کاربرد سرم تقویتی برای ضعف بدن

آشنایی با سرم تقویتی برای ضعف بدن و نحوه تزریق آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  احتمالا تا به حال در اثر بیماری یا فعالیت زیاد بدنی دچار ضعف شده‌اید، در چنین مواقعی متخصصان برای تقویت و رفع ضعف، برای شما ویتامین‌ها و داروهای تقویتی تجویز کرده‌اند. اگر ضعف بدن از طریق مصرف دارو برطرف نشود یا نیاز باشد که ویتامین‌ها طی مدت زمان طولانی‌تری جذب بدن شوند، پزشک از سرم‌های تقویتی استفاده می‌کند.  اگر شما هم دچار ضعف بدنی هستید یا به دلیل بیماری خاصی باید از سرم‌های تقویتی استفاده کنید، برای آشنایی با تاثیر سرم تقویتی برای ضعف بدن با این مقاله از سفیر آرامش با ما همراه باشید.

  تاثیر سرم تقویتی برای ضعف بدن چیست؟

  همان طور که گفتیم، بدن انسان بر اثر فعالیت زیاد یا بیماری‌های مختلف همچنین کمبود ویتامین‌ها دچار ضعف می‌شود. ضعف بدن باید از طریق تغذیه و استفاده از مکمل‌های تقویتی برطرف ‌شود. اما در مواردی به دلیل شدت ضعف، نیاز باشد بیمار در مدت زمان کمی ضعف بدن خود را از بین ببرد. در چنین شرایطی آمپول‌ها و سرم‌های تقویتی بهترین گزینه هستند. چرا که به خاطر ورود مستقیم سرم به خون، تزریق ویتامین‌ها تاثیرگذاری بسیار زیادی داشته و به سرعت جذب بدن می‌شوند. به همین دلیل است که پس از تزریق سرم، در کمترین زمان ممکن احساس برطرف شدن ضعف بدنی خود را دارید.

  سرم های تقویی چه تاثیری در ضعف بدن دارند
  سرم‌های تقویتی برای ضعف بدن می‌توان به ب کمپلکس و ویتامین E اشاره کرد.

  همین ویژگی باعث شده تا استفاده از سرم‌های تقویتی طرفداران بسیار زیادی مخصوصا در میان ورزشکاران حرفه‌ای داشته باشد. از معروف‌ترین سرم‌های تقویتی برای ضعف بدن می‌توان به نوروبین، ب کمپلکس و ویتامین E اشاره کرد. پزشک پس از تشخیص نیاز بیماران، ویتامین مورد نیاز آن‌ها را تجویز می‌کند.

  سرم های تقویتی نمکی برای ضعف بدن چیست؟

  سرم‌های تقویتی نمکی که حاوی مقادیر مشخصی سدیم کلراید هستند، به عنوان مکمل سرم‌‌ تقویتی برای ضعف بدن به شمار می‌روند. این نوع از سرم‌ها به خاطر داشتن دو نوع الکترولیت برای کمک به حفظ تعادل الکترولیتی در بدن و همچنین تنظیم فشار در افرادی که دچار افت فشار شده‌اند، مناسب‌اند.

  برای استفاده از این نوع سرم‌ها جهت تزریق سرم تقویتی برای ضعف بدن، باید با پزشک مشورت کنید. استفاده بیش از حد از این نوع سرم‌ها، خطر بالا بردن فشار خون و ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.

  آیا سرم تقویتی برای ضعف بدن کودکان مناسب است؟

  کودکان هم مانند بزرگسالان دچار ضعف بدنی می‌شوند. ضعف عضلانی و ضعف در سیستم ایمنی بدن کودک، می‌تواند او را در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار دهد. همچنین برخی بیماری‌ها هستند که باعث ضعف و کم آبی در بدن کودکان می‌شوند. برای رفع ضعف بدن کودکان می‌توان از ویتامین‌ها، مکمل‌ها و سرم‌های تقویتی کمک گرفت.

  برخی از سرم‌های تقویتی وجود دارند که مختص کودکان هستند. همچنین در مواردی کودکان می‌توانند طبق نظر پزشک معالج، از سرم‌های تقویتی بزرگسالان هم استفاده کنند. اگر کودک شما به سرعت به سرماخوردگی مبتلا می‌شود، دچار ضعف بدنی و ضعف در سیستم ایمنی بدن شده است. شما می‌توانید با مراجعه به یک پزشک متخصص بخواهید تا از سرم‌های تقویتی برای از بین بردن ضعف بدنی فرزندتان استفاده کند.

  سرم تقویتی بدون نسخه امکان‌پذیر است؟

  تزریق سرم تقویتی بدون نسخه و تجویز پزشک بسیار خطرناک است. برخی از سرم‌های تقویتی هستند که باعث افزایش میزان قند و فشار خون می‌شوند. استفاده خودسرانه و بدون تجویز پزشک مخصوصا برای بیمارانی قلبی و دیابتی می‌تواند عوارضی زیادی به همراه داشته باشد. عوارضی مانند ادم ریوی، اختلالات کلیه، آسیب به قلب، فشار به عروق و … برخی از مشکلات استفاده خودسرانه از سرم‌های تقویتی می‌باشد.

  نحوه تزریق انواع سرم تقویتی برای ضعف بدن چگونه است؟

  همانطور که گفتیم، تزریق سرم تقویتی برای ضعف بدن یکی از راه‌هایی است که می‌توان با انجام آن حال بیمار را بهتر کرد. بنابراین آشنایی با نحوه تزریق سرم تقویتی برای ضعف بدن، یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که در مواقع حساس می‌تواند به شما کمک کند. در صورتی که خودتان یا یکی از عزیزان‌تان دچار ضعف شده‌اید، می‌توانید با تماس با یکی از مراکز خدمات پرستار در منزل درخواست کمک کنید.

  چه آمپول هایی را می توان داخل سرم زد؟

  یکی از نکاتی که در مصرف دارو باید مورد توجه قرار گیرد، توجه به تداخل شیمیایی آن با داروهای دیگر است. تداخل دارویی ممکن است باعث کاهش یا از دست رفتن خاصیت دارو شده یا این که بیمار را دچار مسمومیت دارویی کند. به همین دلیل هر دارویی که مصرف می‌کنید را باید با پزشک معالج در میان بگذارید. در برخی موارد نیاز است که به طور همزمان سرم و آمپول به بیمار تزریق شود. نقش پرستار بیمار در زمان تزریق آمپول داخل سرم بسیار مهم است.

  انواع تزریق سرم و آمپول تقویتی
  نباید هر آمپولی در سرم ریخته شود و بسته به نوع سرم متفاوت است.

  در چنین شرایطی پرستاران آمپول را در سرم رقیق کرده و همزمان سرم و آمپول وارد بدن می‌شود. اما یک مسئله‌ی مهم وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، آن هم این است که نباید هر آمپولی در هر سرمی ریخته شود. یعنی برخی آمپول‌ها هستند که باید تنها در سرم‌های نمکی رقیق شوند و برخی دیگر در سرم‌های قندی رقیق می‌شوند. پس به هیچ عنوان به صورت خودسرانه آمپولی را در سرم نریزید. مرکز خدمات پرستاری سفیر آرامش، پرستاران خود را برای چنین روزهایی آموزش داده تا با تزریق انواع سرم تقویتی برای ضعف بدن شما، وضعیت شما را بهبود دهند.

  ممنوعیت تزریق تقویت برای ضعف بدن چیست؟

  با این که در بعضی مواقع، تزریق ویتامین‌ها باعث رفع ضعف بدن و همچنین بهبود وضعیت بیمار می‌شود. اما مصرف ویتامین‌ها هم ممکن است باعث بروز عوارض‌هایی برای سلامتی شما شود. بنابراین حتما باید تحت نظر پزشک از انواع سرم‌ تقویتی برای ضعف بدن استفاده کنید. از جمله عوارض تزریق سرم تقویتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد خونریزی معده
  • کهیر و ایجاد خارش پوستی
  • بروز آلرژی شدید برای بیمار
  • ایجاد درد و گرفتگی در گلو

  شما برای مصرف سرم‌های تقویتی باید حتما با یک پزشک یا متخصص مشورت کنید. ما می‌خواهیم با آشنایی با انواع سرم تقویتی برای ضعف بدن و کاربرد انواع آن، به شما برای رفع بدن‌تان کمک کنیم.

  آیا مصرف سرم تقویتی برای زنان باردار ممنوع است؟

  دوران بارداری یکی از پر چالش‌ترین دوره‌های زندگی بانوان است. حس‌هایی مانند ترس اضطراب، خشم، هیجان، عشق و… چیزهایی هست که یک زن باردار مکررا آن‌ها را تجربه می‌کند. یکی از این موارد ناخوشایند در دوران بارداری، حالت تهوع صبحگاهی است. داشتن حالت تهوع و استفراغ باعث کم آبی بدن شده و برای مادر و جنین مضر است.

  سریع‌ترین راه درمان کم آبی بدن، تزریق سرم‌های تقویتی است. خوشبختانه تزریق سرم تقویتی برای مادران باردار ممنوعیتی ندارد. بنابراین با مشورت پزشک می‌توانید بهترین سرم تقویتی برای ضعف بدن خود را از داروخانه خریداری و تزریق کنید.

  آیا سرم تقویتی باعث افزایش وزن می شود؟

  بر خلاف تصور عموم درباره افزایش وزن پس از تزریق سرم تقویتی برای ضعف بدن، این نوع داروها تاثیری در افزایش وزن و چاقی افراد ندارند. البته ویتامین‌هایی که خانواده ویتامین ب در داخل آن‌ها است، امکان افزایش اشتها را دارند. در چنین صورتی با توجه به غذایی که می‌خورید و انجام کمی حرکات ورزشی، می‌توانید وزن خود را کنترل کنید.

  کلام پایانی

  در این مقاله از سایت سفیر آرامش در مورد کاربرد سرم تقویتی برای ضعف بدن صحبت کردیم. همچنین گفتیم که در صورت داشتن ضعف، باید به پزشک مراجعه کنید تا بهترین سرم برای ضعف بدن‌ شما را برایتان تجویز کند. علاوه بر این گفتیم تاثیر سرم تقویتی برای ضعف بدن همیشه مثبت نیست و ممکن است باعث بروز عوارضی برای شما شود. در صورتی که امکان مراجعه به درمانگاه یا مطب برای تزریق سرم خود را ندارید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه سفیر آرامش تماس بگیرید. این مجموعه با پرستاران مجرب خود این امکان را برای رفاه حال شما به وجود آورده تا بتوانید در منزل تزریقات خود را انجام دهید.

  سوالات متداول

  انواع سرم تقویتی برای بدن کدامند؟

  با توجه به نیاز بدن‌تان، پزشک بهترین سرم تقویتی را برای شما تجویز می‌کند.

  آیا خرید سرم تقویتی بدون نسخه امکان پذیر است؟

  خرید سرم تقویتی برای ضعف بدن، بدون تجویز پزشک برای شما عوارضی همچون ادم ریوی، مشکلات قلبی، افزایش فشار خون، اختلالات کلیوی و … به دنبال خواهد داشت.

  آیا استفاده از سرم تقویتی برای زنان باردار ممنوع است؟

  با توجه به حساسیتی که استفاده از انواع داروها در زمان بارداری برای مادران دارد، تزریق سرم‌های تقویتی بدون تجویز پزشک ممنوع است.

  آیا سرم تقویتی باعث افزایش وزن می‌شود؟

  خیر. فقط تزریق ویتامین ب 12 به این علت که کمبود آن باعث کاهش اشتها می‌شود، ممکن است اشتهای شما را افزایش دهد. در صورت کمبود این ویتامین به میزان غذایی که می‌خورید و فعالیت بدنی خود بیشتر دقت کنید.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  2 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری