درخواست پرستار | مشاوره رایگان

آرتروز در سالمندان چیست وچگونه درمان می شود؟

آرتروز در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آرتروز در سالمندان باعث ایجاد درد شدید و تحلیل در مفاصل می شود که میتوانید از پرستار در منزل کمک بگیرید. سالمندانی که مبتلا به آرتروز می شوند معمولا در مفاصل خود دچار درد و بیماری های مفصلی، خشک شدگی، تورم، و کاهش دامنه حرکتی می شوند. انواع خاصی از آرتروز وجود دارد که روی قلب، چشمها، ریه ها، کلیه ها و پوست نیز اثرات منفی می گذارد.

  علائم آرتروز در سالمندان چیست؟

  آرتروز نوعی بیماری پیشرونده است به این صورت که علائم آن به تدریج ظاهر شده و رو به وخامت می گذارد.

  از جمله مهمترین علائم بیماری های آرتروز و استئوآرتریت موارد زیر هستند:

  احساس درد در مفصل ها

  در اطراف مفصلی که دچار آرتروز شده است درد احساس می شود. در مراحل اولیه احتمالا شدت درد کم است اما به تدریج به حدی می رسد که حتی خوابیدن شبانه روزی فرد را مختل می کند هنگامی که شخص سالمند درد در مفاصل را درخود احساس کرد بهتر است با روش های درمانی آن را تا حدودی کنترل نماید تا از ابتلابه نوع شدید آن و بیماری آرتروز پیشگیری نماید در مقاله درد مفصل انگشت درباره این موضوع و علل به وجود آمدن آن صحبت کرده ایم .

  علائم آرتروز
  در اطراف مفصلی که دچار آرتروز شده است درد احساس می شود.

  احساس خشکی در مفاصل

  معمولا سالمندی که به این مشکل مبتلاست از احساس خشکی در مفاصل شکایت می کند. عموما بعد از بیدار شدن و یا نشستن طولانی مدت این مشکل پدید می آید.

  انعطاف پذیری مفصل کاهش می یابد

  بیمارانی که دچار آرتروز هستند احساس کاهش انعطاف پذیری مفاصل را دارند. شخص دیگر به راحتی نمی تواند مفاصل را باز و بسته کند.

  ساییدگی استخوان از عوارض آرتروز سالمندان است؟

  بر اثر از بین رفتن غضروف ها به مرور زمان استخوان ها روی هم ساییده می شوند. به صورتی که ممکن است صدای بهم خوردن استخوان ها شنیده شود.

  در مفاصل مبتلا به آرتروز تورم دیده می شود

  مفاصلی که دچار آرتروز شده اند ورم کرده و بافت اطراف آن دچار التهاب می شود.

  خار استخوان به چه علت به وجود می آید؟

  در این حالت به علت ساییده شدن استخوان ها روی هم ممکن است زوائد استخوانی در اطراف مفصل شکل بگیرد. این پدیده خار استخوان نامیده می شود.

  آیا آرتروز باعث لنگیدن می شود؟

  مفاصل به راحتی حرکت نمی کنند و موجب لنگیدن ماهیچه های اطراف مفاصل می شود.

  پزشک از شما سوالاتی پرسیده و معاینه بالینی را انجام می دهد. عکسبرداری توسط اشعه ایکس یا تست های دیگر آزمایشگاهی ابزار های متخصص برای تشخیص و اقدام به درمان هستند.

  عوامل آرتروز در سالمندان چیست؟

  آرتروز در افراد سالمند دلایل متعددی دارد. سوای بیماری هایی که ممکن است باعث تشدید این عارضه شوند خود کهولت سن و افزایش عمر شخص باعث بالا رفتن احتمال بروز این مشکل می شود. در ادامه به برخی از مهم ترین عوامل ایجاد آرتروز در سالمندان می پردازیم:

  نقش سالمندی در بروز آرتروز چیست؟

  آرتروز به دلیل فرسودگی غضروف های مفاصل و به صورت تدریجی بروز می کند و طبیعت با افزایش سن بیشتر دیده می شود. در روند پیری که کاملا اجتناب ناپذیر است سلولهای غضروف در مفاصل نیز به تدریج تحلیل رفته و ضعیف می شوند. دلیل شیوع آرتروز در سالمندی همین حقیقت علمی است.

  پیشنهاد مقاله: همه چیز درباره مراقبت از سالمندان بیمار با نیازهای ویژه

  نقش ژنتیک در آرتروز سالمندان چیست؟

  ژنتیک نقش موثری در ابتلا افراد به آرتروز دارد. بیماری آرتروز یک بیماری فیزیکی است که قابلیت سرایت به افراد دیگر را ندارد. حتی بین مفاصل مختلف یک شخص هم سرایت رخ نمی دهد. اما ممکن است به دلیل جهش های ژنتیکی و وراثت در شخص پدیدار شود.

  چه بیماری هایی باعث آرتروز در سالمندان می شوند؟

  ممکن است برخی شرایط مزمن باعث افزایش احتمال ابتلا به آرتروز شود. بیماری هایی مانند دیابت، بیماری ویلسون، روماتیسم مفصلی و عفونت مفصلی مواردی هستند که ممکن است باعث آرتروز در مفصل درگیر شده شوند. آسیب هایی مانند شکستگی که با ضربات اتفاقی پدید می آیند نیز می توانند عامل ایجاد این بیماری باشند.

  سبک زندگی چه تاثیری در بروز آرتروز دارد؟

  بسته به سبک زندگی که در ایام ماقبل کهنسالی فرد داشته است سنین کهنسالی می تواند همراه با سلامتی و نشاط و یا برعکس پر از رنج و درد باشد. تغذیه ناسالم، عدم توجه به تناسب وزن، ورزش نکردن و بی تحرکی و سایر عادات نادرستی که فرد در طول زندگی ممکن است به آنها عادت کرده باشد می توانند زمینه هایی برای بروز این بیماری در سنین بالا داشته باشند.

  نقش تغذیه در بهبود آرتروز
  ژنتیک نقش موثری در ابتلا افراد به آرتروز دارد.

  چه نوع فعالیت بدنی ممکن است باعث آرتروز شود؟

  گذشته از اینکه استفاده زیاد و کار کشیدن بیش از حد از مفاصلی چون زانو، گردن و یا انگشتان دست باعث بروز آرتروز در آنها می شود بی تحرکی و نشستن مداوم نیز می تواند چنین اثری روی مفصل ها داشته داشته و باعث نرم شدن غضروف شود.

  آیا بدشکلی استخوان ها باعث آرتروز می شود؟

  بدشکلی های اسکلتی مانند پاهای پرانتزی یا کف پای صاف ممکن است در طول زمان باعث ایجاد مشکلات آرتروز در برخی از مفاصل تحت فشار شوند.

  حرکات ورزشی چه نقشی در ابتلا به آرتروز دارند؟

  ورزش برای داشتن بدن سالم لازم و اساسی است. اما اگر حرکات ورزشی که انجام می دهید را به صورت نادرست تمرین کنید ممکن است به مفاصل شما آسیب های جبران ناپذیری برسد. بعضی از ورزش ها مانند فوتبال و کوهنوردی و …. باعث فرسایش سریعتر زانو ها شده و در صورت عدم مراقبت صحیح ممکن است منجر به آرتروز شود.

  کدام آرتروز در میان سالمندان رایج است؟

  آرتروز انواع مختلفی دارد که هر کدام چالش های خود را دارد. شایع ترین نوع آرتروز که در میان سالمندان رایج است استئوآرتریت است. این عارضه بر اثر از میان رفتن غضروفهای بین مفاصل بروز می کند. این مشکل در دست ها، زانو، گردن و پایین کمر ایجاد می شود.

  روماتیسم مفصلی نوعی بیماری خود ایمنی است که در صورت ابتلا سیستم ایمنی بدن به صورت اشتباه به مفاصل حمله می کند. این حمله و آنزیم هایی که در این منطقه جمع می شوند باعث تحلیلی غضروف و ایجاد التهاب در موضع مورد حمله می شوند. تب، خستگی شدید و عوارضی دیگر از نشانه های این بیماری هستند.

  طبق نظر پزشکان حدود 30 درصد از افرادی که به بیماری پسوریازیس مبتلا می شوند در ادامه مبتلا به بیماری آرتروز پسوریاتیک می شوند. بیماری های رماتیسم و استئوآرتریت بیشتر در سالمندان و افرادی که اضافه وزن دارد دیده می شود. با افزایش چربی در بدن میزان التهاب که از عوارض هر دو بیماری است تشدید می شود.

  اگر فردی به این بیماری مبتلا شود با افزایش سن پیچیدگی و وخامت این بیماری تشدید می یابد. این بیماری حمام رفتن را دردناک می کند. اگر در انگشتان اتفاق بیفتد کار با انگشتان را سخت و دردناک خواهد کرد با وجود این بیماری اتفاق تهیه غذا و انجام کارهای روزانه مانند شستشو، اتو کردن و تهیه غذا و سایر امور خانه برای فرد مشکل و طاقت فرسا شود.

  ارتباط آرتروز و وزن سالمند چیست؟

  آرتروز پیشگیری ندارد اما کم کردن وزن می تواند شدت بیماری را کاهش دهد. هر کیلو وزن اضافه حدود 4 کیلو بر زانو ها فشار وارد می کند. با راه رفتن آسیب مفاصل ملتهب بیشتر شده و فرد به صورت مزمن درد احساس می کند.

  مفاصل وقتی کار می کنند گرما ایجاد می کنند و حجم بالای چربی در حکم انکوباتور برای ارگان ها و مفاصل کار می کند. معمولا افرادی که اضافه وزن دارند به آرتروز و استئوآرتریت هم مبتلا می شوند. این دو بیماری باعث بروز التهاب در مفاصل بدن می شود. مفاصلی که بار بیشتری تحمل می کنند بیشتر در در معرض این بیماری هستند. غضروف ها در این بیماری از بین می روند از این رو ممکن است نیاز باشد تا فرد برای درمان از جراحی ترمیمی استفاده کند.

  افرادی که ازدیاد وزن دارند در زانو ها و لگل بیشتر دچار درد و آرتروز می شوند. توجه کنید در صورتی که وزن فرد بیش از حد زیاد شود دیگر فرد قادر به کاهش وزن نخواهد بود. مغز انسان مکانیسمی دارد که در هنگام تحلیل ماهیچه ها احساس گرسنگی ایجاد می کند. همین احساس گرسنگی باعث می شود تا پروژه کاهش وزن سخت و سخت تر شود. ورزش کردن با وجود آرتروز در مفاصل دشوار می شود.

  چگونه می‌توانید با وجود آرتروز در دوران پیری، بهتر زندگی کنید؟

  زندگی در سالمندی با درد های مزمن به نظر چالش بر انگیز است از این رو روش های خوب و متعددی برای اداره علامت های این بیماری وجود دارد که می تواند کیفیت زندگی فرد سالمند را تا حد امکان بالاتر ببرد.

  اقداماتی که در ادامه به انها اشاره می کنیم به شما کمک خواهد کرد تا با وجود این عارضه، مستقل تر، سالم تر و راحت تر به زندگی ادامه دهید.

  چطور با کار درمانی آرتروز را درمان کنیم؟

  در کار درمانی کارهایی که در طول روز انجام می دهید از شما پرسیده می شود. اولویت های شما در این حین مشخص می شود و برای انجام این کار ها برنامه ریزی می شود.

  برخی درمان های فیزیکی، ماساژ و طب سوزنی نیز می توانند برای سالمندان مفید باشند. این درمان ها به کاهش احساس درد و عوارض آن کمک می کنند.

  درمان های مکمل آرتروز کدامند؟

  روش های غیر دارویی متنوعی برای درمان آرتروز وجود دارد. اما در واقع شواهد و مدارک علمی معتبری مبنی بر درمان توسط این درمان های مکمل وجود ندارد. برخی دانشمندان نیز معتقدند ممکن است در کنار شرایط دیگر فرد این مکمل ها باعث تشدید آرتروز شود.

  تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی سالم چه تاثیری بر درمان آرتروز دارد؟

  درست غذا خوردن، اجتناب از استرس و ورزش کردن از اصول زندگی درست است که حتی با وجود آرتروز اهمیت آن بیشتر می شود. با داشتن عادات سالم در بلند مدت با آرتروز زندگی سالمی خواهید داشت.

  افرادی که از خشک شدگی یا درد مفاصل رنج می برند معمولا تمایلی به ورزش و فعالیت ندارند اما جالب است بدانیم ورزش به کاهش علائم آرتروز کمک زیادی می کند. وقتی بدن را حرکت می دهید و مفاصل کار می کنند این کار باعث روان شدن و افزایش انعطاف پذیری آن می شود. عضلات اطراف مفصل تقویت شده و فشار را از روی مفصل کم می کند. فعالیت هایی مانند پیاده روی نرم و شنا می توانند به تقویت مفاصل آرتروزی کمک زیادی کنند.

  رژیم غذایی کمک زیادی به کاهش دردهای آرتروز می کند. میوه ها و ماهی های چرب غذاهایی سرشار از آنتی اکسیدان های ضد التهاب هستند. افزودن این موارد به رژیم غذایی می تواند باعث کاهش درد های ناشی از آرتروز شود. از سوی دیگر برخی غذاها باعث افزایش التهاب در بدن می شوند. شکر، غذاهای فراوری شده و آرد تصفیه شده از این دسته غذاها هستند.

  نکته مهم دیگر در رژیم غذایی تناسب اندام و مناسب بودن وزن است زیرا اضافه وزن می تواند باعث افزایش فشار روی مفاصل شده و وخامت بیماری را تشدید می کند.

  غذاهایی که از شدت آرتروز می کاهند دقیقا همان غذاهایی هستند که مانع ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت می شوند. سبزیجات، حبوبات و لوبیا، میوه جات، ماهی و مغزیجات از غذاهای مفید برای بدن هستند. رژیم های غذایی سرشار از فیبر تاثیر خوبی روی بیماری های التهابی در مفاصل دارد. فیبر به تقویت استخوان ها کمک می کند. سعی کنید تا جای ممکن از مصرف چربی های اشباع شده و غذاهای فرآوری شده اجتناب کنید

  داشتن تحرک و فعالیت بدنی به بهبود آرتروز سالمندان کمک می کند

  زمانی که درد دارید آرام ورزش کنید به نظر عجیب می رسد امنا واقعا درد شما را کمتر خواهد کرد.  زمانی که آرتروز دارید باید از ساکن ماندن در یک وضعیت به صورت طولانی خودداری کنید. اگر مجبورید مدت زیادی بنشینید بهتر است هر 15 دقیقه از جای خود بلند شده و حرکات کششی انجام دهید،یکی از کارهایی که میتوان برای بهبود حال سالمندان مبتلا به آرتروز انجام داد سرگرم کردن آنها با فعالیت های ورزشی منظم در منزل میباشد که هم به بهبودشان کمک میکند و هم از شدت گرفتن دردهای مفصلی آنها جلوگیری میکند در مقاله فعالیت هایی برای سالمندان درباره این مطلب صحبت کرده ایم.

  حرکت ورزشی دست مناسب سالمند مبتلا به آرتروز
  زمانی که درد دارید آرام ورزش کنید به نظر عجیب می رسد.

  از وارد آوردن فشار جسمی به خود اجتناب کنید

  رعایت برخی نکات هنگام حرکت و جابجایی می تواند کمک بسیار زیادی به کاهش درد و درمان آرتروز کند. برای مثل در وضعیت هایی که احساس راحتی نمی کنید ننشینید یا نایستید. این کار باعث فشار به مفاصل شما می شود. پای قوی تر را هنگام بالارفتن از پله ها بالا بگذارید و بعد پایی که دچار آسیب است را بالا ببرید. این کار باعث کاهش فشار وارد بر زانو ها و لگن می شود.

  درمان دارویی آرتروز چگونه است؟

  داروهای آرتروز معمولا دارو های ضد التهابی و تعدیل کننده روماتیسم مفصلی هستند. برخی درمان های فیزیکی وجود دارند که باعث می شود فرد عادت های درستی پیدا کند و همین باعث بهبود وضعیت مفاصل می شود. داروهای ضدالتهابی و بیولوژیکی که تجویز می شوند آنزیم های خاصی که باعث تحلیل غضروف ها می شوند را از بین می برند.

  رعایت برخی از نکات در منزل برای بهبود آرتروز

  زندگی برای سالمندان مبتلا به آرتروز بسیار طاقت فرساست اما روش های زیادی برای ساده تر کردن زندگی این سالمندان وجود دارد.و برخی از اقدامات تعدیلی باید در قسمت هایی مانند آشپزخانه، حمام و اتاق خواب صورت بگیرد.

  افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند بهتر است ارتفاع صندلی ها بلندتر انتخاب شود. این کار را برای صندلی های میز ناهارخوری، صندلی های دسته دارد و صندلی توالت هم می توانید انجام دهیدکه میتوانید از پرستار سالمند در این زمینه کمک بگیرید و در صورتی که ارتفاع صندلی بلند تر باشد راحت تر می توانید از روی آنها بلند شوید و نیازی به فشار آوردن روی زانو ها نخواهید داشت.

  0 0 رای ها
  امتیاز خود را ثبت کنید
  guest
  4 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  درخواست پرستار | مشاوره رایگان