگاهی نسبت به بدن و نحوه انجام دادن حرکات، با بدن خود و اینکه چگونه کار می کند آشنا می شوند .

  • یوگا در کودکان تکنیک های آرام سازی را آموزش میدهد

  کودکان معمولا در برابر ناامیدی و شرایط ناخوشایند با گریه و قهر کردن واکنش نشان می دهند. یکی دیگر از اثرات یوگا در کودکان این است که وقتی آنها تکنیک های آرام سازی، و توجه و تمرکز ذهن  را یاد میگیرند متوجه می شوند چطور می توانند از این تکنیک ها در زندگی روزمره استفاده کنند و با توجه به شرایط، واکنش مناسب نشان دهند

  به این فکرکنید که ما در بزرگسالی از نتایح مثبت تکنیک های یوگا بهرمنده میشویم اما اگر اموزش آنها را از کودکی شروع کرده بودیم بسیار بیشتر میتوانستیم در زندگی شخصی و ارتباط با دیگران پیشرفت کنیم

  • یوگا در کودکان باعث افزایش خودآگاهی در آنها می شود

  هنگام انجام حرکات، کودکان اطلاعات بیشتری در مورد بدن و توانایی های خود کسب می کنند. آنها درباره ذهن خود بیشتر می آموزند و این که چگونه می توانند نه تنها در نگرش خودشان نسبت به زندگی بلکه بر نگرش دیگران تأثیر بگذارند.

  آنها یاد میگیرند از طریق افکار خود  در هر شرایطی واکنش مناسبی از خود بروز دهند . این آگاهی نسبت به بدن ، ذهن و روح به کودکان کمک می کند تا در بزرگسالی با اعتماد به نفس ، مهربان تر و  مسئولیت پذیرتر باشند.

  تمرکز و یوگا در کودکان
  یوگا در کودکان باعث میشود آنها نسبت به زندگی و توانایی هایشان مثبت تر و خوش بین تر باشند.
  • یوگا در کودکان داشتن سلامت روان مثبت را تقویت می کند

  تمام مزایای که در مورد یوگا ذکر شد با هم آمیخته هستند . زمانیکه کودکان یاد میگیرند خودشان را برای آن کسی که هستند  بپذیرند و دوست داشته باشند می توانند نکات ویژگی های مثبت را در دیگران نیز ببینند. کودکان یاد می گیرند که ذهن خود را آرام و متمرکز سازند  و از توانایی های درونی خود آگاه باشند و درنتیجه می آموزند چگونه با کمک تکنیک ها به سرعت از سد مشکلات عبور کنند.

  یوگا در کودکان باعث میشود آنها نسبت به زندگی و توانایی هایشان مثبت تر و خوش بین تر باشند و کمتر در معرض اضطراب ، افسردگی و سایر موارداختلالات روانی  قرار بگیرند؛ اختلالاتی که متاسفانه امروزه بسیار رایج شده اند

  شاید مهم ترین چیز این باشد که کودکان پی می برند یوگا، تنها ریلکسیشن و آرام سازی نیست بلکه تشویق کننده و ترغیب  کننده آنها نیز هست . از طرفی آرام و ریلکس شدن کار راحتی نیست و تمرین مستمر می خواهد. یوگا فضایی را ایجاد می کند که ذهن  کودک آرام و آرم تر شود.

  به طور معمول کودکان می گویند نیاز دارند در کارها مشارکت کنند و بیشتر فعالیت کنند، ذهن کوچک آنها در طول روز مدام از این شاخه به آن شاخه می پرد تا زمانیکه به رختخواب بروند. یوگا به آنها می آموزد که نیازی نیست همیشه اینطور فعال باشند.

  اگر کودکان بتوانند آرام بودن را یاد بگیرند ، قادر خواهند بود فشارهای استرس زا و فشارهایی را که با بزرگتر شدن به آنها ضربه میزند را به خوبی تحمل کنند.

  کودکان در واقع به طور ذاتی یوگی  هستند. اعتماد فطری آنها به دیگران همراه با کمی خویشتن داری کمک می کند آموزه های یوگا را راحتتر از بزرگسالان یاد بگیرند و از راه های الهام بخشی که با یوگا در پیش پای آنها قرار میگیرد، رشد کنند. اگر بتوانیم آنها را به این مسیر هدایت کنیم آنها نه تنها از مزایای آن بهرمند میشوند بلکه مسیر بزرگ شدن را با لذت طی می کنند.

  همانگونه که ذکر شد یوگا بر روح و جسم کودکان تاثیرات شگرفی به جا می گذارد.  هر چه کودک در سنین پایین تری با آموزه های یوگا و حرکات آن آشنا شود تاثیرات عمیق تری بر زندگی او خواهد گذاشت. استفاده از یک پرستار کودک ماهر که با حرکات یوگا آشنا باشد می تواند تاثیر بسزایی بر ارتقای کیفیت پرورش کودک بگذارد. مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن نیروهای متخصص و توانمند ، به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به خانواده های محترم وکودکان دلبند آنها می باشد.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری