تامین ایمنی کودک در زمستان

ایمنی کودک در فصل سرما

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ایمنی کودک در زمستان  یکی از مهم ترین وظایف والدین و پرستار کودک است که با رعایت این تکنیک ها امکان پذیر است. زمستان  فصلی نیست که فقط در خانه بمانید و منتظر آمدن بهار باشید. فرصت های بسیار ارزشمند ورزشی برای کل خانواده  در این فصل وجود دارد مانند کوهنوردی ، اسنوبورد و اسکی.

  اما لازم است در خارج از منزل ، اقدامات احتیاطی را برای ایمن کردن  اعضای خانواده به خصوص کودکان  انجام دهید. در یخ و برف ، تصادفات رانندگی به راحتی رخ می دهد و قبل از اینکه متوجه شوید چه اتفاقی افتاده ممکن است در حال رفتن به اتاق اورژانس باشید.

  در ماه‌های سرد سال حفظ ایمنی و متناسب ماندن بدن کار آسانی است. تنها کافی است که از چند نکته اصلی پیروی نمایید تا در حین سلامت جسمی و حفظ ایمنی کودک در زمستان به ورزش و فعالیت های بدنی بپردازید.

  برخی آسیب های جسمی در زمستان بیشتر دیده می شود زیرا فعالیت های ورزشی که در هوای سرد انجام می شود  مانند اسکیت روی یخ ، سورتمه سواری ، اسنوبورد و اسکی می تواند منجر به حوادثی شود که اغلب کودکان را درگیر مشکلات جسمی شدید می کند.

  ایمنی کودک در فصل زمستان
  تامین ایمنی کودک در زمستان

  اکنون که استفاده از  اسنوبرد کودکان بیشتری را در هوای سرد و برفی متمایل به بیرون رفتن از خانه می نماید ، افراد متخصص در اسنوبورد گزارش داده اند که کودکان بیشتر در نواحی  شکم ، سر و گردن دچار آسیب می شوند .

  همچنین  بعضی از بیماری ها بیشتر در هوای سرد  شایع می شوند .  بیماری های تنفسی ، به ویژه ویروس هایی مانند آنفولانزا بیشتر در فصل سرما شیوع دارد ، زیرا افراد بیشتر در خانه می مانند و در نتیجه بیشتر در معرض میکروب های منتقل شونده از طریق هوا قرار می گیرند.

  ایمنی کودک در زمستان داخل منزل

  یکی از راه های حفظ سلامتی در خانه در فصل زمستان ، اطمینان از شستن دست های خانواده است. شستن دست بعد از  بازی با اسباب بازی ، سرفه کردن و آبریزش بینی،  برای جلوگیری از شیوع ویروس ها بسیار مهم است.

  اگر تصمیم گرفتید که فضای داخل خانه را برای انجام تفریح یا جمع کردن برف های مقابل خانه ترک کنید بهتر است بیشتر مراقب سلامت و ایمنی خود و کودکان باشید زیرا حتی قدم زدن در برف هم کار مشکلی است .

  مشخص است که بچه های بزرگتر که در سن مدرسه رفتن هستند بیشتر می توانند در این رابطه به والدین کمک کنند  زیرا  عضلات آنها به قدری قوی تر شده است که می توانند بیل های کوچک پر از برف را بدون ایجاد مشکل جسمی از زمین بردارند و در جای دیگر خالی می کنند .

  کودکان بزرگتر  قطعا در تشخیص اینکه چه زمانی بهترین موقع برای برگشت به داخل خانه است بهتر عمل میکنند اما بچه های کوچکتر گاهی توانایی تشخیص این شرایط را ندارند و ممکن است دچار سرمازدگی در قسمت های مختلف از بدن شوند . لازم است والدین  مرتباً وضعیت کودکان را چک کنند تا مطمئن شوند که دستکش های آنها خشک و گرم هستند و بینی آنها خیلی قرمز نیست.

  ایمنی کودک خردسال در زمستان
  ایمنی کودک در زمستان داخل منزل

  پوشش مناسب  و ایمنی کودک در زمستان

  اگر در فصل سرما به بیرون از خانه می روید بهتر است از لحاظ انتخاب پوشش مناسب ، ایمن و گرم نهایت دقت را بنمایید .

  قبل از بیرون رفتن از خانه حتماً یک میان وعده یا نوشیدنی گرم بخورید. این نوشیدنی ها در هوای سرد به بدن انرژی کافی را می دهد.

  بهتر است از پوست صورت بچه های خود با کرم ضد آفتاب محافظت کنید. ممکن است برای تعدادی از افراد ایده آفتاب سوختگی در زمستان عجیب به نظر می رسد ، اما برف می تواند تا 85٪ از اشعه ماورا بنفش خورشید را منعکس کندو سبب بروز آفتاب سوختگی در پوست کودکان و بزرگسالان گردد .

  برای حفظ ایمنی کودک در زمستان لازم است به بچه ها در لایه هایی مختلف لباس گرم لباس بپوشانید. پوشیدن چند لباس گرم نازک روی هم بهتر از پوشیدن یک لباس ضخیم به تنهایی است . در این شرایط اگر لایه های بالایی از برف یا باران خیس شود ، می توانید ان را از بدن خارج کرده و لباس های زیرین همچنان شما را گرم خواهد کرد.

  از  پوشیدن لباس های نخی خودداری کنید زیرا کودکان را گرم نخواهد کرد .  لباس های پشمی بهترین انتخاب برای کودکان می باشد . شلوارها و ژاکت های ضد آب انتخابی عالی برای  جلوگیری از نفوذ رطوبت به لباس های زیرین است . پوشیدن  جوراب و چکمه گرم برای خشک نگه داشتن پا و کلاه برای  حفاظ از سر و گوش بسیار ضروری است .

  ایمنی کودک در زمستان در خارج از منزل

  زمان  مجاز مشخصی برای  صرف وقت کودک  در هوای برفی و سرد وجودد ندارد . با این حال ، هنگامی که ماندن در هوای سرد ناخوشایند می شود ، وقت آن است که کودک به داخل خانه برود.

  برای کمک به کودکانی که علاقه ای به ترک کردن برف ندارند استفاده از دستکش کمکی در جیب آنها بسیار موثر خواهد بود .

  پوشش مناسب برای ایمنی کودک در زمستان
  ایمنی کودک در زمستان در خارج از منزل

  ایمنی کودک در  فعالیت های گروهی

  اگر بچه های شما تصمیم گرفتند که خودشان برای بازی به تپه ای برفی در نزدیکی خانه بروند ، لازم است ازایمنی مکانی که برای بازی به آنجا می روند مطمین شوید. بهتر است این اماکن شیب دار یا پوشیده از درخت نباشند  در این صورت ، مکان مناسبی برای سورتمه سواری نیست.  همچنین مراقب تپه های دارای صخره یا اماکن نزدیک  جاده های شلوغ باشید.

  آسیب دیدگی در اثر لیز خوردن روی یخ می تواند سبب شکستگی استخوان  سر و گردن یا آسیب به شکم گردد . بنابراین عاقلانه است که وقتی کودکان برف بازی می کنند برای حفظ ایمنی کودک در زمستان ، بر روش بازی آنها نظارت نمایید . کارشناسان همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدگی سر ، استفاده از کلاه ایمنی برای کودکان را  توصیه می کنند.

  هاکی روی یخ و اسکیت روی یخ فعالیت های بسیار لذتبخشی در هوای سرد و زمستانی است اما به حفظ ایمنی نیز نیاز دارد.

  اطمینان حاصل کنید که کودکان شما با استفاده از کلاه ایمنی عینک محافظ و مچ بند و حفاظ های بدنی که به درستی نصب شده باشند ، از آسیب های ورزشی محفوظ بمانند.

  اقدامات ضروری در هنگام آسیب دیدگی کودک

  کودکان بیش از بزرگسالان در معرض یخ زدگی و سرمازدگی قرار دارند و بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات اطمینان از پوشیدن لباس گرم و  جلوگیری از صرف وقت زیاد در هوای برفی است.

  اقدامات ضروری در صدمات زمستان
  اقدامات ضروری در هنگام آسیب دیدگی کودک

  علایم اولیه ای وجود دارد که نشان دهنده  شروع سرمازدگی است. پوست کودک ممکن است قرمز و بی حس شود . پس از آوردن کودک به داخل منزل ، تمام لباس های مرطوب را  از بدن او خارج کنید زیرا گرما زیادی را از بدن کودک جذب می نماید . اعضای سرد بدن کودک را در آب گرم  در دمای (40-42 درجه سانتیگراد) غوطه ور کنید تا زمانی که دوباره آنها را احساس کنند.

  سرمازدگی  بیشتر در قسمت هایی از بدن شامل انگشتان دست ، انگشتان پا ، گوش ، بینی و گونه رخ می دهد. این نواحی بسیار سرد می شود و ممکن است پوست آنها سفید یا خاکستری مایل به زرد می شود. اگر متوجه یخ زدگی در این قسمت های بدن کودک شدید لازم است کودک را بلافاصله به نزدیکترین بیمارستان منتقل کنید.

  بنابر این اگر در تعطیلات زمستانی به یک سفر جاده ای می روید برای حفظ ایمنی کودک در زمستان حتماً یک جعبه کمک اولیه ، پتو و دستکش اضافی در ماشین داشته باشید.

  مرکز پرستار سفیر آرامش  یکی از مراکز معتبر در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است. این مرکز با داشتن مجوز از وزارت بهداشت و سال ها تجارب درخشان در عرصه پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار آمادگی دارد به ارائه خدمت به همشهریان گرامی بپردازد.

  منبع : KIDS SAFETY IN WINTER

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری