کودک

راهنمای پرستار کودک برای مراقبت از کودکان با بیماری‌های مزمن

پرستاری و مراقبت از کودکان با بیماری‌های مزمن یکی از مشاغلی است که در حوزه سلامت از اهمیت بالایی برخوردار شده است. این شغل بدون شک با خود حساسیت‌های بسیار زیادی را به دنبال دارد. همین امر نیز باعث می‌شود این شغل نیازمند به افرادی باشد که تخصص کافی را در این راه داشته باشند. سفیر آرامش دارای کادر متخصص و مجرب در خصوص پرستاری از کودکان با بیماری‌های مزمن است. پرستاران سفر آرامش به صورت کامل با وظایف مربی در برابر کودکان مبتلا به بیماری واگیردار و وظایف مربی در برابر کودکان مبتلا به بیماری مزمن آشنایی دارند.

چرا کودک برای ادامه زندگی خود به مراقبت نیاز دارد

پرستاری از کودکان با بیماری‌های مزمن بدون شک به عنوان یک فرشته نجات به شمار می‌رود. همه ما می‌دانیم که دوران کودکی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دوره‌هایی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

کودکان در سنین پایین نیازمند به عاطفه و احساس خواهند بود در نتیجه مراقبت از آن‌ها نیازمند به حوصله، تجربه و تخصص خواهد داشت

 پیشنهاد می‌شود:  کودکان را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم؟

سفیر آرامش با دارا بودن کادر مجرب در خصوص نگهداری از کودکان به خصوص کودکانی که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کند در کنار تمامی خانواده ایستاده است.

شایع ترین بیماری های مزمن در کودکان

برخی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عوارض نارس بودن
 • بیماری قلبی
 • بیماری مزمن ریوی یا تنفسی
 • بیماری نورودژنراتیو
 • اختلالات ژنتیکی
 • اختلالات رشدی
 • بهبودی آسیب جدی
 • سرطان دوران کودکی
 • کمبودهای تغذیه‌ای
 • شرایط تنفسی

شایع ترین بیماری های مزمن در کودکان

راهنمای پرستار کودک جهت مراقبت از بیماری مزمن

بدون شک می‌دانیم که پرستار کودک برای کودکانی که دارای بیماری‌های مزمن هستند، نیازمند به پاسخگویی سریع و مناسب خواهد بود، زیرا حتی ممکن است با بیشترین مراقبت‌ها مشکلات مختلفی بروز دهد.

در نتیجه پرستار کودک در منزل باید در برابر تمامی شرایط اضطراری آماده باشد تا از سلامت کودک اطمینان حاصل کند. به زبان ساده‌تر پرستار کودک باید در خصوص مهارت‌های ایمنی در خانه و دانش کمک‌های اولیه اطلاعات کافی را داشته باشد.

اما به صورت کلی یک پرستار حرفه‌ای باید مهارت‌های مختلفی اعم از خلاقیت، صبر، احساس مسئولیت، مهارت‌های ارتباطی و همدلی را نیز داشته باشد. علاوه بر این موضوع این دسته از پرستاران باید به خوبی با مراقبت‌های دارویی از کودکان با بیماری مزمن آشنایی داشته باشند.

وظایف مربی در برابر کودکان مبتلا به بیماری مزمن  

هنگامی که کودک بیمار می‌شود، بدون شک نیاز دارد تا فردی به صورت تمام وقت و ۲۴ ساعته از او پرستاری کند. امروزه والدین زیادی وجود دارند که به دلیل مشغله کاری و… توانایی مراقبت از کودکان بیمار خود را ندارند.

پیشنهاد می‌شود: علائم سرطان خون در کودکان و راه های درمان آن

برخی از اصلی‌ترین وظایف مربی در برابر کودکان مبتلا به بیماری مزمن می‌توان به رسیدگی به وضعیت جسمانی کودک، مصرف داروهای توسط کودک در زمان مشخص و چکاپ علائمی مانند تب و در کودک اشاره کرد.

وظایف مربی در برابر کودکان مبتلا به بیماری واگیردار

یکی از بخش‌هایی که سفیر آرامش آن را در دسته خدمات پرستاری در منزل خود قرار داده است، پرستاری از کودکان با بیماری واگیردار می‌باشد. کودکان برای مراقب نیاز به والدین خود دارند؛ اما گاهی والدین توانایی و یا مهارت کافی را در خصوص نگه داری از کودکان خود ندارند. پرستاری از کودک بیمار کار بسیار دشواری است.

وظایف مربی در برابر کودکان مبتلا به بیماری واگیردار به شرح زیر می‌باشد:

 • پرستاری کودک باید با کودک رابطه صمیمانه و نزدیکی داشته باشد.
 • پرستار کودک بیمار باید وسایل و محیط زندگی کودک را تمیز و ضدعفونی کند.
 • پرستار کودک بیمار برای نگهداری بهتر از کودک باید خودش سالم و قوی باشد.
 • در زمان نظافت و ضدعفونی کردن محیط و وسایل، پرستار کودک بیمار بهتر است از دستکش استفاده نماید.
 • پرستار کودک بیمار برای مراقبت اصولی و بهتر از کودک بیمار باید توصیه‌ها و دستورات والدین را گوش کند.
 • سرگرمی کودک در زمان بیماری باید بازی‌های کم تحرک با نظارت پرستار کودک بیمار باشد.

سخن آخر

کودکان بیمار امروزه قشر بسیار بزرگی از جامعه را تشکیل داده‌اند. مراقبت از این کودکان بهتر است در منزل صورت گیرد. بدون شک می‌دانیم که کودکان سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند و به سرعت بیماری آن‌ها تشدید خواهد شد. ضعف در سیستم بدنی کودکان باعث شده است که در برابر بیماری‌ها ناتوان و یا کم توان باشند. همین امر نیز باعث می‌شود که برای مراقبت نیازمند به شخصی باشند که به صورت شبانه روز از آن‌ها مراقبت کند. سفیر آرامش با دارا بودن پرستاران حرفه‌ای در این راه در کنار شما و کودکان عزیزتان ایستاده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button