هر آنچه لازم است در مورد یوگای چشم بدانید

یِوگای چشمی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  تمرینات چشم یوگیک ، یوگای چشم نیز نامیده می شوند ، حرکاتی هستند که  عضلات ساختار چشم شما را تقویت می کند . افرادی که یوگا چشم انجام می دهند اغلب امیدوارند که بینایی خود را بهبود بخشند ، علائم خشکی چشم را درمان کنند یا خستگی چشم را کاهش دهند.

  افرادی که یوگا چشم انجام می دهند اغلب امیدوارند که بینایی خود را بهبود بخشند ، علائم خشکی چشم را درمان کنند یا  خستگی چشم را کاهش دهند.

  هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد که یوگای چشم می تواند در واقع شرایطی مانند آستیگماتیسم ، نزدیک بینی یا دور بینی را اصلاح کند. هیچ تمرینی کشف نشده است که بتواند سبب بهبود وضعیت دید فرد گردد.

  انواع یِوگای چشمی
  هر آنچه لازم است در مورد یوگای چشم بدانید.

  این بدان معنا نیست که یوگای چشم هیچ هدفی ندارد. شواهدی وجود دارد که یوگای چشم در واقع می تواند به فرد در تمرکز چشم کمک کند و به تسکین علائم خستگی چشم کمک کند.

  این مقاله به بیان فواید یوگای چشم واین که چگونه می تواند به عملکرد بهتر چشم کمک کنند می پردازد .

  پیشنهاد مقاله : بهترین زمان برای انجام جراحی آب مروارید

  مزایای یوگای چشم

  تحقیقات در مورد فواید یوگای چشم متفاوت است. برخی حرکات یوگا وجود دارد که به نظر می رسد به بینایی فرد کمک می کند ، در حالی که این حرکات ممکن است برای بیماری های دیگر مزیتی نداشته باشد.

  برای بهبود بینایی

  هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد یوگا چشم یا هرگونه ورزش  یوگای چشمی می تواند نزدیک بینی  را بهبود بخشد . یک مطالعه در سال 2012  تکنیک های یوگای چشم برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم و ​​خطاهای شکست نور در عدسی چشم را  ارزیابی نمود و بهبودی نسبی را نشان داد.

  نویسندگان این مطالعه معتقدند که تحقیقات بیشتری برای منتفی دانستن اثرات یوگای چشم به عنوان یک درمان مکمل بینایی لازم است.

  برای گلوکوم

  برخی ادعا می کنند که تمرینات یوگای چشم ممکن است به کاهش فشار داخل چشم (IOP) کمک کند. در این صورت ، تمرینات یوگا ممکن است پیشرفت گلوکوم را کند کند ، این وضعیت عصب بینایی فرد را فرسایش می دهد.

  یک تحقیق معتبر در ژورنال بین المللی یوگا ، مدارکی را جمع آوری کرده است که نشان می دهد یوگای چشم می تواند برای کاهش IOP کار کند. تاکنون هیچ آزمایش بالینی برای اثبات این نظریه انجام نشده است.

  خشکی چشم و یوگا
  یوگای چشم می تواند برای کاهش IOP کار کند.

  برای خشکی چشم

  هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تمرینات یوگای چشم می تواند به برطرف شدن علائم خشکی چشم مزمن کمک کند.

  بعد از جراحی آب مروارید

  برخی افراد ادعا می کنند که انجام یوگای چشم بعد از جراحی آب مروارید می تواند به بازسازی قدرت چشم کمک کند. البته توصیه میشود که بلافاصله پس از برداشتن آب مروارید این حرکات را امتحان نکنید.

  چشم فرد برای بهبودی و سازگاری با عدسی مصنوعی وارد شده در حین جراحی آب مروارید نیاز به زمان دارد. قبل از اقدام به هر نوع تمرین چشمی یا به طور کلی ورزش بعد از جراحی آب مروارید ، با چشم پزشک خود صحبت کنید.

  برای سیاهی زیر چشم

  یوگای چشم به احتمال زیاد به هیچ وجه جریان خون زیر چشم فرد را افزایش نمی دهد و به برطرف شدن تیرگی زیر چشم کمک نمی کند.

  برای خستگی چشم

  یوگای چشم ممکن است برای جلوگیری و تسکین علائم خستگی چشم  موثر باشد . در مطالعه ای بر روی 60 دانشجوی پرستار بیمار ، 8 هفته تمرین یوگای چشم نشان داده شد که چشم ها احساس خستگی و ضعف کمتری می کنند.

  خستگی چشم به استرس مربوط می شود ، بنابراین تمرین یوگای چشم ممکن است به دو روش اثر گذار باشد :

  با تحریک ماهیچه هایی که چشم فرد را حرکت می دهند و تقویت آنها و همچنین پایین آوردن سطح استرس و کمک به دانش آموزان در تمرکز بیشتر.

  نظر علمی در رابطه با یوگای چشم

  بیش از آنچه انتظار دارید پشتوانه برای حمایت از تمرین یوگای چشم وجود دارد ، اگرچه تحقیقات بیشتری برای اثبات ادعاهای طرفداران یوگا چشمی لازم است.

  یوگای چشم شامل تمرکز روی اشیا نزدیک یا دور است. همچنین شامل حرکت دادن چشم فرد به چپ ، بالا ، راست و پایین است. این حرکات تمرینات عضلانی دو هدف دارند.

  اول ، تمایل به حرکات کوچک و هدفمند از طریق هر نوع تمرین یوگا ، بدن فرد را آرام می کند. آوردن آرامش به بدن از طریق مکانیسم های مقابله با استرس به درمان و کاهش فشار خون بالا ،  گلوکوم ، سردرد و اضطراب  کمک می کند ، همه این موارد باعث خستگی چشم و سایر مشکلات بینایی می شود.

  دوم ، تمرین تمرکز ممکن است به بهبود پاسخ مغز فرد و نحوه تفسیر آنچه می بینید کمک کند ، حتی اگر چشم فرد دچار “خطاهای شکست”  نور در عدسی باشد که ساخت تصاویر را دشوار می کند. در حالت تمرکز ممکن است فرد در واقع بهتر نبیند ، اما نسبت به آنچه می بیند توجه بیشتری داشته باشد.

  به همین دلیل است که در یک آزمایش تحقیقی ، هیچ بهبودی در بینایی قابل اندازه گیری چشم افرادی که از یوگا استفاده نمودند مشاهده نشد اما شرکت کنندگان احساس می کرند با وضوح بیشتری می بینند.

  یک منبع معتبر مطالعه ای در سال 2013 از 60 شرکت کننده خاطر نشان کرد که تمرینات ساده چشمی باعث بهبود زمان پاسخ به آنچه دید میشد گردید.  به عبارت دیگر ، تمرینات چشمی به افراد کمک می کند تا سریعتر آنچه را که نگاه می کنند شناسایی کنند.

  تمرینات چشمی موثر

  تمرینات چشمی ، از جمله یوگای چشم ، ممکن است برای کمک به خستگی چشم و همچنین کاهش استرس مفید باشد.

  احساس استرس کمتر می تواند به فرد کمک کند تا تمرکز بهتر و بیشتری داشته باشد ، بنابراین اگرچه ممکن است مشکل بینایی برطرف نشود ، اما بهتر می توانید آنچه را که در اطراف است ببینید و تشخیص دهید.

  ممکن است بخواهید این تمرینات را در روزهایی که چندین ساعت به موبایل یا مانیتور نگاه کرده اید امتحان کنید تا ببینید آیا به رفع ناراحتی چشم کمک می کند یا خیر. اگر از لنز یا عینک استفاده می کنید ، بهتر است قبل از انجام این تمرینات آنها را از چشم بردارید .

  یِوگای چشمی تغییر نقطه تمرکز
  تمرینات چشمی که موثر هستند.

  تغییر در نقطه تمرکز

  تغییر در نقطه تمرکز علاوه بر اینکه عضلات چشم را تمرین می دهد، برای بهبود توانایی تمرکز نیز موثر است.

  دست چپ خود را تا جایی که ممکن است به سمت جلو ببرید و انگشت شست خود را در حالت ایستاده قرار دهید.

  صاف بنشینید و مستقیم به جلو نگاه کنید. با چشمان خود به انگشت شست متمرکز نگاه کنید.

  بازو را تا جایی که می توانید به آرامی به سمت راست خود حرکت دهید، در حالی که چشمانتان انگشت شست را نگاه میکند.

  بازوی خود را به سمت دیگر برگردانید، بدون اینکه گردن و چانه را حرکت دهید، انگشت شست خود را تا جایی که چشم می رود دنبال کنید.

  این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

  یِوگای چشمی چرخش چشم
  یوگای چشم برای کمک به خستگی چشم و کاهش استرس مفید است.

  چرخش چشم

  چرخش چشم یکی دیگر از تمرینات چشمی است که به منظور کمک به رفع خستگی چشم است.

  روی صندلی بنشینید و نفس عمیق بکشید.

  به آرامی به سقف نگاه کنید ، و اجازه دهید که به طرف بالا تمرکز کنید.

  هر دو چشم خود را بچرخانید تا به سمت راست خود تمرکز کنید.

  هر دو چشم خود را بچرخانید تا تمام پایین را نگاه کنید.

  هر دو چشم خود را بچرخانید تا به سمت چپ خود نگاه کنید.

  دوباره به سقف نگاه کنید ، سپس مستقیم به جلو نگاه کنید و نفس بکشید. قبل از تغییر جهت و حرکت چشم خود در خلاف جهت عقربه های ساعت ، چندین بار این کار را تکرار کنید.

  یِوگای چشمی کف دست
  یِوگای چشمی کف دست

  لمس کردن

  ممکن است بخواهید تمرینات چشمی خود را با چند لحظه کف دست به پایان برسانید ، که به منظور آرامش فرد و تمرکز توصیه می شود .

  دستان خود را به هم بمالید تا گرم شوند.

  ابتدا هر دو دست خود را روی چشمان خود قرار دهید. نوک انگشتان را بر روی پیشانی خود بگذارید و اجازه ندهید که کف دستان چشم های شما را لمس کند – آنها باید کمی از صورت فرد فاصله داشته باشند ، کف دستان خود را روی استخوان های گونه یا اطراف آن قرار دهید.

  به آرامی نفس بکشید و ذهن خود را پاک کنید. سعی کنید وقتی به تاریکی دستان خود نگاه می کنید به هیچ چیز فکر نکنید.

  با نفس کشیدن و بازدم نفس های عمیق ، چند دقیقه این کار را تکرار کنید.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

  کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری