درخواست پرستار | مشاوره رایگان

آشنایی با فواید اهدای خون برای سلامتی جسمی و روحی

فواید اهدای خون برای سلامتی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  فواید اهدای خون Health Benefits of Donating Blood موضوعی است که همه شما کم و بیش اطلاعاتی در مورد آن دارید و بارها اخبار مختلف مربوط به  ضرورت آن برای نجات جان و کمک به بهبود بعضی بیماریها را شنیده اید  . شما احتمالاً پوسترها و فیلمهای تبلیغاتی زیادی را در این مورد دیده اید . ما غالباً در مورد اهمیت اهدای خون چیزهای زیادی می شنویم  ، اینکه  یک نفر با اهدای خون خود می تواند به سه بیمار کمک کند. مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و کارآزموده و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به صورت شبانه و روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر به کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

  هر دو ثانیه یک نفر در ایالات متحده به خون نیاز دارد. صلیب سرخ گزارش می دهد که هر روز تقریباً 36000 واحد گلبول قرمز در ایالات متحده مورد نیاز است. به زبان ساده ، این مقدار خون ، بسیار زیاد است.

  بیماران مبتلا به بیماری سلول داسی شکل یا سرطان در طول دوره درمان خود به انتقال خون نیاز دارند و یک قربانی تصادف رانندگی می تواند تا 100 پیمانه خون نیاز داشته باشد. از آنجا که خون به طور مصنوعی تولید و ساخته نمی شود ، زندگی این بیماران بستگی کامل به دریافت خون دارد.

  اما اهدای خون برای اهدا کننده چه فوایدی دارد؟ ما معمولا در مورد فواید اهدای خون برای طرف دیگر ماجرا ، یعنی اهدا کننده خون چیزی نمی شنویم. در حالی که شاید تأثیرمثبت اهدا خون برای اهدا کننده خیلی آشکار نباشد ، اما حقیقت این است که اهدای خون فواید بسیار زیادی برای سلامتی و بهبود کیفیت زندگی  دارد.

  پیشنهاد مقاله: تاثیر موسیقی بر روحیه سالمندان

  فواید اهدای خون

  شاید شما در حال اهدای خون هستید اما از تأثیر آن بر بدن مطمئن نیستید. یا شاید قبلاً این کار را انجام داده اید و کنجکاو هستید بدانید که اهدای منظم خون چه تاثیری روی شما خواهد داشت . در هر صورت ممکن است از برخی مزایا متعجب شوید. ما برای شناسایی برخی از بزرگترین مزایای اهدای خون با متخصصان بهداشت مشورت کردیم.

  خون دادن می تواند مشکلات احتمالی سلامتی را نشان دهد

  اگرچه مثل مراجعه به پزشک نیست  ، اما اهدای خون می تواند راهی دیگر برای مراقبت از سلامت قلب و عروق شما باشد. قبل از گرفتن خون ، یک ارزیابی  فیزیکی از همه اهدا کنندگان انجام خواهد شد که  در آن نبض ، فشار خون ، دمای بدن ، هموگلوبین و سایر موارد را بررسی می شود . این امر گاهی اوقات می تواند مسائلی را  در مورد سلامتی شما که حتی از آنها بی خبر هستید  روشن کند.

  در طی این معاینه و بررسی که قبل از اهدای خون  انجام می شود اگرمشخص شود که  شما  دچار فقر آهن هستید ، کلینیک شما را مطلع می کند   و خون گیری انجام نمی شود . آنها همچنین سایر موارد خونی را که مشاهده می کنند یا مواردی را که غیر عادی به نظر می رسد ، به شما اطلاع می دهند. بررسی گاه به گاه کیفیت خون می تواند کلید تشخیص یک مشکل  سلامتی قبل از آن باشد که زندگی را تهدید کند.

  اهدای خون  می تواند ذخایر مضر آهن را کاهش دهد

  به گفته محققان  ، از هر دویست نفر در ایالات متحده یک نفر تحت شرایطی قرار دارد که هموکروماتوز نامیده می شود و اکثر بیماران  حتی آن را نمی دانند. هموکروماتوز بیماری است که باعث انباشت  آهن می شود و افزایش آهن می تواند به اعضای مختلف بدن آسیب برساند . طبق تحقیقات صورت گرفته این بیماری ژنتیکی بین نژاد قفقازی بیشتر مشاهد می شود .

  پژوهشگران  ، اهدای خون را به عنوان راهی برای کاهش ذخایر آهن اضافی بدن توصیه می کنند. به این ترتیب که در هر اهدای خون حدود 225 میلی گرم یا 250 میلی گرم آن از بدن خارج می شود . مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها می گویند از بین بردن گلبول های قرمز خون توسط فلبوتومی phlebotomy  (یا اهدای خون) درمان ارجح برای بیماران دارای آهن اضافی در خون است.

  اهدای خون  ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش دهد

  طبق مطالعه انجام شده توسط مجله آمریکایی اپیدمیولوژی ، اهدای خون حداقل یک بار در سال می تواند خطر حمله قلبی را 88 درصد کاهش دهد.

  پزشکان  توضیح می دهند که مقادیر بالای آهن در خون رگ های خونی شما را منقبض می کند و خطر حمله قلبی را بیشتر می کند. از بین بردن آن رسوبات آهن اضافی با اهدای خون به رگ های شما فضای بیشتری برای کار می دهد.

  اهدای خون ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

  به طور متوسط در یک فرد کاملا سالم  ارتباط بین اهدای خون  و کاهش خطر ابتلا به سرطان بسیار ناچیز است. اما تحقیقات از کاهش خطر سرطان برای اهداکنندگان خون با بیماری های مختلف پشتیبانی می کند ، یکی از آنها هموکروماتوز hemochromatosis  است.

  طبق مطالعه ای که توسط مجله انستیتوی ملی سرطان منتشر شد ، مشخص شد که فلبوتومی (فرآیند خونگیری) روشی برای کاهش آهن است که با کاهش خطر سرطان و مرگ و میر همراه است. این مطالعه بر روی بیماران مبتلا به بیماری شریانی محیطی (PAD) متمرکز شد ، که کلینیک مایو آن را به عنوان یک مشکل شایع گردش خون توصیف می کند. بیماران مبتلا به PAD که به طور منظم خون اهدا می کردند ، در مقایسه با افرادی که این کار را انجام نمی دادند ، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان بودند.

  تاثیر اهدای خون بر کاهش سرطان
  اهدای خون ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

  اهدای خون  می تواند به سلامت کبد کمک کند

  خطر دیگر اضافه بار آهن ،تهدید سلامت کبد است. مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی گزارش می دهد: “در سال های اخیر ، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) ، یا سندرم متابولیک ، اپیدمی پیدا کرده است .

  تحقیقات ارتباط زیاد آهن با NAFLD ، هپاتیت C و سایر بیماریها و عفونتهای کبدی را نشان داده است. اگرچه عوامل زیادی در این مشکلات دخیل هستند ، اما اهدای خون می تواند به از بین بردن برخی از ذخایر آهن کمک کرده و از بروز مشکلات اضافی در کبد جلوگیری کند.

  اهدای خون  می تواند به وضعیت روحی شما کمک کند

  در حالی که اهدای خون چندین فایده جسمی دارد ، اما قدرتمندترین فایده سلامتی بدون شک در حوزه روانشناسی است. اهدای خون به این معنی است که زندگی  فرد  (یا افراد زیادی ) در جاهای مختلف با دریافت خون اهدا شده توسط شما نجات پیدا می کند  .

  اهدای خون ، به ویژه به طور منظم ، می تواند شبیه کار داوطلبانه باشد. شما وقت خود (و خون واقعی) خود را می دهید تا به غریبه های نیازمند کمک کنید. اگر هر بار به محل اهدای خون خاصی بروید ، با برخی از کارکنان که همچنین خود را وقف اهداف نجات جان مردم می کنند ، آشنا خواهید شد.

  این نوع تعاملات منظم و نوع دوستانه دارای مزایای عمده روانشناختی است. خارج شدن از محیط معمول خود برای انجام کار خوب برای شخص دیگر باعث حس خوشایندی می شود . ثابت شده است که داوطلب شدن تأثیرات مثبتی بر خوشبختی دارد. در افراد بالای 65 سال ، داوطلب شدن همچنین خطر افسردگی و تنهایی را کاهش می دهد.

  فواید اهدای خون بر سلامت روحی و روانی
  اهدای خون  می تواند به وضعیت روحی شما کمک کند

  تحقیقات نشان داده است  که مزایای بالا رفتن سطح بهداشت روانی و احساس رضایت  که حاصل از اهدای خون و کمک به دیگران است  به همان اندازه مزایای سلامت جسمی مفید است. وقتی آستین خود را بالا زده و روی آن صندلی می نشینید ، و می دانید که با اهدای خون خود شرایط بد زندگی دیگران را تغییر می دهید ، این فکر باعث می شود احساس خوبی داشته باشید!

  بزرگترین پاداش اهدای خون حس نوع دوستی است . این احساس باعث بالا رفتن کیفیت زندگی و افزایش طول عمر می شود .

  سوالات متداول

  فواید اهدای خون چیست؟

  رفع مشکلات پنهان بدن مثل فشار خون و کمبود هموگلوبین، تخلیه ذخایر مضر آهن، کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی، کاهش خطر ابتلا به سرطان، کمک به سلامت کبد و بهبود وضعیت روحی

  اهدای خون چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؟

  ریزش مو، کبود شدن پوست، سرگیجه، تب و لرز و بی‌حالی می‌تواند از عوارض احتمالی اهدای خون باشد

  پیش از اهدای خون چه مراقبت‌هایی انجام دهیم؟

  خواب کافی و خوبی داشته باشید، قبل از مراجعه به مرکز اهدای خون سابقه پزشکی خود را کامل کنید و آزمایش‌های فیزیکی لازم را انجام دهید.

  3.5 2 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان