مراقبت از پوست کودک باید از چه زمانی و چگونه آغاز شود؟

تفاوت پوست کودک با بزرگسالان چیست؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  مراقبت از پوست کودک تان بسیار متفاوت از شماست و به مراقبت ویژه نیاز دارد. در این مقاله از شرکت پرستاری سفیر آرامش می‌خوانید که چرا و چگونه باید از پوست بسیار حساس فرزندتان مراقبت کنید.

  تفاوت پوست کودک با بزرگسالان

  اگر نوزادتان در دوره کامل به دنیا آمده بود، احتمالاً فکر می‌کردید که پوست او نیز مثل بقیه (اکثر) اعضای بدنش است، کاملاً شکل گرفته و آماده است تا در دنیای خارج به زندگی ادامه دهد. در حالی که واقعاً این لایه به عنوان اولین خط دفاعی فرزندتان (در برابر دما، میکروب‌ها و عفونت ها) عمل می‌کند. پوست او متفاوت از پوست بالغ شماست.

  اکنون متخصصان پوست می‌دانند که واقعاً تمامی سطح  پوست نوزاد در خارج از رحم خصوصاً طی یک سال زندگی پس از تولد نیز به تکامل ادامه می‌دهد.  دنیای رحم مکان مرطوبی است. فرزندتان درون رحم با مایع آمنیوتیک احاطه و پوست او با ماده ای موم گونه به نام ورنیکس پوشیده می شود تا سطح پوست را عایق کند. هنگام تولد هنوز اندکی ورنیکس روی پوست بدن نوزاد وجود دارد که شستن آن ضروری نیست. ورنیکس حاوی مواد ضد‌باکتریایی (مقاوم در برابر باکتری های گروه B استرپتوکوک و باکتری ای کولای) است که در شیر مادر نیز یافت می شود و موجب تقویت‌ سیستم ایمنی بدن نوزاد می شود. توصیه می شود شستن لایه ورنیکس را رها کنید تا جذب پوست شود. بنابراین تاخیر انداختن یک یا دو روز‌ه استحمام نوزاد گزینه خوبی برای مراقبت از کودک تازه متولد شده است.

  دلیل از دست دادن آب پوست در کودک چیست؟
  پوست نوزادان سلول‌ها کوچک‌تر و فیبرهای کلاژن نازکترند.

  علت از دست دادن آب پوست در کودک چیست؟

  پس از تولد، پوست نوزاد باید با محیط نسبتاً خشک و کاملاً جدید بیرون منطبق شود. طبق یافته های پژوهشی درباره اندازه‌گیری میزان از دست رفتن آب از طریق پوست، در میان نوزادان، کودکان سه تا شش ماهه بیشترین تعرق و تبخیر بدن را دارند. بچه‌های مبتلا به بیماری هایی مثل درماتیت آتوپیک (التهاب پوست) نیز به همین صورت هستند.

  پوست نوزادان از نظر ساختاری با پوست افراد بالغ متفاوت است. سلول‌ها کوچک‌تر و فیبرهای کلاژن نازکترند. نسبت به پوست افراد بالغ، این پوست حاوی عوامل مرطوب کننده طبیعی کمتر و ملانین کمتری است که باعث می‌شود نوزاد زودتر آب بدن خود را از دست بدهد. پوست نوزادان PH بیشتری نسبت به پوست افراد بالغ دارد که باعث می‌شود، نسبت به پوست افراد بالغ آسیب‌پذیرتر باشد.

  علت التهاب پوست در کودک 

  بیماری های آلرژیک معمولاً به شیوه مشابه شروع می‌شوند و ادامه می‌یابند. التهاب پوست اولین نشانه‌ است بیماری های پوستی در نوزادان است و اکثر کودکان با التهاب غشای مخاط بینی یا تنگی نفس، التهاب پوست را نشان می‌دهند. ابتلای فرزندتان به التهاب پوست به چند عامل بستگی دارد: عوامل محیطی مثل سموم، عفونت های زودهنگام، حیوانات اهلی، آلوده کننده های محیطی، دخانیات، آنتی بیوتیک و مواد شیمیایی و نیز مولفه ارثی. در واقع، دانشمندان درحال بررسی و تحقیق برای شناسایی ژن‌های مسئول بیماری التهاب پوست هستند تا به درمان مناسب دست یابند. جهش در ژن فیلاگرین ظاهراً در التهاب پوست نقش دارد.

  به اعتقاد پروفسور مایکل کورک، متخصص پوست، با حفظ لایه های پوست و پیشگیری از ورود آلرژی ها و مواد زیان‌رسان از طریق پوست، از ابتلا به التهاب پوست نوزادتان جلوگیری کنید. بهترین روش برای انجام دادن این کار مراقبت منظم و استفاده از محصولات خاص برای پوست لطیف کودک است. عوامل محیطی مثل برخی از محصولات مراقبت پوست، هوای آلوده، سورفاکتانت و غذا می‌تواند آثار مثبت و منفی بر لایه های پوست داشته باشد. لباس های زبر، مناسب پوست نوزادتان نیست و به پوست نازک کودک آسیب می‌زند و باید از پوشاندن آنها به فرزندتان خودداری کنید.

  مزاقبت از پوست کودک
  برای مراقبت از پوست کودک از کرم های بزرگسالان استفاده نکنید.

  آیا استفاده از ترکیبات صابون ها و کرم ها برای پوست نوزادان مجاز است؟

  به گفته دکتر نیواج، برای مراقبت از پوست کودک از کرم های بزرگسالان استفاده نکنید.  همچنین از مصرف محلول های ضدباکتریایی یا استریل کننده و نیز کرم های حاوی رتینول، صابون گلیسیرین یا محلول کلرهگزیدین پرهیز کنید.

  محصولی ساده انتخاب کنید. بهترین روش نداشتن عطر، الکل یا پاک کننده های قوی در کرم هاست. اما یادتان باشد محصولاتی که “طبیعی” هستند، ضرورتاً مناسب بچه نیستند.

  مثلاً روغن زیتون محافظ مناسبی برای مراقبت از پوست کودک نیست، زیرا حاوی مقدار زیادی اسید اولیک است که می‌تواند پوست را تَرک ‌تَرک کند. برخی از والدین نیز از مصرف محصولات پوستی حاوی مواد نگهدارنده‌ نگران هستند. البته مواد نگهدارنده ایمنی وجود دارند که سازمان بهداشت جهانی مصرف آن را توصیه می‌کند و برای پیشگیری از خراب شدن هر محصول بر بنیان آب باید از نگهدارنده‌ها استفاده شود.

  گزینه دیگر دوری از تمام پاک کننده های مصنوعی و فقط استفاده از آب به جای صابون است. این ساده‌ترین روش است، این طور نیست؟ اما آب به خودی خود پاک کننده مناسبی نیست. در واقع، آب پوست را خشک می‌کند. گرچه آب پوست را مرطوب می‌کند، تاثیر آن موقتی است و فقط حدود 30 ثانیه ادامه می‌یابد. وقتی آب بخار شد، پوست شروع به خشک شدن می‌کند.

  برای مراقبت از پوست کودک از چه محصولی استفاده کنیم؟

  آنچه برای شستن نوزاد به کار می‌رود، باید در حد امکان لطیف باشد. البته محصولات ساخته شده مخصوص کودکان عالی‌اند. روغن یا ژل هایی که از مواد معدنی تهیه شده اند برای حفاظت از پوست مناسب اند. این محصولات حتی برای درمان التهاب پوستی نیز استفاده می‌شوند و ناراحت کننده نیستند، پوست را نرم می‌کنند و منافذ پوست را مسدود نمی‌سازند. این مواد از نظر شیمیایی خنثی هستند (بنابراین، به احتمال زیاد باعث واکنش پوست نمی‌شوند) و نسبت به اکثر روغن های گیاهی، ثبات بیشتری دارند. حتی کرم های محافظ پوست حاوی روی بسیار موثراند.

  فرزندتان را برای مدت بسیار طولانی در حمام نگه ندارید. به گفته دکتر نیواج، به این ترتیب، عوامل طبیعی مرطوب کننده پوست از بین می‌رود و پوست خشک‌تر می‌شود. پس از حمام فوراً از مرطوب کننده استفاده کنید، زیرا این کار رطوبت را حفظ می‌کند و پوست را برای مدت طولانی‌تری مرطوب نگه می‌دارد. همچنین فرزندتان را بیش از حد حمام نکنید (مثل چند بار در روز)، زیرا این عمل باعث از بین رفتن عوامل طبیعی مرطوب کننده پوست می‌شود.

  به گفته دکتر نیواج، معمولا در اولین سال زندگی کودکان مشکل اگزما بروز می کند و اگر تشخیص داده شود، به سادگی درمان‌پذیر است. اگر متوجه التهاب پوست فرزندتان شُدید، درمان را با محدود کردن خوراکی‌ها شروع نکنید. بهترین کار مشاوره با متخصص پوست است، زیرا خوراکی‌ها به ندرت باعث التهاب پوست می‌شوند.

  همان طور که فرزندتان از یک سالگی می‌گذرد و قوی‌تر می‌شود، می‌توانید از این مراقبت‌ها بکاهید. اما هنوز برنامه پاکیزگی مناسب را حفظ کنید. این کار را بدون استفاده از پاک کننده های قوی انجام دهید و برای خشک کردن از حوله زبر استفاده نکنید. توصیه می‌شود که در این سن نیز از صابون های حاوی مواد شیمیایی بالا استفاده نکنید و پوست بچه را مرطوب نگه دارید و مراقب التهاب پوست او باشید.

  guest
  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  درخواست مشاوره رایگان و خدمات پرستاری