آستیگماتیسم در کودکان و دلایل و عوارض ناشی از آن

آستیگماتیسم و علائم آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آستیگماتیسم  نوعی نقص در ساختار چشم است ، در صورت تشخیص به موقع قابل کنترل و درمان می باشد . این عارضه ، دوربینی و نزدیک بینی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در صورت عدم توجه می تواند باعث تنبلی چشم و به دنبال آن تاری دید و سردرد و افت توان یادگیری کودک شود.

  آستیگماتیسم چیست؟

  چشم در حالت طبیعی ساختاری گرد دارد یعنی قرنیه و عدسی داخل چشم شکل کروی، مانند توپ فوتبال دارند این حالت کمک می کند تا عدسی و قرنیه نور را در یک نقطه در شبکیه چشم متمرکز کنند به این ترتیب دید واضح خواهد بود  .

  آستیگماتیسم زمانی رخ می دهد که شکل قرنیه و عدسی خمیده شده و به صورت بیضی است . این تغییر ساختار باعث می شود که نور در داخل چشم به درستی بر روی شبکه  در یک نقطه متمرکز نشود ، در نتیجه دید، تار می شود. این عارضه خطای انکساری چشم نامیده می شود. این مشکل ممکن است همزمان با سایر عیوب انکساری مانند نزدیک بینی و دور بینی رخ دهد .

  آستیگماتیسم و عوارض ناشی از آن
  آستیگماتیسم در کودکان و دلایل و عوارض ناشی از آن

  آستیگماتیسم در کودکان معمولاً از بدو تولد وجود دارد. این مشکل در کودکان 6 تا 12 ماهه نسبتاً رایج است (حدود 23٪) ، اما با رشد کودک در بسیاری موارد این عارضه بهبود میابد به طوری که در کودکان 5 تا 6 ساله تنها 9% در گیر این عارضه هستند . چند عامل وجود دارد که ممکن است احتمال آستیگماتیسم نوزادان را افزایش دهد.

  این عوامل عبارتند از:

  سابقه خانوادگی : گمان می رود که آستیگماتیسم ارثی باشد ، به این معنی که این ویژگی از والدین ، ​​پدربزرگ و مادربزرگ و غیره به کودک منتقل می شود.

  نزدیک بینی Myopia : یک عیب انکساری شایع است که در این حالت بینایی در فاصله دور تار است اما در فاصله نزدیک مشکلی وجود ندارد این عارضه  می تواند احتمال بروز آستیگماتیسم را نیز افزایش دهد. حدود 30% از مردم دنیا نزدیک بین هستند .

  دوربینی  Hyperopia: این عیب انکساری باعث می شود که اجسام دور واضح به نظر می رسند اما دید در نزدیک تار است این اختلال نیز در کودکان می تواند احتمال آستیگمایتسم را زیاد کند .

  سیگار کشیدن در دوران بارداری : مطالعات نشان داده است که بین سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری و بروز آستیگماتیسم در کودکان تازه متولد شده ارتباط وجود دارد .

  نژاد  نیز در بروز آستیگماتیسم موثر است. یک مطالعه تحقیقاتی در مورد آستیگماتیسم پیش دبستانی نشان داد که کودکان آفریقایی آمریکایی و اسپانیایی تبار بیشتر در معرض ابتلا به  آستیگماتیسم هستند.

  پیشنهاد مقاله : 10 ترفند مهم برای آسان نمودن شیردهی شبانه

  علائم آستیگماتیسم در کودکان

  تشخیص دقیق آستیگماتیسم در کودکان دشوار است زیرا آنها به طور معمول قادر به گفتن مشکلات بینایی که تجربه می کنند نیستند. خوشبختانه متخصص اطفال یک سری غربالگری را برای بررسی مشکلات چشم و بینایی انجام می شود .علائمی وجود دارد که می تواند نشان دهنده این باشد که کودک شما مبتلا به آستیگماتیسم است توجه به این علائم بسیار مهم است.

  آستیگماتیسم در کودکان
  علائم آستیگماتیسم در کودکان

  حساسیت به نور

  افراد مبتلا به آستیگماتیسم در فیلتر کردن  نور مشکل دارند، که اغلب باعث می شود نور کدر و تار شود  که در این حالت  تمرکز را دشوار می کند. اگر به نظر می رسد کودک کوچک شما بیش از حد به نور حساس است ، می تواند نشانگر آستیگماتیسم باشد.

  بستن یک چشم یا حالت چشمک زدن

  در کودکانی که به اندازه کافی بزرگ هستند و روش های خود را برای اصلاح بینایی امتحان می کنند ، بستن یک چشم یا پوشاندن یکی از چشمها  برای بالا بردن تمرکز در دید  معمول است.

  کج کردن سرشان به یک طرف نیز علامت دیگری است که نشان می دهد آنها سعی دارند تاری دید  را اصلاح کنند.این حالتها می تواند هنگام تماشای تلویزیون ، مطالعه یا حتی هنگامی که آنها از راه دور به شما نگاه می کنند ، رخ دهد.

  مالش چشم

  مالش چشم نشانه خستگی چشم در هر سنی است. اگر متوجه شدید که کودک شما هنگام تمرکز روی یک شی چشم خود را می مالد ، این می تواند خستگی چشم ناشی را نشان دهد ، که احتمالاً به دلیل یک مشکل بینایی اصلاح نشده مانند آستیگماتیسم است . بهتر است که کودک خود را تشویق کنید از مالیدن چشم خودداری کند ، زیرا می تواند به چشم و بافت اطراف آن آسیب برساند.

  نزدیک شدن زیاد به مونیتور یا کتاب

  اگر کودک شما کتاب یا تبلت را به صورت خود نزدیک می کند ، یا در فاصله کمی از تلوزیون می نشیند  این می تواند مشکل بینایی را نشان دهد. تصویر تلویزیون یا تبلت و کتاب ممکن است برای کودک مبتلا به آستیگماتیسم مبهم به نظر برسد ، بنابراین کودک با کم کردن فاصله سعی در اصلاح دید خود دارد.

  چناچه متوجه  هر یک از این رفتارها شدید و کودک شما می توانست صحبت کند ، از او در این باره بپرسید: چرا آنها این کار را می کنند؟ آیا وقتی این کار را انجام می دهند کمک می کند؟ آیا آنها صدمه نمی بینند؟

  برقراری ارتباط با کودک مراقب کودک در مورد عادات خاص مربوط به بینایی او می تواند به تشخیص یک مسئله مهم کمک کند. و اگر آنها هنوز به سن کافی برای صحبت نرسیده اند ، نگرانی خود را با پزشک چشم یا متخصص اطفال آنها مطرح کنید.

  آستیگماتیسم و تنبلی چشم
  نزدیک شدن زیاد به مونیتور یا کتاب

  آیا همراه با رشد کودک آستیگماتیسم برطرف میشود

  خبر خوب این است که با رشد کودک معمولاً آستیگماتیسم بهبود می یابد. همانطور که قبلاً ذکر شد ، حدود 23٪ از نوزادان از سن 6 تا 12 ماهگی آستیگماتیسم دارند. همانطور که کودکان رشد می کنند عیب انکساری چشم (آستیگماتیسم) خود به خود  اصلاح می شود و این آمار را در نزدیکی سن 5 تا 6 سال به 9 درصد کاهش می دهد.

  گرچه معمولاً آستیگماتیسم به خودی خود برطرف می شود ، والدین لزوماً نباید به این امر بی توجه باشند . پیگیری رفتارهای بینایی در کودک می تواند به طور بالقوه از مشکلات بینایی او در آنیده پیش گیری کند .

  هر چند این عارضه با رشد کودک در بسیاری موارد بهبود می یابد ، اما نسبت به آن نباید بی توجه بود ، زیرا در بعضی موارد این اختلال پیشرفت می کند . آستیگماتیسم شدید می تواند منجر به تنبلی چشم  (Amblyopia) در کودکان شود ، که در صورت عدم درمان مناسب می تواند بینایی آنها را با مشکل جدی  روبرو کند.

  مراجعه منظم به چشم پزشک برای بررسی بینایی بسیار مهم است . مشکلاتی مانند دوربینی و نزدیک بینی و آستیگماتیسم بر روی خواندن و نوشتن و تمرکز کودک بسیار تاثیر گذار هستند .

  آستیگماتیسم را معمولاً می توان با عینک یا لنزهای تماسی که به درستی تجویز شده اند ، اصلاح کرد ، اگرچه ممکن است این موارد قبل از شروع مدرسه لازم نباشد. بعضی از کودکانی که فقط اندکی درجات ضعیف آستیگماتیسم دارند و مشکل دوربین یا نزدیک بین  ندارند ، ممکن است به لنزهای اصلاحی نیازی نداشته باشند.

  در حالی که نزدیک بینی یا دور بینی با لنزهای کروی ساده قابل اصلاح هستند  ، آستیگماتیسم به لنزی  نیاز دارد ، که قدرت انحنا و تمرکز را در یک محور بیشتر از محور دیگر می کند تا بیمار تصاویر را با وضوح مناسب ببیند.

  استفاده از لنز تماسی در کودکان مناسب نیست (ممکن است کودک بهداشت را به حد کافی رعایت نکند و این امکان عفونت چشم را بالا می برد) اما در سن بالاتر یعنی میانگین سنی 12 تا 13 سال می توان از لنز تماسی استفاده کرد.

  آستیگماتیسم و روشهای کنترل آن
  آیا همراه با رشد کودک آستیگماتیسم برطرف میشود.

  تنبلی چشم زمانی رخ می دهد که یکی از چشمها دید ضعیفی دارد  و برای اصلاح این وضعیت به چشم سالمتر فشار بیشتری وارد می شود در این موارد چشم سالم با چشم بند پوشیده می شود تا به مرور زمان این مشلکل برطرف شود. در مواردی از جراحی لیزیک هم برای درمان عیوب انکساری چشم استفاده میشود.

  مرکز پرستاری سفیر آرامش با داشتن کادری حرفه ای و مجرب به صورت شبانه روزی آماده ارایه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل در خدمت شما عزیزان است.

  منبع : Astigmatism

  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری
  سایر مقالات مرتبط
  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری