این سوال که چگونه تفاوت اگزما با آکنه acne or eczema  را در نوزاد تشخیص دهیم یکی از چالش های والدین و پرستار کودک است .  معمولا بروز  بثورات و مشکلات پوستی جزئی در نوزادان شایع است. در حالی که بیشتر لکه ها بدون درمان از بین می روند ، سایر مشکلات پوستی تاثیر گذار هستند ، باعث تحریک و نگرانی می شوند.

َشناخت تفاوت اگزما با آکنه

با شیوع فزاینده اگزمای دوران کودکی ، اکثر والدین نسبت به شناسایی علائم هوشیار هستند ، اما شباهت های زیادی  بین اگزما و آکنه نوزادان وجود دارد که  تفکیک آنها را  دشوار  نموده است.  در این مقاله ، توضیح می دهیم که چگونه می توان تفاوت اگزما با آکنه در نوزادان را تشخیص دهید.

اگزما چیست :

اگزما ، که به نام درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود ، به طور معمول در نوزادان از حدود شش ماهگی ایجاد می شود. اگزما یک بیماری مزمن پوستی است که به صورت بثورات قرمز ، خشک و خارش دار روی پوست  کودک ظاهر می شود.

اگزما معمولاً در سنین ۶ ماهگی تا ۵ سالگی ایجاد می شود و بیش از ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده به آن مبتلا هستند.

اگزما مسری نیست و درمانی هم ندارد. با این حال ، این بیماری در کودکان بیشتر دیده می شود و برخی منابع تخمین می زنند که بیش از نیمی از افراد مبتلا به این بیماری در زمان بلوغ ، از این بیماری رنج می برند.

انواع اگزما عبارتند از:

درماتیت آتوپیک

درماتیت سبورئیک

درماتیت تماسی

اگزمای دیشیدروتیک

 

علائم اگزما شامل موارد زیر است:

 

پوست خشک

تکه های قرمز یا ملتهب

لکه های تیره پوست

پوست خشن یا پوسته پوسته شده

نواحی از تورم پوست

 

شایع ترین مکان برای اگزما در نوزادان چین و چروک های پوست مانند مفاصل آرنج یا پشت زانوها است. با این حال ، اگزما در صورت و پوست سر نیز شایع است.

هنگامی که پوست نوزاد خشک  باشد  ، احتمال تشدید عوارض اگزما بیشتر می شود . در نتیجه ، اگزما معمولاً در ماه های سردتر زمستان شایع تر است زیرا در اثر استفاده از سیستم گرمایش هوا منزل ممکن است خشک شود و وضعیت اگزما کودک را تشدید نماید .

 

همانطور که گفته شد ، تابستان نیز می تواند یک زمان دشوار  برای نوزادان مبتلا به اگزما باشد باشد زیرا این مشکل در نتیجه عرق ایجاد شده در چین های پوست تحریک می شود. اگر فکر می کنید کودک یا نوزادتان به اگزما مبتلا هستند بهتر است برای تأیید تشخیص خود از پزشک عمومی یا مشاور پوست کمک بگیرید.

 

بهتر است در مورد بهترین روش برای درمان اگزما و کاهش خارش وحشتناکی که کودک شما تجربه می کند توصیه های  تخصصی دریافت کنید. خوشبختانه در بیشتر موارد ، با رشد کودک شما ، اگزمای نوزادی برطرف می شود.

درمان و تفاوت اگزما با آکنه

روشهای درمان اگزما:

غذا

ابتلا به اگزما در کنار آسم و آلرژی های ناشی از غذاهایی مانند لبنیات غیرمعمول نیست. اگر کودک شما به شدت تحت تأثیر اگزما  قرار گرفته است ،  قطعا بررسی غذاهایی که می خورد و ممکن است که سبب تحریک اگزمای او شود بسیار مفید خواهد بود .

حذف یک غذای مشکوک و بررسی علایم کودک می تواند برای شناسایی غذاهایی که ممکن است برای او محرک باشد روش کارسازی است .

مرطوب کننده ها

درمان های زیادی وجود دارد که می توانید برای تسکین بثورات خشک و خارش دار از آنها استفاده کنید .  از جمله این درمان ها می توان به  نرم کننده ها و لوسیون هایی که به لطافت پوست کمک می کنند اشاره نمود .

شوینده ها

بهتر است از پودر ها و شوینده های مختلفی در ماشین لباسشویی استفاده کنید تا به بهترین مارکی که کودک به آن حساسیت ندارد برسید . مارک های مختلفی وجود دارد که برای استفاده با پوست حساس طراحی شده اند.

لباس

اطمینان حاصل کنید که لباس های کودک را از نوع پارچه های طبیعی مانند پنبه  انتخاب می نمایید تا برافروختگی اگزما را کاهش دهد.

به همین دلیل است که دستکش های افراد اگزمایی معمولا  از ابریشم و پنبه طبیعی ساخته می شوند تا سبب تحریک پوست انها نشود.

البته ، شما می توانید کمک و مشاوره زیادی در مورد درمان اگزما در زندگی روزانه در اینترنت و مجلات مختلف پیدا کنید که با کار بستن آنها سبب بهبود شرایط زندگی کودک شوید.

علائم آکنه در دوران کودکی

آکنه معمولاً به صورت برجستگی های کوچک و قرمز روی پوست ایجاد می شود که ناشی از چربی پوست ، باکتری و هورمون های بدن مادر است . آکنه در شرایطی بروز می کند که پوست کودک در حال عادت کردن به شرایط خارج از رحم مادر است .

شناسایی تفاوت اگزما با آکنه

تفاوت اگزما با آکنه در نوزادان :

تفاوت اصلی بین آکنه نوزاد و اگزما این است که آکنه ، در حالی که ممکن است ناخوشایند به نظر برسد ، خارش نخواهد داشت.

همچنین ، آکنه نوزادان معمولاً در نوزادانی ایجاد می شود که فقط چند هفته دارند و به طور کلی قبل از شش ماهگی از بین می روند.

 تفاوت اگزما با آکنه در ظاهر :

آکنه نوزاد تازه متولد شده به صورت جوش های سفید یا لکه های قرمز ظاهر می شود. آکنه های نوزادان بزرگتر  معمولاً شامل جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید و همچنین  ترکیب جوش و لکه می شوند و همچنین ممکن است باعث ایجاد کیست همراه  شوند.

 

ممکن است والدین و پرستار کودک اگزما را با نوع دیگری از بثورات روی پوست اشتباه بگیرند. برای نوزادان زیر ۶ ماه ، اگزما معمولاً قرمز و همرا با ترشح به نظر برسد. اگر این منظقه آلوده شود ، ممکن است به روی پوست یمک لایه زرد یا توده های کوچک حاوی چرک ایجاد کند.

 

تفاوت اگزما با آکنه در سن بروز :

آکنه نوزادان معمولا در ۶ هفته اول زندگی  بوجود می آید  ، در حالی که اگزما معمولاً بین ۶ ماه تا ۵ سالگی ظاهر می شود.

آکنه شیرخوارگی ، که شیوع آن کمتر از آکنه نوزادی است ، معمولاً در سنین ۳ تا ۶ ماهگی ایجاد می شود.

 

تفاوت اگزما با آکنه در مناطق درگیر بدن:

این دو بیماری تمایل دارند که بر قسمتهای مختلف بدن تأثیر بگذارند ، هر چند  گاهی هم پوشانی وجود دارد.

جوش های آکنه در نوزادان معمولاً در موارد زیر مشاهده می شود:

پیشانی

چانه

پوست سر

گردن

سینه

در ۶ ماه اول زندگی ، اگزما معمولاً در قسمت های زیر ظاهر می شود:

صورت

گونه ها

چانه

پیشانی

پوست سر

اگزما اغلب در آرنج و زانوی کودک در سنین ۶ تا ۱۲ ماهگی ایجاد می شود. گاهی اوقات به مناطق دیگر نیز سرایت می کند ، اما بر ناحیه پوشک تاثیری ندارد. بثورات در این ناحیه ممکن است بثورات ناشی از پوشک باشد.

درمان  اگزما با آکنه

درمان آکنه نوزاد

در بسیاری از موارد ، آکنه شیرخواران بدون نیاز به هیچ گونه درمانی به همان سرعت که بوجود آمده است از بین می رود. با این حال ، لازم است مطمئن شوید که ناحیه آسیب دیده را تمیز نگه دارید و  در صورت لزوم از صابون های ملایم برای شستشوی محل استفاده کنید .

بهتر است به  جای مالش پوست ، آن را به آرامی خشک کنید.  اجتناب از شستن بیش از حد ناحیه نیز بسیار  مهم است زیرا ممکن است بیشتر خشک شود و باعث آزار کودک شما گردد.

 

چه موقع باید برای شناخت تفاوت اگزما با آکنه باید با پزشک عمومی کودک تماس بگیرید:

 

اگر مطمئن نیستید که کودک شما مبتلا به  آکنه است یا اگزما دارد ، یا اینکه برجستگی غیرمعمولی در پوست او مشاهده نمودید  ، بهتر است سریعا به پزشک کودک مراجعه کنید.

پزشک کودک معمولا احتمال بروز انواع بیماری های پوستی را در  کودک مورد  توجه قرار می دهد  ، بنابراین می تواند به شما اطمینان خاطر بدهد و به شما کمک کند اقدامات صحیحی را برای درمان این مشکل انجام دهید.

مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در امر پرستاری و مراقبت از سالمند ، کودک و بیمار آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت بپردازد. هدف کادر مجرب و آموزش دیده این مرکز کمک و حمایت از خانواده های عزیز در هنگام نیاز به پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل  است .

 

Eczema or Infant Acne? How To Tell The Difference

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.