10 نکته برای آماده سازی کودک نابینا برای یادگیری بریل

روش یادگیری بریل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  یادگیری بریل  در کودکان نابینا فرآیند نسبتا مشکلی است که بهتر است والدین قبل از اینکه کودک نابینا خواندن خط بریل را یاد بگیرد ، مراحلی را  برای آماده شدن کودک انجام دهند.

  یادگیری خواندن در واقع از بدو تولد آغاز می شود. این فرایند شامل توسعه مفاهیم اساسی شناختی ، مهارت های حرکتی ، زبان و ارتباطات و موارد دیگر است. کودکانی که خواندن بریل را می آموزند باید مهارت های حرکتی ظریف و تشخیص لمسی خود را نیز رشد دهند.

  آماده سازی کودک برای یادگیری خط بریل

  اگر جزو والدین یک کودک نابینا هستید ، ممکن است آموزش خط بریل به این کودک به نظر طاقت فرسا باشد ، اما این مقاله برای حمایت از شما به ذکر ده نکته اساسی برای آماده سازی کودک برای یادگیری بریل تهیه شده است.

  آموزش یادگیری بریل
  10 نکته برای آماده سازی کودک نابینا برای یادگیری بریل

  1. دسترسی زیاد به منابع نوشته شده با خط بریل

  به یاد داشته باشید کودکانی که بینا هستند قبل از شروع به خواندن ، میلیون ها و میلیون ها کلمه را می بینند. کلمات چاپ شده در همه جا وجود دارد: روی جعبه های غذا ، شامپو ، خمیر دندان ، روزنامه ، مجله ، کتاب هایی که در خانه ، مغازه ها و تلویزیون دیده می شود.

  این یک تمرین و مواجهه با کلمات است که درست قبل از اینکه کودک شروع به یادگیری رسمی خواندن کند انجام می شود .
  بسیار مهم است که کودک نابینا نیز در محیط زندگی خود در معرض خط بریل باشید. اشیا موجود در خانه باید با بریل برچسب گذاری شوند و هر کودکی باید امکانات مطالعه با بریل را در هر کجا که می تواند پیدا کند ، در دسترس داشته باشد.

  2. یادگیری بریل با تقویت مهارتهای حرکتی یا دستی

  کودک خود را تشویق کنید که انواع مختلف ظروف را باز و بسته کند و انواع اتصال دهنده ها را روی لباس (دکمه ها ، دستگیره ها ، زیپ ها و غیره) را بررسی کند .
  از کودک خود بخواهید تا به کارهای آشپزی – هم زدن ، پیمایش کردن ، خرد کردن و ریختن کمک کند. اگرچه این موارد برای یادگیری خواندن مهم به نظر نمی رسند ، اما مهم هستند.

  تمرین یادگیری بریل
  یادگیری بریل با تقویت مهارتهای حرکتی یا دستی

  3. تشویق کودک به مرتب سازی ، مطابقت و طبقه بندی اشیا

  از کودک خود بخواهید انواع مختلف مواد – دکمه ها ، حبوبات ، مغزها ، سکه های مختلف را مرتب کند. همچنین بهتر است از کودکتان بخواهید که براساس شکل ، اندازه یا جنس اشیا مختلف را از هم تفکیک کند.

  پیشنهاد مقاله : سندرم کودک تکان خورده چیست و هر آنچه والدین و پرستار کودک باید در این مورد بدانند؟

  4- تشویق به قصه گویی و ترتیب دادن به اتفاقات

  رمزگشایی بریل تنها بخشی از فرایند یادگیری خواندن است. توسعه زبان نیز مهم است. از فرزندتان بخواهید که به شما بگوید امروز چه کاری انجام داده است.
  از او بخواهید پنج موردی را که در بازار خریده است ، ذکر کند. از او بپرسید دیروز در مدرسه چه کار کرده است؟ اولین کاری که کرد وقتی از خواب بیدار شد چه بود؟ بعدش چه اتفاقی افتاد؟ او قبل از خواب چه کار کرد؟

  5. کمک به درک موقعیت و جهت گیری مکانی

  مفاهیم موقعیتی مانند بالا، پایین، جلو، عقب، کنار ، بالا، وسط، پایین، چپ، وسط و راست را با کودک خود تمرین کنید.
  از او بخواهید این موارد را روی خودش نشان دهد (مثلا “فنجان را پشت سرت بگذار.”).

  سپس از او بخواهید که این کار را با دو شی انجام دهد (“کتاب را بالای میز قرار بده .”). از او بخواهید که به جهت های مختلف در یک سطح اشاره کند (“قسمت پایین سمت چپ صفحه را به من نشان دهید.”).

  تمرین یادگیری بریل

  6. شمارش را تمرین کنید

  در طول روز چیزهای مختلف را بطور طبیعی بشمارید. تعداد پیراهن های موجود در سبد لباسشویی ، تعداد چنگال های ظرفشویی ، مراحل رفتن از یک مکان به مکان دیگر را بشمارید.

  تعداد افرادی را که می خواهند برای شام پشت میز بنشینند بشمارید. سپس صندلی ها و ظروف نقره ای را بشمارید. یک بشقاب را به هر مکان و یک فنجان را با هر بشقاب اختصاص دهید.

  از کودک خود بپرسید که چند ظرف در روی میز غذا وجود دارد. به عنوان مثال ، هشت قاشق به او بدهید و بپرسید ، “چند قاشق دارد؟” بعد تعداد بیشتری از وسایل را به او بدهید و از او بخواهید یک مجموعه کوچکتر درست کند. به عنوان مثال ، 10 مهره به او بدهید و از او بخواهید شش عدد از آنها را به شما بدهد که این شمارش ها تاثیر زیادی بر یادگیری بریل می گذارد.

  7. تقویت تشخیص لمسی برای یادگیری بریل

  کتاب های لمسی که با استفاده از بریل نوشته شده اند را در اختیار کودک قرار دهید تا کودک را در معرض موارد مختلف لمسی قرار دهد. در مرحله بعدی ، با کشیدن تک سلولهایی که یکسان هستند ، با یک حرف متفاوت ، تمرین رسمی تری به کودک خود بدهید.

  به عنوان مثال ، می توانید با استفاده از خط بریل این الگو را برای کودک تهیه نمایید a ، a ، a ، a ، a ، l ، a ، a ، a .
  از کودک خود بخواهید کلمه متفاوت را پیدا کند. نام او را بر اساس اصول بریل بنویسید و کلمه اضافه دیگری را در آن قرار دهید و از او بخواهید آن را پیدا کند.

  به عنوان مثال ، احمد ، احمد ، احمد ، احمد ، سارا ، احمد ، احمد ، احمد. با بهتر شدن مهارت لمسی او می تواند این کار را به راحتی انجام دهد .
  از فرزند خود بخواهید تا داستانی درباره یک واقعه را برای شما تعریف کند. آنچه او برای شما می گوید را به صورت خط بریل یادداشت کنید و  بسپس از او بخواهید که بارها و بارها با صدای بلند با شما آن را بخواند.

  این کار به او کمک می کند تا درک کند که کد بریل با معنی همراه است و هر کلمه بریل در یک صفحه با یک کلمه گفتاری مطابقت دارد. اینکار همچنین راهی برای ایجاد انگیزه در ایجاد کتابهای شخصی یا داستان هایی متعلق به خود اوست که به یادگیری بریل کمک شایانی می نماید.

  یادگیری بریل با تمرین نوشتن
  تقویت تشخیص لمسی برای یادگیری بریل

  9. تشویق کودک به نوشتن

  خواندن و نوشتن در هنگام توسعه مهارت های سواد آموزی هر دو باید با هم پروش یابند. کودکان بینا خیلی قبل از اینکه شروع به نوشتن حروف واقعی نمایند با استفاده از مداد رنگی و ماژیک خط خطی را تمرین می کنند. به همین ترتیب ، کودکانی که در حال یادگیری خط بریل هستند باید با استفاده از بریل نویس یا صفحات مخصوص نابینایان و قلم روی کاغذ علامت گذاری کنند.

  10. یادگیری بریل با کتابخوانی روزانه!

  این مقاله در ابتدا بیان نمود که بهتر است تا آنجایی که ممکن است کودک در محیط خانه در معرض خط بریل قرار گیرد .همچنین مهم است که هر روز با او داستان بخوانید. در کشور ما روش های زیادی برای تهیه کتاب های بریل وجود دارد .

  اگر در دسترسی به کتاب های بریل مشکلی دارید ، می توانید با انجمن نابینایان که نزدیک شما هستند تماس بگیرید. قرار گرفتن در معرض خط بریل به طور کلی مهم است ، اما برای کودک شما نیز به همان اندازه مهم است که درک کند که بریل یک کد برای زبان گفتاری است.

  شنیدن داستان هایی که با صدای بلند خوانده می شوند راهی عالی برای شروع این روند است – و باعث ایجاد علاقه مادام العمر به مطالعه می شود.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادر مجرب و متخصص آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است. کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک مورد نظر شما اقدام گردد.

  منبع : Learning  Braille

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری