پرستار کودک علت کمبود آب بدن ،  گاهی اوقات کودک مقدار زیادی آب و نمک از دست می دهند.پرستار کودک این اتفاق می تواند زمانی رخ دهد که کودک دچار تب، اسهال، یا استفراغ است، یا از طریق انجام ورزش های طولانی مدت با تعرق بالا دچار این عارضه شود. بعضی از بیماری‌ها می توانند نوشیدن مایعات را برای کودک دشوار کنند. اگر کودکان نتوانند مایعاتی را که از دست داده اند جایگزین کنند، دچار دهیدراسیون یا کم آبی می‌شوند.

پرستار کودک علت کمبود آب بدن کودکان علائم و نشانه های کم آبی چیست؟

اگر کودک دارای تب، اسهال یا استفراغ است و یا در طول یک روز گرم یا در طول فعالیت شدید فیزیکی دچار تعرق شدیدی می‌شود، پرستار کودک به دنبال علائم کم آبی باشد. این علائم شامل:

  • دهان خشک و چسبنده
  • چند قطره یا بدون اشک گریه کردن
  • چشمان گود رفته
  • در نوزادان، نقطه نرم (fontanel) در بالای سر به نظر دچار گود رفتگی است.
  • کمتر از حد معمول ادرار کند یا پوشک نوزاد کمتر مرطوب باشد.
  • پوست خشک و سرد
  • تحریک پذیری
  • خواب آلودگی یا سرگیجه

علت کمبود آب بدن کودکان چگونه از دست دادن آب بدن درمان می شود؟

مهم است پرستار کودک علائم اولیه کم آبي را بداند و در صورتی که کودک این علائم را دارد به سرعت واکنش نشان دهد.هدف در درمان کمبود آب بدن، جایگزینی مایعات و بازگرداندن مایعات بدن به سطح عادی است. کودکانی که دچار کم آبی خفیف به دلیل انجام فعالیت های زیاد شده اند احتمالا دچار تشنگی می شوند و باید هر مقدار که می‌خواهند آب بنوشند. آب ساده بهترین گزینه است. پرستار کودک باید شرایط را فراهم کند تا کودک در یک نقطه خنک و سایه دار استراحت کند تا مایعات از دست رفته بدن او جایگزین شوند.

کمبود آب بدن کودکان بازیابی آب بدن

کودکان مبتلا به کم آبی خفیف تا متوسط ​​در اثر اسهال ناشی از یک بیماری (مانند التهاب معده و روده) باید مایعات از دست رفته خود را جایگزین کنند. این عمل به عنوان رهیدراسیون یا بازیابی آب بدن شناخته می‌شود. این کار با دادن یک مایع ویژه به نام محلول آبرسانی دهان (O RS) به مدت 3 تا 4 ساعت انجام می شود. O RS در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه ها بدون نسخه در دسترس است.

این ترکیب مناسب دارای قند و نمک که کودکان دچار کم آبی به آن ها نیاز دارند. پرستار کودک فرآیند رهیدراسیون را با دادن 1 یا 2 قاشق چای خوری (5 یا 10 میلی لیتر) از O RS هر چند دقیقه یکبار شروع کند. می تواند از یک قاشق یا سرنگ دهانی استفاده کند.

پرستار کودمک علت را می دانید چه کار انجام دهیم ؟

ممکن است به نظر برسد که این مقدار مایعات برای بازیابی آب بدن کودک کافی نباشد، اما این مقدار کم می تواند بیش از یک فنجان (237 میلی لیتر) یک ساعت برسد. اگر کودک به خوبی به دهیدراسیون پاسخ دهد، می توانید به تدریج جرعه های با حجم و فاصله بیشتر به کودک دهد. حتی کودکانی که استفراغ می کنند معمولا می توانند با این روش رهیدراسیون را انجام دهند، زیرا جرعه های کوچک و مکرر در بین دفعات مختلف استفراغ جذب می شوند. یک نوزاد شیرخوار باید همچنان مورد مراقبت نگهدار کودک قرار گیرد، حتی در حین رهیدراسیون، مگر اینکه مکررا استفراغ کند. O RS را در بین غذا دادن به نوزاد قرار دهد.

از دادن آب آشامیدنی، نوشابه، زنجبیل آلو، چای، آب میوه، دسر ژلاتینی (ژله) یا آبگوشت به کودک خودداری کند. اینها ترکیب مناسب از شکر و نمک را ندارد و می توانند اسهال را بدتر کند.دکودکان بزرگتر می توانند از نوشیدنی های ورزشی استفاده کنند، اما برای کودکان و نوزادان مناسب ترین روش O RS است.

پرستار کودک هنگامی که کودک دچار دهیدراسیون شد :

پرستار کودک علت را جستجو کنید ،  می‌تواند از یک رژیم غذایی معمول از جمله شیر مادر، شیر خشک یا شیر استفاده کند. به بعضی از کودکان دچار کم آبی وقتی که O RS داده می شود، بهبود نمی یابند؛ به خصوص اگر اسهال انفجاری دارند (اغلب خروج مدفوع با فشار و بسیار بلند هستند) و یا اگر مکرر استفراغ می‌کنند.

هنگامی که به این دلیل یا دلایل دیگر کمبود مایع بدن کودک را نتوان جایگزین کرد، ممکن است مجبور شود کودک را برای دریافت مایعات داخل وریدی و سرم (IV) به بیمارستان منتقل کند. اگر مراقب را در خانه مورد درمان دهیدراسیون قرار می‌دهد و احساس می کند که بهبودی نداشته یا کمبود آب بدن بدتر شده است، با پزشک تماس بگیرد یا کودک را به نزدیکترین اورژانس ببرد.تدوین شده در سفیر آرامش

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *